آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
در پی نوشداروی حال بیمار گونه بازار مسکن باشیم
آمار بانک مرکزي نيز نشان مي‌دهد که صدور پروانه‌هاي ساختماني مناطق شهري طي بهار امسال روندکاهشي شديدي را نسبت به بهار پارسال طي کرده، به‌ طوري که در تهران و شهرهاي بزرگ تعداد صدور اين پروانه‌هاي در سه ماه اول سال جاري به ترتيب 21 و 15 درصد کاهش يافته است. همچنين ميزان سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي نيمه‌تمام طي بهار امسال با کاهش 7/15 درصدي به 90 هزار و 300 ميليارد ريال و در ساختمان‌هاي تکميل شده با کاهش 8/49 درصدي به 21 هزار و 900 ميليارد ريال رسيده است.
به گزارش فیدوس: اين روزها ساخت و ساز نيز به تأسي از رکود مسکن حال خوبي ندارد و با افت شديدي مواجه است. حتي بسته خروج از رکود و تسهيلات 150 ميليوني نتوانسته در اين ميان دردي را دوا کند. آمار بانک مرکزي نيز نشان مي‌دهد که صدور پروانه‌هاي ساختماني مناطق شهري طي بهار امسال روندکاهشي شديدي را نسبت به بهار پارسال طي کرده، به‌ طوري که در تهران و شهرهاي بزرگ تعداد صدور اين پروانه‌هاي در سه ماه اول سال جاري به ترتيب 21 و 15 درصد کاهش يافته است. همچنين ميزان سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي نيمه‌تمام طي بهار امسال با کاهش 7/15 درصدي به 90 هزار و 300 ميليارد ريال و در ساختمان‌هاي تکميل شده با کاهش 8/49 درصدي به 21 هزار و 900 ميليارد ريال رسيده است. 
افت صدور پروانه هاي ساختماني به تأسي از رکود مسکن
ايرج رهبر عضو هييت مديره انجمن انبوه سازان، به «هدف و اقتصاد» مي گويد: ريزش صدور پروانه هاي ساختماني از ابتداي امسال آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد. اين کاهش، در سال گذشته نيز در پروانه هاي ساختماني به نسبت سال قبلش ديده مي شد.
وي ادامه مي دهد: افت صدور پروانه هاي ساختماني نشان از رکود حاکم بر بازار مسکن است و اين رکود نيز به دليل کاهش قدرت خريد مردم و هزينه هاي بالاي ساخت و ساز ايجاد شده است. از اين رو تا بازار مسکن از رکود خارج نشود ما شاهد افت مداوم پروانه هاي ساختماني هستيم.
مصطفي قلي خسروي عضو هيأت مديره اتحاديه مشاوران املاک تهران، نيز به «هدف و اقتصاد» مي گويد: رکودي مستولي بر بازار معاملات مسکن موجب شده که به تبع ساخت و ساز و پروانه هاي ساختماني نيز روند نزولي به خود بگيرد.
وي مي افزايد: همچنين سخت گيري هاي شهرداري براي اعطاي جواز ساخت و پايان کار، ماليات بساز و بفروش نيز در کاهش پروانه هاي ساختماني مؤثر است.
در شرايط فعلي سرمايه گذاران تمايل به ساخت و ساز ندارند
عضو هييت مديره انجمن انبوه سازان معتقد است: معمولاً سرمايه گذاري در بخش مسکن بر حسب نياز و خريد و فروش اتفاق مي افتد. از اين رو در شرايط فعلي که سرمايه گذاران خريد و فروش مسکن را در رکود مي بينند و آينده خوبي را براي مسکن پيش بيني نمي کنند؛ ترجيح مي دهند که در اين بخش سرمايه گذاري نکنند و در نتيجه ساخت و ساز افت مي کند.
به دليل نبود سرمايه، بسياري از ساختمان ها نيمه تمام رها مي شود
رهبر اظهار مي کند: منابع مالي سرمايه گذاران براي ساخت و ساز از سه بخش تأمين مي شود که عبارتند از نقدينگي خودشان، پيش فروش واحدهاي ساختماني و تسهيلات بانکي.
وي ادامه مي دهد: وقتي سرمايه گذار نقدينگي خودش را تمام و کمال در اين راه صرف مي کند و ديگر پولي برايش نمي ماند ناچار است که به پيش فروش ساختمان روي بياورد اما در شرايط کنوني که قدرت خريد مردم کم است بازار پيش فروش هم رونق ندارد. از اين رو راه سوم گرفتن تسهيلات است که با وجود سودهاي بالا اين راه هم برايشان مشکل به نظر مي رسد.
عضو هييت مديره انجمن انبوه سازان متذکر مي شود: بنابراين به دليل نبود سرمايه کافي، ساختمان هاي نيمه تمام همين طور مي ماند و خواب سرمايه موجب ضرر مي شود.
خسروي نيز اذعان مي کند: عدم منابع مالي کافي موجب شده که بسياري از ساختمان سازان نتوانند وام گرفته شده را بازپرداخت نمايند و بسياري از ساختمان ها ناکامل رها شوند.
تسهيلات150 ميليوني براي ساخت و ساز کافي نيست
طرح وام‌150ميليوني بانک مسکن براي انبوه‌سازان توسط بانک مرکزي در حالي صورت پذيرفت که برخي از فعالان بازار مسکن به دليل فقدان توجيه اقتصادي، اين وام را عاملي براي تحرک بازار مسکن ذکر نمي‌کنند. از اين رو استقبال چنداني نيز از آن به عمل نيامد. به گفته دبير کانون انبوه سازان کشور، افزايش تسهيلات ساخت مسکن به 150 ميليون تومان نقش چنداني در رشد ساخت وساز کشور ندارد.
عضو هيأت مديره اتحاديه مشاوران املاک تهران نيز در اين باره بيان مي کند: اعطاي تسهيلات150ميليون توماني به انبوه سازان و قابل انتقال بودن آن به خريدار، امکان خوبي براي رسيدن به رونق مسکن است اما کافي نيست.
خسروي ادامه مي دهد: اين 150 ميليون براي ساخت و ساز در شهرستان ها رقم خوبي است اما در شهرهاي بزرگي مثل تهران تأثيري ندارد. از اين رو مي بايست به املاک بنابر شرايط و موقعيت هايي که دارند، بنا به درصد وام تعلق گيرد. (مثلاً 40 درصد به فلان ملک).
رهبر نيز بيان مي کند: اعطاي150 ميليوني مستلزم اين است که فرد آينده روشني را براي سرمايه گذاري در مسکن تصور کند. از اين رو تا زماني که ساخت و ساز با رکود شديد مواجه است اين تسهيلات دردي را دوا نمي کند.
در شرايط فعلي ساخت و ساز به دليل نبود منابع مالي کافي، کاهش تقاضا، سخت گيري هاي شهرداري و رکود در معاملات با افت شديد مواجه است.
منبع: هدف و اقتصاد

Histats.com START (standard) Histats.com END