آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در مورد مسئله گورخواب ها هر فردی مشکل را به گردن دیگری می اندازد و سیاسی برخورد می کنند واقعیت این است که در حوزه رفاه اجتماعی غفلت داشته ایم.
به گزارش فیدوس، سید حسن هاشمی روز سه شنبه در نشست معاونان اجتماعی دانشگاههای علوم پزشکی در کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: گورخواب ها را معتادان متجاهر معرفی کرده ایم. از کجا معلوم که به خاطر سو مدیریت مسئولان ما این افراد به وجود نیامده باشند.
وی ادامه داد: ما مسئولان نباید سهم خودمان را در این مسائل کمرنگ جلوه دهیم. تعداد این معتادان متجاهر از 50 هزار نفر بیشتر نیست آیا حکومت نمی تواند این افراد را ساماندهی کند.
هاشمی گفت: شهرداری، وزارت رفاه و دستگاههای دیگر هر کدام مسئولیت را به گردن یکدیگر می اندازند در حالی که اگر از روز اول این کار را به دست مردم داده بودیم تاکنون رفع شده بود.
وی افزود: گاهی می ترسیم که کارها را به مردم واگذار کنیم. فکر می کنیم برای رضای خدا کار نمی کنند و دنبال این هستند که وزیر و وکیل شوند اما خود ما دولتی ها نیز نتوانسته ایم رفاه اجتماعی را حل کنیم.
هاشمی ادامه داد: در خیلی کشورها بهداشت و رفاه در یک مجموعه تعریف می شوند اما در کشور ما حتی بهداشت و درمان نیز چند پاره است.
وزیر بهداشت گفت: اگر بتوانیم از ظرفیت مردمی در آموزش و پرورش، اصناف، خیرین و زنان را پر رنگ کنیم خیلی از مشکلات رفاهی مردم رفع می شود در حالی که در زمینه خصوصی سازی هم قانون را دور زدیم و تشکیلات شبه دولتی ایجاد کردیم که از دولتی هم بدتر است.
وی با اشاره به ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت ادامه داد: به علت نبود چنین ساختاری در وزارت بهداشت سالها مشکلات زیادی روی هم انباشته شده است که حل همه آنها نیازمند همکاری هر سه قوه است .
وزیر بهداشت گفت: اوایل انقلاب پزشکان هندی و پاکستانی به مردم خدمات می دادند، اما بعدها که سطح سواد مردم بالا رفت و دولت شبکه بهداشتی کشور را توسعه داد، وضعیت به کلی تغییر کرد و مردم خودشان مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کردند. 
وی افزود: در عین حال اوایل انقلاب 70 درصد جمعیت کشور روستایی بودند اما با افزایش سواد، این نسبت برعکس شد و انتطارات رفاهی مردم نیز افزایش پیدا کرد اما متناسب با انتظارات مردم در پیشگیری از بیماری ها موفق نبودیم و بیماری های غیر واگیر افزایش پیدا کرد. 
هاشمی ادامه داد: مصرف مواد مضر مثل نمک و روغن در زندگی شهری بیشتر شد و کم تحرکی افزایش پیدا کرد در عین حال از نظر اخلاقی نیز راستگویی و امانتداری کمرنگ شد در حالی که دین ما بیش از همه به اخلاقیات توجه دارد و این باعث شد که دروغ، تهمت و گمان بد جای اخلاقیات را بگیرد. 
وی گفت: راه حل این مسائل هم صدور بخشنامه یا تبلیغات تلویزیونی نیست، البته اگر این تبلیغات به دست دولت نباشد و بخش غیر دولتی وارد عمل شود، مردم حتما حرف شنوی خواهند داشت، باید از ظرفیت افرادی که در بین مردم مورد احترام هستند مانند علما و دانشمندان برای ترویج اخلاقیات استفاده کنیم و یکی از وظایف معاونت های اجتماعی دانشگاههای علوم پزشکی همین موضوع است. 
وزیر بهداشت افزود: چاره رفع مشکلات کشور این است که مسئولان کشور اعم از دولتی، تقنینی و قضایی از ظرفیت مردمی بیشتر استفاده کنند، همه کارها و مشکلات با پول حل نمی شود باید تغییر رفتار ایجاد کنیم و کلید تغییر رفتار به دست خود مردم است. 
هاشمی ادامه داد: معاونان اجتماعی دانشگاههای علوم پزشکی حتما از طرفیت خیرین استفاده کنند، خیرین به دنبال دیده شدن و تبلیغات نیستند اما احترام می خواهند، به آنان احترام کنید و از آنان و امور اجرایی طرح هایی که در آن مشارکت می‌کنند را به خودشان واگذار کنید و مطمئن باشید که بیشترین بهره وری را خواهند داشت. 
وی درباره طرح تحول سلامت نیز گفت: علاوه بر نظارت رییس جمهوری بر این طرح، موسسه ملی تحقیقات سلامت و ناظران بیرون از وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی نیز بر این طرح نظارت دارد و هیچ خطایی در مسیر اجرای این طرح وجود ندارد. 
هاشمی افزود: مسئولان وزارت بهداشت فرصت بزرگی را برای خدمت به مردم در اختیار دارند، این فرصت کوتاه است و نباید به حاشیه سازی ها توجه کنیم، ما در اتوبان خدمت به مردم باید با سرعت حرکت کنیم و اگر قرار است در پارکینگ ها بمانیم و جواب حاشیه سازی ها را بدهیم زمان را از دست می دهیم. 
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END