آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۸۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵
محمد جواد فتحي عضو کميسيون حقوقي مجلس
با محمد جواد فتحي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و استاد حقوق دانشگاه در خصوص ماده 27 و شرايط قانوني اجراي آن، همچنين تناقض‌هاي حقوقي که در اين ماده وجود دارد به گفتگو نشستيم
با محمد جواد فتحي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و استاد حقوق دانشگاه در خصوص ماده 27 و شرايط قانوني اجراي آن، همچنين تناقضهاي حقوقي که در اين ماده وجود دارد به گفتگو نشستيم، آنچه روشن است اينکه تصويب اين قانون در مجلس جداي از مسائل اجرايي آن يک  فرصت براي درک تاثير عدم توجه به مسائل حقوقي قوانين مصوب بر حوزه اقتصاد در کشور ما ميباشد.

اين مصوبه با فلسفهي مناطق آزاد در تعارض است

آقاي دکتر فتحي در پاسخ به نظر ايشان در خصوص تصويب اين ماده گفتند: موافق رفتن اين ماده با اين محتوا به صحن نبودم. در ادامه از ايشان پيرامون نظر منتقدان در خصوص متناقض بودن محتواي ماده 27 با قوانين جاري مناطق آزاد پرسيديم ايشان در پاسخ توضيح دادند:

قطعا همين طور است، اصلاً با فلسفهي مناطق آزاد در تعارض است اين ماده. چون بحث منطقه آزاد يک بحثي است فراتر از مديريت وزارتخانهها و با وزارتخانهها و سازمانهاي مختلفي در ارتباط تنگاتنگ با مناطق آزاد هستند، به نحوي که اگر وزارتخانهها با سازمانهاي مرتبت همکاري نکنند، در واقع کل جريان مناطق آزاد متوقف ميشود. به همين علت کسي که از اول اين را تدبير کرده بود اين را در حد يک سازمان که زير نظر رئيس جمهور بايد اداره بشه ارزيابي کرده بود.

محمد جواد فتحي استاد حقوق دانشگاه و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در خصوص مسئله واگذاري دبيرخانه از نظر قانوني باتوجه به نداشتن شخصيت حقوقي مستقل به نسبت شوراي عالي مناطق آزاد که متشکل از وزرا و مديران سازمانهاي بزرگ زير نظر رئيس جمهور ميباشد و شرايط نظارتي طبق اين ماده توضيح دادند:

دبيرخانه همانطور که شما هم گفتيد مستقيم زير نظر رئيس جمهور و شوراي عالي مناطق آزاد اداره ميشود، اين موضوع باعث شده نمايندگان نتوانند با دبيران مناطق آزاد در خصوص اختلاف نظرهايي که پيش ميآيد برخورد کنند و به نظر ميآيد بدون در نظر گرفتن موقعيت و ساختار اين مناطق براي برخورد با آقاي ترکان اين ماده به صحن علني مجلس آمد. ايبن موضوع متاسفانه يک تصميم عجولانه بوده است و بر اساس يک نگاه شخصي به يک مسئول چنين مادهاي مطرح شده، قطعاً اگر نمايندگان با آقاي مهندس ترکان مسئله نداشتند اين ماده در مجلس تصويب نميشد.

 

نبايد حقوق سرمايه گذاران ناديده گرفته شود

عضو کميسيون حقوقي مجلس  در خصوص نگرانيهاي سرمايهگذران در مناطق آزاد و ضرر و زياني که متوجه ايشان ممکن است بشود صحبت کرديم؛ همچنين هزينههاي اين ماده در آينده در صورت جارايي شدن براي دولت، ايشان در پاسخ اشاره کردند:

اگر واقعا حقي ايجاد شده باشه اين صحبت درست است، ولي من تصور ميکنم مادامي که يک ضرر محسوس و مشخص به سرمايهگذاران وارد نشود، ايشان نميتوانند اعتراضي هم داشته باشند. بله اگر اين مديريت جديد نتواند مجموعه مناطق آزاد را به نحوه مطلوبي که در اساسنامهاش پيش بيني شده پيش ببرد، حتما اين ناديده گرفتن حقوق سرمايهگذاران مناطق آزاد هست و دولت مکلف هست که آن را به نحوي جبران کند و براي دولت هزينههايي خواهد داشت.

وظيفهي مجلس اين است که قاعده وضع کند

از اين نماينده مجلس در خصوص طرح شدن اين ماده در کميسيون حقوقي و بررسي آن توسط حقوقدانان مجلس به لحاظ قانوني سئوال کرديم، ايشان در پاسخ گفتند متاسفانه به اين موضوع اين شکل رسيدگي نشد و توضيح دادند:  نه در کميسيون تلفيق اين مسأله به اين نتيجه رسيد و به نظر من اين تصميم درستي نبوده و قابل نقض است.  ما در مجلس وظيفه داريم قاعده وضع کنيم و قانونگذاري انجام دهيم فارغ از اينکه چه کسي متکفل و متصدي يک امر ميشودپ.

قانون در واقع يک تکليف و حقي ايجاد ميکند و اين حق و تکليف اصلاً ربطي به  متکلف يا متصدي  و يا رئيس آن سازمان يا تشکيلات نبايد داشته باشد، اگر بنا باشد بر اساس اينکه  فلان فرد وزير است يا فلان فرد مسئول است بخوايم قانون رو تغيير بدهيم  که اصلاً سنگ روي سنگ بند نمي شود.

وظيفهي مجلس اين است که قاعدهاي وضع کند که با اصل قانون تعارض نداشته باشد.  ما بايد از يک مسئول سئوال کنيم، بر اعمالش به نحوي که مشخص شده نظارت کنيم، انتقاد کنيم و نگاه نقاد و موشکافانه به مسائل داشته باشيم و اگر آن مسئول در سازمان مورد نظر کفايت لازم را ندارد از دولت به عنوان قوه مجريه با استناد به قانون بخواهيم در اين خصوص توضيح بدهد، اما براي اين موضوع نميشود کل قانون را عوض کرد، براي يک فرد يا يک مشکل از اين دست نبايد کل قانون را تغيير دهيم.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END