آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱
لطمه به صادرات ایران با پيمان سپاري ارزي
اگر پيمان سپاري ارزي مد نظر دولت به معناي کنترل و ارزان خريدن ارز باشد، مي تواند صدمات زيادي را به بخش صادرات وارد نمايد و علي رغم رشد صادرات غيرنفتي در دهه هاي اخير، اين پيمان نامه مي تواند مجدداً صادرات ما را به حالت اول بر گرداند.
به گزارش فیدوس: از آن جايي که پيمان سپاري ارز معمولاً در شرايط ضيق ارزي ايجاد مي شود و هدف از آن جلوگيري از خروج سرمايه است ؛ معاون اول رييس جمهور در شرايط کنوني و مضطر ارزي مجدداً يادي از اين پيمان نامه کرده است. به گفته وي صادرکنندگان مي بايست بر طبق دستورالعمل ارزي ارز خود را در اختيار دولت قرار دهند و هيچ تعللي در اين باره نکنند. با اين که در اواخر دهه شصت، پيمان‌ سپاري ارزي لغو شد اما به دليل نابساماني ارزي و شلختگي دولت مجدد وارد عمل شد و صادرکنندگان را ملزم به اين کرد که ارز خود را به سيستم بانکي بفروشند. البته شايد منظور سخنان جهانگيري احياي پيمان‌ سپاري ارزي نبوده، اما به هر حال تلويحاً نجواي يک سياست خاک خورده را به ذهن فعالان اقتصادي متبادر ساخته است. اعضاي اتاق بازرگاني که احياي دوباره اين سياست را موجب صدمه به بخش خصوصي و صادراتي مي دانند در اين باره توضيحاتي را به «هدف و اقتصاد» ارائه مي دهند.

با پيمان سپاري ارزي صادرات قطعاً لطمه مي بيند

احمد پورفلاح مشاور عالي اتاق ايران مي گويد: اگر پيمان سپاري ارزي مد نظر دولت به معناي کنترل و ارزان خريدن ارز باشد، مي تواند صدمات زيادي را به بخش صادرات وارد نمايد.

وي مي افزايد: علي رغم رشد صادرات غيرنفتي در دهه هاي اخير، اين پيمان نامه مي تواند مجدداً صادرات ما را به حالت اول بر گرداند.

مهدي پورقاضي رييس کميسيون صنعت و معدن اتاق تهران، به «هدف و اقتصاد» مي گويد: پيمان سپاري ارزي حرکتي غير ضروري و غير بوروکراتيک است که به صادرات لطمه مي زند.

پيمان نامه ارزي صرفاً يک توصيه است نه يک دستور

پورفلاح اظهار مي کند: صحبت در زمينه پيمان نامه ارزي از سوي معاون اول رييس جمهور، صرفاً يک توصيه است تا صادرکنندگان تشويق شوند با قيمتي کاملاً منطقي و رقابتي ارزشان را به کشور برگردانند. از اين رو دولت تنها در شرايط محدوديت ارزي انتظار دارد بخش خصوصي و صادرکنندگان در اين راستا کمک کنند نه اين که خودشان ضرر ببيند. وي ادامه مي دهد: مطمئناً دولت آن قدر خردمند است که بداند با اجبار صادر کنندگان به برگرداندن ارز ناشي از صادرات و فروختن با قيمت هاي دستوري به سيستم بانکي نه تنها اوضاع ارزي درست نخواهد شد بلکه صادرات غيرنفتي هم کاهش پيدا مي کند.

در شرايط رکود نبايد شانس صادرات را نيز از دست بدهيم

مشاور عالي اتاق ايران معتقد است: در شرايط کنوني به دليل رکود حاصل، صادرکنندگان با مشکل مواجه هستند و در فضاي رقابتي شانس فروش کمتري به نسبت ديگر صادرکنندگان دارا هستند. حال اگر شانس صادرات را هم از کشور بگيريم ديگر هيچ فرصتي براي رشد اقتصادي باقي نمي ماند و حتي واحدهاي توليدي داخلي نيز صدمه مي خورند. وي ادامه مي دهد: از آن جايي که بسياري از واحدهاي توليدي محصولاتشان را بخش هاي بازرگاني و صادراتي ديگر صادر مي کنند. با رکود صادرات، محصولات واحدهاي توليدي نيز روي دستشان مي ماند.

نرخ بانک ها براي خريد ارز صادرکنندگان نبايد دستوري باشد

رييس کميسيون صنعت و معدن اتاق تهران بيان مي کند: بانک ها مي بايست خريد و فروش آزاد ارز را شروع کنند و صادرکننده مي بايست ارز خود را بر اساس مکانيسم عرضه و تقاضا قيمت گذاري کند نه بر اساس نرخ دستوري.

مشاور عالي اتاق ايران نيز خاطر نشان مي سازد: اگر قرار باشد دلار حاصل از صادرات با نرخ پايين تر از نرخ متعارف به بانک مرکزي انتقال بيابد طبعاً هيچ صادر کننده اي به دنبال صادرات نمي رود. از اين رو مي بايست نرخي که بانک ها ارز صادرکنندگان را مي خرند نرخ ترجيحي مطلوب و بيشتر از نرخ متداول در بازار باشد تا مشوقي باشد براي اين که صادرکنندگان هم صادر کنند هم ارز ناشي از صادرات را به کشور برگرداند.

در پايان...

با برقراري مجدد پيمان نامه ارزي نه تنها بخش صادرات ديگر سودي به دست نمي آورد بلکه بايد ارزهاي خود را بنابر قيمت دستوري به بانک مرکزي تحويل دهد که اين خود موجب ضرر است. از اين رو اين انتظار مي رود که سخنان حواشي پيمان نامه ارزي صرفاً يک توصيه براي بهبود وضعيت ارزي باشد نه يک تکليف دستوري.
منبع: هدف و اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END