آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۰
جلسه تهران برای کنزالمال و سرنوشت بازار
طبق اخبار رسیده به خبرنگار اقتصادی فیدوس در تهران با حضور نمایندگان خرمشهر و آبادان، مدیران عالی سازمان منطقه آزاد اروند در بخش بازرسی، حراست، سرمایه‌گذاری، حقوقی، عمرانی، مالی و... قرار است به موضوع نحوه واگذاری مجدد بازار کنزالمال پرداخته شود.

فیدوس- مناطق آزاد در کشور سخت‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کنند، از یک سو مشکلات گمرک و اختلاف میان بعضی اعضاء شورای عالی مناطق آزاد در زمینه فعالیت این مناطق باعث کند شدن مسیر توسعه شده است و عملاً وعده‌های دولت را به خصوص به ساکنان در بحث رونق اقتصاد خُرد ابتر گذاشته و از سوی دیگر مجلس زیر تاثیر بار روانی تبلیغات علیه مناطق آزاد با تصویب ماده 27 سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی را نسبت به آینده این مناطق بدگمان کرده است.

در این شرایط هر اتفاق کوچکی در مناطق آزاد می‌تواند زمینه ایجاد حاشیه‌ای بزرگ باشد، بخصوص اگر در منطقه آزاد اروند رخ دهد و مربوط به معیشت آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه اقتصادی این مناطق یعنی اصناف شود.

طبق اخبار رسیده به خبرنگار اقتصادی فیدوس فردا در تهران با حضور نمایندگان خرمشهر و آبادان، مدیران عالی سازمان منطقه آزاد اروند در بخش بازرسی، حراست، سرمایه‌گذاری، حقوقی، عمرانی، مالی و... قرار است به موضوع نحوه واگذاری مجدد بازار کنزالمال پرداخته شود. جلسه فردا بدون تردید به دلایلی که در ادامه این مطلب به آنها اشاره خواهد شد، آزمونی مهم برای سنجش پایبندی به اصل منافع عمومی و دقت در شرایط ویژه بازارهای آبادان و خرمشهر است. بدون تردید جلسه فردا برای بازار به خصوص بازار آبادان روشنگر آتیه‌ای خواهد بود که تکلیف سرمایه‌گذاران بومی این بخش با مشخص می‌کند

یک- کنزالمال و اروند سهم از دست رفته سود بازار آبادان و خرمشهر

بازار کنز المال به دلیل تصمیم اخذ شده توسط دولت در سه سال گذشته جهت آزاد شدن مبادلات تجاری خُرد چمدانی در محدوده مناطق آزاد طبق قانونی نخستین فرصت امیدواری برای مردمی بودند که نزدیک به 1000 روز انتظار تسری این امتیاز به همه بازارها را کشیده‌اند، اما اگر در ماه‌های اول این بازارها به خصوص کنزالمال فرصت مردم و بازار به حساب می‌آمدند به مرور زمان با افزایش پاخور این بازار به دلیل استفاده از رانت معافیت گمرکی مبدل به بزرگترین تهدید برای بازارها به خصوص بازار آبادان شدند، که در نبود این امتیاز همه مشتریان خود در اصناف همگن را از دست داد، تا آنجا که تراز 94 و 95 این بازار به صورت روشن منفی شده و صرفه اقتصادی کسب و کار در این بازارها عملاً برای تجار و کاسبان خرد و درشت آن از بین رفته است.

کنزل المال با این تعریف در اصل منافع فدا شده بازار آبادان و خرمشهر به واسطه رانتی می‌باشد که قرار بود فرصت شود نه تهدید.

دو- تفاوت کنز المال سه سال پیش با امروز

کنزالمال سه سال پیش صرفاً بازاری در حال شکل‌گیری بود، بازاری با ارزش محدود، اما سه سال انتفاع از محل رانت ویژه گمرک، دریافت کرایه‌های نجومی از کسبه به واسطه آن رانت از این بازار فرصتی ویژه ساخته که دیگر نمی‌تواند صرفاً متعلق به یک شخص یا جریان باشد، این بازار امروز با ارزشی بالغ از هزار میلیارد متناسب وسعت و توسعه کسب و کار از یک سو سرمایه‌ از دست رفته بازار آبادان و خرمشهر را در خود ذخیره کرده و از سوی قیمت آن فرصت توسعه بازارها در این شهرستان است.

همین موضوع بوده که اهمیت مزایده سرنوشت‌ساز این بازار، قیمت کلان و نجومی آن و با توجه به شرایط گمرک و زمان‌بر بودن و مبهم بودن آینده تحقق وعده دولت، تاثیر آن بر آینده بازار را روشن می‌سازد.

سه- آیا می‌توان کنز المال را بدون انجام تشریفات مزایده عمومی و شفاف واگذار کرد؟

بدون تردید برگزاری هرگونه مزایده مبهم، که در وهله اول در آن قیمت واقعی بازار کنزالمال لحاظ نشده و همچنین امکان رقابت متقاضیان و سرمایه‌گذاران محلیس و ملی با پیشنهاد بالاترین قیمت فراهم نباشد، بزرگترین آسیب را به آینده بازارهای آبادان و خرمشهر که همه سهم‌شان از منطقه آزاد  صرفه سالیانه 4 تا 5 میلیون مالیات و در عوض ضرر چند برابری از دست رفتن مشتریان به واسطه این بازارها بوده را خواهد رساند.

در صورتی که واگذاری این بازار به قیمت واقعی می‌تواند فرصتی مهم برای بازار و مدیران منطقه آزاد حداقل جهت سرمایه‌گذاری دراصلاح و توسعه زیرساخت‌های بازارهای آبادان جهت جبران بخشی از ضرر و زیان‌های حاصله می‌باشد، ضمن آنکه فرصت رانتی و رابطه‌ای شدن اداره این بازار را نیز محدود خواهد کرد و امکان مبدل شدن آن در آینده نزدیک به یکی از بزرگترین تخلفات اقتصادی خوزستان و کشور با رقم چند هزار میلیاردی در بحث واگذاری و قاچاق را هم از بین خواهد بود.

در این میان بدون تردید، گزارش کامل و شفاف نحوه برگزاری تشریفات مزایده به سازمان‌های نظارتی قانونی مانند بازرسی کل کشور، بازرسی نهاد ریاست جمهوری، بازرسی دبیرخانه مناطق آزاد و نهادهای نظارتی قانونی در کشور می‌تواند زمینه ایجاد یک فرصت برای بستن تهمت به دولت و ناامیدی مردم را نیز از بین می‌برد.

جمع بندی:

شخصی می‌گفت بازار آبادان و خرمشهر با معافیت مالیاتی سهم خود از منطقه آزاد اروند را گرفته و در کنز المال مردم با خرید ارزان‌تر کالاها منتفع می‌شوند. باید به کسانی که با چنین استدلالی طرح واگذاری بدون تشریفات و در نظر گرفتن قیمت واقعی بازار کنزالمال را مطرح کرده‌اند گفت: بازار آبادان و خرمشهر با تحمل مشکلات ناشی از ویرانی 8 سال جنگ دین خود به انقلاب و نظام را پرداخت کرده است، در عین حال با تحمل سالهای سخت مشکلات بازسازی و تحمل مسائل ناشی از عدم تحقق وعده‌های دولت تا امروز در موضوع منطقه آزاد دیگر نفسی برایش نمانده، این بازار اگر نگوییم سهمش به صورت غیر قابل باوری ضایع شده قطعاً باید بگوییم از صبر و نجابتش در بسیاری مواقع سوء استفاده شده است.

نه مردم آبادان و خرمشهر و نه هیچ شخص صاحب بصیرتی حاضر نخواهد بود به قیمت نابودی این بازار رای به کاری بدهد که منافعش برای شخص یا عده خاصی لحاظ می‌شود. اگر بازار کنزالمال در قیمت واقعی در یک مزایده شفاف واگذار نشود و همچنین در توسعه آن شرایط بازار آبادان و خرمشهر در نظر گرفته نشود بدون تردید بازارهای آبادان و خرمشهر به خصوص بازار آبادان در اصناف همگن به طور کلی تعطیل خواهد شد.

 

خبرهای مرتبط
Histats.com START (standard) Histats.com END