آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۷۸۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
در گفتگو فیدوس با منابع مطلع طرح شد
به گزارش خبرنگار اقتصادی فیدوس انتشار نامه‌ای از سوی گمرک در خصوص ممنوعیت تردد خارج از محدوده خودروهای مناطق آزاد و لغو مرخصی این خودروها بسیار عجیب و غیر منتظره بود

تحلیل نامه 26 آبان ماه در خصوص ممنوعیت تردد خودروهای مناطق آزاد بیرون محدوده 

موضوع تردد خودروها در محدوده و خارج از محدوده مناطق آزاد طی چند سال گذشته بارها محل مناقشه مسئولان مناطق آزاد، استانداران وقت و مردم با گمرک بوده است. این موضوع اما زمانی جدی شد که استاندار سابق خوزستان با وجود مخالفت گمرک و وزارت صنعت و معدن و تجارت موضوع تردد این خودروها را در محدوده کل استان خوزستان مجاز اعلام کرد و به این ترتیب تعداد زیادی از این خودروها توسط مردم سراسر استان خردیداری شد.

از آن روز بارها وزیر صنعت و مدیران گمرک این موضوع را غیر قانونی دانستند و در عین حال استاندار وقت خوزستان با اشاره به اختیارات قانونی خود نظر ایشان را رد کرد. این موضوع پس از اتمام استانداری ایشان و در دوره استاندار جدید خوزستان هم یکبار مطرح شد که به شدت از ناحیه مسئولین مربوطه و استاندار فعلی رد شد و به مردم اطمینان داده شد که در خصوص خصوص حفظ این قانون تلاش ویژه انجام خواهد گرفت.

اما روز گذشته انتشار نامه‌ای از سوی گمرک جمهوری اسلامی خطاب به گمرکات مناطق آزاد ارس، اروند، انزلی، ماکو، قشم، چابهار و کیش به شمار 95/156461 مجدداً پرونده تردد این خودروها را اینبار نه تنها در خوزستان که در سراسر کشور مطابق مصوبه قانونی واردات خودرو در مناطق آزاد باز کرد.

در این نامه آمده است با توجه به مصوبات هیات محترم وزیران در خصوص تردد خودروهای پلاک مناطق آزاد، نظر به اینکه تردد خودروهای مزبور صرفاً در شعاع مصوب هر منطقه مقدور بوده و ورود این قبیل خودروها نیز به سرزمین اصلی امکان پذیر نمی‌باشد، لذا بدینوسیله ضمن کان لم یکن نمودن مفاد دستورالعمل‌های شماره 92/248789 مورخ 18/12/92 و شماره 92/ 253246 مورخ 24/12/92 منقضی است به مسئولین ذیربط اعلام گردد از پذیرش هرگونه درخواست ورود موقت خودروهای مزبور به سرزمین اصلی خودداری نمایند.

این نامه با امضاء علی اکبر شامانی در تاریخ 26 آبادان ماه صادر شده است و عملاً به منزله لغو یکطرفه تردد این خودروها در مناطق آزاد و لغو ماده 16 قوانین و مقررات مناطق آزاد است که می‌گوید وسیله نقلیه‌ای که در مناطق آزاد شماره گذاری شده پس از تشریفات  گمرکی به مدت مربوط به ورود اتومبیل‌های خارجی مجوز تردد موقت سایر نقاط کشور دریافت خواهد کرد.

پیرو انتشار این نامه خبرنگار اقتصادی فیدوس با منابع مطلع در خصوص صحت این نامه تماس گرفت، آقای شامانی مدیر امضاء کننده نامه به خبرنگار فیدوس گفت: تمایل به گفتگو در خصوص این موضوع را ندارد، از سوی دیگر منابع مطلع در مناطق آزاد ضمن غیر قانونی دانستن این نامه آن را فاقد وجاهت دانسته و گفتند: در این خصوص آقای مهندس ترکان دستور داده‌اند نامه‌ای تهیه شود، البته نامه مورد نظر هنوز به صورت رسمی برای ما ارسال نشده است و ما نیز از طرق دیگر متوجه موضوع شده‌ایم.

در ادامه پیگیری خبرنگار اقتصادی فیدوس پیرامون دلیل انتشار این نامه توسط گمرک جمهوری اسلامی در شرایط فعلی که مذاکرات میان مقامات گمرک و دبیرخانه در جریان است، منبع آگاه دیگری که نخواست نامش فاش شود گفت: طی ماه‌های گذشته سه باند قاچاق خودرو در کشور کشف شده که یکی از این باندها اخیراً کشف شده است، این موضوع به شدت گمرک را از ناحیه دولت تحت فشار قرار داده است و شاید به همین دلیل چنین نامه‌ای تهیه و ابلاغ شده است.

اما داستان هرچه باشد باید دقت داشت در موضوع قانون فعالیت مناطق آزاد که مصوب شده در خصوص تردد خودروهای خارجی طبق شرایط مشخص تصریح به عمل آمده در مناطق آزاد باتوجه به اینکه مجوز واردات این خودروها با آن شرایط پیش از چنین نامه‌ای به مردم داده شده است، نمی‌توان به راحتی حق مردم و ارزش اموال ایشان را به این ترتیب پایین آورد، ضمن آنکه در استان خوزستان اساساً موضوع تردد خودروها و محدوده مشخص شده مسئله نیست که بتوان آن را با نامه‌ای لغو کرد.

همانطور که در سفر اخیر رئیس جمهور به خوزستان که مدیر کل گمرکات کشور ایشان را همراهی می‌کردند مبنا بر تعامل این دوسازمان به نفع مردم بوده، به نظر می‌آید بهتر است گمرک و مناطق آزاد روش تعامل را پیش گرفته و هر دو طرف با در نظر گرفتن منافع عمومی و مردم مناطق آزاد مشکلات موجود را حل و فصل کنند.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
سلام . وقتی قانون ضمانت اجرا ء نداشته باشد یک نفر مثل این آقای شامانی هم قانون را زیر پا میگذارد هم به مردم دهم کجی می کند چون گمرک زور دارد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
0
سلام . وقتی قانون ضمانت اجرا ء نداشته باشد یک نفر مثل این آقای شامانی هم قانون را زیر پا میگذارد هم به مردم دهم کجی می کند چون گمرک زور دارد.
Histats.com START (standard) Histats.com END