آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۸۴۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
رييس کميسيون سرمايه گذاري و ديگر فعالان بخش خصوصي معتقدند
سرمايه گذاري خارجي مطرح شده، 113 پروژه به صدور مجوز و 44 مجوز افزايش سرمايه گذاري يا تغييرات در بنگاه هاي موجود سرمايه‌پذير با امضاي وزير امور اقتصادي و دارايي منتهي شده است. رييس کميسيون سرمايه گذاري و ديگر فعالان بخش خصوصي معتقدند که آمار و ارقام جذب سرمايه گذاري خارجي در کشور مي تواند به مراتب بالاتر از اين رود، مشروط بر اين که سرمايه گذاران امنيت کامل را در اين حوزه دارا باشند.
 به گزارش فیدوس: گزارش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت در يک سال گذشته (دي ماه 94 تا 95) حاکي از آن است که حجم مصوب سرمايه‌گذاري خارجي در دوره پسابرجام چيزي حدود 11 ميليارد و 802 ميليون دلار مي‌باشد و فرآيند ورود سرمايه خارجي در طرح هاي مصوب نيز به تدريج در حال انجام است. همچنين در مجموع از ميان 157 پروژه هاي سرمايه گذاري خارجي مطرح شده، 113 پروژه به صدور مجوز و 44 مجوز افزايش سرمايه گذاري يا تغييرات در بنگاه هاي موجود سرمايه‌پذير با امضاي وزير امور اقتصادي و دارايي منتهي شده است. رييس کميسيون سرمايه گذاري و ديگر فعالان بخش خصوصي معتقدند که آمار و ارقام جذب سرمايه گذاري خارجي در کشور مي تواند به مراتب بالاتر از اين رود، مشروط بر اين که سرمايه گذاران امنيت کامل را در اين حوزه دارا باشند.
بايد ديد که اين مجوزها چه ارمغان هايي براي کشور داشته است
فريال مستوفي ، رييس کميسيون سرمايه گذاري اتاق ايران مي گويد: بايد بررسي کرد که چه مقدار از اين مجوزها عملياتي شده است؛ زيرا که گرفتن مجوز يک طرف قضييه و عملياتي شدن پروژه هاي سرمايه گذاري طرف ديگر آن است.

وي ادامه مي دهد: صدور مجوز تا شش ماه معتبر است و در اين زمان سرمايه گذار خارجي بايد سرمايه اش را به ايران بياورد در غير اين صورت مجوز باطل مي شود. حال سؤال اصلي اين است که آيا اين 11 ميليارد دلار وارد کشور شده است يا تنها سرمايه گذار توانسته مجوز بگيرد.

منکر دستاورد برجام در سرمايه گذاري خارجي نيستيم

رييس کميسيون سرمايه گذاري اتاق ايران بيان مي کند: هر روزنه کوچکي که به روي اقتصاد مملکت باز شود برايمان خوب است و به نفع کشورمان است. از اين رو ما نمي توانيم دستاورد برجام را در سرمايه گذاري خارجي انکار کنيم.

مستوفي تشريح مي کند: در پسابربجام با سفر هيأت‌هاي متعدد از کشورهاي مختلف و بررسي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران و با ارائه برنامه‌ريزي مناسب در اين زمينه توانستيم شاهد جذب سرمايه‌گذاري نسبت به قبل باشيم. بازديد کشورهاي خارجي از ايران براي سرمايه گذاري و همچنين صدور نفت بيشتر از يک ميليون بشکه و... ناشي ازشرايط مساعد حاصل از پسابرجام است، اما اين تنها کافي نيست و سرمايه گذاري نيازمند توجه بيشتر است.

مجيدرضا حريري، نايب رييس اتاق بازرگاني ايران و چين نيز اظهار مي کند: با اين که در پسا برجام با شرايط بهتري نسبت به قبل در حيطه سرمايه گذاري خارجي مواجه هستيم اما هنوز به دليل اثرات ناشي از تحريم ها شرايط براي سرمايه گذاري خارجي مساعد نيست.

بيشترين سرمايه‏گذاري خارجي در حوزه صنعت

طبق گزارش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت، اغلب طرح هاي سرمايه گذاري خارجي که به تصويب رسيده است در بخش‌هاي صنعت، نيرو (نيروگاه هاي تجديدپذير)، خدمات (به ويژه گردشگري)، ساختمان و حمل و نقل بوده اند.

طبق گفته قائم ‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت نيز بيشترين سرمايه گذاري خارجي در بخش صنعت کشور بوده و تاکنون نزديک به 30 پروژه به سرمايه گذار خارجي واگذار شده است.

مستوفي نيز ضمن تأييد آمار سرمايه گذاري خارجي در بخش هاي فوق، متذکر مي شود: اين تعداد طرح هاي جديد در بخش سرمايه گذاري خارجي ايجاد و به تصويب رسيده است اما اين که تا چه حد اين طرح هاي جديد عملياتي شوند و به اتمام برسند مهم است.

"امنيت” مهمترين عامل براي جذب سرمايه گذاري خارجي

رييس کميسيون سرمايه گذاري اتاق ايران معتقد است: براي جذب سرمايه گذاري خارجي مهمترين عامل، امنيت سرمايه گذار است که بايد حفظ گردد. متأسفانه ما در سال هاي گذشته به دلايل مختلف نتوانستيم اين امنيت را براي سرمايه گذاران ايجاد کنيم. از اين رو نه تنها سرمايه گذاران خارجي بلکه سرمايه گذاران داخلي ما نيز از امنيت کافي براي سرمايه گذاري بهره مند نيستند.

وي متذکر مي شود: با تقويت بخش خصوصي از طريق احترام و تضمين مالکيت، پوشش ريسک نوسانات نرخ ارز، جلوگيري از رانت‌خواري، قوانين شفاف و کارآمد، جلوگيري از وضع مقرارات دست و پاگير مالياتي و... بايد امنيت و اعتماد کافي را براي سرمايه گذاران خارجي ايجاد نماييم.

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران و چين نيز اذعان مي کند : هر چقدر ريسک فضايي که سرمايه گذار قصد ورود به آن را دارد بالاتر باشد، امنيت سرمايه گذار در آن فضا و جذابيت سرمايه گذاري براي او کاهش مي يابد. وي خاطر نشان مي سازد: تا زماني که تلاطمات ارزي از ميان نرود و اقتصاد شفاف، آزاد و رقابتي نشود مشکل امنيت سرمايه گذاران خارجي حل نخواهد شد.

در پايان...

با اين که پسا برجام فضاي مساعد تري را براي سرمايه گذاري خارجي درکشور ايجاد کرده اما هنوز سرمايه گذاران خارجي امنيت لازم را براي سرمايه گذاري بدست نياورده اند. از اين رو بايد فضايي را ايجاد کرد تا سرمايه‌گذاران خارجي با طيب خاطري بيشتري اقدام به سرمايه گذاري در کشور نمايند.
منبع: هدف و اقتصاد

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
JimmiNil
|
Russian Federation
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
0
0
Le8txG http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Histats.com START (standard) Histats.com END