آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
فرصت‌های از دست رفته
به گزارش خبرنگار فیدوس نظر آقای ترکان در همان ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم برای توسعه اروند در وهله نخست توجه به گردشگری و میراث فرهنگی بود. ایشان گردشگری را تنها را و مهمترین فرصت اروند می دانست اما در عمل چنین نشد.

 دانلود

به گزارش خبرنگار فیدوس همه مناطق آزاد در ایران متوجه گردشگری هستند،منطقه آزاد ارس امروز با توجه به ایاجد زیر ساخت‌ها و استفاده از قابلیت‌های گردشگری‌اش سالانه پذیرای 7 میلیون نفر گردشگری است، این موضوع علاوه بر ایجاد اشتغال باعث حضور سرمایه‌‎گذاران بخش گردشگری در این منطقه شده است، منطقه انزلی، کیش و قشم نیز در این حوزه موفقیت‌های فراوانی کسب کرده‌اند، به خصوص منطقه آزاد کیش که یکی از قطب‌های گران اما مورد توجه گردشگران در ایران است.

منطقه آزاد اروند نیز از روز نخست تاسیس با تاکید روئسای جمهور وقت قرار بود در بخش گردشگری مورد توجه باشد، در ابتدای دولت یازدهم نیز دکتر روحانی در زمان سفر به خوزستان و افزودن شهرهای آبادان و خرمشهر تاکید کرد که ما باید در موضوع گردشگری حلال سرمایه‌گذاری در این منطقه داشته باشیم. پس از ایشان دکتر ترکان دبیر عالی مناطق آزاد هم بارها به اهمیت موضوع میراث فرهنگی و گردشگری برای اروند به عنوان آخرین و تنها راه کار قابل دسترس در شرایط فعلی اشاره کرد.

اما منطقه آزاد اروند چه دارد که دارای ظرفیت میراث و گردشگری فراوان برای ایجاد رونق در این حوزه می‌باشد؟ نزدیک به 150 بنای میراثی ثبت شده، در مراحل ثبت یا قابل ثبت بخشی از ظرفیت گردشگری اروند است، همچنین وجود طبیعت بکر به سبب عبور دو رودخانه پر آب از این شهرها و همجواری با دریا، وجود نخلستان‌ها و پوشش گیاهی منحصر به فرد و محل مهاجرت فصلی پرندگان، زیر ساخت‌های مناسب اقامتی فقط بخش کوچکی از پتانسیل منطقه آزاد اروند در بخش میراث و گردگشری است.

اما متاسفانه به خصوص در حوزه میراث فرهنگی تا امروز متولیان امر در منطقه آزاد به توانایی‌های موجود بنابه هر دلیل به حد کفایت توجه نکرده‌اند. تقریباً سرمایه‌گذاری منطقه آزاد در بخش بازسازی و نوسازی امکان میراث فرهنگی هیچ نمودی ندارد، وقتی از مدیر عامل منطقه آزاد ارس در خصوص سیاست آن سازمان در موضوع میراث فرهنگی بپرسید؛، حتمان به شما خواهد گفت که بخش سرمایه‌گذاری میراثی برایشان کیفیت استراتژیک دارد، یعنی در بازسازی امکان میراثی پیش قدم بوده و بخش مهمی از پتانسیل این منطقه می‌باشد، یا در منطقه آزاد کیش و قشم روشن است در موضوع گردشگری و میراث جدیت فوق‌العاده وجود دارد و اساساً معاونت مستقلی با این عنوان ایجاد شده است.

اما نکته مهم در خصوص شرایط میراث فرهنگی در اروند نه تنها تعدد آنها بلکه موقعیت منحصر به فرد این امکان است که عمداتاً در شلوغ‌ترین و زیباترین خیابان‌های این محدوده واقع شده‌اند و امکان و جذابیت فوقالعاده‌ای می‌توانند برای بازدیدکنندگانشان داشته باشد.

منطقه آزاد اروند به خصوص در شرایط فعلی و خصوصاً در موضوع ایجاد اشتغال مولد بدون تردید اگر توجه خود را به سمت میراث فرهنگی و گردشگری جلب نکند، نخواهد توانستن در آینده در شرایطی که امکان دارد مسائل گمرک و سرمایه‌گذاری بخش‌های دیگر جذابیت کافی برای آبادان و خرمشهر ایجاد کند به عنوان محور توسعه، یا بستر توسعه هیچ نقشی را بازی نماید.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END