آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸
گزارش اختصاصی فیدوس از وضع سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند
اروند وسیعترین منطقه آزاد کشور است، این منطقه به دلیل همجواری با کشور عراق و برخورداری از مرز دریایی و زمینی میتواند مبدل به مهمترین مرجع تولید و صادرات در ایران شود، اما نکته مهم شناخت دقیق فرصتها و موانع سرمایه گذاری در این منطقه میباشد.

 ماجرای سرمایه گذاری در اروند، فرصت ها و موانع و مسائل

به گزارش خبرنگار اقتصادی فیدوس  مناطق آزاد در کشور به منظور تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی و... ایجاد شده اند تا با اقداماتی که در زمینه های مختلف انجام می دهند زمینه را برای توسعه شهرستان و استانی که در آن واقع شده اند، به وجود آورند و به تبع موجب ایجاد رشد و تحرک در اقتصاد کشور شوند.

منطقه آزاد اروند به عنوان یکی از مناطق آزاد در ایران، با توجه به دسترسی به چهار حوزه راه زمینی، دریایی، هوایی و راه آهن به عنوان یکی از مهمترین مناطق آزاد در کشور به شمار می آید که می تواند با فعالیت های مناسب در راستای اهداف تشکلیش، نقشی اساسی در توسعه شهرهای خرمشهر، آبادان و به تبع آن خوزستان را داشته باشد.

 

عملکرد منطقه آزاد اروند در جذب سرمایه گذار به منظور اجرای پروژه های مختلف، ارائه خدمات اجتماعی به مردم شهرستان های خرمشهر و آبادان، انجام فعالیت های عمرانی، کمک به تولید کنندگان و ارائه تسهیلات به آنها می تواند کمک شایانی به توسعه این منظقه و استان کند، همچنین حمایت منظقه آزاد از صادرکنندگان و تسهیل این امر می تواند نقشی اساسی در به حرکت در آمدن موتور اقتصادی استان داشته باشد و خوزستان را به یکی از قطب های برتر اقتصادی کشور تبدیل کند.

 

وجود ظرفیت های فراوان در بخش های مختلف مانند کشاورزی، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و... در خوزستان و بهره گیری از این ظرفیت ها توسط منطقه آزاد اروند می تواند به رشد این ظرفیت ها در استان کمک کند همچنین عملکرد منظقه آزاد در جذب سرمایه گذار می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال استان داشته باشد و بسیاری از مشکلات خوزستان را در بحث بیکاری حل کند.

 

منطقه آزاد اروند باید سکوی صادرات باشد

در این زمینه بیژن پناهی زاده، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خوزستان در گفتگو با خبرنگار فیدوس گفت:منطقه آزاد اروند می‌تواند به مرکزی برای تولید و صادرات کالاهای ایرانی به خارج از کشور خصوصاً به کشور عراق و حوزه خلیج‌فارس تبدیل شود.

وی با اشاره به نقشی که منطقه آزاد می‌تواند در جذب سرمایه‌گذار و توسعه استان داشته باشد، اظهار کرد: برای این‌که سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد اروند سرمایه‌گذاری کنند، باید مشوق‌های ملموسی در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا شاهد جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد اروند باشیم.

پناهی زاده تصریح کرد: منطقه آزاد اروند در بحث شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خوبی انجام نداده است. همچنین در زمینه زیباسازی منطقه آزاد نیز آنطور که باید و شاید اقدام خاصی که مورد انتظار بوده، دیده نمی‌شود.

وی گفت: امیدواریم تحولاتی به منظور جذب سرمایه‌گذار در منطقه آزاد اروند انجام بگیرد و یکی از مهم‌ترین مسائل برای جذب سرمایه‌گذار ایجاد زیرساخت‌های رفاهی مانند هتل‌ها، پارک‌ها و ... است تا سرمایه‌گذار با مواجهه با این امکانات، به سرمایه‌گذاری رغبت پیدا کند.

پناهی زاده ادامه داد: عملکرد منطقه آزاد اروند در بخش صنعت هم در خصوص حق بیمه، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، موضوع تسهیلات ارزان‌قیمت، دادن زمین با قیمت مناسب و تسهیل امور سرمایه‌گذاری آنگونه که باید، نبوده است و انتظار داریم تا منطقه آزاد در این زمینه اقدامات بهتری انجام دهد.

وی با بیان این‌که منطقه آزاد اروند تلاش‌ها و اقدامات زیادی برای جذب سرمایه‌گذار انجام داده است، عنوان کرد: مشوق‌ها باید جوری باشند که انگیزه ایجاد کند تا سرمایه‌گذار رغبت به سرمایه‌گذاری پیدا کند و شاهد توسعه استان در این زمینه باشیم.

پناهی‌زاده با اشاره به این نکته که صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص منطقه آزاد اروند، انتقاد نیست بلکه پیشنهاد است، گفت: انتظار داریم منطقه آزاد اروند به عنوان یکی از فرصت‌های جذب سرمایه‌گذار در استان، از این فرصت استفاده کند و ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل کند تا شاهد خروجی مناسب و توسعه استان باشیم.

وی با بیان این‌که منطقه آزاد اروند نباید به عنوان مرکز بارانداز کالا برای واردات به درون کشور تبدیل شود، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت و پتانسیل‌های منطقه آزاد اروند، این منطقه باید به مرکز و سکوی صادرات کالا به خارج و یا به یک مرکز تجارت بین‌المللی تبدیل شود و به جایگاه خود برسد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خوزستان بیان کرد:توسعه منطقه آزاد اروند باعث ارزآوری در کشور و ایجاد اشتغال پایدار می‌شود و آبادانی شهرستان‌های آبادان و خرمشهر را به وجود می‌آورد و تأثیرات اقتصادی بر روی کشور خواهد داشت.

منطقه آزاد اروند می تواند به ایجاد اشتغال در خوزستان کمک کند

همچنین سید احمد حسینی‌فر، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خرمشهر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی فیدوس با اشاره به نقش منطقه آزاد اروند در خوزستان گفت: منطقه آزاد اروند با مدیریت قوانین و حذف قوانین مزاحم باید زمینه را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کند تا شاهد افزایش نقش توسعه‌ای این منطقه در شهرهای خرمشهر و آبادان و به تبع آن در استان باشیم.

ویافزود: مناطق آزاد به منظور جذب سرمایه‌گذار و توسعه تولید و صادرات در کل جهان ایجاد شده‌اند اما این موضوع به شرطی است که بتوانند انگیزه ایجاد کنند.

حسینی‌ فر اظهار کرد: مناطق آزاد کشور نتوانسته‌اند انگیزه لازم را برای جذب سرمایه‌گذار ایجاد کنند زیرا کشور ما با اصول مناطق آزاد جهانی فاصله بسیاری وجود دارد و پیچیدگی فضای کسب‌وکار این مساله را تشدید می‌کند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که پیچیدگی فضای کسب‌وکار در مناطق آزاد حاکم باشد، هیچ انگیزه‌ای ایجاد نمی‌شود تا سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به سرمایه‌گذاری در این مناطق بپردازند و موجب توسعه منطقه و کشور شوند.

حسینی‌ فر با اشاره به این‌که مدیران در مناطق آزاد باید از مشاوران کارآمد استفاده کنند، گفت: ضعف مدیریت در مناطق آزاد باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده است و کسانی که سرمایه خود را به این مناطق آورده‌اند نیز اکنون پشیمان هستند که چرا به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: باید اصول مناطق آزاد تعریف شود و چشم‌اندازی برای فعالیت‌های خود معین کنند زیرا اکنون فعالیت آن‌ها بدون چشم‌انداز است و از کارهایی اصلی فاصله دارند که این مسأله باعث شده است تا مناطق آزاد رشد نکنند و نتوانند نقش مؤثری در مناطق خود داشته باشند.

حسینی‌ فر در خصوص نقش منطقه آزاد اروند در استان عنوان کرد: منطقه آزاد اوند باید از تولیدکنندگان واقعی حمایت کند و تسهیلات کم بهره‌ای در اختیار آن‌ها قرار دهد و در این زمینه می‌تواند از کشوری مانند ترکیه الگوبرداری کند.

وی گفت: منطقه آزاد اروند اگر بتواند از صادرکنندگان حمایت کند تا آن‌ها توان رقابت با رقبای خود را داشته باشند، نقش موثری در توسعه استان خواهد داشت. همچنین اگر پیچیدگی فضای کسب‌وکار در منطقه آزاد اروند از بین برود، شاهد توسعه استان خواهیم بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خرمشهر خاطرنشان کرد: منطقه آزاد می‌تواند قابلیت‌های بالقوه‌ای که در استان وجود دارد را به بالفعل کند و به ایجاد اشتغال در خوزستان کمک کند. همچنین زمینه مبادلات تجاری بسیاری را فراهم کند تا با این اقدامات به توسعه استان و ایجاد اشتغال کمک شود.

 

منطقه آزاد اروند، دروازه توسعه اقتصادی خوزستان

 

اسماعیل زمانی ‌زاده، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در گفتگو با خبرنگار فیدوس با اشاره به نقش توسعه‌ای این منطقه در خوزستان گفت: منطقه آزاد اروند با امکانات و ظرفیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف دارد، می‌تواند دروازه توسعه اقتصادی کل استان و منطقه جنوب غرب کشور باشد.

وی با اشاره به اهداف منطقه آزاد اروند برای توسعه استان و جذب سرمایه‌گذار اظهار کرد: اهداف بلندمدت منطقه آزاد، توسعه جمعیتی بر اثر فعالیت‌های اقتصادی و همچنین توسعه اقتصادی منطقه است که عمدتاً همه این مسائل علاوه بر منطقه، شامل استان نیز می‌شود.

زمانی ‌زاده در خصوص دوران پسابرجام افزود: پس از برجام سرمایه‌گذاران خارجی متعددی برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند مراجعه کرده‌اند و در این زمینه و شرایط، منطقه آزاد اروند برای جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری در منطقه تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمینه جذب سرمایه‌گذار تصریح کرد: سرمایه‌گذاران تاکنون چندین مورد شرکت ثبت کرده‌اند و بعضاً مشغول مذاکرات و اجرای پروژه‌های متفاوتی هستند.

زمانی ‌زاده گفت: منطقه آزاد اروند به دنبال تسهیل‌گری شرایط برای جذب سرمایه‌گذار است و در این زمینه هر اقدامی که نیاز باشد انجام می‌دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به این نکته که ایران یکی از امن‌ترین کشورهای خاورمیانه برای سرمایه‌گذاری است، عنوان کرد: تسهیلاتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی مهیا شده و برای آن‌ها امنیت را که در زمینه سرمایه‌گذاری از همه چیز مهم‌تر است، فراهم می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران بتوانند به سرمایه‌گذاری در امور مختلف بپردازند.

 

منطقه آزاد اروند فرصت بسیار خوبی برای توسعه استان است

عبدالله سامری، نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فیدوس گفت: منطقه آزاد اروند فرصت بسیار خوبی برای توسعه استان است اما به شرط این‌که دولت از این منطقه حمایت کند و در اولین اقدام به لایروبی اروند بپردازد.

وی افزود: تزریق شدن خودروهای اروندی به استان خوزستان از طریق منطقه آزاد اروند یک نعمت بزرگ بود اما اکنون در فاز جدید برای توسعه خوزستان و نقشی که منطقه آزاد می‌تواند داشته باشد، دولت باید نسبت به لایروبی اروند اقدام کند.

سامری تصریح کرد: افرادی که در منطقه آزاد اروند کار و فعالیت می‌کنند، نسبت به شهرهای آبادان و خرمشهر توجه ویژه‌ای دارند و در حوزه صنعت، عمران، خدمات شهری و ... به دنبال آن هستند که توسعه‌ای ایجاد کنند.

وی گفت: اقدامات در این زمینه نیازمند نقدینگی است و چون منطقه آزاد اروند نیز مانند سایر مناطق آزاد بخشی از منابع اعتباری خود را از دبیرخانه مناطق آزاد دریافت می‌کند، برای اجرایی کردن طرح‌ها با مشکلاتی از جمله نقدینگی مواجه است.

سامری ادامه داد: فشار اقتصادی دولت و تحریم‌ها باعث می‌شود پول تخصیص داده‌شده به منطقه آزاد اروند آنقدر که باید، نباشد و با این شرایط نمی‌توان تمام مشکلات 27 سال عقب‌ماندگی را جبران کرد.

وی با اشاره به این‌که منطقه آزاد اروند فرصت بسیار خوبی برای توسعه استان است، عنوان کرد: اگر زیرساخت‌ها برای فعالیت این منطقه فراهم شود، منطقه آزاد می‌تواند نقش بسیار مؤثری در توسعه شهرهای خرمشهر و آبادان و به تبع آن در استان داشته باشد و دولت بهترین اقدامی که می‌تواند در این زمینه انجام دهد، بحث لایروبی اروند است.

سامری با بیان این‌که هیچ منطقه آزادی در کشور مانند منطقه آزاد اروند از 4 مزیت راه هوایی، دریایی، ریلی و زمینی برخوردار نیست، گفت: منطقه آزاد اروند باید سرمایه‌گذاران را با آغوش باز تحویل بگیرد و یکسری امتیازات به آن‌ها بدهد تا شاهد تحولات جدی در استان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی دولت، منطقه آزاد اروند می‌تواند با جذب سرمایه‌گذار نسبت به ایجاد توسعه در شهرهای خرمشهر و آبادان و استان اقدام کند.

خوزستان به دلیل وجودظرفیت های خاص، از جمله عبور حدود ۶۰ درصد از آب‌های کشور از این جلگه، وجود دشت‌های مستعد کشاورزی و فعالیت‌های منظم کشت و صنعت، قرارگرفتن بخش عمده ذخایر نفت کشور، مرز زمینی و وجود مرز شلمچه با کشور های همسایه، مرز هوایی و وجود فرودگاه‌های بین‌المللی و ... دارای برتری خاصی نسبت به سایر مناطق کشور است و با توجه به اینکه منطقه آزاد اروند نیز در این استان واقع شده است، امکان ترانزیت کالا از کشورهای مختلف از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص عراق در این منطقه وجود دارد.

از آنجایی که بازار کشور عراق در حال حاضر نیازمند واردات کلان از منطقه می‌باشد و با توجه به همجواری با منطقه آزاد اروند و امکانات ترانزیتی، این منطقه می‌تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در ترانزیت کالا به کشورهای حوزه خلیج فارس عمل کند و زمینه را برای رشد اقتصادی منظقه فراهم سازد تا به این طریق شاهد توسعه و آبادانی شهرهای خرمشهر، آبادان و به تبع آن استان خوزستان باشیم.

 

 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END