آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
ماده 27 برنامه ششم توسعه با حذف و اصلاح تبصره اول و سوم مصوب شد
به گزارش خبرنگار فیدوس اگرچه مجلس تبصره 1 و 3 ماده 27 در موضوع مناطق آزاد را حذف و اصلاح کرد اما با تصویب تبصره دو این ماده عملاً فعالیت مناطق آزاد محدود و معنای ذاتی این مناطق از دست خواهد رفت

به گزارش خبرنگار فیدوس نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه، 5 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور با اصلاح جزئیاتی از ماده 27 این لایحه، این ماده را پس از اصلاحات با 148 رأی موافق، 56 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند که براساس آن ایجاد هرگونه منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی منوط به تصویب مجلس شد.

براساس این گزارش درجریان بررسی این ماده،حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد حذف عبارت "و معرفی سازمان اداره کننده توانمند،فقط در محدوده‌ای تا سقف هزار هکتار برای مناطق آزاد تجاری- صنعتی و دویست هکتار برای مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان" را مطرح کرد که با 150 رأی موافق، 51 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در صحن با آن موافقت شد.

در ادامه نمایندگان با افزوده شده عبارت "به تصویب مجلس" را قبل از عبارت "و تامین زیرساخت های مورد نیاز" موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با حذف تبصره 1 با 164 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ادامه نمایندگان مردم در خانه ملت ضمن مخالفت با حذف تبصره 2 این ماده با اصلاح جزء و رفع ابهامات آن با 179 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده 27 اصلاح شده لایحه مذکور؛ ایجاد هرگونه منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی منوط به تصویب مجلس و تامین زیرساخت های مورد نیاز برای استقرار واحدهای تولیدی،اخذ مجوز مورد نیاز از قبیل تأییدیه زیست محیطی،نظامی ، امنیتی با رعایت قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی و قانون چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی امکان پذیر است.

نمایندگان در ادامه با حذف کل تبصره 3 با 174 رأی موافق، 17 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس تبصره2 اصلاح شده ماده 27 لایحه مذکور، کلیه وظایف ، اختیارات، ساختار و تشکیلات با حفظ شخصیت حقوق مستقل و مقررات و قوانین مربوطه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت امور اقتصادی و دارائی منتقل و وزیر مربوط مسئول اجرای قوانین مربوط در حوزه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد بود.

در تبصره 1 حذف شده ماده 27 لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور آمده بود؛ هیات وزیران مکلف است تا پایان سال دوم برنامه با بررسی محدوده مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مصوب و توجه به عملکرد اقتصادی مناطق و ظرفیت بالفعل و بالقوه، نسبت به بازنگری در محدوده این مناطق اقدام و نقشه های پیشنهادی را جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

همچنین در تبصره 3 حذف شده ماده 27 لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور آمده بود؛ در مناطق آزاد واحدهای تولیدی که جهت صادرات سرمایه گذاری می نمایند برای 15 سال مشمول مالیات به نرخ صفر می باشد. سایر واحدهای تجاری و خدماتی فقط برای 5 سال مشمول مالیات به نرخ صفر می باشد.

Histats.com START (standard) Histats.com END