آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
گفتگوی اختصاصی فیدوس با دکتر حسابی اقتصاددان
موضوع نحوه استقرار گمرک در مناطق آزاد و انحلال گمرکات مناطق آزاد موضوعی بسیار مهم است که در رابطه با آن با دکتر حسابی عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفتگو انجام داده ایم.

یک عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: استقرار گمرک جمهوری اسلامی در مبادی ورودی منطقه آزاد با قوانین این مناطق منافات دارد و همه کارها را تعطیل می‌کند. 

گمرک هزینه صدور مجوز را بالا می‌برد

 دکتر پرویز حسابی، در گفتگو با "فیدوس" با اشاره به اینکه قبلا فقط برای خروج کالا از مناطق آزاد یک گمرک داشتیم، افزود: حضور گمرک هزینه صدور مجوزها را بالا می‌برد و هیچ کار خاصی هم انجام نمی‌شود.

وی همچنین از تعدد مناطق آزاد در کشور انتقاد کرد و اظهار داشت: حضور این همه منطقه آزاد در مملکت قابل پیش بینی نبود و نباید به این تعداد می‌رسید. عملکرد این مناطق در ایران به دلیل ممکن نبوده جاری شدن همه قوانین‌شان موفق نبوده و نتوانستند کار اصلی شان که تولید و صادرات و جذب سرمایه‌گذار و ایجاد محور توسعه است را انجام دهند.

اکثر واردات دست نهادهای خاص است و دولت توان نظارت ندارد

عضو سابق هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران این گفته که مناطق آزاد مقصر اصلی ورود کالای قاچاق به کشور هستند را نادرست عنوان کرد و گفت:  این هم از آن حرف‌هایی است که اگر از نزدیک در جریان باشید می‌بینید بی‌اساس است. الان اکثر واردات ما دست نهادهای خاص است که دولت توان نظارت بر آنها را ندارد.

استقرار گمرک در مبادی ورودی برای مبارزه باقاچاق عبث است

حسابی استقرار گمرک در ورودی مناطق آزاد به بهانه مبارزه با قاچاق کالا را کار عبثی خواند و افزود: قاچاق مخصوص مناطق آزاد نیست و از گمرک تهران هم کامیون‌ها به راحتی بدون برگ سبز بیرون می‌‎آیند. خیلی جاهای دیگر هم هست. یکی از شاگردانم که در زمینه مبارزه با قاچاق کالا کار می‌کند، می‌گفت قاچاقچی‌ها حتی جاده را ساعتی می‌خرند. مثلا ساعت 10 تا 11 شب قیمت خودش را دارد و 10 میلیون می‌دهند تا همه چیز را  نادیده بگیرند.

وی تاکید کرد: قاچاق خیلی مافیایی‌تر از این حرف‌هاست که دولت بتواند با این روش با آن مبارزه کند.  معلوم است جنسی مثل موبایل با این تعرفه بالا و با این میزان تقاضای داخلی قاچاق می‌شود. تنها راه مبارزه با قاچاق این است که دولت مجوزها را بردارد؛ تعرفه ها را پایین بیاورد و قوانین را اصلاح کنند تا این مسئله حل شود.

این اقتصاددان نگرانی دولت از نابودی تولید داخل با کاهش تعرفه واردات را بی‌اساس دانست و افزود: تولید داخلی وقتی ارزش دارد که با کیفیت باشد و به نیاز مردم پاسخ بدهد. چقدر می‌شود از تولید بد حمایت کرد؟ الان 30 سال است که در این مملکت از خودروسازها حمایت می‌کنیم؛ به کجا رسیدیم؟

بروکراسی پیچیده اجازه جاری شدن قوانین مناطق آزاد را نداده

وی در پاسخ  به این سوال که آیا مناطق آزاد در ایران به اهداف تعیین شده خود رسیده اند، گفت: به هیچ وجه! شما سری به منطقه آزاد دوبی و بقیه کشورهای اطراف بزنید. ببینید چه قدر سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده در آنها زیاد است. در مناطق آزاد ما چقدر سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است؟ تقریبا صفر! که این مسئله بر می‌گردد به بروکراسی پیچیده موجود که اساساً اجازه جاری شدن قوانین مناطق آزاد را تام اورز به طور کامل نداده است.

منطقه آزادی که سرمایه‌گذار خارجی جذب نکند منطقه آزاد  نیست

این اقتصاددان تصریح کرد: منطقه آزادی که نتواند سرمایه‌گذار خارجی را جذب کند و تولیدی در آن انجام نشود، منطقه آزاد نیست. این دخالت‌های دولتی هم تاثیرات منفی بیشتری بر این وضع دارد.

حسابی تصمیم دولت در مورد استقرار گمرک در مناطق آزاد را به نوعی دولتی کردن مناطق آزاد خواند و گفت: دولت یادش هست هدف از تاسیس مناطق آزاد چه بوده؟ حالا چطور می‌تواند به سرمایه گذارانی که بر مبنای قوانین منطقه آزاد در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند بگوید این تصمیم را گرفته است؟ دولت در حالی مدام از کوچک تر کردن ساختارهایش صحبت می‌کند که در مناطق آزاد طور دیگری رفتار می‌کند.

 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END