آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۷
دکتر مهدی تقوی- تحلیلگر اقتصادی
(دکتر مهدی تقوی-تحلیلگر اقتصادی)-هیچکس دقیقا نمی‌داند چه اتفاقی در صندوق ذخیره فرهنگیان افتاده است. فقط می‌شود حدس زد این تخلفات به چه دلایلی رخ داده‌اند.
(دکتر مهدی تقوی-تحلیلگر اقتصادی)-دکتر تقوی در مطلبی که در اختیار فیدوس قرار گرفته گفت:هیچکس دقیقا نمی‌داند چه اتفاقی در صندوق ذخیره فرهنگیان افتاده است. فقط می‌شود حدس زد این تخلفات به چه دلایلی رخ داده‌اند.  نظارت و کنترل ضعیف، هیئت مدیره دولتی و مجازات‌های بی‌اثر تعیین شده برای تخلف‌های مالی، دلایلی هستند که باعث می‌شود منتظر باشید هرلحظه از صندوق‌های این چنینی یا بانک‌ها خبر تخلفات اقتصادی به گوش برسد. شاید هم هیئت مدیره‌ها بعد از انتخاب شدن در برابر آن همه سرمایه وسوسه شده‌اند یا در خوش بینانه‌ترین حالت می‌شود فکر کرد که مدیران بی‌تجربه‌ای بودند.

تعجب مردم از فساد در صندوق فرهنگیان

برای مردم عجیب بود که شنیدند این بار فساد اقتصادی در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده است. البته عامل اصلی مشکل مثل همیشه بانک‌ها هستند. عمده معوقات صندوق مربوط به بانک سرمایه است. بانکی که حدود 50 درصد از سهام آن متعلق به فرهنگیان است.

حقیقت این است معوقه 8 هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه عدد بزرگی است که به راحتی نمی‌شود از آن چشم پوشید. معوقه‌ای که می‌تواند یک بانک را ورشکست کند. شاید دلیل نگرانی دولت از اطلاق کلمه فساد به تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان یا بهتر بگوییم بانک سرمایه همین موضوع احتمال ورشکستی بانک باشد.

بانک سرمایه و احتمال ورشکستگی

بانک سرمایه حدود 8 هزار ملیارد تومان معوقه دارد و اگر دولت از آن حمایت نکند معلوم نیست چه اتفاقی برایش می‌افتد. البته همه بانک‌ها  ذخیره‌ای به نام نسبت ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی دارند. بانک سرمایه هم از این قاعده مستثنی نیست. از آن طرف بانک مرکزی هم نظارتی دائمی بر عملکرد بانک‌ها دارد. اگر بانکی ورشکست شود یا به سمت ورشکستگی حرکت کند، بانک مرکزی از این ذخیره برای جلوگیری از ورشکست شدن آنها استفاده می کند.

به نظر من چیزی که در مورد تخلفات مالی صندوق ذخیره فرهنگیان باید از آن ترسید احتمال ورشکستگی بانک سرمایه است. در هر کجای دنیا اگر یک بانک ورشکست شود، می‌تواند بقیه بانک‌ها را هم به کام ورشکستگی بکشاند یا دچار مشکل کند؛ چون بانک‌ها در همه جای دنیا با هم ارتباط دارند. بحران اقتصادی که سال 1929 دنیا را فراگرفت هم از ورشکستگی یکی از بانک‌های اتریش آغاز شده بود.

چرا احتمال اختلاس و فساد در سیستم بانکی زیاد است

برای خیلی‌ها سوال است چرا احتمال اختلاس و فساد در سیستم بانکی ایران زیاد است. من معتقدم مشکل اصلی ما سیستم بانکی نیست. باید بپرسید چرا آدم‌ها مشکل ایجاد می‌کنند؟! بانک‌ها تحت نظارت بانک مرکزی هستند. اینکه چرا تخلفات مالی بانک‌ها دیر کشف می‌شود، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد که آیا ناظرانی که برای نظارت بر بانک‌ها انتخاب کرده و اداره بازرسی این بانک درست عمل کرده‌اند؟

البته باز هم جای شکرش باقی است که مراجع نظارتی در همین مرحله متوجه مشکلات مالی بانک سرمایه شده‌اند وگرنه سیستم بانکی کشور به هم می‌ریخت. اگر این بانک درست عمل می‌کرد و برای پرداخت وام‌ها، وثیقه مطمئن و به اندازه می‌گرفت امروز صندوق ذخیره  فرهنگیان چنین وضعی نداشت.

 

 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END