آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۵۴۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۹
متهم کردن بازار منطقه آزاد اروند به قاچاقچی بودن ظلم به مردم و نظام است
به گزارش فیدوس منطقه آزاد اروند در حال حاضر فرصتی است که با تعلل نمایندگان مردم در پیگیری مطالبه به حق جاری شدن همه قوانین مناطق آزاد با استقرار گمرک در خروجی و خبرسازی‌های سیاسی از این دست که خبرگزاری مورد نظر انجام داده سوخته است.وقتی بعضی نمایندگان مردم در مناطق آزاد به خصوص منطقه آزاد اروند به جای روشنگری در خصوص اهمیت جاری شدن همه قوانین مناطق آزاد در محدوده و عملی شدن وعده رئیس جمهور در خصوص استقرار گمرک در خروجی و تشریح امر مبادله و بازار در محدوده منطقه آزاد اروند، مطالبات خود را تا حد بخشی کردن و انتصابات و مسائل خُرد پایین می‌آورند نباید انتظار داشت خبرگزاری در یک گزارش مجهول امضاء کنندگان نامه به رئیس جمهور را متهم به قاچاقچی بودن نکند.

پیش از آنکه بخواهیم در این موضوع وارد طرح مسئله شویم باید خدمت خبرگزاری محترم و آقایی که کل بازار اروند را متهم به قاچاقچی بودن کرده بگوییم، 2000 امضاء کننده نامه بازار اروند به رئیس جمهور قاچاقچی نیستند، شما یا درک درستی از قاچاق ندارید، یا منافع مردم و شرایط این مناطق را اساساً درک نمی‌کنید، این گفته شما بدون تردید نشان از درک ناقصی دارد که عامل شرایط فعلی بازاری است که شما مسئولیت آن را بر عهده دارید.

اما جای تعجب است که خبرگزاری مورد نظر کلام مقام معظم رهبری و دادستان کل کشور را هم نمی‌شنود که بارها در این مدت تکرار شده موضوع قاچاق تبادل کالای خرد چمدانی و کوله‌بری نیست، موضوع قاچاق سازمان‌یافته کانتینری در کشور است که از طریق مرداب، خور یا از بالای حصار بتنی قابل حمل نیست، ضمن آنکه اگر مشکل این بود باید کل نوار مرزی دریایی مثلاً در استان بوشهر که طبق اعلام روشن استاندار آن امروز در خصوص حمل کالای ملوانی و برخورد با آن هیچ سخت گیری در آن وجود ندارد بسته شود، باید از خبرگزاری محترم پرسید آیا عقب ماشین سواری مردم می‌توانند یخچال و کولر و تلوزیون حمل کنند؟ خوب کالای همراه مسافری چیست، بجز کالاهای خرد در میزانی که اساساً در رقم نمی‌گنجد که بخواهیم آن را موضوع قاچاق در کشور محسوب کنیم.

در منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد ارس، ماکو، انزلی، از قدیم از پیش از تاسیس مناطق آزاد همانطور که روز گذشته دادستان کل کشور نیز مطرح کردند به عنوان نواحی مرزی بخشی از کسب و کار مردم در مبادله کالاهای خرد خلاصه می‌شده است، این موضوع جهت مصرف ساکنان محلی این مناطق و نوار جنوبی استفاده می‌شده، اتفاقاً با تاسیس مناطق آزاد و وضع عوارض محدود واردات این کالاها به شکل سابق متوقف شده و امروز شاهد آن هستیم که حداقل در مناطق آزاد به صورت کنترل شده و زیر نظر دولت و گمرک مبادله این کالاها با رعایت استانداردها و اصول کیفی در حال انجام می‌باشد.

اینکه خبرگزاری محترم و بعضی افراد سعی دارند موضوع تبادلات و مسائل خرد از این دست را به عنوان مسئله مناطق آزاد مطرح کنند نشان از برخورد سیاسی با موضوع مناطق آزاد دارد. در واقع اگر مناطق آزاد تا امروز نتوانسته‌اند طبق برنامه مشخص شده به مطالبات مردم و اهداف خود دست پیدا کنند به این دلیل بوده که این شیر بی‌یال و کوپال نتوانسته قوانین مشخص شده فعالیت خود را در پیچ و خم بروکراسی دولتی و موانع پیدا و پنهان اجرایی کند.

اینکه رئیس جمهور سه سال پیش به صورت رسمی آبادان و خرمشهر را به محدوده منطقه آزاد اروند اضافه کردند اما با گذشت یه سال با وجود نظر همه کارشناسان محلی و ملی با کامل شدن حصار گمرک جمهوری اسلامی حاضر به تمکین از قانون مناطق آزاد نیست، خود نشان از ضعف و مشکلات مناطق آزاد در این مسیر دارد.

جای سئوال است، چگونه خبرگزاری محترم متوجه نیست که این مناطق آزاد طبق قانون باید بتوانند از امتیازهای خود بهره بگیرند، اما نوع خبرسازی این بنگاه و بنگاه‌های مشابه خبری بوده که به عده‌ای فرصت داده است تا منافع مردم را نادیده کرده و از تمکین به قانون مناطق آزاد که مهمترین فرصت توسعه کشور هستند سر باز بزنند.

مناطق آزاد اگر نتوانند همه قوانین خود را جاری سازند بدون تردید تهدد هستند، اما چه کسی این تهدید را تدارک دیده؟ کسانی که بدون در نظر گرفتن فرصت این مناطق مانع بر سر راه فعالیت قانونی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این مناطق شده‌اند.

دبیران خبرگزاری مورد نظر که حد مشکلات مردم و مسائل مناطق آزاد را تا حد یک موضوع و مناقشه سیاسی پایین آورده‌اند مطلع باشند، برای مثال در اروند در همسایگی ما فرصتی به نام کشور عراق وجود دارد که تا زمان استقرار گمرک در خروجی ما هیچ بهره‌ای از آن نخواهیم برد و با این تاخیر با اتمام کار بندر فاو در این کشور این فرصت مهم حالت معکوس پیدا کرده و شاهد آن خواهیم بود که همسایه عراقی ما بدون این جو سازی‌های سیاسی از فرصت 6 میلیون گردشگر و مسافر جنوب ایران استفاده خواهد کرد و در عوض ما فرصت بزرگ استفاده از حضور و سرمایه 6 میلیون گردشگر و مسافر جنوب عراق برای همیشه محروم می‌‌مانیم.

منطقه آزاد اروند در حال حاضر فرصتی است که با تعلل نمایندگان مردم در پیگیری مطالبه به حق جاری شدن همه قوانین مناطق آزاد با استقرار گمرک در خروجی و خبرسازی‌های سیاسی از این دست که خبرگزاری مورد نظر انجام داده سوخته است.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹
0
0
باسلام مدیر مسؤول فیدوس منطقه آزاد با این نوع مدیریت پروازی که تمام معاونین در هفته دو روز سر کار نیستن یا در سفرهایی بی حاصل که هیچ نوع خروجی ندارد سرمایه گذار در راهروهای سازمان قدم میزند در انتظار مدیران روزها میماند تا کی باید حرف نزنیم هر کدام از مدیران منصوب سفارش آقایان است معاونت سرمایه گذاری حقوقی شما صاحب رسانه تقاضا داریم صدای ماگوش ناشنوایان برسانید چون نه می‌شنون ونه میبینند
Histats.com START (standard) Histats.com END