آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۴۶۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۵
دو ماه آخر فعالیت پیمانکار و واگذاری عجیب
به گزارش خبرنگار فیدوس در موضوع بازار کنز المال یک نکته احتمالاً قابل اشاره باشد، فعالیت مجدد پیمانکار جدید در حوزه توسعه چند هزار متری بازار، در شرایط پایان پیمان ابهام دارد

بازار کنز المال معادله چند مجهولی توسعه و واگذاری زمین 

به گزارش خبرنگار اقتصادی فیدوس معادله بازار کنزالمال در منطقه آزاد اروند، چند مجهولی است. امروز که خبر طرح توسعه بیش از سه هزار متر این بازار انتشار یافت به مجهولات حول مسائل این بازار اضافه شد. در این گزارش تحلیلی به مسائل این بازار و ابهامت پیرامون نحوه واگذاری و برنامه توسعه آن پرداخته شده است.

ابتدا طرح چند مسئله:

یک- با توجه به اینکه در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم با مصوبه رئیس محترم جمهور قرار برای پیوستن همه آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد اروند بود، و تحقق این مهم در سایه تکمیل حصار دور محدوده دیده شد، برای زمانی محدود تا کامل شدن حصار از سوی دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک مقرر گردید دو محدوده مشخص مناسب ایجاد بازار با شرایط همراه مسافری در آبادان و خرمشهر دیده شود، زمان فعالیت این بازارها محدود بوده و نهایتاً برای مدت مشخصی(کمتر از دوسال) تا پایان پروژه حصار و اعلام کل بازار آبادان و خرمشهر به عنوان بازارهای محدوده اروند دیده شده و نه بیشتر و امروز مدتی هم از زمان مشخص شده برای فعالیت انحصاری این بازارها در محدوده می‌گذرد.

عواقب این ایجاد و بازارسازی برای خانواده بزرگ 14 هزار واحدی اصناف آبادان و خرمشهر در این مدت به شرح زیر بود:

-          کاسته شدن از رونق بازارهای موجود و قدیمی آبادان به نفع بازاری که قرار بوده پیش قراول توسعه و رونق کل بازار آبادان باشد.

-          از بین رفتن فرصت توسعه بازارها در آبادان به واسطه استفاده از این بازار در مقام مُسکن موقت شرایط برای مدت طولانی

-          ضرر و زیان ناشی از اختصاص یافتن اختصاصی فرصت عرضه کالا در بازارهای مشخص شده، برای همه بازار محدوده آبادان و خرمشهر بدون آنکه متولی محاسبه و جبران خسارت مشخص باشد.

-          در اختیار قرار گرفتن بازارها به خصوص بازار کنزل المال در اختیار یک پیمانکار خاص، به جای اتحادیه و مجمع بزرگ بازارهای آبادان و خرمشهر و بر هم خوردن توازن بومی عرضه و تقاضا به نفع یک مجموعه و به ضرر کل بازار.

-          ایجاد کمتر از 300 واحد صنفی که توان خرید حداقل 100 هزار خریدار در طول هفته اهم از مسافر و ساکن را به خود اختصاص دادند و عملاً این 300 واحد صنفی برابر بیش از 4000 واحد صنفی مشابه دیگر در منطقه قدرت فروش و عرضه پیدا کردند که این موضوع باعث نارضایتی بوده و عادلانه نیست.

-          تولید فرصت عرضه محدود که قرار بود فرصتی برای همه بازار آبادان و خرمشهر باشد و طعم تورم و گرانی اجاره آن را همه بازار تحمل کرده بودند به نفع عده‌ای خاص و با هزینه اجاره بسیار گزاف.

دو- کنزل المال دقیقاً در زمانی که به واسطه ضرر و زیان جبران ناپذیر همه بازار آبادان و خرمشهر صاحب رونق شد، و باتوجه به شواهد موجود و عدم موافقت گمرک با استقرار در خروجی‌ها برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضع اصناف، باید فعالیتش محدود شده و با پایان دوره پیمانکار قبلی در مناقصه دوباره با شرایط جدید در اختیار کل بازار آبادان و خرمشهر قرار می‌گرفت، به یکباره خبر توسعه چند هزار متری آن منتشر می‌شود، آن هم به واسطه پیمانکار قبلی و فقط کمتر از چند ماه مانده به پایان پیمان پیمانکار مورد نظر؛ آن هم در چند هزار متر از زمین‌های عمومی متعلق به سازمان منطقه آزاد اروند و در واقع مردم اروند و بدون آنکه حداقل ظاهراً شرایط این واگذاری و ساخت و ساز از نظر عموم مردم و حتی رسانه‌ها روشن و شفاف شود ، حال باید این سئوالات را پرسید و مطرح کرد:

-          در شرایطی که هزینه بالارفتن پاخور و رونق بازار کنزل المال را کل بازار آبادان و خرمشهر داده و مشخص است و ارزش و قیمت چند هزار متر زمین در محدوده این بازار امروز دیگر چندین میلیارد تومان خواهد بود، چطور می‌شود آنطور که منابع آگاه در سازمان گفته‌اند و مجوزهای قانونی صادر شده نشان می‌دهد، بدون اجرای تشریفات حقوقی و قانونی معمول و بدون مشخص شدن مبلغ فروش و معامله این زمین جهت استفاده، آن را در اختیار پیمانکاری قرار داد که دوره پیمانش اساساً در این بازار به اتمام رسیده است تا در آن دو طبقه بازار بسازد؟

-          آیا معاونتی در منطقه آزاد که مسئولیت حقوقی و مالی مشخص ندارد می‌تواند با یک نامه مجوز فعالیت و ساخت و ساز در این موضوع صادر کند، بدون آنکه شرایط حقوقی، مالی و اداری لازم طی شده باشد و شرایط ویژه منطقه در اوضاع فعلی در نظر گرفته شده باشد؟

-          در شرایطی که معاونت عمرانی طی کارشناسی اولیه با شرکت مهندسی مشاور مشخصاً در خصوص طرح توسعه بازار کنزالمال پاسخ منفی شنیده است و این طرح برخلاف طرح توسعه منطقه و محدوده دیده شده، و همینطور نامه نگاری معاونت عمرانی منطقه آزاد اروند در این خصوص پس از صدور اعلام نظر کارشناسی اولیه منفی بوده، چطور پیمانکار بازار کنز المال در محوطع مذکور آغاز به کار کرده است؟

-          در شرایطی که در جلسه قبلی مناقصه پیمانکار فعلی به دلیل بدهی چند میلیاردی از سوی مدیریت مالی منطقه آزاد اروند محدود در شرکت در مناقصه شناخته شده و عملاً با دخالت یکی از متولیان مربوطه جلسه مذکور پس از خارج شدن پاکت این پیمانکار لغو شده است، و مشخص است این پیمانکار در عمل به تعهدات خود با مشکلاتی مواجه است، چگونه پیش از برگزاری جلسه بعدی مناقصه اجازه انجام چنین پروژه‌ای به ایشان داده می‌شود؟

-          در شرایطی که بازار آبادان به شدت تحت فشار عوامل مختلف قرار دارد، در شرایطی که بازاریان آبادان هر روز در معرض ورشکستگی ناشی از افت و رکود شدید حاکم در بازار در بخش‌های مختلف قرار دارند، آیا امکان دارد بازاری  که برای زمانی کوتاه تاسیس شده بود، بدون در نظر گرفتن همه مسائل قبلی مطرح شده در این حجم و فضا توسعه پیدا کند آن هم بدون روشن بودن هزینه‌های ناشی از آن؟

اما چند نکته دیگر؛

پیمانکار بازار کنزالمال طی چند سال گذشته بارها با حاشیه‌هایی روبرو بوده که بعضی از آنها از سوی رسانه‌ها در سطح ملی انعکاس داشته است، بازار کنز المال در شرایط فعلی اصناف در آبادان پس از پایان دوره پیمان پیمانکار فعلی نه تنها نباید توسعه پیدا کند که تا زمان روشن شدن نحوه فعالیت کلیه اصناف مشابه در محدوده منطقه آزاد اروند برای حفظ حداقل سطح معیشت بازاریان بهتر است فعالیتش محدودتر از گذشته شود.

بازار طی سه سال گذشته با وجود وعده برداشته شدن مالیات و مالیات برارزش افزوده به عناوین دیگر مجبور به پرداخت‌های مستقیم و غیر مستقیم بوده از جمله بالارفتن کاذب قیمت اجاره بها و پایین آمدن و رکود در بازار و بسیاری موارد دیگر، این بازار اگر متولیانش هم بخواهند، تحمل فشار بیش از این را ندارد و کنزالمال فعلی و بازار دیگر مشابه آن در شرایط فعلی همان فشار دیگر هستند و توسعه کنزالمال برای این بازار شباهت به فاجعه دارد.

پیمانکار بازار کنزل المال باید همه بازار آبادان و خرمشهر باشند نه یک شخص، ضمن آنکه اگر قرار است شخص یا گروهی خریدار این بازار یا متقاضی خرید زمین و تراکم برای توسعه آن باشند، باید سازمان با در نظر گرفتن ارزش این بازار و ارزش افزوده زمین آن، همچنین ضرور و زیان حاصل از آن برای کل بازار منطقه اقدام به فروش با قیمت واقعی برای بازار و زمین کرده و این مبالغ را صرف توسعه و توامندسازی بازارها در آبادان کند، هرگونه واگذاری بدون مشخص شدن این موارد البته کاری اشتباه است.

بازار کنز المال باید در یک مناقصه شفاف و با اعلام عمومی با حداکثر قیمت ممکن در اختیار سرمایه‌گذار و پیمانکار توانمند و خوش سابقه و با انگیزه و متعهد قرار گیرد، این بازار در شرایط فعلی نباید توسعه پیدا کند و اگر برای توسعه آن اجباری بود باید با بالاترین قیمت طرح توسعه آن به مناقصه گذاشته شده و درآمد آن صرف ایجاد زیرساخت و تقویت سایر بازارها و اصناف در محدوده منطقه آزاد اروند شود.

رسانه فیدوس در روزهای آتی با کسب اطلاعات مستند و روشنگر ضمن اطلاع رسانی مستمر به مردم در این خصوص، آمادگی دارد نظر همه موافقان و مخالفان  این طرح و مسائل دیگر آن را منتشر نماید.

مدیر عامل منطقه آزاد اروند جناب آقای اسماعیل زمانی در گفتگوی اختصاصی اخیر خود با رسانه میدان گفتند: خود را پیش از مدیرعامل شهروند آبادان و خرمشهر می‌دانند، ایشان با درد مردم آشنا هستند و انتظار می‌رود در خصوص مشکلات عدیده و مرارت خانواده 100 هزار نفری بازار محدوده منطقه آزاد اروند، در این مورد و موارد مشابه تصمیمی اتخاذ فرمایند که حقوق این قشر آسیب‌پذیر ضایع نگردد.

 

 

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سید محمد کشفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
0
0
با سلام
اینجانب در تاریخ 1395/09/14 به سازمان منطقه آزاد برای اطلاع از چگونگی مزایده کنزالمال مراجعه کردم و پس از پاسکاری شدن های متداول در سازمان منطقه آزاد و مراجعه به اتاق امور حقوقی و پس از آن مراجعه به قسمت امور مناقصات از چگونگی مزایده سوال نمودم که مسئول مربوطه از این مزایده اظهار بی اطلاعی کرد و عنوان نمود اگر مزایده ای باشد اطلاعات آن در سایت گذاشته میشود ولی پس از سوال از همکاران خود عنوان کرد که گویا نامه نگاری هایی انجام شده است.
حال این سوال به ذهن میرسد که این نابسامانی و عدم هماهنگی بین چند اتاق و چند مدیر در سازمان منطقه آزاد به سود چه شخص و اشخاصی میباشد و عدم شفاف سازی در انجام یک مزایده به چه دلیل است و اگر هم مزایده انجام شده طبق چه اطلاع رسانی و اسنادی انجام شده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END