آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۴۱۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۳
از 25 دی ماه در سازمان بورس اجرا می شود
قراردادهای تعریف شده از نوع اختیار فروش است و سرمایه گذاران می توانند نسبت به اخذ موقعیت خرید در نمادهای ایجاد شده اقدام کنند و اخذ موقعیت فروش نیز به منظور بستن موقعیت های خرید قبلی اخذ شده، امکان پذیر خواهد شد.
به گزارش فیدوس: اداره ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اعلام کرد: قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام پایه شرکت های ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو، از روز شنبه 25 دی در بورس تهران آغاز به کار می کند
 قراردادهای تعریف شده از نوع اختیار فروش است و سرمایه گذاران می توانند نسبت به اخذ موقعیت خرید در نمادهای ایجاد شده اقدام کنند و اخذ موقعیت فروش نیز به منظور بستن موقعیت های خرید قبلی اخذ شده، امکان پذیر خواهد شد.
براساس این گزارش، طبق ماده هفت دستورالعمل معاملات قراردادهای اختیار سهام، در اولین روز معاملاتی هر زیرگروه هم ماه، حداقل یک قرارداد اختیار معامله در سود، یک قرارداد اختیار معامله بی تفاوت و یک قرارداد معامله در زیان درج می شود.
نام فارسی قراردادهای اختیار معامله نیز مشتمل بر سهم پایه - قیمت اعمال و تاریخ سر رسید است و نمادهای مزبور با حرف «ط » آغاز می شوند.
براین اساس، سبک اعمال قراردادهای یاد شده از نوع اروپایی است و فقط در سررسید قابلیت اعمال خواهند داشت.
نحوه اعمال قراردادها نیز به صورت غیرخودکار است و دارندگان موقعیت بازخرید در صورت تمایل به اعمال، باید درخواست خود را از طریق کارگزار مربوطه و مطابق با قرارداد مشتری -کارگزار - به اتاق پایاپای اعلام کند.
همچنین تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به صورت نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و آخرین شکل آن فیزیکی امکان پذیر خواهد شد.
دوره سه ماهه نخست آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله نیز در چارچوب کمک به توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله سهام، کارمزد همه ارکان به جز کارگزار، صفر در نظر گرفته شده است.
سرمایه گذاران برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به دستورالعمل قراردادهای اختیار معامله سهام مصوبه 17 آذر 1395 هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنند.
علاقه مندان نیز برای مشاهده اطلاعیه قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام پایه شرکت های یاد شده، کلیک نمایند.
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END