آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۹
روحانی در گفتگوی تلویزیونی با مردم
روحاني از برجام و موضوعات اقتصادي گفت، اما نگفت چه موانعي بر سر راه بوده است. روحاني از پيشرفت گفت، اما نگفت تخريبگران دولت تا جايي پيش آمدند كه حتي صداي اعتراض همفكران خود را درآوردند. ديشب ناگفته‌هاي روحاني بيش از گفته‌هاي او بود. او برخي اوقات سكوتي غريب داشت، مانند سوالي كه درباره كانديداتوري‌اش در سال ۹۶ شد و او هيچ نگفت.
به گزارش فیدوس به نقل از آرمان امروز، رئيس‌جمهور در شامگاه يكشنبه مطابق وعده داده‌شده با مردم سخن گفت، اما آنچه بيان كرد، هماني نبود كه تا پيش از آغاز اين برنامه تلويزيوني انتظار مي‌رفت. روحاني از برجام و موضوعات اقتصادي گفت، اما نگفت چه موانعي بر سر راه بوده است. روحاني از پيشرفت گفت، اما نگفت تخريبگران دولت تا جايي پيش آمدند كه حتي صداي اعتراض همفكران خود را درآوردند. ديشب ناگفته‌هاي روحاني بيش از گفته‌هاي او بود. او برخي اوقات سكوتي غريب داشت، مانند سوالي كه درباره كانديداتوري‌اش در سال ۹۶ شد و او هيچ نگفت يا اينكه وقتي فعاليت ۳ هزار سايت عليه دولت را مي‌داند، ديشب از منابع تغذيه مالي اين حجم وسيع سايت‌ها سخني بر زبان نياورد. روحاني ديشب شاید روحاني مورد انتظارحامیان دولت نبود، اما اگر منصفانه قضاوت شود، او به مسائلي هم اشاره كرد كه معاني عميقي داشت و در برخي مواقع با توضيحات خود نقشه‌هاي مخالفان را نقش بر آب كرد. روحاني به خوبي مي‌داند يكي از بزرگ‌ترين مشكلات دولت مخالفان آن هستند و هرچه به ارديبهشت ۹۶ نزديك‌تر مي‌شويم، بر حجم حملات آنها افزوده مي‌شود. براي آنها آمدن روحاني مسجل است، اما نمي‌خواهند پيروزي شيرين نصيب او شود. روحاني هيچ نمي‌گويد و از بيت‌المالي هم كه صرف تخريب دولتش مي‌شود، تمايلي به سخن ندارد. برجام هم گويي سوژه آماده براي حمله به دولت روحاني است كه رئيس‌جمهور برخلاف گذشته بسيار نرم از كنار آن عبور مي‌كند.آنچه شب گذشته رئيس‌جمهور در برنامه تلويزني با مردم در ميان گذاشت، چنين بود.

اشتغال مهم‌ترین مساله کشور است

رئیس جمهور گفت: از آنجایی که هم نرخ صادرات نفتی و هم نرخ صادرات غیرنفتی عدد خوبی است به شرایط اقتصادی کشور امیدوار هستیم.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پاسخ به پرسشی در زمینه حجم بیکاری و افزایش میزان اشتغال در کشور اظهار کرد: مساله اشتغال مهم‌ترین مساله کشور است. در میان همه مسائلی که حائز اهمیت است، اشتغال مهم‌ترین مساله است و بیکاری می‌تواند معضلی بسیار بزرگ برای جامعه ما باشد. افزود: بسیار نگران کننده است که در خانواده‌ای یک یا دو یا سه جوان بیکار وجود داشته باشد. یک جوان ۲۰ تا ۳۰ ساله که توان مالی برای ازدواج و شروع زندگی ندارد و علت آن نیز عمدتا نبود اشتغال است برای جامعه ما بسیار حیاتی است و باید برای افزایش اشتغال برنامه مشخصی داشته باشیم. رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمعیت محصل دانشگاهی در طول چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، تصریح کرد: جمعیت محصل دانشگاهی ما از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر درسال گذشته امروز به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است و هر روز نیز جمع قابل توجهی به فارغ التحصیلان ما اضافه می‌شود و در کنار آنها کسانی هم هستند که به دانشگاه نمی‌روند و آنها هم به اشتغال نیازمندند.

اشتغال خالص و ثابت ما یکنواخت است

روحانی با تاکید بر اینکه آمار اشتغال در چند سال گذشته آمار نسبتا خوبی بوده است، اظهار کرد: اگر از سال ۸۵ تا ۹۰ به آمارها نگاه کنیم اشتغال خالص و ثابت ما یکنواخت است و حدود ۱۴ هزار شغل ثابت هر ساله ایجاد شده و در عین حال موضوع بیکاری نیز تراکم بیشتری یافته است و امروز کسانی که متولد دهه ۶۰ یا اوایل ۷۰ هستند نیاز به اشتغال دارند اما ما در دو سال گذشته آمار نسبتا خوبی برای اشتغال داشته‌ایم که به تدریج این آمار بهتر نیز شده است. وی افزود: امروز ۲۳ میلیون نفر از جمعیت ایران دارای شغل است و این میزان از ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دو سال گذشته امروز به ۲۳ میلیون نفر رسیده است. البته هرساله نیز حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواستار شغل هستند که این میزان از تابستان پارسال تا تابستان امسال را در بر می‌گیرد و این در شرایطی است که اشتغالزایی در مدت مشابه حدود ۷۰۰ هزار نفر بوده است و سال گذشته نیز این میزان در رقمی مشابه قرار داشته است. روحانی ادامه داد: کشورهایی که در طول دهه گذشته به طور متوسط توانسته‌اند ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کنند تنها ۵ کشور بوده‌اند و آمار ۷۰۰ هزار شغل که در دو سال اخیر ایجاد شده است رقم بسیار بالایی است اما در این میان حدود سالی یک میلیون نفر نیز به جمعیت نیازمند به شغل اضافه می‌شود، بنابراین اگر ما سالی ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم بازهم ۳۰۰ هزار نفر به بیکاران اضافه می‌شود. رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما برای رسیدن به آمار خوب اشتغال فاصله داریم، اظهار کرد: اگر می‌خواهیم اشتغال را افزایش دهیم همه قوا باید دست به دست هم دهند و علت اصلی اینکه می‌گوییم سرمایه گذاری خارجی باید انجام شود، این است که بحث اشتغال مطرح است و برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه هستیم.
وی با بیان اینکه یکی از راه‌های ایجاد اشتغال‌ همان فضای مجازی است، گفت: وزارت ارتباطات امروز اعلام کرده است، ۱۰۰ هزار شغل از طریق ICT در کشور به وجود آمده که البته برای این کار باید فضای مجازی ما متناسب باشد و پهنای باند آماده‌ای داشته باشیم. روحانی تاکید کرد: امروز خانواده‌های ما زندگی‌شان با شبکه‌های اجتماعی مرتبط شده است که البته این موضوع خود می‌تواند برای ما سرمایه‌ای باشد و در هر حال همه باید کمک بکنیم که اشتغالمان رو به افزایش باشد و اگر کسی به ملزومات آن صدمه بزند، به اشتغال کشور صدمه زده است.

بیکاری نگران کننده است

روحانی در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم با بیان اینکه از حرکت به سمت اشتغال خوشحال هستم ولی به خاطر فاصله‌ای که با افراد جویای کار داریم، نگرانم، ادامه داد: اینکه در سال ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار نفر بدون شغل به جمعیت بیکاران قابل ملاحظه‌ای که از گذشته وجود داشته اضافه می‌شود، بسیار نگران کننده است. وی افزود: رشد ما در اقتصاد خوب بوده اما متاسفانه بیکاری ما افزایش یافته است و اقتصاد ما به اندازه‌ای که توانسته اشتغال ایجاد کند، نتوانسته به اندازه کافی کسانی را که جویای کار هستند جذب بازار کنند. در ادامه مجری برنامه از رئیس جمهور درباره اظهارات برخی کارشناسان مبنی بر اینکه شرایط اقتصادی کشور شبیه به شرایط رکود است، پرسید که در پاسخ روحانی خاطر نشان کرد: همان‌طور که در پیام نوروزی امسال به مردم اعلام کردیم، برای سال ۱۳۹۵ رشد ۵ درصدی را هدف گذاری کرده‌ایم. در همین راستا نیز آمار ماه‌های اولیه سال نشان می‌داد که ما به سمت این رشد خواهیم رفت. از طرفی دیگر در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله بخش نفت و گاز و میعانات گازی و همچنین کشاورزی شاهد رشد بوده‌ایم. وی ادامه داد: ستاد اقتصاد مقاومتی نیز از ابتدای سال تلاش کرده تا تسهیلات بانکی را در اختیار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط قرار دهد و بر اساس آماری که امروز وجود دارد، حدود ۱۷ هزار از این واحدها از تسهیلات بانکی استفاده کرده‌اند. رئیس جمهور با اشاره به افزایش رشد صادرات نفتی و غیرنفتی در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته، اظهار کرد: نرخ صادرات نفتی و غیرنفتی در سه ماهه نخست با رشدی حدود ۴/۵درصد مواجه بوده که ما انتظار داشتیم در سه ماهه دوم نیز این رشد افزایش یابد. در همین راستا، امروز طبق محاسبات بانک مرکزی رشد شش ماه سال ۱۳۹۵، ۴/۷درصد و بر اساس محاسبات مرکز آمار ۴/۶درصد است. روحانی با اشاره به پیش بینی بانک جهانی برای تحقق رشد بالای ۶ درصد برای ایران در سال جاری تاکید کرد: مجموعا رشدی که تا کنون طی ۶ماهه نخست تحقق یافته است، نرخ بسیار خوبی است و با توجه به شرایط منطقه‌ای حتما تا پایان سال رشد بیش از آنچه که هدف‎گذاری کرده‌ایم تحقق خواهد یافت. در دامه این گفت‌وگو مجری برنامه با اشاره به ابراز نگرانی و تردید برخی کارشناسان درباره تداوم نرخ رشد از رئیس جمهور درباره این نگرانی‌ها پرسش‌هایی مطرح کرد که روحانی در پاسخ با تاکید بر اینکه معتقد به تداوم رشد اقتصادی هستیم، خاطر نشان کرد: برای سال آینده به کار و تلاش بیشتری نیاز داریم چرا که باید علاوه بر جذب سرمایه، فضای کار مناسب را نیز فراهم کنیم. وی با بیان اینکه در بعضی بخش‎ها در آینده نرخ رشد به اندازه نرخ فعلی نخواهد بود، اظهار کرد: در بخش‌هایی مانند بخش نفت، رشد به سرعت فعلی نخواهد بود. در همین راستا دولت چیزی حدود ۱ میلیارد دلار هزینه کرد تا تولید نفت که در سال گذشته چیزی حدود یک میلیون بشکه در روز بود، با تلاش مهندسان و کارگران نفتی به بالای ۲/۲میلیون بشکه برسد.

به شرایط اقتصادی کشور امیدوار هستیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ادامه رشد بر اساس محاسبات و پیش بینی‌های انجام شده قطعی است، به تغییرات نرخ رشد در سال‌های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: در نخستین سالی که دولت توانست نرخ رشد اقتصادی را محاسبه کند این رشد ۳ درصد بود. این در حالی است که در سال ۱۳۹۲ با نرخ منفی ۱/۹درصدی مواجه بودیم. رشد سال گذشته خیلی مناسب نبود اما سال جاری به دلیل آنکه بعد از برجام فضا برای رشد صادرات نفتی و غیرنفتی فراهم شده است، شاهد رشد مناسبی خواهیم بود.روحانی با اشاره به میزان صادرات غیرنفتی در سال جاری خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه نخست ۱۳۹۵ میزان صادرات غیرنفتی حدود ۳۱ میلیارد دلار اعلام شده است که این میزان در مقایسه با سال گذشته با ۱۰ درصد رشد مواجه بوده است.وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که هم نرخ صادرات نفتی و هم نرخ صادرات غیرنفتی عدد خوبی است به شرایط اقتصادی کشور امیدوار هستیم.
مردم مطمئن باشند که قیمت ارز به سمت تعادل حرکت می‌کند
روحانی در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه قیمت ارز به سمت افزایش حرکت نخواهد کرد، گفت: مردم ما مطمئن باشند که قیمت ارز به سمت تعادل حرکت می‌کند و افزایش نخواهد یافت. وی افزود: ما همیشه نرخ ارز را ثابت نگه داشته‌ایم تا مردم به آینده امید داشته باشند اما قیمت دلار نسبت به سایر ارزها در ابتدای سال تا امروز بیش از ۲/۶درصد رشد داشته است و به طور طبیعی در ایران هم این رشد خود را نشان داده است. همچنان که در سال‌های گذشته هم این اتفاق افتاده است.رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز حتما متعادل خواهد شد، گفت: ما تلاش می‌کنیم با رونق اقتصادی که وجود دارد این تعادل را به وجود آوریم و همچنین رشد تورم را کاهش دهیم تا امسال و سال آینده تورم یک رقمی باشد. به مردم نیز قول می‌دهم که در سال آینده دارای رشد اقتصادی باشیم.روحانی با بیان اینکه هنوز نرخ مشخصی برای پیش بینی رشد اقتصادی در دولت مطرح نشده است، اظهار کرد: پیش بینی‌هایی در زمینه رشد اقتصادی وجود دارد که امیدواریم تا پایان امسال در این زمینه قولی به مردم بدهیم که شرمنده‌شان نشویم و همان‌طور که رشد اقتصادی بهتری پیدا می‌کنیم، امیدواریم رشد سرمایه گذاری در ایران نیز بیشتر شود. ویبا اشاره به اینکه ما دربرابر تعهداتی که در برجام داریم، به خوبی عمل خواهیم کرد، گفت: آخرین قسمت از تعهدات ما به برجام که مربوط به فردو است را در سالگرد امضای برجام در ۲۷ دی‌ماه امسال نهایی خواهیم کرد و امیدواریم کشورهایی که در زمینه برجام طرف قرارداد هستند نیز به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.

سال آینده شاهد نتیجه‌ بهتری از برجام خواهیم بود

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نتیجه برجام به نفع همه است، ادامه داد: همه شاهد نتیجه‌ای بهتر در سال آینده خواهیم شد و به این نتیجه می‌رسیم که برجام به نفع همه است. روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا میان وزرای اقتصادی دولت دعوایی وجود دارد، اظهار کرد: بین وزرای اقتصادی هیچ دعوایی وجود ندارد اما ممکن است رسانه‌های ما از اظهارات مختلف وزرای ما وجود دعوا را برداشت کنند اما تنها اختلاف کارشناسی میان وزرا وجود دارد که اگر در جایی این اختلافات تند شود، من حتما ورود پیدا می‌کنم و این وظیفه رئیس جمهور است که این کار را انجام دهد اما اختلافات کارشناسی طبیعی است و چیزی فراتر از آن وجود ندارد.وی در پاسخ به این پرسش که موضع دولت در برابر نوسانات ارزی اخیر چیست، اظهار کرد: ما در محاسباتی که داشته‌ایم وقتی که موضوع نرخ ارز مطرح شد بر روی ارقام کنونی آن تاکید نداشتیم و بودجه سال آینده را که البته در آن به این موضوع که نرخ ارز بر چه مبنایی خواهد بود اشاره نمی‌شود. نرخ دلار را ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته‌ایم که البته باید بگویم نرخ ارز فعلی نرخ قطعی نیست و کاهش پیدا خواهد کرد چرا که برای دولت ثبات بازار از همه چیز مهم‌تر است و ما می‌کوشیم که بازار را قابل پیش بینی بسازیم و دولت نیز به دنبال افزایش قیمت ارز نیست.رئیس جمهور ادامه داد: عده‌ای در خارج از کشور به دنبال وارد کردن سرمایه خود به ایران هستند و می‌خواهند بدانند با تبدیل کردن دلار به ریال و یا تبدیل کردن ریال به دلار چه اتفاقی می‌افتد، بنابراین ما نرخ ارز را به قیمت مشخص و کاهش یافته خود باز خواهیم گرداند.

هیچ کس در دنیا نیست که بگوید ایران در برجام سرش کلاه رفته

روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا برجام را دستاوردی بزرگ برای کشور می‌داند یا خیر، اظهار کرد: هیچ تردیدی ندارم که برجام کار بزرگ ملت ایران بوده است و البته در یک جامعه دموکراتیک طبیعی است که افرادی به این موضوع انتقاد کنند. در جامعه ما نیز مردم آزادند که درباره موضوع حرف بزنند اما مردم ما با حماسه سازی در خرداد ۱۳۹۲ فضای جهانی را برای مذاکره فراهم کردند و امروز نیز به این نتیجه رسیده‌ایم که هیچ کس در دنیا نیست که بگوید ایران در برجام ضرر کرده یا سرش کلاه رفته است و کسانی هم که به برجام در سطح جهانی اعتراض دارند، کشورهایی چون اسرائیل و عربستان هستند که در گفته‌هایشان نیز می‌گویند ایران برنده برجام بوده و طرف مقابل شکست خورده است در حالی که برجام یک بازی برد-برد است. روحانی با اشاره به دستاوردهای برجام و تاثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: ما تاثیر برجام را در صادرات نفتی و بازار بازرگانی‌مان می‌بینیم که اگر این شرایط پس از برجام ایجاد شده است در زمینه صادرات نفت وجود نداشت. درآمد نفتی ما نصف میزان فعلی‌اش بود و حداکثر می‌توانستیم با آن پول حقوق کارمندانمان را بدهیم اما امروز در بخش بودجه عمرانی امیدواریم که بتوانیم امسال بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان در بودجه عمرانی مصرف کنیم. وی افزود: ما امروز بسیاری از بدهی‌های قبلی را تسویه کرده‌ایم و از جمله بدهی ایثارگران و فرهنگیان را پرداخت کرده‌ایم، پول گندم را به کشاورزان عزیز داده‌ایم و تنها در زمینه بیمه مقداری عقب هستیم که امیدواریم بدهی بیمه را هم به زودی پرداخت کنیم. رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی در زمینه دیدگاهش درباره حوادث تروریستی سال میلادی اخیر و موضع ایران در قبال تحولات منطقه و سوریه اظهار کرد: نقش ایران یک نقش مهم و بسیار سازنده در منطقه است که قبلا بعضی به آن اعتراف نمی‌کردند اما امروز اکثر قریب به اتفاق جهان به نقش ایران برای ثبات در منطقه اعتراف می‌‎کنند.وی افزود: در زمینه تحولات منطقه، ایران چند موضع و هدف مشخص دارد که آن را پیگیری می‌کند و به نفع منطقه می‌داند که از جمله آن ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است، به شکلی که اگر می‌خواهیم کشورهای منطقه با یکدیگر تعامل داشته باشند و روابط اقتصادی و سیاسی میان کشورها قوی‌تر باشد، راهی جز ایجاد صلح و ثبات در منطقه وجود ندارد. روحانی با بیان اینکه هدف دوم ما مبارزه با تروریسم است که خطری بزرگ برای کشور، منطقه و جهان به شمار می‌رود، ادامه داد: البته خوشحالیم که ایران دارای امنیت خوبی است و همه جهان به آن معترف هستند. در این زمینه از تمام نیروهایی که باعث حفظ امنیت کشور شده‌اند از جمله سپاه، ارتش، وزارت اطلاعات، بسیج و نیروهای مسلح تشکر می‌‎کنم و دولت نیز در زمینه حفظ امنیت و سلامت مردم موفقیت خوبی داشته است. رئیس جمهوری تاکید کرد: ما به هر کشوری که برای مبارزه با تروریسم خواهان کمک باشد، کمک می‌کنیم؛ از جمله به کشورهایی چون عراق و سوریه کمک کرده‌ایم و امروز شاهد شکست خوردن تروریسم در منطقه هستیم.روحانی با اشاره به سومین هدف ایران در منطقه اظهار کرد: تغییر نیافتن مرزهای جغرافیایی سومین هدف ایران در منطقه است. در حالی که امروز عده‌ای می‌خواهند سوریه، عراق و یمن را تقسیم کنند ما با تغییر مرزها کاملا مخالف هستیم و معتقدیم که وجود دیپلماسی و مقاومت در مواجهه با تحولات منطقه دو روی یک سکه است و برای رسیدن به موفقیت به هر دوی آن‌ها نیاز داریم.وی افزود: در مساله یمن و سوریه هم راه حل نهایی دیپلماسی است و برای رسیدن به این راه حل باید تروریسم را شکست داد. ما هم به ملت و هم به ارتش سوریه کمک کرده‎ایم که امروز نیز شاهد موفقیت آن‌ها در جبهه نبرد هستیم و باور داریم که این کشورها می‌توانند شرایط صلح را تجربه کنند و امیدواریم شاهد موفقیت آن‌ها در سایر جبهه‎های نبرد باشیم.
از شرایط فعلی منطقه خوشحال هستم

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره نقش ایران در توافق آتش بس سوریه با تاکید بر اینکه ایران نقش بسیار مهمی در مبارزه با تروریسم و شکست آن‌ها و نقش فعالی نیز در دیپلماسی دارد، اظهار کرد: ان‌شاءا... در کنار هم قرار گرفتن نقش‌های ایران به موفقیت خواهیم رسید و امیدواریم مردم سوریه، عراق، یمن و سایر کشورهایی که دچار مشکل هستند بتوانند از مشکلاتشان نجات پیدا کنند و شرایط امنی برای منطقه ایجاد شود.وی با اشاره به حادثه شنبه شب ترکیه و کشته شدن تعدادی از مردم این کشور توسط تروریست‌ها اظهار کرد: کشتار انسان‌های بی‌گناه و بی‌دفاع از هر نظر محکوم است. این اتفاق نشان می‌دهد که موضوع تروریسم به هیچ کس رحم نخواهد کرد و همه را به خود مبتلا می‌کند. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد در مجموع از شرایط فعلی منطقه خوشحال هستم و معتقدم راه طولانی برای دستیابی به امنیت کامل در پیش داریم.

اگر بنده ناراحت مي‌شوم براي تخريب‌ها است، نه نقد

رئيس دولت يازدهم تصريح كرد: هيچ كجاي دنيا نداريم كه دانشجويان با هر لحني و شيوه‌اي دولت را نقد كنند و گاهي از حد نقد نيزجلوتر بودند. روحاني گفت: برخي نقدهايي كه به دولت مي‌شود غير منصفانه و تخريبي است و اگر بنده ناراحت مي‌شوم براي تخريب‌ها است نه به خاطراينكه دولت نقد مي‌شود؛ هرچند مردم هوشيار هستند وتشخيص مي‌دهند و افرادي كه اين كارها را انجام مي‌دهند خودشان ضرر مي‌كنند. رئيس‌جمهوري خاطر نشان كرد: چرا بايد دروغ گفته شود وحرفي كاملا ناصحيح عليه دولت يا عليه دستگاه‌هاي ديگر گفته شود؛ بايد درجامعه وحدت، برادري و راستگويي ترويج شود و مي‌تواند اين موضوع براي همه ما خطرناك باشد. مجري پرسيد: در خصوص حقوق‌هاي نجومي، دوستان دولت مي‌گويند كه پرونده تقريبا بسته شده و عده‌اي مي‌گويند كه تقريبا هيچ كاري نشده است، خيلي موضوعات در جامعه ما دو قطبي شده است. موضع رسمي دولت در اين زمينه چيست؟روحاني گفت: حقوق غيرمتعارف، غير منصفانه و غيرعادلانه هر چه اسمش را بگذاريم. اگر مي‌خواهيم مشكلي حل شود راه‌حل دارد. دولت هم قدم‌هاي بسيار مهمي در اين زمينه برداشته است. اگر اين را بخواهيم ابزار انتخاباتي كنيم البته نهضت ادامه دارد يعني همين جور تا شب انتخابات اين حقوق‌ها را ادامه مي‌دهيم. عده‌اي مي‌گويند املاك نجومي، عده‌اي مي‌گويند حساب‌هاي نجومي، همينگونه ادامه مي‌دهيم. اينها را بايد حل و فصل كنيم. وي تاكيد كرد: نخستين دستگاهي كه شروع كرد راجع به حقوق غير معارف، خود دولت بود. در هيات دولت در اجراي بودجه امسال بحث كرديم و بعد از آن بود كه در برخي رسانه‌ها شروع و بعد بررسي شد. در مجموع علل مختلفي دارد. رئيس‌جمهوري توضيح داد: قوانين و مقررات ما مقداري در اجرا و شفافيت ايراد دارد، دولت تصدي‌گري دارد. مثلا مي‌بينيد يك بانك خصوصي است، مدير آن بانك حقوقي مي‌گيرد، يك بانك دولتي حقوق رئيس آن بانك نسبت به آن بانك خصوصي يك چهارم است. در حالي كه همان آقايي كه رئيس بانك دولتي است قبلا در يك بانك خصوصي مدير بوده و آن را آورده است. اين هم نامتعادل است. روحاني گفت: اين وسط خصولتي داريم. اگر دولتي است يك چهارچوب و اگر خصوصي است يك چهارچوب دارد. اما خوشبختانه در ميان دولتي كه از كارمند شاغل و بازنشسته همه حدود ۵ ميليون عائله دولت است. از كساني كه شاغل و بازنشسته‌اند و مديران فراوان، ۹۷ هزار مدير داريم. آنكه بحث بود حقوق‌هايشان غير متعارف بوده است اول گفتند ۳۹۷ نفر، ديوان محاسبات مجلس اعلام كرد كه همه اين حقوق‌ها را بررسي كرده بود، بعد هم در بررسي اخير به ما اعلام كرد كه بعضي موارد اشتباه بوده و حدود ۳۰۰نفر است. دولت بلافاصله تثبيت كرد در شوراي حقوق و دستمزد كه حقوق براي سياسيون، بخش‌هاي اقتصادي و بنگاه‌ها چه مقدر باشد. ابلاغ و اجرا كرد و آنهايي كه حقوق‌هاي اضافه گرفته بودند گفت همه را پس دهند. مجري پرسيد: هيچ كدام از حقوق‌ها در بخش‌هاي ستادي، اجرايي دولتي نبود؛ عمدتا بانك‌ها، بيمه و شركت‌هاي دولتي بود. خيلي از اين پست‌ها و سمت‌ها سرقفلي دارند. طرف حاضر است حقوق نگيرد كه هيچ، چند برابر حقوقش را بدهد كه در آن پست بنشيند. اين راه‌حل اساسي را دولت چگونه مي‌خواهد دنبال كند؟روحاني گفت: ما دو لايحه مي‌خواهيم به مجلس دهيم؛ يكي مساله شفافيت است. در بيانيه هم به مردم گفتم كه همه دستگاه‌هاي اجرايي مكلفند حداقل و حداكثر حقوقشان را در سايت‌ها اعلام كنند و همه مردم بدانند. اخيرا مجلس شوراي اسلامي در برنامه ششم در اين زمينه، قانون و ماده‌اي را تصويب كرد كه من از مجلس هم تشكر مي‌كنم. كار بسيار خوبي است. ما همه چيز را بايد شفاف كنيم.
Histats.com START (standard) Histats.com END