آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹
گزارش اختصاصی فیدوس از وضع بازار ته لنجی در محدوده منطقه آزاد اروند
به گزارش بخش اقتصادی پایگاه خبری «فیدوس» این روزها تا صحبت از استقرار گمرک می‌شود سریع بعضی مدیران و مسئولان مردم و ته لنجی در مناطق آزاد و منطقه آزاد اروند را به عنوان مثال برای عدم تحقق این مهم می‌آورند
بازار ته لنجی سراب آزادی و رفاه اقتصادی و تجاری برای مردم محدوده منطقه آزاد اروند

به گزارش بخش اقتصادی پایگاه خبری «فیدوس» این روزها تا صحبت از استقرار گمرک می‌شود سریع بعضی مدیران و مسئولان مردم و ته لنجی در مناطق آزاد و منطقه آزاد اروند را به عنوان مثال برای عدم تحقق این مهم می‌آورند، در صورتی که این موضوع از ریشه نشان دادن آدرس اشتباه برای از بین مردم حق مردم آبادان و خرمشهر است که چندین سال است در انتظار رفاه و زندگی بهتر حداقل در محدوده منطقه آزاد ایجاد شده به جای گرانی اجاره املاک مشکلات دیگر هستند.
از سویی میبینیم در موضوع بخشودگی مالیاتی هر سال داستان جدیدی طرح شده و بازار متضرر می‌شود از سوی دیگر می‌شنویم مرزداران این مرز و بوم را برای توجیه مسائل دیگر با بهانه ته لنجی متهم کرده و با سخت گیری‌های غیر قانونی در ورودی مناطق راه کسب و کار و تجارت ایشان در محدوده را می‌بندند.
حالا که در آستانه سفر رئیس جمهور به خوزستان هستیم خوب است مسئولان حقیقت آنچه در این بازار و احوال از روز دستور ایشان در خصوص اضافه شده آنبادان و خرمشهر به محدوده بر سر مردم آمده را گزارش کنند، تا روشن شود این رونق فرضی دمار از احوال زندگی ایشان درآورده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فیدوس «خرمشهر بندر دارد، آبادان هم بندر دارد، چرا کالاهای ته لنجی  می توانند به بندر آبادان وارد شوند اما در خرمشهر نمی توانند» این سوالی است که سعید بارها تکرار می کرد؟ سعید از معدود ته لنجی فروشان خرمشهری است که در پاساژ ته لنجی های این شهر مغازه دارد. پاساژی که شاید برای خیلی ها محلش ناشناخته باشد و شاید حتی بسیاری از ایرانیان از فروش اجناس ته لنجی در خرمشهر هم بی اطلاع باشند. سعید این سوال را هم می پرسد که چرا سهم گردشگران و توریست ها از خرمشهر، یا مسجد جامع است و یا شلمچه؟ چرا باید آبادان به ته لنجی هایش معروف باشد و در خرمشهر فروش کالاهای ته لنجی بی معنا؟ او به خبرنگار فیدوس می گوید: در آبادان همه از ته لنجی ها حمایت می کنند.شهرداری آبادان همه تلاشش را از ساخت دستشویی و پارکینگ تا معرفی بازار ته لنجی ها کرده است، اما شهرداری خرمشهر حتی یک بنر یا تابلوی راهنما به سمت پاساژ ته لنجی ها هم نصب نکرده است. او ادامه می دهد: از 46 مغازه این پاساژ 13 مغازه خالی است.اینجا مشتری نداریم. خیلی ها اعلام ورشکستگی کردند چون حتی خرمشهری ها هم از خرمشهر خرید نمی کنند.

سعید ادعا می کند بارش را با کرایه و هزینه اضافه از بندردیلم و گناوه می آورد. پول اجاره و عوارض هم می دهد اما فروشش ناچیز است. او گله دارد که چرا ته لنجی در خرمشهر تنها به بازار کنزالمال(بازار کالاهای ملوانی منطقه آزاد اروند) خلاصه می شود. ته لنجی های خرمشهر به مجتمع امام رضا(ع) منتقل می شوند فرماندار خرمشهر هم در جلسه ای که با سمن های این شهرستان داشت به کارشکنی های بسیار در مسیر راه اندازی بازار ته لنجی های خرمشهر اشاره می کند و می گوید: پس از سه تا چهار ماه از شروع کارم پیگیر بازار ته لنجی شدم با مقاومت های زیادی روبه روی شدم و در نهایت این اتفاق افتاد. حتی خودم در اسکله ایستادم تا کالاهای ملوانی را بار بزنند اما نمی توانستم و نه فرصتش را داشتم که تا پایان کار بایستم و کارها به مدیران سپردم که رها شد.

وی در ادامه اظهار می کند: جلسه دیگری را هم مدتی پیش داشته ایم که قرار شده بازار امام رضا بازار ته لنجی ها باشد و تمام ته لنجی ها در این بازار جمع شوند. سراب بازار پررونق آبادان دست هایش را به پهنای شانه هایش باز می کند و می گوید« این قدر مشکل داریم» شنیدن این حرف از زبان حسن یکی از ته لنجی فروشان آبادان، قدری باور نکردنی است.
حسن و هم صنفانش هیاهوی همیشگی بازار به ظاهر پررونق ته لنجی فروشان آبادان را آواز دهل می خوانند که از دور خوش است.
سابقه ورود کالای همراه ملوان به آبادان به پیش از سال 80 برمی گردد. برآورد دقیقی از میزان واردات کالای ته لنجی به آبادان در دست نیست. وارداتی که در این چند سال کم دست خوش خبرها و نقدها و عقیده های مختلف نشده است.موضوع متهم کردن فرآینده ورود و عرضه کالای همراه ملوان یا همان ته لنجی ها به کشور، به قاچاق، رفع اتهام و باز شدن مجدد پرونده، داستانی تازه نیست که موج های این دریای نا آرام و غیر قابل پیش بینی، عده ای در آبادان این شهر بندری و در محدوده منطقه آزاد اروند را هم تحت تاثر قرار داده است.

ایستایی کالاهای ته لنجی در گمرک آبادان حسن جوانی حدودا 30 ساله به نظر می آید. هفت سال است در کار فروش کالاهای
ملوانی یا ته لنجی است. خودش معتقد است اوضاع قبلا بهتر بوده است و می گوید: آن موقع که بارمان از دبی می رسید راحت تخلیه و بارگیری می شد اما الان جنس دو ماه در گمرک می ماند و قیمت های تخلیه بار هم بالا رفته است.
او ادعا می کند از شش ماه دوم سال گذشته تا کنون اوضاع بدتر شده و قبلش شرایط بهتر بود. حسن، دست فروش های ته لنجی فروش آبادان و ورود کالاهای خارجی با اتیکت ایرانی را به عنوان دیگر مشکلات می داند و می افزاید: بسیاری از این دست
فروش ها تاریخ انقضا جنس تاریخ مصرف گذشته را دست کاری می کنند و چون پول کرایه و عوارض و مالیات نمی دهند با قیمت های کمتر هم می فروشند و جنس های ما که بهداشت بر آنها نظارت دارد به فروش نمی رود.ته لنجی های آبادان حمایت نمی شوند در نزدیکی مغازه کوچک حسن مغازه ای بزرگ تر هم هست که آن هم جنس ته لنجی  با تنوع بیشتر را  می فروشد، مشتری ها هم مرتب می آیند، قیمت می پرسند و گاهی خرید هم می کنند.

مصطفی یکی از برادرانی است ک این مغازه را می گرداند و معتقد است که بزرگترین مشکل شان این است که حمایت نمی شوند.
او به فیدوس می گوید: از هیچ لحاظی حمایت نمی شویم اتحادیه پشتیبان ما نیست الان رقابت در بازار ته لنجی ها طوری شده که ارزان فروشی است و هیچ کس جلویش را نمی گیرد هیچ نظارتی برقیمت ها و رشد قارچی ته لنجی فروشان نیست.
مصطفی ادعا می کند ماهیانه تنها 9 میلیون تومان هزینه مغازه اش است و ادامه می دهد: ما جنس را از دبی یا کویت و یا از عمده فروش ها می‌خریم و با کمترین سود که حتی کمتر از 15 درصد سود تصویب شده است می فروشیم اما هستند محل هایی که کالاها را حتی زیر قیمت خرید از دبی می فروشند.

او ته لنجی فروشان محدوده مجتمع تجاری وابسته به منطقه آزاد اروند را نمونه این مکان ها می داند و می گوید: این ها جنس را از کجا می آروند؟ چه کسی برایشان می آرود و چطور به دستشان می رسد؟ برایمان سوال است. ترخیص بار از آبادان یک گلوگاه
حاج یوسف یکی از عمده فروشان ته لنجی است که در احمد آباد آبادان مغازه ای بزرگ دارد با 11 کارگر که خودش معتقد است هزینه های جاری از جمله هزینه بیمه این 11 نفر با وضع فعلی بازار، معادله ای منطقی نیست.

او سختی ترخیص در بنادر آبادان اعم از خود بندر آبادان ، اروند کنار و یا چوئبده را بزرگترین گره در راه رونق بازار ته لنجی‌های این شهر می داند. حاج یوسف به فیدوس می گوید: جنس دو ماه در بندر می ماند تا زمانی که تاییده های مختلف بهداشت و استاندار  بیاید که خیلی طول می کشد.

او گرمی هوا و تابش مستقیم آفتاب بر محصولات را باعث ضرر قابل توجهی به بار می داند و حتی خرابی 600 تا 700کیسه برنجش در بندر اروند کنار را هم به یاد می آورد. حاج یوسف می گوید در گذشته  بخش اعظمی از جنس هایش را از سایر بنادر همچون دیلم تهیه می‌کرد چرا که هم ترخیصان راحت تر بود و هم محدودیت های کمتری داشت اما هزینه های جانبی همچون کرایه مسیر بر قیمت ها تاثیر میگذاشت.

پیگیری مشکلات از سال 80 اتحادیه ای به نام صنف کالاهای ملوانی در آبادان ایجاد شده  و تا کنون 220 عضو رسمی دارد.«غلامحسن افرایی نیا» رئیس این اتحادیه به فیدوس می گوید: در آبادان 10 هزار نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفر به
صورت غیر مستقیم با همین کالاها مشغول به کارند و ارتزاق می کنند. او ادعا می کند از بدو ایجاد این صنف امور مختلفی همچون ساماندهی ته لنجی فروشان ، رفع مشکل ترخیص کالا با تصویب کردن تعیین سقف 15 ماشین برای هر لنج از سوی فرماندار و شورای تامین آبادان با پیگیری های اتحادیه انجام شده است.

افرایی نیا عمده دلیل افزایش قیمت اجناس در مدت اخیر را گران شدن گازئیل لنج ها می داند و در ادامه اظهار می کند: در گمرک مالیات بر ارزش افزوده هم اعمال می کنند و مبلغ زیادی می گیرند که نباید گرفته شود و قبلا هم نبوده است، که در حال رایزنی در این خصوص هستیم. وی مطرح شدن بحث کالای قاچاق را هم ضربه به بازار ته لنجی آبادان می داند و می گوید: تعداد مشتری ها که از شهرستان ها می‌آمدند بعد از مطرح شدن بحث قاچاق حالا کمتر شده است.

رئیس اتحادیه ای صنف کالاهای ملوانی آبادان همچنین ادعا می کند دریابانی نیز در گلوگاه ورودی لنج ها به آبادان که معروف به نمره 4 است سخت گیری هایی را اعمال می کند. او از رایزنی برای بحث دستفروشان و ارزان فروشان هم خبر می دهد و تاکید
می کند: مقابله قهری با این عوامل از طریق اتحادیه ممکن نیست و دستگاه های رسمی دولت باید در این عرصه ورود کنند.
تشریفات گمرکی در آبادان بیش از یک روز طول نمی کشد مدیر کل گمرک آبادان نیز در خصوص ادعای معطل ماندن اجناس در بندر آبادان، اظهار می کند: تخلیه و انبارداری کالاها بر عهده گمرک نیست و پس از پرشدن اظهارنامه برای کالاهای ملوانی، انجام تشریفات گمرکی بیش از یک روز طول نمی کشد.

«حمید احمدی» ادامه می دهد: به دلیل اینکه عمده کالاها مواد غذایی است تاید تاییده بهداشت برای ترخیص وجود داشته باشد و عمده دلیل معطلی همین تاخیر در صدور تاییده است که گاهی بیش از یک هفته طول می کشد.

او درخصوص دریافتی های گمرک هم اظهار می کند: به هیچ وجه مبلغ اضافه ای برای ترخیص کالاها در گمرک آبادان گرفته نمی شود و تنها همان مالیات بر ارزش افزود و پته است که هزینه ای قانونی است و نسبت به سال گذشته هم افزایش داشته است.
استقرار گیت های گمرک؛ راه حل رفع مشکلات ته لنجی ها آبادان از سال 90 به طور رسمی به عنوان منطقه آزاد اعلام شد اما وجود برخی موانع همچون سختی واردات محصول به این مرز همچنان محل بحث های مختلف است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در گفت و گو با خبرنگار فیدوس با پذیرش تمام مشکلات ته لنجی فروشان، اظهار می کند: تمام این مشکلات به خاطر این است که گیت های گمرک در ورودی های شهر مستقر نشده و این منطقه محصور شده است.«

«اسماعیل زمانی» ادامه می دهد: سازمان منطقه آزاد در شرایط فعلی تنها می تواند در محدوده بازارهایی همچون کنزالمال ورود کند. او وعده کرد پس از استقرار گیت های ورودی در مبادی ورودی شهرعمده مشکلات ته لنجی فرشان از جمله هزینه های جاری حذف شوند.

حاج یوسف عمده فروش کهنه کار بازار ته لنجی آبادان با صدای دو رگه ای صحبت هایش را تمام می کند: آبادان مگه جز ته لنجی و دود پالایشگاه چه دارد؟ چرا هیچ کس از ته لنجی ها حمایت نمی کند؟

*فاطمه هلالات

خبرهای مرتبط
Histats.com START (standard) Histats.com END