آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۴۶۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۶
گفتگوی اختصاصی فیدوس با مدیرعامل منطقه آزاد اروند
اسماعیل زمانی صریح‌ترین گفتگوی دوران مدیریت خود در خصوص منطقه آزاد اروند را با پایگاه خبری فیدوس انجام داده، این گفتگو روشنگر ابعاد شرایط فعلی این منطقه و موانع توسعه اقتصادی است، زمانی بی‌پرده در خصوص شرایط موجود سخن گفته است.

اسماعیل زمانی:گمرک؛ مقابل تصمیم دولت برای شکوفایی اروند ایستاده است 

به گزارش خبرنگار فیدوس اسماعیل زمانی را باید اثرگذارترین مدیرعامل منطقه آزاد اروند یه سبب زمان طولانی مدیریتش به نسبت سایر مدیران عامل این سازمان از زمان تاسیس دانست، می‌گویند او بسیار مورد اعتماد و علاقه مهندس ترکان دبیر مناطق آزاد و مشاور عالی رئیس جمهور است، همچنین میان مقامات عالی دولت نیز شخصیتی محترم دارد.

به زمانی نسبت چریک پیر هم داده‌اند که این نسبت بر می‌گردد به سوابق انقلابی وی، همچنین او در دوره‌ای تلاش داشته مسئولیت نمایندگی مردم را هم برعهده بگیرد، اما جدای از همه اینها مهمترین مشخصه مدیر عامل منطقه آزاد اروند آرامش است، اگر با او برخورد کنید این آرامش را بلافاصله درک خواهید کرد، البته همه اینها باعث نشده به عملکرد وی انتقادی وارد نشود، کما اینکه سازمان در دوران مدیریت وی یک تحقیق و تفحص را هم پشت سرگذاشته، که اگرچه رای آن از سوی مجلس به نفع وی و منطقه آزاد اروند به گواهی اسناد صادر شده اما حاشیه‌هایش کم نبودند.

اسماعیل زمانی خود را شهروند آبادان و خرمشهر معرفی می‌کند، او می‌گوید به دلیل علاقه و احساس مسئولیت در خصوص آبادان و خرمشهر این مسئولیت را قبول کرده و تا انتها نیز پای این احساس و علاقه خواهد ایستاد. با او در مورد آینده منطقه آزاد اروند، مناطق آزاد و مشکلات و موانع پیشرو صحبت کردیم و خواستیم صریح با مردم صحبت کند. مردم آبادان و خرمشهر شخص او را محترم می‌دانند.

مدیرعامل با ما صریح و تند و تیز صحبت کرد، انتقاد کرد و تلخ در خصوص عملکردها برای سازندگی منطقه گفت؛ و در انتها مردم را دعوت کرد به امیدواری، او از مردم خواست امیدوار بمانند و برای مطالبه حقوق‌شان تلاش کنند. زمانی گفت توسعه و رفاه حق مردم است و حاکمیت مسئول است در قبال این حق و نباید آن را نادیده گرفت.

*

آبادان و خرمشهر نیاز به محور توسعه دارند

مدیرعامل منطقه آزاد اروند آینده آبادان و خرمشهر منوط به تصمیم گیری نظام دانست و افزود: نظام باید پیرامون آینده آبادان و خرمشهر یک تصویر کلی ببیند تا استراتژی کلان ممکلت برای آتیه این شهرها روشن شود، وگرنه بدون راهبرد و وجود این تفکر برای آینده منطقه کار زیادی نمی‌توان انجام داد.

در دوران بازسازی ما نتوانستیم محورهای اقتصادی این شهرها یعنی صنعت نفت و بندر و تجارت را مشابه آنچه پیش از جنگ بوده بازسازی کنیم یا چیز دیگری را جایگزین آن کنیم.

منطقه آزاد به عنوان محور توسعه اقتصادی برای این شهرها در نظر گرفته شده است. ما نمی‌گویم منطقه آزاد حتماً محور توسعه باشد، می‌گوییم شهرهای آبادان و خرمشهر محور توسعه داشته‌اند وقتی به وجود آمده‌اند، حالا اگر قرار است شهرهای آبادان و خرمشهر باشند باید محورهای توسعه برایشان تعریف کنید، اگر منطقه آزاد است باید این منطقه را تقویت کنید، اگر هم که نه چیز دیگری برایش در نظر بگیرید

شهر بدون تکیه گاه اقتصادی معنی نمی‌دهد و اساساً در تعریف جامعه شناسی شهری می‌گویند شهر موجودی زنده است که حول محورهای اقتصادی شکل می‌گیرد. محورهای اقتصادی آبادان و خرمشهر که از بین رفته‌اند چه چیزی باید جایگزینشان شود گفته‌اید منطقه آزاد باشد خوب اگر این است درستش کنیم و مزیت‌هایش را اعمال کنیم که مردم بتوانند استفاده کنند.

مخالفت گمرک با استقرار در خروجی مخالفت با استراتژی نظام است

زمانی در خصوص مشکلات پیش روی منطقه آزاد اروند در راستای رسیدن به اهداف مدنظر گفت: یکی از مزیت‌های منطقه آزاد استقرار گمرک است در گیت‌های خروجی منطقه آزاد و در نتیجه اینکه مردم از مزیت‌های اقتصادی منطقه آزاد بهره‌مند شوندحال اینکه گمرک بگوید من مخالفم، این مخالفت به معنای مخالفت با توسعه اقتصادی شهرهای آبادان و خرمشهر با محوریت منطقه آزاد است، که گفتیم استراتژی کلی نظام است. اگر این استراتژی کلی نظام است که نباید یک سازمان با آن مخالفت کند، آن هم مخالفتی که به معنای بی‌اثر شدن محوریت توسعه در این مناطق می‌باشد.

اگر نظام به این نتیجه رسیده که منطقه آزاد در این شرایط برای آبادان و خرمشهر ضروری نیست ایرادی ندارد یک جایگزین برای توسعه این منطقه معرفی شود تا مشکل مردم حل شده و شرایط تغییر کند، این شهرها را که بدون محور توسعه نمی‌توان نگه داد.

اینجا سرزمین سوخته است اگر قوانین مناطق آزاد  جاری نشود

مدیر عامل منطقه آزاد اروند با هشدار در خصوص مهاجرت اهالی خرمشهر و آبادان گفت: این دوشهر را که تنها با حقوق بگیرها و جیره نمی‌توان اداره کرد. ضمن آنکه همین افراد هم به محض آنکه بتوانند و شرایط فراهم شود آبادان و خرمشهر را ترک می‌کنند در نتیجه می‌شود همین شرایط مهاجرت معکوس، در تعریف اقتصادی و اجتماعی یعنی شهر سوخته. این پازل‌ها را وقتی کنار هم می‌گذاریم یعنی این سرزمین سوخته است یعنی سرزمینی که عملاً بدون خون‌ریزی تحویل دشمن داده شده است، مگر برنامه نظام و دولت این است؟ اگر برنامه این نیست چطور یک سازمان می‌تواند جلوی اجرایی شدن و عملی شدن منطقه آزاد را به عنوان محور اقتصادی این دو شهر بگیرد؟

مگر می‌شود منطقه‌ای این اندازه استراتژیک و راهبردی و مهم را اینطور رها کنیم و بگوییم از جمعیت خالی شود؟ باید اندیشید، اگر راه کارتان منطقه آزاد نیست، پس چیست؟ آن راهکار را پیاده کنید، تا مردم تکلیفشان روشن شود، ما حرفمان با مجموعه دست اندرکاران، مسئولین و سیاستگذاران نظام این است کمااینکه نظر رهبری و رئیس جمهور هم جز این نیست. من به عنوان یکی از اهالی آبادان و خرمشهر حرف می‌زنم نه به عنوان مسئول منطقه آزاد اروند و اعتقاد دارم شهروند آبادان و خرمشهر بودن خیلی مسئولیت سنگین‌تری است.

آمار نشان می‌دهد بعد از اضافه شدن آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد طبق آمار فرمانداری‌ها رشد معکوس در شهرها متوقف شده است این یعنی امیدواری کوچک آن هم بعد از سالها که از جنگ می‌گذرد، خوب اگر ما مجدداً ایشان را ناامید کنیم که دیگر به ناامیدی مطلق می‌رسند و کسی دیگر حاضر نمی‌شود بماند و اینطور است که این شهرها از بین خواهند رفت.

چه اتفاقی در مملکت افتاده که یک سازمان برابر استراتژی کلی نظام ایستاده

زمانی با اشاره به مخالفت گمرک با استقرار بر دروازه‌های خروجی گفت:  چه اتفاقی در مملکت می‌افتد که یک سازمان برابر استراتژی کلی نظام می‌ایستد و از سوی دیگر طرحی می‌برند مجلس که منطقه آزاد برود زیر نظر وزارت اقتصاد، خوب اگر این اتفاق بیفتد آخرین مزیت منطقه که استفاده از درآمد حاصله برای عمران است هم از بین می‌رود، یعنی اگر امسال ما 75 درصد از درآمد حاصله را صرف عمران این مناطق کرده‌ایم بعد از این 5 درصد هم از این درآمد شامل مردم نخواهد شد.

سازمان برنامه بودجه در سال 93 مبلغ 50 میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای خرمشهر در ردیف بودجه گذاشته‌اند، سال 93 محقق نشده و سال 94 هم چیزی پرداخت نکرده‌اند و سال 95 هم که امسال باشد این بودجه را کرده‌اند 45 میلیارد تومان که تا امروز یک ریال آن هم پرداخت نشده، خدمت آن آقایانی که طرح پیشنهاد داده‌اند مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت اقتصاد برود باید عرض کنم این نتیجه بودجه‌های تخصیص یافته است، در شرایطی که رئیس مستقیم مناطق آزاد شخص رئیس جمهور است این حجم از مشکلات در این مناطق وجود دارد، حال اگر قرار باشد یک وزارت خانه متولی امر شود که کار از آن وقت که این مناطق آزاد نبودند هم بدون تردید بدتر خواهد شد و دیگر معنای مناطق آزاد از دست می‌رود.

 منطقه آزاد اروند تاسیس‌اش تحت یک دکترین و استراتژی کلی در نظام برای احیاء زندگی و پتانسیل توسعه در شهر‌های آبادان و خرمشهر بوده.

این چه حرفی است که مناطق آزاد دروازه قاچاق هستند، قاچاق از مبادی رسمی با تغییر تعرفه انجام می‌شود

مدیرعامل منطقه آزاد ضمن نادرست خواندم ادعای گمرک مبنی بر دروازه قاچاق بودن مناط ازاد افزود: این چه حرفی است که مناطق آزاد دروازه قاچاق شده است، قاچاق از مبادی رسمی کشور انجام می‌شود با تغییر تعرفه‌ها، با بوروکراسی ناکارآمدی که اعمال می‌کنیم، شما با یک تغییر تعرفه می‌توانید کلی جنس قاچاق وارد کشور کنید بدون آنکه در ظاهر قاچاق باشد، بدون آنکه اسم قاچاق باشد. و این کار روزانه متاسفانه در گمرک انجام می‌شود، ما نمی‌گوییم در گمرک چشمشان را می‌بندند و کانتینر قاچاق خارج می‌شود نه، تعرفه‌ها را تغییر می‌دهند و کالایی که تعرفه آن چندین میلیون دلار می‌شود با رقمی بسیار پایین‌تر وارد می‌شود.

زمانی به حمایت‌های رییس جمهور و مهندس ترکان اشاره کرد و افزود: دکتر روحانی خودشان شخصاً نظرات ویژه‌ای برای توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر و اساساً خوزستان داشته‌اند. بعد از آنکه رئیس جمهور شدند هم اولین سفر استانی خود را به خوزستان آمدند و توسعه منطقه آزاد را اعلام کردند و ایشان در واقع پذیرفتند که توسعه منطقه آزاد می‌تواند محور توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر باشد.  چنین فرایندی بدون برنامه در منطقه پیاده نشده است و در همه جا دنیا هم همینطور است، تغییر در این موضوع مشکلاتی درست می‌کند که موضوعیت این مناطق را منتفی می‌کند و فلسفه وجودی آن را زیر سئوال می‌برد.

  این نظر رئیس جمهور سازنده و تعیین کننده بود و مردم را امیدوار کرد، یعنی این امیدی که رئیس جمهور و رای ایشان برای مردم ایجاد کرد باعث نشاط در مردم شد و باعث بود مردم بمانند و صبر کنند ببینند در آینده چه می‌شود، اگر خدای نکرده این دستاورد محقق نشود خوب مردم مایوس می‌شوند، و مختومه شدن چنین دستاورد استراتژیک برای دولت پیامد خوبی ندارد.

نگاه کلی حاکمیت و دولت در خصوص آبادان و خرمشهر حمایتی است

رئیس جمهور، مهندس ترکان و دولت و آقایان وزرا نگاه حمایتی به منطقه آزاد اروند دارند، به خصوص که وزرا و آقای ترکان یا رزمنده بودند یا مسئولیت داشته‌اند و موضوع استراتژیک بودن این منطقه و آبادان و خرمشهر را به خوبی درک می‌کنند، بخصوص مهندس ترکان که حمایت همه جانبه از ما داشته‌اند و باید از ایشان تشکر کرد.

زمانی به درستاوردهای منطقه آزاد اروند در همین مدت اشاره کرد و افزود: ما در مورد زیر ساخت‌های اساسی منطقه به خصوص در روستاها، آموزش و پرورش و درمان و سلامت و ارتباطات توافق‌های بسیار خوبی با وزرا شده است بخشی قرار شده از محل بودجه ملی کمک شود و بخشی از محل بودجه عمرانی منطقه تا بتوانیم کارهای جدی برای بازسازی و توسعه این حوزه انجام دهیم. ضمن آنکه در موضوع روستاها با توافقی که منطقه با بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام انجام داده‌ منجر شده برخی روستاهای منطقه آزاد اروند از شهر وضعیت بهتری در عمران و زیباسازی داشته باشند، جالب است که ما چند خانه رفتم که در روستا ساخته شده گفتیم شما از کجا آمده‌اید گفتند ما از شهر آبادان به روستا آمده‌ایم یعنی باتوجه به توسعه ایجاد شده مهاجرت معکوس به روستاها رخ داده است و این مزیتی برای کل نظام است به خصوص در این مناطق که آسیب جنگ را تحمل کرده‌اند، البته ما می‌دانیم کار هنوز تمام نشده است و به صورت جدی این موضوع را پیگیری می‌کنیم، و به خصوص در مسیر رودخانه روستاهای مای برای اشتغال بجز قابلیت کشاورزی قابلیت گردشگری دارند، در این زمینه آموزش‌های جدی امسال اجرا شده و برنامه‌ریزی شده است، همچنین چندین پروژه عمرانی توسعه گردشگری در روستاهای آبادان و خرمشهر اجرا شده یا در حال اجرا می‌‎باشد. مثلاً امسال در عید نوروز مسافرینی که می‌آمدند مردم روستا پذیرایی می‌کردند از مهمان‌ها در منازلشان و این برای آبادان و خرمشهر و مینو شهر یک اتفاق بی‌سابقه بوده است، شش ماه در سال ما ظرفیت گرشگری بالایی داریم.

مردم حالا که امیدوار شده‌اند امیدشان را حفظ کنند

مدیرعامل منطقه آزاد اروند در پایان مردم منطقه را خطاب قرار داد و گفت: به مردم می‌گویم حالا که امیدوار شده‌اند، امیدشان را حفظ کنند، شک نکند مجموع مسئولین و دلسوزان نظام متوجه ایشان شده‌اند و اتفاقات بهتری خواهد افتاد، مردم باید مطالبه‌گر باشند، حقوق قانونی خود را مطالبه کنند و امیدوار باشند، البته درست است مشکلات وجود دارد و ما هم با ایشان صادقانه آنها را بدون پرده پوشی در عالی‌ترین سطح مطرح می‌کنیم و اعتقاد داریم این صداقت اصل برای جلب اعتماد و دوستی مردم است، اما در مجموع اوضاع همه چیز رو به بهبود است با کمک ایشان، در حال حاضر مغروقه‌ها در اروند در حال بیرون آوردن هستند، که این اتفاق بسیار بزرگی در حوزه تجارت و کشتیرانی است، موضوع حفظ آب شیرین در اروند بزرگ را هم داریم مذاکره می‌کنیم و مطالعاتش را انجام می‌دهیم، پروژه‌های بزرگ ملی هم در منطقه در دست اجرا است که نشاط را به همراه خواهد آورد و کسب و کار مردم را بهبود می‌بخشد و مردم امیدوار باشند آینده بهتری خواهند داشت.

این را هم بدانید ما تا آخر پای حقوق مردم آبادان و خرمشهر ایستاده‌ایم، منظورم از ما مجموعه این هیئت مدیره‌ای می‌باشد که در منطقه آزاد اروند گرد هم آمده‌اند، ما آمده‌ایم کاری برای مردم در جایی انجام دهیم که متولد شده‌ایم بزرگ شده‌ایم و برای حفظ آن خون‌ها و عمرها رفته است، جایی که مردمش استحقاق این را دارند که خدمت اساسی و زیربنایی به ایشان داده شود.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناصر ارجمند
|
United Kingdom
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
0
1
چطور میشود پذیرفت گمرک بعنوان یک سازمان تحتالامر دولت بعنوان بالاترین مرجع تصمیم سازی کشور، توان خنثی کردن مخالفتهای گمرک را نداشته باشد.
مگر اینکه مخالفتها بسیار دامنه دارتر و ریشه دارتر از مخالفت گمرک باشد.
این فقط در کشور ما اتفاق ميفتد که یک سازمان تابع و تحت الامر از عملی شدن یک سیاست کلان مافوق خود میتواند جلوگیری کند.
حالا شما خود اگر جای سرمایه گذارانی باشید که دائم دعوت به سرمایه گذاری در منطقه میشوید و این مسائل را مشاهده میکنید که حتی درباره بدیهیاتی مانند سلسله مراتب تصمیمگیری در کشور اتفاق نظر وجود ندارد و هر کسی ساز خود را میزند چطور میتوان توقعی داشت. مگر اینکه فکر کنیم مردم پولشان را از سر راه پیدا کرده اند.
بنده این مسائل را بعنوان کسی میگویم که صرفا بمنظور کمک به زادگاه و شهر محل تولدم چندی پیش حرکتی در منطقه انجام دادم ولی بعلت همین نابسامانیها در نهایت فعالیت خود را تعطیل کرده و بعد از یک ضرر هنگفت چند صد میلیونی فرار را برقرار
ترجیح دادم. به امید مجد دوباره آبادان و خرمشهر
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
0
1
اینهاهمان کسانی هستند که ازداخل می خواهند به دولت وشخص رییس جمهورضربه بزنند واز دیرباز هم با مردم ابادان وخرمشهردشمنی داشته اند. انشاا....به نیت پلیدشان نخواهند رسید
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
0
1
اینهاهمان کسانی هستند که ازداخل می خواهند به دولت وشخص رییس جمهورضربه بزنند واز دیرباز هم با مردم ابادان وخرمشهردشمنی داشته اند. انشاا....به نیت پلیدشان نخواهند رسید
Histats.com START (standard) Histats.com END