آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۳۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۵
در آستانه‌ی یک اتفاق نادر در تاریخ فوتبال؛
به گزارش خبرنگار «فیدوس» فساد موجود در ورزش روسیه، فیفا را برآن داشته تا بررسی‌های بیشتری برای برگزاری ‌جام‌جهانی ٢٠١٨ در این کشور انجام دهد.
به گزارش فیدوس، حدود یک‌سال و نیم تا آغاز جام‌جهانی روسیه باقی‌مانده اما اوضاع در ورزش این کشور حسابی بحرانی شده است. پس از این‌که بسیاری از ورزشکاران روسی به دلیل دوپینگ گسترده در این کشور، نتوانستند در المپیک و پارالمپیک شرکت کنند این بار به نظر می‌رسد آنها در آستانه میزبانی بزرگترین رویداد فوتبالی جهان هستند. اتفاقی که می‌تواند گام بزرگی در راستای مبارزه با دوپینگ باشد. در این میان نقش ریچارد مک‌لارن به شدت پررنگ است؛ حقوقدان کانادایی و رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» که برای نخستین‌بار از وجود یک «سیستم دوپینگ دولتی» در کشور روسیه خبر داده بود و حالا خبر از دست داشتن رئیس ورزش این کشور در دوپینگ و پوشش‌دادن به این ماجرا شده است.
همراهی وزیر ورزش روسیه با فساد
نام ویتالی موتکو، معاون نخست‌وزیر روسیه و وزیر ورزش این کشور برای بسیاری از آن‌هایی که ماجرای دوپینگ گسترده در روسیه را پیگیری می‌کنند، آشناست. جالب این‌که موتکو عضو کمیته جهانی «به سوی بازی‌های خوب» است، کمیته‌ای که وظیفه‌اش، کنترل جوانمردانه بودن بازی‌هاست. ریچارد مک‌لارن اخیرا اسنادی را فاش کرده که نشان می‌دهد موتالی یکی از افرادی بوده که از ماجرای دوپینگ در روسیه مطلع بوده و آن‌را مخفی کرده است. دیلی‌میل با افشای این خبر، به نقل از یکی از منابع مطلع نوشته است: «کمیته اخلاق فیفا گزارش مک لارن را دریافت کرده است و صحت آن را مورد بررسی قرار خواهد داد. در صورتی که نقض قوانین توسط فدراسیون فوتبال روسیه محرز شود، فیفا برخوردهای قانونی را صورت خواهد داد». آنها در ادامه نوشته‌اند:   «براساس گزارش‌های دریافتی، موتکو بارها در دوپینگ ورزشکاران روسیه نقش مستقیم داشته و با پوشش دادن و مخفی‌کاری سعی کرده این موضوع از چشم فیفا دور بماند. ایمیل‌های موتکو نشان‌دهنده اعمال شرم‌آوری است که او باعث انجام‌شان شده است.» فیفا درباره موتکو نوشته است: «تحقیقات در زمینه اقدامات موتکو ممکن است زمان زیادی را از ما بگیرد اما تلاش می‌کنیم این اتفاق را با دقت و تمرکز بیشتر انجام بدهیم تا بتوانیم تصمیم مناسبی را در این زمینه بگیریم».
میزبانی روسیه لغو می‌شود؟
مهره کلیدی ولادیمیر پوتین، نقشی اساسی در دستیابی روسیه به میزبانی جام‌جهانی ٢٠١٨ داشت. او جلسات متعددی با جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا درباره برگزاری این رویداد بزرگ برگزار کرد و با اقداماتش سبب به وجود آمدن بزرگترین چالش جهان فوتبال شد. حالا فیفا تهدید کرده اگر اتهامات موتکو ثابت شود، احتمال اخراج روسیه از فوتبال جهان و از دست دادن جام‌جهانی هم وجود دارد. حالا سوال اصلی اینجاست، با وجود هزینه‌های سرسام‌آوری که برای ساخت استادیوم‌های جدید شده، روسیه میزبان جام‌جهانی خواهد بود؟ ویتالی موتکو دراین‌باره سکوت کرده و حتی در چند روز اخیر، پاسخی به رسانه‌ها درباره احتمال از دست دادن میزبانی نداده است.
سابقه قبلی
این دومین باری است که احتمال لغو میزبانی روسیه در جام‌جهانی مطرح شده است. نخستین‌بار حدود ٦ ماه قبل، رسوایی مربوط به فساد مالی در فیفا، شایعات پس گرفتن میزبانی را از روسیه بر سر زبان‌ها انداخت. یکی از مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده که از مسئولان بررسی پرونده فساد مالی و اجرایی مدیران فیفا است، در این ارتباط گفته بود: «طرح لغو میزبانی روسیه و قطر برای جام‌های جهانی ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ به‌زودی در سنا بررسی می‌شود و این به دلیل آن است که مدیران فیفا در گردش مالی سامانه‌های ملی ایالات متحده اختلال ایجاد کرده‌اند». این موضوع در روزهای اخیر با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود. علاوه بر رسوایی‌های مالی، دوپینگ هم باعث شده فشارهای رسانه‌ها بر مسئولان فیفا بیشتر شود. هواداران خواستار برخورد جدی با فساد هستند اما این برخورد می‌تواند به جنجالی‌ترین اتفاق فوتبالی دنیا تبدیل شود. کرل کابانوف، رئیس کمیته‌ملی مبارزه با فساد روسیه می‌گوید: «از نظر تئوری، اگر مسئولان فیفا به این نتیجه برسند که روسیه میزبانی این بازی‌ها را از راهی غیرقانونی بدست آورده، لغو مسابقات ممکن است». توییتر، این روزها سرشار از توییت‌هایی است که هواداران فوتبالی در واکنش به دوپینگ گسترده در روسیه رخ داده است. آنها در توییت‌های خود نوشته‌اند: «سونامی فوتبال جهان»، اشاره کاربران توییتری به پیامی است که بن‌علی پس از شایعات پس گرفتن میزبانی از روسیه منتشر کرد.
دست آمریکایی‌ها در کار است
«به نظرم نیروهایی در آمریکا تصمیم گرفته‌اند جبهه جدیدی برای رویارویی با ما و تلاشهای رئیس‌جمهوری پوتین در هر چه بهتر برگزار کردن جام‌جهانی باز کنند. چرا آمریکایی‌ها باید مسئول اجرای عدالت شوند آن هم در فاصله کمی پس از این‌که فیفا درخواست سناتورهای آمریکایی برای گرفتن میزبانی جام‌جهانی ٢٠١٨ از روسیه را رد کرد». این صحبت‌هایی است که اخیرا کریل کوبانوف از اعضای شورای کرملین عنوان کرده است. اوضاع تا حدود زیادی پیچیده شده و هیچ‌کس نمی‌داند دقیقا چه اتفاقاتی در جریان است، فیفا کماکان به تحقیقات خود ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند فساد را از فوتبال پاک کند، فسادی که این روزها سر تا پای فیفا را گرفته است. به هر ترتیب دیلی‌میلی نوشته است: «منابع نزدیک به فیفا تأیید کرده‌اند که کمیته اخلاق این سازمان مکاتباتی با آژانس مبارزه با دوپینگ داشته و تحقیقات در مورد موتکو را آغاز کرده است.» یکی از منابع دیلی‌میل در آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ اظهار داشت:   «فیفا، پروفسور مک لارن و آژانس مبارزه با دوپینگ با هم مکاتباتی داشته‌اند که در مورد جزییات آن اطلاعی نداریم». این مکاتبات می‌تواند سرفصل تازه‌ای در تصمیمات فیفا درباره میزبانی جام‌جهانی ٢٠١٨ باشد. خبرهای زیادی در راه است، فیفا نشان داده که برخلاف دوران بلاتر، رئیس پیشین خود، قصد ندارد فسادها را نادیده بگیرد و با آنها برخورد می‌کند. این مهم‌ترین آزمون جیانی اینفانتینو، رئیس جدید فیفا در زمینه مبارزه با فساد است.
*
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END