آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۵۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۶
حسن عباسی در تازه ترین اظهار نظر جنجالی و تند خود به تعدادی از فعالان سیاسی برجسته اصولگرا حمله کرده و آن ها را "لیبرال" خوانده است. او معتقد است این افراد "انقلابی نیستند."
به گزارش فیدوس، حسن عباسی در تازه ترین اظهار نظر جنجالی و تند خود به تعدادی از فعالان سیاسی برجسته اصولگرا حمله کرده و آن ها را  "لیبرال" خوانده است. او معتقد است این افراد "انقلابی نیستند." عباسی به طور مشخص صلاحیت  یحی آل اسحاق، علیرضا مرندی و مرضیه  وحید دستجردی را زیر سوال برده است.

اظهارات جدید حسن عباسی، سخنران جنجالی و تندرو پس از آن صورت گرفت که جبهه جدیدی در میان اصولگرایان شکل گرفت. این جبهه، " جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" است. اعضای هیات موسس این تشکل تازه اصولگرایان عبارتند از "یحی آل اسحاق، مهدی چمران، محمد حسن رحیمیان، رضا روستاآزاد، حمیدرضا حاجی بابایی، محمود خسروی وفا، علیرضا مرندی، مهدی محمدی، مرضیه وحید دستجردی، نادر طالب زاده".

این تشکل 5 دی ماه اعلام موجودیت کرد. هنوز فعالیت آن به طور جدی آغاز نشده است، سخنران جنجال ساز جریان تندرو به شدت به سه تن از اعضای هیات موسس این جبهه تاخته است.

حسن عباسی مدعی است: «از هشت نفری كه به عنوان هیات موسس در جبهه نیروهای مردمی انقلاب مطرح شده اند می توان گفت نصف این افراد لیبرال هستند. این تركیب، ناخالصی دارد. بعضی از این آقایان با صراحت مبانی نظری‌شان لیبرال است و در گروه ها و جریان هایی رفت و آمد دارند كه هیچ تفاوتی با جریان حاكم كه در حال حاضر روی كار است، ندارند. ظاهر این است كه دولت یك دولت متمایزی است و مسئولان آن لیبرال هستند و به طور رسمی در پشت تریبون بر پیاده كردن اندیشه لیبرالیسم تاكید دارند. امام خمینی(س) فرمود تا من زنده ام نخواهم گذاشت منافع این كشور به دست لیبرال‌ها بیفتد.»

علیرضا مرندی، سیاستمدار با تجربه و  وزیر بهداشت در دولت‌های دوم میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی، استاد دانشگاه، رئیس فعلی فرهنگستان علوم پزشکی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی یکی از این افراد است.

حسن عباسی در سخنان خود علیه این چهره باسابقه اظهار کرده است: «مرندی چگونه فردی انقلابی است؟ مرندی مدیر پروژه وازكتومی در این كشور بود. رهبر انقلاب در مورد بحث كاهش جمعیت به طور رسمی اعلام كرد كه ما در این موضوع اشتباه كردیم. رییس دولت وقت كه در اوایل دهه هفتاد این طرح را اجرا كرد عذر خواهی نكرد! وزیر مربوطه این موضوع كه شخص آقای مرندی بود همچنان دارد از این طرح دفاع می كند شما چگونه انقلابی هستید.»

وازکتومی نوعی عمل جراحی در مردان برای پیشگیری از بارداری است. در این روش که به «بستن لوله مردان» مشهور است، فرد امکان فرزنددار شدن را از خود سلب می‌کند.

مرضیه وحید دستجردی پزشک و سیاستمدار و مشاور رئیس قوه قضائیه دومین فردی است که حسن عباسی به شدت به او حمله می کند. 

وحید دستجردی پیش از این وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، نماینده دوره‌های ۴ و ۵ مجلس شورای اسلامی و مدیر روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده‌است. هم‌اکنون عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران (بیمارستان آرش) با سمت استادیار است.

حسن عباسی درباره او می گوید: «خانم دستجردی كدام ویژگی انقلابی را در دوران وزارتش رقم زد؟ برخی هیچ چیز برایشان مهم نیست یا نمی توانند میان انقلابی و غیر انقلابی و سایر مفاهیم فرق بگذارند.»

اما تندترین انتقاد حسن عباسی به یحی آل اسحاق عضو حزب موتلفه است. یحیی آل‌اسحاق (زاده ۱۳۲۸ در قم)، رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق است. او کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و دکترای مدیریت راهبردی دارد. آل اسحاق در انتخابات سال 92 از سوی بخشی از اصولگرایان نامزد شد که نهایتا از رقابت انتخاباتی کنار کشید.

حسن عباسی درباره او می گوید: «شما در لیست هیات موسس جبهه نیروهای مردمی انقلاب نام یحیی آل اسحاق را می بینید. آل اسحاق مدرك دكتری اقتصاد لیبرالی دارد. ایشان در مجله تجارت فردا با آخوندی و نیلی و سایر لیبرال ها با هم شورای سیاست‌گذاری تنها مجله اقتصادی لیبرالی را منتشر می كنند. از آقای آل اسحاق، نماینده حزب موتلفه به عنوان یك اصولگرای انقلابی می توان پرسید شما در مجله لیبرالی تجارت فردا چه می كنید؟ شما از حزب موتلفه چگونه به عضویت شورای سیاست گذاری یك مجله لیبرالی در آمدید؟ شما چگونه انقلابی هستید؟»

او افزود: «انقلابیگری با سهم خواهی جور در نمی آید. آقای آل‌اسحاق! شما كه نشر اقتصاد لیبرالی را به عهده گرفتی چگونه انقلابی هستید؟ البته این احتمال وجود دارد كه خودش هم نداند چرا آنجاست كه این آدم ها از ابتدا اشتباهی بودند. آدمی كه بود و نبود آن در این سو و آن سوی جبهه مشخص نیست وجودشان سم است.»

حسن عباسی می گوید "نمی‌توانیم نام جبهه خود را انقلابی بگذاریم و داخل آن افرادی با دكور انقلابی باشند. هاشمی و روحانی و دیگران علیه بنی صدر در مجلس حرف می زدند. یك سری دوستان كه عقبه فكری‌شان لیبرال است ولی دكور انقلابی دارند باید شفاف سازی كنند. دوستان لیبرال به جبهه خود بروند و اجازه دهند در جبهه انقلاب یك شفافیت پدید آید."

این شاید از معدود موارد حمله حسن عباسی به چند چهره شاخص اصولگراست. تا پیش از این حسن عباسی  که از سوی بخشی از جریان اصولگرا به عنوان تئوریسین و استراژیست شناخته می شود و اکنون "رئیس اندیشکدهٔ یقین  و مرکز بررسی‌های دکترینال" است، نوک پیکان حملات خود را به اصلاح طلبان و میانه رو گرفته بود. 

 حسن عباسیحسن عباسی متولد سال 1345 در ازنا در استان لرستان است. او از صریحترین منتقدان جریان اصلاحات و از سرسخت ترین حامیان جریان تندرو اصولگراست. او می گوید عضو سپاه پاسداران است. با آغاز حمله آمریکا به عراق سروکله اش در صداوسیما پیدا شد و در کل دوران حمله در سال 2003 حسن عباسی به عنوان تحلیلگر مسائل استراتژیک در حال تحلیل جنگ عراق در صداوسیما بود. تحلیل هایی که بسیاری از آن ها با واقعیات و اتفاقات میدانی فاصله داشت.

حسن عباسی از همان جا شهرتی برای خود دست و پا کرد. او در فضای عمومی بیشتر حضور پیدا می کرد و در محافل دانشگاهی و نظامی به اظهار نظر درباره مسائل مختلف فرهنگی، سیاسی، بین الملل و امنیتی می پرداخت. حسن عباسی با وجود اینکه شهرت فراوانی پیدا کرده و در مجامع دانشگاهی حضور چشمگیری دارد، اما هنوز مشخص نیست مدرک دانشگاهی او چیست؟

گفته می‌شود که وی در سال 83 شمسی در مقطع کارشناسی رشته فلسفه مشغول تحصیل بوده و تا بهمن ماه آن سال، مدرکی بیش از لیسانس نداشته است. 

حسن عباسی در پاسخ به انتقادات، در یک سخنرانی به معترضان مدارک علمی‌اش واکنش نشان داد و گفت بیش از صدها پایان‌نامه دکترا زیر نظر او انجام شده است و استاد راهنمای بسیاری از سپاهیان دارای مدرک دکترا نیز بوده است.

فعالیت‌های سیاسی حسن عباسی با ایراد سخنرانی‌های متعدد در مساجد و دانشگاه‌ها و ابراز مخالفت‌های شدید و آشکار با سیاست‌های دوره اصلاحات به ویژه با مفاهیم مطروح شده از سوی رییس دولت اصلاحات، نظیر "گفتگوی تمدن‌ها" و "جامعه مدنی" اوج گرفت.

او در نقد مطرح شدن بحث "جامعه مدنی" در ایران می گوید: «خیانت هایی که به آرمان های امروزی شد این بودکه اول آمدند بحث جامعه مدنی را مطرح کرده و بعد از آن حقوق بشر را پیش کشیدند و بعد لیبرالیسم را به عنوان آزادی و سوسیالیسم را به عنوان عدالت پیش گرفتند.»

حسن عباسی که در سال 83 به عنوان پدیده تازه وارد عرصه سیاسی ایران شد، با ظهور پدیده دیگر در عرصه سیاست ایران یعنی محمود احمدی نژاد در سال 84، اوج گرفت. عباسی از طرفداران پروپاقرص دولت احمدی نژاد بود و  فرصت بیشتری یافت تا خود را در قامت یک تئوریسین وارد گود کند. عنوانی که از سوی هیچ کس جدی گرفته نمی شود با این حال حسن عباسی همیشه برای بیان اظهارات عجیب و غریبش صاحب تریبون است.

حسن عباسی یکی از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی است. او با اشاره به سخنان روحانی در مناظره تلویزیونی سال 92 می گوید: «برخی‌ها ادعا می‌کنند حقوقدانان از سرهنگ‌ها بهتر هستند ولی تجربه چند ساله انقلاب نشان داده کسانی که انقلاب کرده و انقلاب را پیش بردند، حقوقدانان نیستند بلکه کسانی هستند که به سرهنگ بودن متهم شدند. از حقوقدانان و دیپلمات‌ها غیر از مذاکره بی‌خاصیت چیزی ندیدیم.»

عقاید سیاسی متفاوت حسن عباسی تا جایی پیش رفته است که او معتقد است که عده ای شهروندان را باید از حق رای محروم کرد. او می گوید "معتادان"، به دلیل اینکه توانایی انتخاب درست را ندارند و "اختلاس گران" و "زمین خواران" جزو این گروه هستند.

عقاید فرهنگی
حسن عباسی فقط درباره مسائل سیاسی و تئوریک اظهار نظر نمی کند او دستی بر آتش  مسائل فرهنگی و هنری نیز دارد. حسن عباسی از هنر سینما به عنوان یک ابزار مهم سیاسی و فرهنگی یاد می کند و از تاثیر گذاری آن بر جوامع مختلف بارها سخن گفته است.

او معتقد به "تهاجم فرهنگی" غرب و وجود "جنگ نرم" میان ایران و غرب است. در دورانی که سریال هایی نظیر  لاست و 24 در ایران مورد توجه قرار گرفت او در سلسله سخنرانی هایی به تحلیل و بررسی این سریال ها از منظر "جنگ نرم" پرداخت. حسن عباسی همچنین به بررسی کتاب هایی همچون گالیور پرداخته است. او استراتژی خاورمیانه آمریکا را در قالب این کتاب تجزیه و تحلیلی می کند. او معتقد است کتاب هایی همچون "گالیور" و "آلیس در سرزمین عجایب" ادبیات استراتژیک غرب است. او می گوید: سیاست خارجی بوش، گالیوری بود."

حسن عباسی در تحلیل "ناتوی فرهنگی" غرب تقسیم بندی بر فیلم ها و سریال های تولیدی آنها انجام می دهد. تقسیم بندی او به این صورت است: فیلم­هایی مانند ۳۰۰ (تحریف تاریخ، تخریب ایرانیت، ایجاد نبرد عاشورایی غربی)، یک شب با شاه (تجلیل از نقش استر، همسر یهودی خشایارشا)، سری فیلم­های نارنیا (موعودگرائی شیطان)، سری فیلم­های هری پاتر (تقلیل دین به جادوگری و خرافات)، فیلم کنستانتین (اولین فیلم ترنس­مدرن و شیطان پرستی)، فیلم دروازه ی نهم (هدایت لحظه به لحظه ی شیطان)، نقد و نماد شناسی سریال لاست (نمایش آتوپیا و مدینه فاضله­ی لیبرال)، فیلم جایی دیگر (با بازی گلشیفته فراهانی با پیام تسلیم مطلق در گفتگوی تمدن­ها)، فیلم بدنه ی دروغ ها (تصرف سرزمین و عقیده­ی ایرانی با نماد زن ایرانی توسط تفکر غربی با حضور هنرپیشه ایرانی در هالیوود).

همین رویکرد حسن عباسی به سینما باعث شد که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد او از سوی معاونت سینمایی به عنوان عضو هیات داوران بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر معرفی شد. انتخابی جنجالی که واکنش های زیادی را برانگیخت.

مواضع اقتصادی
فعالیت ها و اظهار نظرهای حسن عباسی فقط در حوزه فرهنگی و سیاسی و بین المللی و استراتژیک محدود نمی شود. او پا در کفش اقتصاد هم کرده است. حسن عباسی سخنرانی های زیادی درباره سیستم بانکی ایران داشته که در همه آن ها به ربوی بودن این سیستم انتقاد کرده است.

او می گوید: «سیستم های بانکی، بورس و نظام مالی اقتصادی کشور توسط فارغ التحصیلان در علوم غرب مدیریت می شود. تمامی مراجع تقلید نیز به این مسئله که سیستم بانکی کشور ربوی است، نیز اذعان دارند.»

او معتقد است: «علم اقتصادی که مدیران نظام مالی کشور در آن تحصیل کرده اند، امروز در همان جوامع اروپا و آمریکا سقوط کرده است. متاسفانه همین مدیر ما اقتصاد سقوط کرده غرب را مطالعه کرده و بانک ربوی را مدیریت می کند که هر روز در آن شاهد اختلاس هستیم آن وقت می گویند این بِرود دیگری بیاد سیستم درست می شود؛ خیر، این ذات این سیستم ربوی است.»

این سخنران جنجالی پس از روی کار آمدن دولت روحانی حملاتش به سیستم اقتصاد افزایش یافت. او می گوید: «متاسفانه دولت کنونی حقایق را درباه اقتصاد اروپا مطرح نمی‌کند و در کشور چنین وانمود می‌کنند که در صورت ارتباط با غرب مشکلات موجود حل می‌شود حال آنکه چنین نیست.»

او اخیرا و پس از روی کار آمدن ترامپ به تحلیل وضعیت اقتصادی جهان پرداخته است. به اعتقاد حسن عباسی "آمریکا یک تنه یک سوم بدهی اقتصادی دنیا را عهده دار است، براساس گزارش کاخ سفید بدهی آمریکا اکنون 19.8 تریلیون دلار است که تا زمان استقرار ترامپ و رفتن اوباما به 20 تریلیون دلار می‌رسد و این استکباری است که می‌گویند در ارتباط با آن اوضاع ما بهتر می‌شود."

او تاکید کرد " تمام مسئولان بانک مرکزی ها در دنیا همچون کبک سر خود را زیر برف کرده و اسکناس چاپ می‌کنند و نتیجه آن خلق بدهی 60 تریلیون دلاری است."

ماجرای بازداشت و دیدگاه وی درباره جنگ
حسن عباسی با وجود اینکه عقایدی دارد که به نظر نمی رسد هیچگاه  مورد بازخواست قرار گیرد، اما امسال انتشار کلیپی از او به شدت جنجالی شد و باعث شکایت ارتش و بازداشت او شد. کلیپ منتشر شده از او بخشی از یک سخنرانی قدیمی در دانشگاه تهران بود.

او در این کلیپ با تجلیل از سپاه پاسداران و بسیج، خطاب به دولت آمریکا گفته بود "شما چیزی دوست دارید مثل ارتش که بی سروصدا در پادگان‌ها باشد و اگر آب این کشور را ببرد، هیچ صدای آن در نیاید و موضعی نگیرد."

انتشار گسترده این بخش از سخنرانی عباسی اعتراضات فراوانی را برانگیخت و از جمله چند فرمانده ارتش به تندی به این سخنان واکنش نشان دادند و سپس شکایتی علیه او تنظیم شد. شکایتی که موجب شد او را بازداشت کنند.

 عباسی یک روز پیش از بازداشت در نامه ای از ارتش عذرخواهی کرده بود. سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش این اقدام او را قابل تقدیر دانسته و گفته بود "همان‌گونه که شما محبت خود را با عذرخواهی به برادران سربازتان نشان دادید، علاقه ما نیز کمافی‌السابق به جناب‌عالی و سایر مسئولانی که دل در گروی عشق به نظام و رهبری دارند به‌قوت خود باقی است."

سپاه پاسداران نیز اظهارات حسن عباسی را محکوم کرد. عباسی مدتی پس از بازداشت از زندان آزاد شد. 

او پیش از این یکبار دیگر نیز بازداشت شده بود. در ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ در پی سخنرانی در دانشکدهٔ فنی دانشگاه تهران با عنوان «۲۰ سال خامنه‌ایسم و جمهوری دهم» و مصاحبه با روزنامه وطن امروز در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۸ با عنوان «چرا می‌خواهند احمدی‌نژاد نباشد؟» و سخنرانی در تالار سید الشهدا تهران با عنوان «مهندسی افکار عمومی» بنا به شکایت دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی بازداشت شد که بعد در دادگاه رفع اتهام و تبرئه شد.

از سوی دیگر این اولین باری نبود که سخنان حسن عباسی درباره جنگ به بحث برانگیز می شد.

او معتقد بود: «مدیریت "ما نمی توانیم" در سال‌های آخر دفاع مقدس، امام راحل را به این سطح رساندند که جام زهر را بنوشد. چرا که فرمانده وقت سپاه (محسن رضایی) ‌گفت که ما تسلیحات می‌خواهیم. به همین دلیل نمی‌توانیم ادامه دهیم و نخست وزیر(میرحسین موسوی) نیز در پاسخ می‌گفت که نمی‌تواند، بنابراین همراه با رئیس مجلس(اکبر هاشمی رفسنجانی) این تصمیم را به امام منتقل کردند تا امام جام زهر را سر بکشد".

این رویکرد حسن عباسی در یک برنامه تلویزیونی در سال 89 نمود بیشتری پیدا کرد جاییکه دریادار علی شمخانی از فرمانده ارشد دفاع مقدس در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرد و زمانی که حسن عباسی به صورت تلفنی مهمان برنامه بود و از همین منظر به پایان جنگ انتقاد کرد، علی شمخانی به او تاخت، سابقه حضور او در جبهه را رد کرد و ناکامی در روزهای پایان جنگ را ناشی از کمبود نیرو و عدم حضور امثال  عباسی در جبهه‌ها دانست.

منبع:فرارو
Histats.com START (standard) Histats.com END