آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۷
حاشیه های حضور تیم بسکتبال بانوان در ترکمنستان
به گزارش خبرنگار سیاسی «فیدوس» منع بانوان ایرانی از حضور در بازی رسمی به دلیل حجاب، باعث شد تا بازیکنان خود در یک تورنمنت غیررسمی در ترکمنستان شرکت کنند.

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران به دلیل مخالفت فیبا با پوشش اسلامی از حضور در میادین بین المللی رسمی محروم بود. این محرومیت در حالی بود که فدراسیون جهانی در ۲ سالِ گذشته یک مهلتِ ۲ ساله را به کشورهای مسلمان داد تا برای گرفتن مجوز قطعی حجاب تلاش خود را کنند. در این مهلت ۲ ساله فدراسیون بسکتبال ایران تنها یک اردو در کشور ترکیه برای بانوان ملی پوش بسکتبال برگزار کرد و این تمام تلاشِ به ثمر رسیده فدراسیون بسکتبال برای برگزاری دیدار تدارکاتی بود. البته رئیس فدراسیون بسکتبال این مهلت ۲ ساله را به طور کل منکر شده بود و مدعی بود مهلت ۲ ساله‌ای وجود نداشته است. نایب رئیس بسکتبال بانوان نیز مدعی بود تمام تلاش فدراسیون برگزاری دیدار تدارکاتی بوده است، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداده است. حتی شهریان معاون امور ورزش بانوان در وزارت ورزش و جوانان نیز قول برگزاری دیدار تدارکاتی را به ملی پوشان داده بود اما او نیز نتوانسته تا امروز به قولش عمل کند.در حالی که پرونده تیم ملی بسکتبال بانوان برای حضور در رقابت‌های رسمی در حال بسته شدن بود، جرقه‌ای از امید در دل بانوان بسکتبالیست زده شد. درست در زمانی که جامعه بانوان بسکتبالیست ایران از برگزاری یک دیدار تدارکاتی برای بانوان بسکتبالیست نا امید بود، خود ملی پوشان توانستند در تورنمنت بسکتبال ۳ نفره در کشور ترکمنستان با پوشش اسلامی حضور داشته باشند؛ تورنمنتی که البته دبیر و نایب رئیس فدراسیون از غیر رسمی بودن آن سخن می‌گویند. کرم زاده (نایب رئیس بانوان بسکتبال) حتی حضور ناظر فیبا را قبول ندارد و مدعی است حضور ناظر فیبا صحبتی است که بازیکنان کرده اند.

واکنش دبیر فدراسیون

علی توفیق دبیر فدراسیون بسکتبال درباره این پرونده و اتفاقات هفته‌های اخیر توضیح داد. وی گفت: این نفرات بدون هماهنگی با فدراسیون به عنوان متولی بسکتبال کشور راهی یک رقابت بین‌المللی شده‌اند. ضوابط لازم برای حضور در یک رقابت بین‌المللی رعایت نشده. این دوستان را خواسته‌ایم تا در این‌باره باهم صحبت و مسائل را حل کنیم. ما به هیچ‌وجه مشکلی با حضور این تیم در رقابت‌های ترکمنستان نداریم مشکل فقط این است که مسائل اداری لازم رعایت نشده. کارهایی در فدراسیون و وزارت ورزش باید انجام می‌شده که انجام نشده است. این مساله در آینده به ضرر خود این عزیزان خواهد بود و ممکن است برایشان در سیستم اداری مشکلاتی ایجاد کند. ما می‌خواهیم جلوی این اتفاق را بگیریم. گفته‌اند فدراسیون می‌خواهد با این نفرات که اعزام شده‌اند برخورد کند که اصلا اینطور نیست. مساله فقط سفر بدون هماهنگی بوده که باید شرایطش مشخص شود. اگر سفر شخصی بود، مشکلی نبود.

پای وزارت به میان آمد

وزیر ورزش و جوانان جلسه‌ای با رئیس فدراسیون بسکتبال برای پیگیری مشکل بانوان بسکتبالیست برگزار کرد. پس از این جلسه وزارت ورزش اعلام کرد که حمایت از ورزش بانوان در دستور کار جلسه بوده اما محمود مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال در اظهار نظری عجیب مدعی شد که برخورد با دختران بسکتبالیست که به مسابقات ترکمنستان رفته بودند، مورد تاکید وزیر ورزش بوده است. البته این حرف مشحون واکنش وزارت ورزش را هم در پی داشت؛ چیزی که بر خلاف حرف‌های رئیس فدراسیون است. ناظمی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی درباره برخورد با دختران بسکتبالیستی که به ترکمنستان رفته‌اند و احضار آنها به کمیته انضباطی با نظر وزارت ورزش گفت: «چنین مطلبی مد نظر آقای وزیر نبوده و نیست نظر آقای سلطانی فر حمایت گسترده از ورزش بانوان است و حتی ریاست محترم جمهور در دیدارشان با وزیر و مدیران ورزشی خواستار رعایت عدالت برای ورزش زنان و مردان شد، امیدوارم این بحث با توضیحات بنده به عنوان دیدگاه جناب وزیر تمام شود.»

*
منبع: آرمان امروز
Histats.com START (standard) Histats.com END