آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۴۰۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴
این خبر تکمیل می شود
درحالی‌که قرار بود مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ساعت هشت و نیم صبح آغاز شود؛ اما به دلیل کثرت جمعیت؛ از دو ساعت پیش از آغاز مراسم؛ جمعیت زیادی در مناطق نزدیک به میدان انقلاب تجمع کردند.
به گزارش فیدوس، مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دقایقی دیگر در دانشگاه تهران آغاز می‌شود.

در این مراسم؛ رهبر انقلاب نماز را بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اقامه می‌کنند.

خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران از ساعاتی قبل از آغاز مراسم شاهد حضور علاقمندان و مردم برای حضور در این مراسم است. حضور جوانان دیروز و پیران امروز که در خیابان‌های اطراف دانشگاه چشم به تصاویر هاشمی و امام دوخته‌اند. باورناپذیری آنجاست که جوانان نیز در ساعات اولیه صبح خود را به مقابل دانشگاه تهران رسانده‌اند تا شاهد یک اتفاق مهم امام غم‌انگیز باشند. آنها این روزها در دنیای تلگرام و اینترنت بارها و بارها یک نام را سرچ کرده‌اند: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی....

شبکه یک سیما و شبکه خبر سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که با حضور مردم و مسئولان نظام برگزار خواهد شد، به طور زنده پوشش می‌دهند.

 شروع این مراسم از ساعت ۳۰: ۸ صبح خواهد بود.

مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران مسدود شد/ ساعت ۱۵: ۸

درحالی‌که قرار بود مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ساعت هشت و نیم صبح آغاز شود؛ اما به دلیل کثرت جمعیت؛ از دو ساعت پیش از آغاز مراسم؛ جمعیت زیادی در مناطق نزدیک به میدان انقلاب تجمع کردند.

از ساعت 7 صبح میدان ولیعصر و فاطمی و مسیر فاطمی به انقلاب و نیز تمامی مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران به دلیل حضور جمعیت مسدود شده و تردد اتومبیل‌ها ممنوع شده و پلس از ورود ماشین‌ها جلوگیری می‌کند.

تعداد زیادی از جمعیت حاضر در مراسم؛ خود را با اتوبوس و از نقاط مختلف تهران به خیابان‌های مرکزی شهر و حوالی میدان انقلاب رسانده‌اند.

گردهمایی سینماگران برای مشایعت آیت‌الله هاشمی آغاز شد/ساعت ۳۰: ۸

خانه سینما که روز گذشته با انتشار متنی از سینماگران دعوت کرده بود سینماگران کشور به‌صورت گروهی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کنند؛ امروز مملو از جمعیت سینمایی شده است.

گردهمایی سینماگران برای حضور در مراسم تشییع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختمان شماره 2 خانه سینما آغاز شده است. ازجمله چهره‌های شاخصی که در این گردهمایی تا قبل از ساعت هشت و سی دقیقه صبح حضور یافته‌اند؛ می‌توان به همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، علیرضا تابش، علیرضا شجاع نوری، کامران ملکی، منصوره وافری، بابک برزویه، حجت‌الله ایوبی، رسول صدرعاملی، مرتضی شایسته، جلیل اکبری‌صحت، سیدامیر سیدزاده اشاره کرد.

شعارها رفته رفته بیشتر می‌شود/ساعت ۳۵: ۸

جمعیت حاضر در مراسم یکپارچه سیاهپوش شده و پرچم‌ و پلاکارد در دست به تدریج شعارهایی را زمزمه می‌کنند.

عزا عزاست امروز هاشمی دلاور پیش خداست امروز

الله اکبر .... الله اکبر

حمایت از خاتمی وصیت هاشمی‌ست


قالیباف آمد/ساعت ۴۵: ۸

محمدباقر قالیباف به جمعیت حاضر در مراسم پیوست.


ورود محسن رضایی به دانشگاه/ ساعت ۴۵: ۸

محسن رضایی که برای تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی وارد دانشگاه تهران شده است، با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: آقای هاشمی و یاران او به گونه‌ای کار کردند و پایه‌های نظام را محکم کردند که بعد از فوت آیت‌الله هم همیشه نظام با قدرت به حیات خود ادامه می‌دهد.


پیکر آیت‌الله وارد دانشگاه شد/ ساعت ۴۵: ۸

پیکر آیت‌الله هاشمی دقایقی پیش برای برگزاری مراسم تشییع و اقامه نماز به دانشگاه تهران منتقل شد.


تشکر محسن هاشمی از مردم/ ۴۵: ۸

محسن هاشمی (فرزند آیت‌الله هاشمی) که ساعتی قبل وارد دانشگاه شده؛ مقابل دانشگاه تهران حاضر شد و درحالیکه بسیار متاثر بود؛ گفت: نمی‌دانم چگونه از حضور پرشور مردم تشکر کنم.


صالحی به جمعیت پیوست/ساعت ۵۰: ۹

علی اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی) به جمعیت حاضر در مراسم پیوست. با اضافه شدن او به جمعیت؛ مردم شعار می‌دهند: هاشمی راهت ادامه دارد...


همدردی مردم با فائزه/ساعت ۹

هم‌اکنون فائره هاشمی (دختر هاشمی رفسنجانی) سوار بر اتوبوس وارد دانشگاه تهران شد. مردم در این لحظه شعار می‌دهند: حمایت از خاتمی، نصیحت هاشمی...

مردم با دیدن فائزه هاشمی انگشت‌ها را به نشانه پیروزی هاشمی بالا می‌بردند و فائزه نیز با تکرار همین نشانه از داخل اتوبوس با مردم همراهی می‌کند.


ایوبی: آسایش امروز را مدیون هاشمی هستیم/ساعت ۵: ۹

حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) که از همان ساعت اولیه در مقابل خانه سینما شماره دو حاضر شده؛ درباره این شخصیت سیاسی و نقش او در تاریخ انقلاب اسلامی گفت: هاشمی رفسنجانی دغدغه ایران و پیشرفت مردم ایران را داشت به همین دلیل امروز شاهد حضور همه گروه‌های مردمی در این مراسم هستیم. هاشمی مردی بود که نماد سیاست‌ورزی و دین‌مداری بود و اگر امروز در آسایش و آرامش هستیم بخشی از آن مرهون تلاش‌های هاشمی رفسنجانی است.

وی با اشاره به حضور مقام معطم رهبری و برگزاری نماز توسط ایشان گفت: در این چند روز فرصتی دست داد تا مردم بیشتر با روابط دوستانه و عاشقانه مقام معظم رهبری و آقای هاشمی آشنا شوند و طبیعی است که ایشان هم بیابند و از یار دیرین خود تجلیل کنند.


پیام تسلیت رهبری بار دیگر قرائت شد/ ساعت ۵: ۹

با آغاز مراسم و در شرایطی که جمعیت خود را برای اقامه بر پیکر آیت‌الله هاشمی آغاز می‌کند؛ پس از قرائت آیاتی از قرآن؛ پیام تسلیت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی در فضای دانشگاه تهران طنین‌انداز شد.


نرده‌های دانشگاه شکسته شد/ ساعت ۱۲: ۹

در بخش‌هایی از دانشگاه و در میان خیل جمعیت؛ در میان صدای شعار جمعیت حاضر در خیابان؛ صدای بلندگوهای مداحی و آژیر اورژانس به گوش می‌رسد.

جمعیت لحظه لحظه درحال اوج گرفتن است به گونه‌ای که چندین داربست مقابل دانشگاه بر اثر ازدحام جمعیت شکسته شده است. در این لحظه دیگر تمامی راه‌های ورود به دانشگاه بسته شده و پلیس همچنان درتلاش است راه عبور و مرور را برای جمعیت باز کند.


اشکال در تلفن‌های همراه/ ساعت ۳۰: ۹

با افزایش جمعیت حاضر در خیابان‌های مرکزی تهران و مقابل دانشگاه؛ مشکل دیگری در پایتخت خود را نشان می‌دهد. خطوط تلفن‌های همراه در محدوده انقلاب دچار اختلال شده و این امر؛ ارسال اخبار خبرنگاران را با مشکل مواجه کرده است. ارسال عکس و فیلم‌های مرتبط با مراسم برای شبکه‌های اجتماعی غیررسمی و نیز رسانه‌ها نیز با مشکلات زیادی مواجه شده است.

مسیر در جنوب دانشگاه نیز کاملا مسدود شده و نیروی انتظامی مردم را از خیابان وصال به در شمالی دانشگاه هدایت می‌کند.


میرتاج‌الدینی: نقش هاشمی در انقلاب و ورود حضرت امام بسیار برجسته‌ بود/ساعت ۳۸: ۹

حجت الاسلام میرتاج‌الدینی با حضور در مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به کارنامه فعالیت‌های سیاسی وی از قبل از انقلاب اسلامی تاکنون اظهار داشت: بدون تردید آقای هاشمی را باید یکی از شخصیت‌های برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران بدانیم که مبارزه و همگامی وی با انقلاب از قبل از انقلاب اسلامی نمایان بوده است.

او افزود: در قبل از انقلاب ایشان به مبارزه با نظام شاهنشاهی پرداختند تا جایی که در زندان‌های ساواک شکنجه شدند پس از انقلاب اسلامی و ورود حضرت امام به کشور نقش ایشان برجسته‌تر شد. در زمان جنگ هم ایشان نقش خود را ایفا کردند و این روند تا به آخر هم ادامه داشت.

میرتاج‌الدینی گفت: بدون تردید درگذشت ایشان ضایعه‌ای بزرگ برای کشور به حساب می‌آید چراکه کارنامه و سابقه مبارزاتی و سیاسی ایشان و خدمت به جمهوری اسلامی گویای این مهم بوده است.


سردار سلیمانی در خیابان انقلاب/ساعت ۳۸: ۹

سردار سلیمانی نیز لحظاتی پیش در میان جمعیت عزادار تهران وارد خیایان انقلاب شد.


امام جمعه مشهد در پایتخت/ساعت ۳۸: ۹

آیت‌الله علم الهدی (امام جمعه مشهد) نیز با سفر از مشهد مقدس به پایتخت؛ در مراسم نماز و تشییع آیت‌الله هاشمی حاضر شده است.


سفرا به مشایعت‌کنندگان پیوستند/ساعت ۳۸: ۹

سفرای کشورهای خارجی نیز به مشایعت‌کنندگان پیکر آیت‌الله پیوسته و هم‌اکنو درحال عبور از میان جمعیت هستند.

مولوی عبدالحمید (امام جمعه اهل سنت زاهدان) هم در میان جمعیت دیده می‌شود.


حسن صادقی: کشور در عزای آیت‌الله و یاور کارگران سیاه‌پوش است/ ساعت ۵۰: ۹

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره یار و یاور، امام، رهبری و جامعه کارگری بودند و قطعا خدواند روح ایشان را با صالحان و شهدا محشور می‌کند.

حسن صادقی با بیان اینکه جامعه کارگری وجود خود را مرهون حمایت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌داند، تصریح کرد: ایشان چه در ابتدای انقلاب، چه در زمان تثبیت انقلاب، چه در زمانی که ریاست دولت دولت را برعهده داشت؛ قوانین مهمی را در حمایت از جامعه کارگری تصویب کردند.

صادقی برای نمونه به قانون کار، قانون شورهای اسلامی کار، قانون الزام و درمان رایگان برای کارگران اشاره کرد و افزود: البته امروز حرکت‌هایی درجهت کمرنگ‌تر کردن این حمایت‌ها شده است.

صادقی با اشاره به مراسم‌هایی که قرار است برای گرامیداشت یاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شود، تصریح کرد: سراسر کشور در عزای آیت‌الله سیاه‌پوش شده است و هم اکنون همه جا در حال قرائت قرآن برای روح ایشان هستند.

صادقی در ادامه افزود: امروز از سراسر کشور گرد آمده‌ایم تا پیکر سردار بزرگ سازندگی، پیکر یاور بزرگ جامعه کاری، پیکر استوانه قرص محکم انقلاب و نظام و روحی را که همواره ناظر بر مسئولان کشور برای حفظ دستاورد‌ها است را تشییع کنیم تا روح این عزیز سفر کرده را با صالحان و شهدا محشور شوند و در کنار ایشان آرام بگیرد تا انقلاب حضرت مهدی.


پیکر آیت‌الله وارد دانشگاه شد/ ساعت ۵۰: ۹

با ورود پیکر آیت‌الله هاشمی؛ یار دیرینه انقلاب و امام؛ جمعیت به احترام این مبارز پیشکسوت سکون کرده و یکی از مداحان درحال سوگواری برای جمعیت است.


مسجدجامعی: هاشمی سخنگوی کسانی بود که صدایشان شنیده نمی‌شد/ساعت ۳۸: ۹

احمد مسجدجامعی (فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران) در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا درخصوص نقش آیت‌الله هاشمی در سیاست ایران و فقدان امروز این نقش گفت: در این دو روز به اظهارنظرها درمورد آقای هاشمی که نگاه می‌کنم؛ می‌بینم الان شرایطی است که همه از او خوب می‌گویند. آن موقع هم که بد می‌گفتند ناجوانمردانه بود و خوبی‌های ایشان را به ناحق نادیده می‌گرفتند.

او ادامه داد: من یادم است یکبار از او پرسیدم چه سالی برای شما متفاوت و طلایی بوده است؛ ایشان گفت: سال 57. وقتی دلیل آن را از ایشان پرسیدم؛ گفتند: به این جهت که همه با هم همدل بودند. به نظرم دغدغه زندگی ایشان همین بود.

مسجدجامعی خاطرنشان کرد: خود ایشان اواخر، چنین نقشی داشت. ایشان سخنگوی کسانی بود که صدایشان شنیده نمی‌شد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه گروه‌هایی بودند که به حاشیه رانده شده بودند؛ گفت: اگر صدای این گروه‌ها شنیده نمی‌شد نتایج بدتری داشت. این حرکت آقای هاشمی در جهت همدلی بود.

او در پایان با بیان اینکه فقدان ایشان مانع پیگیری این روند نمی‌شود؛ تاکید کرد: بدون او هم عقلای این مجموعه هستند. الان ساختاری ایجاد شده که خیلی‌ها به همین نتیجه رسیده‌اند و می‌خواهند که صداهای مختلف شنیده شود.


آیت‌الله خامنه‌ای وارد دانشگاه تهران شد/ساعت ۵: ۱۰

رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ هم‌اکنون وارد دانشگاه تهران و بر بالین یار دیرین انقلاب حاضر شد. جمعیت یکباره شعار می‌دهد: ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند

مقام معظم رهبری درحالیکه برای اقامه نماز آماده می‌شدند؛ خطاب به جمعیت فرمودند: همه باید نماز بخوانند.

حسن روحانی؛ آملی لاریجانی؛ علی لاریجانی؛ علی عسگری؛ محسن رضایی؛ سیدمحمود علوی؛ محسن هاشمی؛ امامی کاشانی؛ احمد جنتی و محمدی گلپایگانی ازجمله مسولان کشوری هستند که در صف بعدی به امامت مقام معطم رهبری؛ اقامه نماز را آغاز کرده‌اند.

هم‌اکنون سکوت و غم بر فضای دانشگاه تهران مستولی شده و این جملات به گوش می‌رسد: الهی عفوک عفوک عفوک/ عفوک عفوک عفوک/ عفوک عفوک عفوک...

و متعاقب آن پس از وداع رهبری با پیکر آیت‌الله؛ این جملات بر دانشگاه تهران طنین‌انداز می‌شود: لا الله الا الله.... لا الله الا الله... علیا ولی الهه... لا الله الا الله....


جلودارزاده: حمایت هاشمی از قانون کار؛ کارگران را دلگرم کرد/ساعت ۱۵: ۱۰

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از قانون کار و کارگران واجب شد تا احقاق حق کارگران در مرکز گفتمان اصلی انقلاب اسلامی جای گیرد.

سهیلا جلودارزاده به خبرنگار ایلنا گفت: حمایت آیت‌الله هاشمی از جامعه کارگری موجب شد این گروه دلگرمی بزرگی برای احقاق حقوق خود داشته باشد.

جلودارزاده افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حمایت خود از قانون کار و کارگران؛ احقاق حق را در گفتمان اصلی انقلاب اسلامی جای داد.

وی با اشاره به تشکیل خانه کارگر تصریح کرد: از بدو ایجاد خانه کارگر؛ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حامی آن و ما در سال‌های گذشته نیز در چارچوب حمایت‌های وی توانستیم با ناملایمات روزگار مقابله کنیم.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی در طول ریاست مجلس شورای اسلامی به نهادینه کردن جایگاه کارگران بر مناسبات اجتماعی پایبند بودند، تصریح کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تلاش کردند حمایت از کارگران را با قانون کار قوام بخشند و درنهایت با تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان امام تصویب شد تا قوت قلبی برای کارگران در دفاع از حقوق‌شان شود.

وی در پایان افزود: از خداوند می‌خواهیم که روح آیت‌الله هاشمی را با شهدا محشور کند چراکه ایشان در تمام عمر با برکت‌شان تلاش کردند توشه خوبی برای ملاقات با خداوند جمع کنند.

منبع:ایلنا
Histats.com START (standard) Histats.com END