آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
گزارش اختصاصی فیدوس از آنچه جامعه فرهنگیان ایران را نگران کرد
فیدوس-موضوع تخلف مالی در یکی از از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور که متعلق به فرهنگیان است تبدیل به داغ‌ترین موضوع خبری این روزها شده است. موضوعی که منجر به تغییرات اساسی در وزارت آموزش و پروش شد. در گزارش زیر سعی بر آن شده تا تمامی موضع‌گیری‌هایی که توسط جناح‌ها و مسئولان مختلف در این زمینه شده است مطرح شود
 اختلاس در صندوق ذخیره و برباد رفتن سرمایه فرهنگیان ؛ آری یا نه 
 

فیدوس-موضوع تخلف مالی در یکی از از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور که متعلق به فرهنگیان است تبدیل به داغ‌ترین موضوع خبری این روزها شده است. موضوعی که منجر به تغییرات اساسی در وزارت آموزش و پروش شد. در گزارش زیر سعی بر آن شده تا تمامی موضع‌گیری‌هایی که توسط جناح‌ها و مسئولان مختلف در این زمینه شده است مطرح شود. در صورتی که دیدگاه یا موضع گیری از قلم افتاده است به دلیل گفت‌وگوها و گزارش زیادی است که درباره این موضوع وجود دارد و طبیعتا از دیدگاه نویسنده غافل مانده است. امید که نوشته زیر بتواند دید کلی تا این لحظه به خواننده محترم بدهد.

اولین بار چه زمانی بحث تحقیق و تفحص از صندوق مطرح شد؟

صندوق ذخیره فرهنگیان در سال 1374 در راستای برنامه توسعه دوم و برای بهبود کیفیت زندگی فرهنگیان به خصوص در دوران بازنشستگی آنها پایه‌گذاری شد. در طی این سالها با استفاده از 5 درصد حقوق فرهنگیان و همچنین واریز معادل دولت، این موسسه تبدیل به موسسه مالی قدرتمندی شد. به طوری که اکنون یکی از سهامداران اصلی بانک سرمایه و همچنین پروژه‌های اقتصادی دیگر در زمینه ساخت و ساز و حتی صنعت نفت کشور است.  در اواخردهه 80 و در پی تذکر متعدد نمایندگان مجلس بحث‌هایی درباره ابهامات و تخلفات مالی در این موسسه مطرح شد که در نتیجه آن چندین بار هیئت‌هایی برای تحقیق و تفحص از این موسسه توسط نمایندگان مجلس شکل گرفت که هیچگاه به نتیجه مشخصی نرسید. در این راستا محمود صادقی نماینده مجلس هشتم و رییس فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی در گفت و گویی که در اوایل آبان ماه سال جاری با ایران انجام داد گفت: هنگامی که طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مطرح شد، آقایان زاهدی و کوچکی‌نژاد که این طرح را امضا کردند، مدعی شدند نخستین بار که چنین طرحی مطرح شد، در زمان مجلس هشتم بوده است. او ادامه داد: به‌گفته زاهدی و کوچکی‌نژاد، نمایندگان در مجلس هشتم درخواست تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مطرح کردند که به نتیجه نرسید و این درخواست به گفته آنها در مجلس نهم نیز به کما رفت.

چگونه پرده از تخلف هشت هزار میلیاردی برداشته شد؟

امسال و در پی تذکر مجدد نمایندگان و همچنین مصاحبه حسین مقصودی با عنوان سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد که به نوعی پرده از تخلف 8000 میلیاردی در این هولدینگ بزرگ برداشت، این موضوع تبدیل به چالشی‌ترین خبر در عرصه آموزش و پرورش کشور شد. تا جایی که پس از اعلام وصول طرح استیضاح فانی وزیر سابق آموزش و پروش در مجلس در اواخر مهر ماه که در 25 بند تنظیم شده بود، اکثر کارشناسان مهمترین و اصلی‌ترین بندهایی را که موجب کلید خوردن استیضاح وی شد، بند 14 و 16 که مربوط به تخلفات و ابهامات موجود در صندوق ذخیره فرهنگیان بود می‌دانستند.

در این بین و پس از رسانه‌ای شدن موضوع تخلف صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان مجلس هر کدام مواضع گوناگونی در این باره گرفتند البته نقش رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های جریان اصولگرا در این وسط بسیار پر رنگ بود.

موضوع این تخلفات ابعاد گوناگونی پیدا کرد، از مناقشه بر سر اختلاس بودن یا نبودن تخلف، ارتباط این تخلف با حقوق‌های نجومی، بحث بر سر صحت ارقام مطرح شده، حضور خانوادگی مدیران در این بنگاه اقتصادی، واگذاری خودروهای خارجی گران قیمت توسط لیزنگ صندوق و اینکه تخلفات فقط در دولت قبلی صورت گرفته است یا خیر.

گستردگی تخلف در صندوق چه اندازه است

گستردگی موضوعات مطرح شده در این باره به حدی زیاد است که دنبال کردن یک خط موضوعی واحد درباره آن به سختی امکان پذیر است، موضع گیری‌های متفاوتی که در این موضوع گرفته می‌شود و همچنین مشخص نشدن عدد دقیق تخلفات صورت گرفته از موضوعاتی است که هنوز ابهام‌های زیادی را در این باره ایجاد کرده است.

ابتدای امر مدیر عامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان شهاب غندالی با نامه‌ای به دادستان تهران در خصوص اتهامات مطرح شده بیان می‌دارد: «اخیرا برخی از افراد سودجو و فرصت‌طلب در حوزه اقتصاد کشور با سوء استفاده از حساسیت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نسبت به جایگاه، حقوق و دارایی فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان، با استراتژی فرار به جلو و خرید زمان جهت حفظ منافع نامشروع خود، اقدام به شایعه پراکنی و اتهام زنی‌های غیراسلامی و انسانی به اینجانب، خانواده و مدیران شرکت های تابعه صندوق نموده‌اند ... جای بسی تعجب است که یکی از نمایندگان محترم در حالی اتهام فساد بزرگ می‌زند که مبلغ مورد ادعای وی از کل دارایی‌های مجموعه بیشتر بوده و عجیب‌تر آنکه سه هزار و سیصد میلیارد تومان ٥ نفر معلوم الحال را به همسر و فرزند بنده نسبت می‌دهد ... از جنابعالی تقاضا دارم با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع و جامعه فرهنگیان، دستور فرمائید ضمن بررسی عملکرد مجموعه، ریشه‌های این حرکت ناشایست و غیراسلامی و انسانی را شناسایی فرموده و اقدامات لازم را جهت برخورد جدی با متخلفین صادر فرمائید.»

البته سخن آقای غندالی در خصوص اینکه مبلغ مورد ادعا بیشتر از کل دارایی مجموعه است در حالی بیان می‌شود که به گزارش تسنیم ایشان در آذر ماه 94 در بوشهر در راستای نشستی با استاندار بوشهر بیان می‌کند که سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان به بیش از 10000 میلیارد تومان رسیده است.

بحث از کجا بالا گرفت؟

پس از این نامه آقای غندالی بود که بحث‌ها پیرامون این موضوع بالا گرفت و پای بانک سرمایه که صندوق یکی از سهام‌داران عمده آن است و همچنین پروژه پاژ مشهد به عنوان یکی از سرمایه‌گذاری‌های صندوق به ماجرای تخلف مالی صندوق باز شد.

افراد زیادی از جمله حاجی عضو هیئت امنای صندوق و همچنین فانی وزیر وقت به دفاع تمام قد از عملکرد صندوق از سال 92 پرداخته و تخلفات انجام شده را مربوط به دولت قبل می‌دانستند. طبق اظهاراتی که در این باره صورت گرفت با استناد به سخنان محمود صادقی بخشی از این تخلفات مربوط به 3200 میلیارد وام معوقه بانک سرمایه است که از سال 86 تا 92 به افراد خاصی پرداخت شده است. در این بین بحث وثیقه‌های این وام‌ها نیز به میان آمد که اعتبار کافی برای دریافت این وام‌ها نداشتند. در راستای همین مسئله مدیر عامل سابق صندوق اعلام کرد که صندوق تنها به دلیل سهام 47 درصدی بانک سرمایه است که در این معوقات شریک شده و متهم به تخلف است و از زمان روی کار آمدن ایشان 1500 میلیارد از این معوقات به صورت تعاتر یا نقدی با پیگیری ایشان وصول شده است.

از سوی دیگر بانک سرمایه که از سوی مدیران صندوق به عنوان منشا اصلی تخلفات معرفی می‌شد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تخلف صندوق ارتباطی با این بانک نداشته و اگر تخلفی در بانک صورت گرفته در حوزه وثایق بوده که 2 نفر نیز در این رابطه بازداشت شدند.

در این بین نیز گمانه زنی هایی از سوی حامیان دولت مبنی بر سیاسی بودن این حرکت بر اساس تاکید رسانه‌های هم سو با جناح منتقد و رقیب دولت بر اختلاس 8000 میلیاردی از سوی جناح سیاسی رقیب برای تخریب وجهه دولت و کم رنگ کردن تخلفات صورت گرفته در دولت قبلی صورت می‌گرفت.

حتی یک ریال از سرمایه فرهنگیان از بین نرفته است

پس از تمام مصاحبه‌ها و گزارش‌ها که در خصوص این مسئله در رسانه‌های کشور یه صورت بسیار فراگیر مطرح شد، نهایتا کاظم پالیزدار مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کرد که گزارشی مبنی بر تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان وصول نشده است، این در حالی است که ایشان یک ماه بعد و پس از بازداشت مدیر عامل سابق صندوق در نشست خبری دیگری اعلام کرد: «حتی یک ریال از سرمایه فرهنگیان از بین نرفته است» و باز تخلفات را به استناد سخنان دادستان تهران مربوط به معوقات بانکی دانست.

فانی وزیر آموزش و پرورش قبل از استعفای خود شهاب غندالی مدیرعامل صندوق را برکنار کرد، غندالی پس از آن بازداشت شد، بازداشت وی پس از بازداشت 4 نفر دیگر از افراد مرتبط با صندوق صورت گرفت، قوه قضاییه از بازداشت پنج نفر در ارتباط با تخلفات صندوق و همچنین 2 نفر را در ارتباط با بانک سرمایه تایید کرد. در این میان شایعه‌هایی از بازداشت همسر و فرزند غندالی نیز شنیده می‌شد که در مصاحبه‌ای حاجی بازداشت آنها را تایید و مربوط به یکی از بدهکاران بانکی دانست که خود این بدهکار در حال حاضر آزاد است.

پس از استعفای فانی همچنان بحث بر سر این تخلفات ادامه یافت تا جایی که برخی استعفای وی را برای توضیح ندادن در خصوص تخلفات صندوق دانستند و در این بین حتی پای بطحایی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پی مصاحبه مدیر کل سابق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش نیز به این ماجرا کشیده شد که منجر به اطلاعیه رسمی وزارت آموزش وپرورش مبنی بر تکذیب دریافت خودرو از شرکت لیزینگ و همچنین تسهیلات، حق‌الجلسه و هدیه از صندوق ذخیره و شرکت‌های تابعه آن شد.

روحانی نقش بانک سرمایه در موضوع صندوق را تائید کرد

پس از معرفی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس، روحانی در جریان رای اعتماد موضوع صندوق ذخیره را بدهی‌های بانکی دانست و گفت: وام‌های معوق اختلاس نیست. قبل از آن امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه 7 آبان به این موضوع اشاره کرده و لفظ اختلاس را به کار برده بود که در واکنش دیگری به آن محمد علی نجفی مشاور رییس جمهور در نشستی در کرمان گفت: « کل دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان ۷۵۰۰ میلیارد است و حالا چگونه ممکن است هشت هزار میلیارد اختلاس شده باشد؟ اما عده‌ای با اغراض سیاسی به سراغ مقامات می‌روند و اطلاعات غلط می‌دهند و آن موقع است که امام‌جمعه مشهد در نماز جمعه می‌گوید از جیب هر فرهنگی ۹ میلیون برداشته‌اند. عمده وام‌های فسادانگیز بانک سرمایه در دولت قبل بوده که مشکوک‌الوصول هستند.»

البته واکنش رئیس جمهور و مشاور وی و همچنین معاون اول رئیس جمهور که در جریان مراسم تودیع و معارفه وزیر آموزش پرورش در این باره صحبت کرد، موضوع صحبت ایشان درباره صندوق ذخیره فرهنگیان محدود به بحث حقوقی آن در خصوص اختلاس بودن یا نبودن آن نبود، بلکه در ادامه تاکید بر این داشتند که در راستای شعار دولت مبنی بر مبارزه با فساد این تخلفات چه در دوران قبل یا در حال حاضر افتاده باشد، خاطیان باید جوابگو باشند و حقوق از دست رفته بازگردانده شود.

 

واکنش بانک سرمایه به موضوع صندوق 

در این بین خانی مدیر عامل بانک سرمایه که اوایل مهرماه سال جاری به عنوان مدیر این بانک معرفی شد در پی چند نشست خبری و همچنین حضور در نمایشگاه مطبوعات بر ارتباط نداشتن این بانک با تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان تاکید کرد. البته وی اذعان کرد که تخلفاتی در بانک صورت گرفته است اما این تخلفات را که بازداشت هایی نیز در پی داشت جدای از تخلفات صندوق می داند.

در آخرین اخبار منتشر شده فخرالدین دانش آشتیانی وزیر جدید آموزش و پرورش از تشکیل تیم حسابرسی برای بررسی وضعیت شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد، همچنین قرار شد در روز یک شنبه 23 آبان 95 و پس از تعطیلی یک هفته‌ای مجلس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان کار خود را شروع کند.

محمود صادقی رئیس فراکسیون شفاف‌سازی اقتصادی و انضباط مالی در مصاحبه‌ای که با ایلنا در تاریخ 13 شهریور 95 در صحبت های خود اظهار میدارد که به گفته مسئولان صندوق 4000 میلیارد از دارایی های صندوق در دوره پیشین یعنی از سال 86 تا 92 معدوم الوصول بوده است و پس از آن به موضوع 3200 میلیارد وام معوقه بانک سرمایه می‌پردازد، یکی از بزرگترین ابهاماتی که در این پرونده وجود دارد سکوتی است که در قبال این دارایی‌های معدوم الوصول شکل گرفته است و تمام توجهات رسانه ای و همچنین موضع‌گیری‌های انجام شده توسط مسئولان درباره وام های معوقه است.

بدهی‌های معدوم والوصول کجا رفته‌اند؟

سوالی که همچنان پا برجاست و امید است که کمیته تحقیق به آن پاسخ دهد چگونگی تخلفات، خاطیان و همچنین مبلغ دقیق این تخلفات است، زیرا تا به امروز هنوز هیچ آمار دقیقی از میزان تخلف انجام شده و سطح آن اعلام نشده است و با وجود اطمینانی که مسئولان به فرهنگیان داده‌اند، معلمان هنوز نگران وضعیت اندوخته و سرمایه‌ای هستند که در این سال‌ها در اختیار این نهاد اقتصادی قرار داده‌اند.


Histats.com START (standard) Histats.com END