آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
دکتر عامر کعبی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:
به گزارش خبرنگار اقتصادی فیدوس نماینده مردم آبادان دکتر عامر کعبی از طرح واگذاری دبیری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

طرح واگذاری دبیری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد

نماینده مردم آبادان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح واگذاری مدیریت مناطق به وزارت اقتصاد بیان داشت: مجلس فعلا در حال بررسی است. باید تمامی جوانب این طرح در نظر گرفته شود که بدیهی‌ست کار کارشناسی جامعی را می‌طلبد. البته نگاه صرفا این نیست که مدیریت مناطق بطور کلی به وزارت اقتصاد سپرده شود بلکه نظر بر  واگذاری دبیری مناطق  به وزیر اقتصاد است.

باید در این خصوص تحقیق میدانی شود

عامر کعبی  با توجه به تاثیراتی که این طرح می‌تواند بر مردم این مناطق داشته باشد گفت: به گمانم نیاز هست جدای از بررسی‌های اقتصادی تحقیقات میدانی نیز در خصوص تاثیراتی که بطور مستقیم بر منطقه می‌گذارد انجام شود. نباید فراموش کرد مردم در این مناطق به واسطه شکل گیری مناطق آزاد دارای توقعاتی هستند که بهبود را در وضعیت زندگی خود مشاهده کنند. باید مراقب بود هر طرحی که در این خصوص داده می‌شود تاثیراتش بر زندگی مردم در نظر گرفته شود. بهرحال امتیازاتی که مردم خواهان آن هستند را نیز باید مدنظر قرار داد. نمی‌توان فراموش کرد که مردم در این مناطق به امید امتیازاتی پذیرای مناطق آزاد شده‌اند و نباید به سادگی تصمیماتی گرفت که امید مردم را در خصوص وعده‌های داده شده کمرنگ کند.

نماینده مردم آبادان بحث نظارتی بر عملکرد مناطق را از مهمترین دلایل این طرح دانست و افزود: شاید مهمترین دغدغه این طرح ایجاد شرایطی‌ست که بتوان بر اساس آن نظارت درستی بر مناطق آزاد داشت. طراحان این طرح معتقدند باید در بحث تخصیص منابع و هزینه‌کرد درآمدها نظارت جامعی انجام شود که شاید احساس می‌کنند این کار تحت نظر وزارت اقتصاد به شکل اصولی‌تری انجام خواهد شد.

 

این طرح قطعاً در کنار مزایا و معایبی دارد

البته این طرح نیز مانند هر طرح دیگری در کنار مزایا قطعا معایبی نیز دارد. به همین خاطر است که من معتقدم تا زمانی که تمام جوانب آن بطور دقیق مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته نباید با تصمیمات جدید وضعیت مناطق را به هم ریخت.

خوشبختانه مرکز پژوهش‌های مجلس مطالعات خوبی در این زمینه انجام داده است و ما امیدواریم با بررسی دقیق همه جوانب، سرنوشت این طرح در نهایت به نفع مردم مناطقی باشد که منتظر هستند با تعریف مناطق آزاد از مزایا و دستاوردها و امتیازات آن بهره مند شوند.

هنوز در خصوص این طرح به نتیجه نرسیده‌ام

دکتر عامر کعبی در خصوص نظر شخصی خود در اینباره  نیز گفت: خود من هم هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیدم. منتظرم با مشخص شدن تمام بررسی‌های انجام شده در کنار معایب امتیازات چنین طرحی را نیز بررسی کنم و بی‌شک تصمیمی خواهم گرفت که به نفع مردم منطقه باشد. هدف اصلی بهبود شرایط به نفعی‌ست که با رفع مشکلات و موانع موجود بتوان کارکرد این مناطق را بهبود بخشید.

نمایندگان طرح را با رای بالا تصویب می‌کنند

نماینده مردم آبادان پیشبینی نظر اکثریت نمایندگان را سخت دانست و گفت: نمی‌توان بطور دقیق پیشبینی کرد نظر نهایی نمایندگان چه خواهد بود، اما با توجه به فضایی که من در مجلس مشاهده می‌کنم به گمانم اگر این طرح به صحن علنی بیاید احتمالا با رای مثبت نمایندگان مبنی بر سپردن مدیریت دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت اقتصاد روبرو خواهد شد. هرچند باید منتظر ماند و دید نتیجه پژوهش‌ و تحقیقات کارشناسان در خصوص تمامی جوانب و تاثیراتی که این طرح در مناطق خواهد داشت چه می‌شود. 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END