آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۲۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
بررسی عملکرد شهرداری تهران در روزهای برفی اخیر
به گزارش «فیدوس» هر چند پیش از این اعلام شده بود که موج سرما در راه است اما مشاهدات نشان می دهد خبری از برقراری ایستگاه‌های برف روبی و فراهم کردن مخلوط نمک و شن مانند هر سال نبوده است.
 «ترمز نکن! ترمز نکن!» فریاد تکراری آخرین روزهای هفته گذشته در کوچه‌های شمال شهر تهران بود. فریادی که غالباً بعدش صدای برخورد دو یا چند ماشین با یکدیگر شنیده می شد. آخر هفته ای که گذشت سرما و برف مهمان تهران بود. اما یخبندان و بسته شدن معابر تنها در مناطق شمالی این شهر دیده می شد و با اینکه حجم بارش‌ها وسیع نبود، معضلات متعدد شهری مردم تهران را کلافه کرد. از ترافیک‌های چند ده کیلومتری اتوبان‌ها، تا سرویس دهی ضعیف حمل و نقل عمومی و در آخر بسته بودن کوچه‌ها. از روز چهارشنبه همراه با شدت گرفتن بارش‌ها در نواحی شمال شهر و همچنین کاهش شدید دما، بسیاری از معابر شاهد یخبندان بودند، یخبندانی که مدیریت شهری برنامه ای برای حل آن نداشت تا فیلم برخوردهای متعدد خودروها سوژه شبکه‌های مجازی شود.
سالهای قبل، ایستگاه‌های برف روبی و کیسه‌های مخلوط شن و نمک تجهیزاتی بودند که حضورشان در شهر تهران خبر از آغاز فصل سرد و یخبندان می‌داد. ایستگاه‌ها و امکاناتی که گاهی به دلیل کمبود بارش، بی‌استفاده می‌ماندند. امسال اما موج سرما و بارش برف با هشدارهای پی در پی از ابتدای آخرین ماه فصل پاییز آغاز شده است. هر چند پیش از این اعلام شده بود که موج سرما در راه است اما مشاهدات نشان می دهد خبری از برقراری ایستگاه‌های برف روبی و فراهم کردن مخلوط نمک و شن مانند هر سال نبوده است. تجهیز نبودن معابر شهری به این امکانات در روز پنجشنبه زنجیره‌ای از لیز خوردن خودروها در معابر شهر را به همراه داشت که بسیاری از آنها به شکل خطرناکی با خودروهای پارک شده برخورد کردند. این اتفاقات در حالی روی داده روز پنجشنبه شهر تهران در حالت نیمه تعطیل قرار داشته و مشخص نیست اگر این بارش در یک روز معمولی و همزمان با باز بودن مدارس رخ می داد، تهران شاهد چه تعداد تصادف و برخورد دیگر بود. به نظر می رسد معضل یخبندان معابر شهر تهران نیز قرار است با همان شیوه مدیریت آلودگی هوای این شهر حل شود. همانطور که مسئولان منتظر می مانند که باد و باران چتر آلودگی را از شهر تهران بردارد، حالا نیز قرار است با گرم شدن هوا یخ معابر عمومی آب شود.
**حوادث متعدد در حضور 13 مرکز برف روبی 
فخرالدین سلیمانی شهردار منطقه یک از حضور 13 سایت برف روبی در منطقه شمال شهر تهران خبر داده و گفته بود: «با بارش برف، فعالیت همزمان 13 سایت اصلی، مرکزی و بزرگراهی به منظور پخش شن مخصوص در سطح منطقه انجام شد که این سایت‌ها با توجه به بافت جغرافیایی نواحی و مناطق کوهستانی امکانات متفاوتی را ارائه دادند. 13سایت برف روبی شهرداری منطقه یک با 700 نیروی خدماتی و 200 دستگاه تجهیزات برف روب عملیات برف روبی و پاکسازی معابر شمالی تهران را بدون وقفه انجام می‌دهند.» هر چند گزارش‌ها حاکی از آن است که به جز محورهای اصلی در شمال تهران بسیاری از معابر و کوچه‌های فرعی دچار یخ زدگی بودند و تصاویر منتشر شده از حوادث نیز شاهد برخورد خودروها در این مناطق است.
**هشدار شهرداری: ترمز نکنید!
در روز پنجشنبه در حالی انتظار می رفت که مدیریت شهری تهران آمادگی لازم و برنامه ویژه ای برای پاکسازی معابر شهری دارد که مشاهدات خبر از درگیر بودن بسیاری از معابر شهری داشت.
همچنین به دلیل برف سنگین و بسته شدن معابر شمالی بسیاری از مراسم برنامه‌ریزی شده در این منطقه تعطیل شد. صبح پنجشنبه، کاخ سعدآباد نیز در اطلاعیه ای با اشاره به برف سنگین برنامه‌های خود را تعطیل اعلام کرد. در حالی که شهروندان تهران منتظر باز شدن معابر شهری بودند که روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، با صدور اطلاعیه ای از عموم رانندگان خواست تا تدابیر و تمهیدات مورد نیاز برای رانندگی در فصول سرد سال را مورد توجه قرار دهند. در آخرین بند این اطلاعیه از رانندگان تهرانی خواسته شده بود که از ترمزهای شدید خودداری کنند.
**انتقاد از عدم نمک پاشی در معابر فرعیاقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از عدم شن و نمک پاشی درست و کافی معابر فرعی توسط شهرداری تهران انتقاد کرد و با اشاره به برخی انتقادات مردمی در خصوص عدم شن پاشی و نمک پاشی درست و کافی معابر از سوی شهرداری تهران در پی بارش شدید برف به ایسنا گفت: «پنجشنبه هوای تهران به گونه‌ای بود که در برخی نقاط شمالی شاهد بارش شدید برف بوده و در برخی مناطق که عمدتا مرکز و جنوب را شامل می‌شوند شاهد آسمانی ابری و بارش پراکنده و کوتاه برف بوده‌ایم که در این قسمت مردم گلایه‌ای نداشتند.»وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی شهرداری تهران ماموران خدمات شهری از ساعت 5 بامداد نمک و شن پاشی معابر را آغاز کرده گفت: «با این حال بارش مداوم و سنگین برف سبب پوشیده شدن شن‌ها شده و تردد خودروها را دچار مشکلات فراوانی کرده است.»
شاکری با اشاره به بازدیدش از اقدامات شهرداری در این روز برفی گفت: «از بزرگراه نیایش به بالا شاهد بارش سنگین برف بودیم که انصافا معابر بزرگ و فرعی‌های پر تردد توسط شهرداری شن و نمک پاشی شده بود اما معابر فرعی از این مهم مغفول مانده بود که به نظر می‌رسد با توجه به حجم و سرعت کار باید شهروندان نیز طی تماس‌های متعدد با 137 از ماموران درخواست می‌کردند که کوچه و گذرهای آنها را نیز شن و نمک پاشی کنند.»وی با بیان اینکه متاسفانه صدا و سیما در هنگام بروز حوادث اینچنینی اطلاع رسانی کافی ندارد، گفت: «این در حالی است که ارائه گزارش‌های مداوم از وضعیت راه و معابر می‌تواند رانندگان را در انتخاب درست مسیر راهنمایی کند و پیشنهاد می‌شود شبکه پیام رسان همگانی ایجاد شود تا در مواقع اینچنینی اخبار به درستی به مردم منتقل شود.»
**نمک پاشی معابر بی ضرر نیست
در حالی که از ضعف نمک پاشی برای جلوگیری از یخ زدگی معابر شهر تهران انتقاد شده که پیش از این بارها اعلام شده که نمک پاشی زمستان‌ها به محیط زیست شهر لطمه وارد می کند و از شهرداری خواسته شده تا برای این معضل به فکر راهکار بهتری باشند زیرا نمک باقی مانده از این فعالیت آسیب‌های را برای محیط زیست تهران به همراه دارد.
---------------------------
سالهای قبل، ایستگاه‌های برف روبی و کیسه‌های مخلوط شن و نمک تجهیزاتی بودند که حضورشان در شهر تهران خبر از آغاز فصل سرد و یخبندان می‌داد. ایستگاه‌ها و امکاناتی که گاهی به دلیل کمبود بارش، بی‌استفاده می‌ماندند. امسال اما موج سرما و بارش برف با هشدارهای پی در پی از ابتدای
آخرین ماه فصل پاییز آغاز شده است.
*
منبع: آفتاب یزد
برچسب ها: فیدوس ، شهرداری ، تهران ، شن ، نمک
Histats.com START (standard) Histats.com END