آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
قاضی زاده درباره واگذاری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد گفت:
آنچه كه موجب تصمیم نمایندگان در واگذاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به وزارت اقتصاد شد، عدم هماهنگی و تعامل مناسب دولت با مجلس بود. عدم پاسخگو بودن برخی دستگاه ها بر تصمیم نمایندگان مجلس در مورد آنها اثر می گذارد.
به گزارش فیدوس: نماینده سرخس و فریمان و عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی گفت: نمايندگان مجلس نيازمند تعامل، ارتباط و پاسخگويی با مسئولان و نهادهای دولتی هستند.
سید احسان قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار فرینا درباره چرایی تصمیم نمایندگان مجلس درباره واگذاری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد گفت: آنچه كه موجب تصمیم نمایندگان در واگذاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به وزارت اقتصاد شد، عدم هماهنگی و تعامل مناسب دولت با مجلس بود. عدم پاسخگو بودن برخی دستگاه ها بر تصمیم نمایندگان مجلس در مورد آنها اثر می گذارد.

قاضی زاده هاشمی گفت: البته این اتفاق قابل پیشگیری و پیگیری است و این نیازمند عزم جدی دولت است. امیدواریم این موضوع پیگیری شود و در شورای نگهبان تایید نشود.

وی افزود: ما به عملكرد وزارت اقتصاد هم انتقاد داریم. ما می توانستیم به صورت دیگری مناطق آزاد را پاسخگو كنیم، در وزارت اقتصاد جایی به نام گمرك وجود دارد كه یكی از مهم ترین انتقادات نمایندگان به عملكرد گمرك است. یعنی اگر بخواهیم قاچاق در كشور را كنترل كنیم باید نظارت مان را بر این مجموعه زیاد كنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به بازرسی چندباره سازمان بازرسی و دیوان محاسبات كل كشور از عملكرد مناطق آزاد اشاره كرد و گفت: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات كل كشور دستگاه های نظارت در حوزه مالی و عملكردی هستند. مجلس نظارت سیاسی و نظارت عالیه به عملكرد سازمان ها دارد و نهادی دارد كه به عنوان دیوان محاسبات، گزارش مالی ـ تفریغی ارائه می دهد.

وی ادامه داد: نظارتی كه مجلس مد نظرش است این است که همه مناطق آزاد در اشتغال پایدار و تقابل با فرار سرمایه و ایجاد سرمایه گذار خارجی چه كرده اند؟ این عملكرد با پارامترهای سیاست های كلان اقتصادی چه همخوانی داشته است؟ ایجاد اشتغال، میزان سرمایه گذاری و جذب گردشگر داخلی و جذب گردشگر خارجی چه كرده اید؟ در مناطق آزاد ارس و اروند در جذب گردشگر خارجی چه اقداماتی صورت گرفته است؟ 

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینكه مناطق آزاد باید حس كند كه چشم ناظر بر عملكرد آنها وجود دارد افزود: عدم ارتباط و تعامل مناسب و نادیده گرفتن نقش مجلس موجب این تصمیم شد. دستگاه هایی كه نقش مجلس را نادیده بگیرند همیشه ضرر می كنند. نمایندگان مجلس به دنبال دستگاه های پاسخگو هستند.

وی همچنین از لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید حمایت کرد و گفت: یکی از مناطقی که می تواند به عنوان یک دروازه صادراتی در کشور مطرح شود سرخس است که امیدواریم در آینده به منطقه آزاد تبدیل شود.
منبع: فرینا
Histats.com START (standard) Histats.com END