آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲
توجه به جوانان مسیر عبور
(سبیحه شمس دستیار جوان منطقه آزاد کیش) -ما دستیاران جوان انتخاب شدیم تا واسطه ای باشیم بین مقام‌های ارشد سازمان مناطق آزاد و جوان هایی که فرصتی ندارند تا توانایی ها و استعدادهای خود را نشان دهند.


(سبیحه شمس دستیار جوان منطقه آزاد کیش) -ما دستیاران جوان انتخاب شدیم تا واسطه ای باشیم بین مقام‌های  ارشد سازمان مناطق آزاد و جوان هایی که فرصتی ندارند تا توانایی ها و استعدادهای خود را نشان دهند. در واقع ما در منطقه  نقش واسطه و راهنمای جوان ها را ایفا می‌کنیم،  تا بتوانند راحت‌تر به زمینه راه اندازی یک کسب و کار دسترسی پیدا کنند.

بعضی از جوان‌ها می‌خواهند کسب و کاری را آغاز کنند و نمی‌دانند باید از کجا شروع کرد

جوان‌های تحصیلکرده زیادی هستند که بعد از پایان دانشگاه می‌خواهند ایده‌های کاری خودشان را اجرایی کنند. خیلی از جوان‌ها هم دنبال راه اندازی یک کسب و کار کوچک مثل اجاره یک مغازه هستند. در بیشتر موارد آنها نمی‌دانند که برای شروع کار خود از کجا باید آغار کنند.

بسیاری از این جوان‌ها نمی‌دانند که برای راه اندازی یک کسب و کار باید از کجا شروع کنند و به سراغ چه کسانی بروند. وقتی به دفتر دستیاران جوان مراجعه می‌کنند در مناطق آزاد، ما آنها را در این زمینه راهنمایی می‌کنیم و به آنها می‌گوییم که در مورد این کار خاص  باید به فلان معاونت یا مدیریت مراجعه کنند تا بتوانند به کسب و کاری  که می‌خواهند برسند. مشاوره دادن به جوان‌هایی که به دنبال راه اندازی کسب و کار جدید هستند، یکی از مهمترین کارهایی است که توسط دستیاران جوان در منطقه آزاد کیش انجام می‌شود.

منطقه آزاد کیش فرصت مناسبی برای آغاز کسب و کار جوانان دارد

اینکه جوان‌ها چقدر می‌توانند برای ایجاد یک کسب و کار جدید وارد منطقه آزاد شوند به امکانات وشرایطی که دارند بستگی دارد؛ اما به طور کلی چون در مناطق آزاد فضای کار اقتصادی بازتر است، شروع یک کار جدید برای جوان‌ترها هم راحت‌تر هست. وضعیت منطقه آزاد کیش از نظر باز بودن فضای اقتصادی نسبت به بقیه مناطق آزاد کشور بهتر هست، به همین دلیل جوان‌هایی که با هدف راه اندازی یک کسب و کار و کسب سود وارد این منطقه می‌شوند در بیشتر موارد به هدف شان می‌رسند.  

شاید برای خیلی‌ها سوال باشد که دستیاران جوان چقدر می‌توانند به توسعه کسب و کار در منطقه کمک کنند و چه اختیاراتی دارند؟ حتی صحبت‌هایی مطرح شده که دستیاران جوان از بین نزدیکان مدیران مناطق آزاد انتخاب می‌شوند و به همین دلیل اختیارت چندانی ندارند؛ اما برای انتخاب دستیاران ملاک‌هایی مثل سطح تحصیلات و صلاحیت‌های عمومی و کارایی افراد مطرح است.

ملاک انتخاب دستیاران جوان در درجه اول جوان بودن و بومی بودن آنها است. بومی‌های منطقه هم معمولا نسبتی با مدیران مناطق آزاد ندارند. ضمن اینکه شاخص بومی بودن باعث شده تا دستیاران، مشکلات جوان‌های منطقه را بهتر بشناسند و بتوانند بیشتر به آنها کمک کنند.

دستیاران جوان با هدف جوانسازی بدنه مناطق آزاد آمده‌اند

یکی از اهداف حضور دستیاران جوان در مناطق آزاد جوان‌سازی بدنه مدیریت این مناطق بود. یکی از نکات مثبت حضور دستیاران در مناطق آزاد این است که الان حداقل یک جوانی در بین مدیران حضور دارد که صدای جوان‌های دیگر را بشنود. جوان‌هایی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند دوست دارند که یک جایی برای نشان دادن استعدادهایشان باشد و وجود یک مشاور یا دستیار جوان در منطقه آزاد این فرصت را برای آنها فراهم کرده است.

اما اینکه آیا حضور تقریبا 3 ساله دستیاران جوان در بدنه مدیریت مناطق آزاد باعث جوانگرایی مدیران شده یا نه بحث دیگری است. در بدنه مدیریت سازمان ها همیشه نیاز به حضور آدم های باتجربه است. هنوز به جوان‌ها به عنوان افرادی که تجربه کافی ندارند نگاه می‌شود. البته این یک مشکل نیست. شاید هم واقعا جوان‌ها هنوز آنقدر تجربه کسب نکرده باشند که از آنها در سطوح بالای مدیریتی استفاده شود. حضور جوان‌ها در کنار مدیران با تجربه به مرور آنها را برای حضور در مناصب بالای مدیریتی آماده می‌کند.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END