آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۴۶۱۳
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۵
این معادله حل شده است و بهتر است درک شود
داریوش معمار- موضوع کنزالمال نیست موضوع اتفاقاً حق و حقوق میلیاردی مردم خرمشهر و چند هزار کسبه خرمشهر است، و سپس حق کل مردم اروند و کسبه منطقه آزاد اروند
ساقیا می بده و غم مخور از دشمن و دوست

که به کام دل ما آن بشد و این آمد

داریوش معمار(مدیر مسئول فیدوس)- حضرت حافظ که رحمت به او و ذوق سرشارش باد، در بیت فوق اشاره کنایه آمیزی دارد در خصوص دشمنی اهل جهان با دل راست خواه و درست کردار و حقیقت طلب و دوستی نهایی که حاصل صبر شاعر و تجلی آن حقیقت است. در موضوع خرمشهر، آبادان و مینو شهر خداوند را شاهد می‌گیرم تا امروز فیدوس (که نوای بیداری است) جز حقیقت خواهی و راست گویی چیزی انتشار نداده و صد البته در این مسیر تهمت‌ها، تهدید‌ها و تلاش برای تطمیع را تجربه کرده‌، بزرگی روزی یادآور شد هر زمان دیدید صدایی برسرتان بلند است بدانید صدای بلندتان به گوش‌ها رسیده، آن روز انشاالله صدای بلند شما صدای حقیقت و درستکاری بوده باشد.

 

آیا مسئله مالکیت کنز المال است؟

طی روز گذشته و با انتشار سلسله مطالبی در خصوص وضعیت بازارهای خرمشهر و آبادان و عدم تحقق وعده دولت در استقرار گمرک بر خروجی شهرستان و مبدل شدن موضوع دو بازارچه کنز و اروند به مشکل بازار، در عوض توسعه بازار؛ عده‌ای که ظاهراً منافعی داشته‌اند به تکاپو تخریب این رسانه افتادند، در این میان نماینده محترم مردم خرمشهر متاسفانه به مسائلی اشاره کرد که هرچند بنا نداشتم شخصاً پاسخی در خصوص آن طرح کنم، اما به ناچار باید در قالب طرح چند سئوال و مسئله جهت برطرف شدن سوء تفاهم ایشان و روشن شدن افکار عمومی به آنها اشاره کنم.

-   روشن است از روز نخست مخالفت ما با فعالیت فعالان بازار کنزالمال اهم از کاسبان فعلی نبوده(هرچند با بهره بردن کاسبان غیر بومی، سوء استفاده از فرصت گمرکی و مسائل رانتی از این دست مخالف هستیم) بلکه مسئله مخالفت با شش موضوع مهم در بحث کنزالمال و بازار اروند بوده است:

نخست- پانزدهم ماه جاری عملاً قرارداد فعلی پیمانکار بازار کنزالمال پایان یافته، قاعدتاً طبق قانونی می‌بایست اعلام مزایده شفاف در خصوص واگذاری مدیریت این بازار می‌شد، از چند ماه قبل این موضوع بارها مطرح شد و در خصوص آن به هر دلیل تعلل شد، مدتی قبل شایع شد و پیمانکار فعلی مطرح کرد که بدون برگزاری مزایده بازار به ایشان واگذار خواهد شد، بدون تردید این مسئله در شرایطی که امروز ارزش بازار کنزالمال نزدیک به هزار میلیارد تومان می‌باشد و آورده آن طبق یک محاسبه سرانگشتی برای منطقه آزاد باید حدود 200 میلیارد تومان در سال باشد، در شرایطی که پیمانکار فعلی همین امروز 28 میلیارد طبق اسناد بدهی به سازمان منطقه آزاد اروند بابت عدم پرداخت دیون خود از محل قرارداد بازار دارد، روشن است صلاحیت در اختیار گرفتن مجدد بازار بدون برگزاری قانونی مزایده و پرداخت کامل دیون مالی به سازمان را ندارد.

دوم- طی هفته گذشته جلسه‌ای در تهران برگزار شده که موضوع آن بخشش یا تقسیط بدهی پیمانکار فعلی و تمدید بدون برگزاری مزایده تا خرداد ماه سال آینده جهت ایشان در بازار بوده است. در این جلسه دو نفر از نمایندگان آبادان با اصل تقسیط یا بخشش مالی مبلغ بدهی 28 میلیارد تومانی پیمانکار مخالفت کرده اند و یکی از نمایندگان با اصل موضوع واگذاری بیرون چهارچوب قانونی مخالفت کرده، باید از برگزار کننده این جلسه پرسید مگر می‌توان با گرفتن امضاء نمایندگان مبلغ متعلق به بیت المال را به کسی بخشید یا تقسیط کرد؟ مگر می‌توان آورده نزدیک به 100 میلیاردی یک بازار طبق ارزش آن برای شش ماه را بدون برگزاری مزایده روشن آن هم در این ابعادمعامله با گرفتن امضاء نمایندگان برای کسی تمدید کرد؟ قانون، شرع و عرف اجازه چنین موضوعی را نداده‌اند و نمی‌دهند.

سوم- بازار کنزالمال اساساً در محدوده خرمشهر است، الحمدالله که برای مجمع امور صنفی این شهر با دریافت مبالغی طبق توافق از کسبه این بازار به عنوان حق عضویت منافع مالی داشته، اما باید از نماینده محترم شهرستان پرسید آیا کل کسبه خرمشهر که نزدیک به چند هزار در اصناف همگن هستند همین چهارصد کسبه کنزالمال بوده‌اند که شما ندیده‌اید، ایشان هم مانند کسبه آبادان در نتیجه از دست دادن توان رقابت، بالارفتن هزینه کسب و پایین آمدن درآمدشان در حال تعطیل شدن هستند؟

چه کسی گفته کنزالمال تعطیل شود؟ ما گفته‌ایم کنز المال طبق قانون پیمانکار جدیدش مشخص شود، بدهی پیمانکار فعلی حق مردم است نباید بخشیده شود، بنا به مصلحت اینکه استقرار گمرک در خروجی کل منطقه را برخوردار از امتیازی مشابه کنزالمال می‌کند، تا زمان تحقق این مهم که انشاالله به زودی خواهد بود، جهت حفظ منافع چند هزار کسبه بازار خرمشهر و چند هزار کسبه بازار آبادان، بحث توسعه آن طرح نشود، اما پس از روشن شدن موضوع استقرار گمرک در خروجی انشاالله در حدود تشخیص طرح جامع منطقه توسعه پیدا کند.

چهارم- آیا امام جمعه محترم خرمشهر که فردی مقید و دلسوز مردم ستمدیده این شهر می‌باشد هم موافق نظر شما هست که چند بازار قبل از تحقق وعده رئیس جمهور در موضوع گمرک در خرمشهر تاسیس شود نهایتاً هزار کسبه دیگر که بخشی از آنها مشابه اروند از استان‌های دیگر آمده‌اند برخوردار شوند و کل بازار خرمشهر که شامل چند هزار کسبه می‌باشد تعطیل شود، هستند؟

چه کسی می‌تواند بپذیرد  منابع هزار کسبه به بیست و چند هزار کسبه ترجیح داده شود؟!

پنجم- آقای ثامری نماینده محترم مردم خرمشهر کنزالمال ظرفیت خرمشهر نیست، کل بازار خرمشهر ظرفیت توسعه خرمشهر است، تا شما در فکر توسعه کنزالمال و کنزالمال‌ها هستید آن هم به این شکل، وقتی حاصل نمی‌شود تا برای استقرار گمرک در خروجی منطقه طبق قانون آستین بالا بزنید، که اگر گمرک در خروجی برود دیگر نیاز به منت تاسیس چند کنز جدید نیست، که همه بازار خرمشهر و همه بازار آبادان کنز المال است و رونق، توسعه و اشتغال حاصل آن خواهد بود.

ششم- عجیب است یک شخصی فکر کرده حق و حقوق میلیاردی مردم اروند که ایشان بدهکار هستند و حق و حقوق مردم اروند که از محل درآمد و سرمایه بازار کنز به عنوان تنها حاصل وعده سه ساله دولت در بحث منطقه آزاد ایجاد شده را می‌تواند به تنهایی تصاحب کند در اختیار بگیرد!

 

اما حرف آخر

تمام مبلغ حقوق‌های نجومی که امروز پیگیری آن مطالبه رهبری، دولت و مردم می‌باشد کمتر از 20 میلیارد تومان بوده، بنابراین کسی نمی‌تواند 28 میلیارد تومان بدهی یک پیمانکار در محروم ترین منطقه کشور را تصمیم بگیرد که ببخشد، بازاری که ارزش مالی آن طبق ارزش آن بالغ بر 200 میلیارد در سال می‌تواند باشد را نمی‌توان بدون مزایده به شخصی واگذار کرد، تا مثلاً در خرداد سال دیگر فرصت برگزاری مناقصه فراهم شود، آیا در زمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در شلوغ‌ترین شرایط سیاسی کشور می‌شود آن مناقصه را برگزار کرد، مبادا بعضی فکر کرده باشند در خرداد هم می‌گوییم شرایط مناسب نیست تا مهر و مهر هم...

امروز مطالبه کل مردم خرمشهر و آبادان تحقق وعده رئیس جمهور در خصوص استقرار گمرک در خروجی با توجه به تکمیل حصار است، توسعه کنزالمال مطرح کردن ایجاد چند بازار مشابه آن به جای تحقق این مطالبه در حال حاضر به صلاح نیست و بهانه‌ای خواهد بود برای محقق نشدن آرزوی توسعه آبادان و خرمشهر و مینو شهر به واسطه اجرایی شدن کل قوانین مناطق آزاد پس از چند سال صبر و هزینه دادن.

آقایان نمایندگان مردم آبادان و خرمشهر در مجلس انشاالله خبر شیرین استقرار گمرک در نتیجه پیگیری شما بنر و بیلبورد در سطح منطقه شود، انشاالله به این مطالبه مردم پاسخ مناسبی بدهید.

 

 

 

 

خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اكبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
1
ممنون وسپاسگذارم از پيگيري دلسوزانه شما.اكثر كسبه آبادان كه خودم هم يكي از اونها هستم لطمات جبران ناپذيري از كنزوالمال و بازار اروند خوردند و عاجزانه درخواست داريم كه نمايندگان محترم شهرمون و رياست محترم گمرك و منطقه آزاد به منافع كل آبادان و خرمشهر فكر بكنند
فريد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
0
كاش همه بدانيم جايگاهمان چقدر رفيع است وارزان معامله نكنيم
فريد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
0
كاش همه بدانيم جايگاهمان چقدر رفيع است وارزان معامله نكنيم
سید محمد کشفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
1
با سلام
من به عنوان یک شهروند متاسفم که نماینده خرمشهر صحبتهایی انجام داده اند و خرمشهر را جدا از آبادان دانسته اند مطمئنا مردم فهیم آبادان و خرمشهر اتحاد خود را حفظ کرده و تحت تاثیر صحبتهای اینچنینی قرار نمیگیرند ولی باید خاطر نشان کنم در نظام مقدس اسلامی نباید شاهد بی عدالتی باشیم این چه عدالتی است که 400 یا 1000 نفر تخفیفات گمرکی داشته باشند و 20000 هزار نفر دیگر تخفیف گمرکی نداشته باشند این چه رقابت جوانمردانه ایست آیا عدالت علی (ع ) این است.
کل مردم منطقه از منطقه آزاد اروند فقط اسمی بشنوند و عده قلیلی تمام منافع آنرا چپاول کنند.
شما به منافع اشاره کردید در اینجا من با یک حساب سر انگشتی به ضرر 20000 کسبه اشاره میکنم
اگر کرایه مغازه هر کاسب را 1000000 و هزینه های جاری مغازه را هم 1000000 تومان در نظر بگیریم (که این حداقل هزینه است )و هزینه های زندگی اعم از کرایه خانه و ایاب و ذهاب خورد و خوراک و .... را 2000000 تومان در نظر بگیریم و به این نکته اشاره کنیم که بخاطر عدم فروش و بعد روانی که کنزالمال به کسبه تحمیل میکند(بخاطر بی عدالتی )این هزینه ها کسب نمیشود که هیچ بلکه به عنوان ضرر ماهانه هر کسبه حساب کنیم میشود ماهی 4 میلیون تومان حال حساب کنید سالی 48 میلیون و سه سال بی عدالتی میشود 146 میلیون تومان حال به این عدد توجه کنید:
146/000/000(ضرر سه ساله )×20/000 (تعداد کسبه )=
2/920/000/000/000 تومان
به عدد توجه کنید 2920 میلیارد تومان ضرر کسبه آبادان و خرمشهر است .
آیا به واقع این عدالت است باید به مردم حق داد که عامیانه به منطقه آزاد اروند منطقه آزاد کنزالمال میگویند.
شهروند آبادان
سید محمد کشفی 1395/11/2
امين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
1
كل ابادان خرمشهر بايد منطقه ازاد باشد. أين حق مسلم كسبه اين شهر ميباشد.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
1
با سلام و. خسته نباشید به فیدوسی های عزیز و جناب معمار که همواره درجهت اگاهی و احقاق حق شهروندان به بهترین شکل ممکن رسالت خود را انجام میدهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
1
واقعا چرا باید یک نماینده از یک بدهکار میلیاردی حمایت کنه ؟؟؟؟؟؟
خرمشهر مظلوم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
0
باعث تأسف است که‌ فرماندار خرمشهر سکوت مطلق کرده اند
چرا نماینده باید در امور اجرایی دخالت کنند؟
خاموش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
0
0
با سپاس فراوان از جناب معمار....جاي بسياااار تاسف است كه امري چنين مهم دست فرد بي كفايت و نا اگاهي به نام بابا رحمتي سپرده شده....و با برخواستن اين اتش ها در چنين موقعيت حساسي باعث تشويش خاطر كل كسبه ي كنزالمال گردد...اقااااايان مسيول شما را به عدالت علي قسم اگر شيعه ي راستينش هستيد ساكت ننشينيد،رسيدگي كنيد...فقط تهديد مي كند حالا كه مرا از اينجا بيرون مي كنند من هم اينجا را اول تخريب مي كنم و بعد مي روم...حقمان را از كه بگيريم؟؟؟نماينده؟؟؟!!!!فرماندار؟؟؟!!!اقاي زماني خواهشمندم شما حل كنيد اين غده ي سرطاني را...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
0
عجب ادمهاي بي صفتي هستيد شماها بقران.خدا و قران جواب نادان ها را مي دهد.اخه اگر شماها عقل داشتيد اين اراجيف رو باور نميكرديد.پيمانكاري كه خرج ميلياردي اونجا كرده و بقول خودتون از سوخته بازار چيني ها كه پر لاشه سگ بوده همچين مجتمع قوي و درامدزايي ساخته مال و زندگيش رو بذاره براي شماها و بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ جل الخالق عجب ادمهاي زورگو و ظالمي هستيد.اون پيمانكار با عقل و درايت و تلاش شبانه روزي از اون خرابه كنزالمال ساخته و حالا همه شهروندان محترم ابادان و خرمشهر ادعاي مالكيت دارند.والله بايد به شما و افكار پوچتون اسكار بدن.واقعا كه خلايق هر چه لايق.براي تك تكون متاسفم.من از خودم شرمم ميشه كه كجا و با چه افرادي دارم زندگي ميكنم.وجدان هم خوب چيزيه .من كاري به هيچ شخصي ندارم و برام هيچ كي مهم نيست ولي حداقل اينو ديدم و باور دارم كه پيمانكار اون بازار با لياقت خودش و همكاري كارمندهاشون تو اين شرايط بد اقتصادي بازار پر رونق و زيبايي ساخته و همين جا به همتون قول ميدم اگر مديريت كنزاالمال عوض بشه قطعا و قطعا اون بازار نابود خواهد شد و كسي نخواهد توانست اونجا رو به اين منظمي اداره كنه.خود دانيد و خداي خود و وجدانتان .
در تمام اين مطالب كه شما ميذاريد حتي به اندازه يك درصد از نكات مثبت كنزالمال نمي نريسيد و همش داريد تخريبش ميكنيد.كاملا دشمني شما ( حالا نميدونم دقيقا با كي) مسخص و واضحه ......چشمها را بايد شست جور ديگر بايد ديد
از بعد از زمان جنگ به جرات ميتوان از بازار كنزالمال بعنوان برگ موفقي در راه اباداني خرمشهر نام برد كه نميفهمم به چه دليل قصد تخريب و بيكاري اين همه كارگر رو داريد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
0
0
عجب ادمهاي بي صفتي هستيد شماها بقران.خدا و قران جواب نادان ها را مي دهد.اخه اگر شماها عقل داشتيد اين اراجيف رو باور نميكرديد.پيمانكاري كه خرج ميلياردي اونجا كرده و بقول خودتون از سوخته بازار چيني ها كه پر لاشه سگ بوده همچين مجتمع قوي و درامدزايي ساخته مال و زندگيش رو بذاره براي شماها و بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ جل الخالق عجب ادمهاي زورگو و ظالمي هستيد.اون پيمانكار با عقل و درايت و تلاش شبانه روزي از اون خرابه كنزالمال ساخته و حالا همه شهروندان محترم ابادان و خرمشهر ادعاي مالكيت دارند.والله بايد به شما و افكار پوچتون اسكار بدن.واقعا كه خلايق هر چه لايق.براي تك تكون متاسفم.من از خودم شرمم ميشه كه كجا و با چه افرادي دارم زندگي ميكنم.وجدان هم خوب چيزيه .من كاري به هيچ شخصي ندارم و برام هيچ كي مهم نيست ولي حداقل اينو ديدم و باور دارم كه پيمانكار اون بازار با لياقت خودش و همكاري كارمندهاشون تو اين شرايط بد اقتصادي بازار پر رونق و زيبايي ساخته و همين جا به همتون قول ميدم اگر مديريت كنزاالمال عوض بشه قطعا و قطعا اون بازار نابود خواهد شد و كسي نخواهد توانست اونجا رو به اين منظمي اداره كنه.خود دانيد و خداي خود و وجدانتان .
در تمام اين مطالب كه شما ميذاريد حتي به اندازه يك درصد از نكات مثبت كنزالمال نمي نريسيد و همش داريد تخريبش ميكنيد.كاملا دشمني شما ( حالا نميدونم دقيقا با كي) مسخص و واضحه ......چشمها را بايد شست جور ديگر بايد ديد
از بعد از زمان جنگ به جرات ميتوان از بازار كنزالمال بعنوان برگ موفقي در راه اباداني خرمشهر نام برد كه نميفهمم به چه دليل قصد تخريب و بيكاري اين همه كارگر رو داريد.
محمد صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
0
0
سلام
کنز المال وهر گونه بازار مشابه که در منطقه آزاد به صورت انحصاری درست شود وبقیه مردم وبازار از آن
محروم باشند، جز تبعیض اقتصادی ،چه می تواند یاشد، از طرفی با اقتصاد مقاومتی در تعارض است ،این منطقه قرار بود باعث ایجاد اشتغال شود نه باعث نابودی بقیه مشاغل شود ، آیا هنر است که مرتبا ارز از مملکت خارج شود ،و کالای بی کیفیت چینی وارد شود ،کفش ، دمپایی، وغیره ، آیا اینقدر ما ضعیف شده ایم، کنز المال دریچه ای است برای دور ریختن ارز مملکت وبیکار نمودن جوانان منطقه، استان وایران
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
0
0
يه مجتمع مسخره سه ساعته اب نداره مردم برن سرويس بهداشتي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
0
0
متاسفانه بعضی ادما هم فراموشکارن وهم قدرنشناس همین مدیریت فعلی بود که یه زباله دانی رو به یکی از موفق ترین بازارهای استان بلکه کشور تبدیل کرد خرمشهر را رونق بخشید واشتغال زایی کرد ولی متاسفانه خیلیا قدر نشناسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
0
0
واقعأ باید به مدیریت شرکت گلایل اروند احسنت گفت
Histats.com START (standard) Histats.com END