آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
پیام استراتژیک دولت به اصلاحات و اصولگرایی
گفتگوی اکبر ترکان در خصوص رای گیری دیروز مجلس برای تائید وزرا حاوی پیامی بود که می‌توان آن را کلید درک تلاش دولت در حوزه سیاست داخلی دانست.
نظر اکبر ترکان در مورد رای گیری دیروز مجلس، کلید واژه درک تئوری مردان سیاست داخلی دولت

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری «فیدوس» اظهار نظر اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد در خصوص رای گیری دیروز برای وزرا پیشنهادی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی روشنگر نگاهی است که می‌توان از آن متوجه نوع کار تشکیلاتی سیاسی در لایه‌های درونی دولت روحانی شد.

در واقع بر خلاف نظر منتقدان دکتر روحانی، او نه تنها طی سه سال گذشته صرفاً با اتکا به مردانی با تخصص در حوزه دیپلماسی خارجی در امور کشورداری وارد نشده که روشن است وی را می‌توان برسازنده جریان جدید سیاسی از دل اصولگرایی و اصلاح‌طلبی دانست که دارای 200 رای میان این جناح‌های مشخص سیاسی در مجلس است، این موضوع پیام گفتگوی اکبر ترکان در روز گذشته است.

این جریان توسط حلقه پیدا و پنهان مردان همراه رئیس جمهور که باید به ایشان لقب «دیپلمات‌های جریان سیاست داخلی» داد، اداره و هدایت شده است. مردانی که وظیفه برنامه‌ریزی و مشاوره در تیم دولت را بر عهده دارند و صورت آشکار ایشان چهره‌های مانند: محمد نهاوندیان، محمدباقر نوبخت و اکبر ترکان هستند و در صف پنهان چهره‌های دیگری از مردان در سایه دولت و همراهان قدیمی روحانی و آیت‌الله هاشمی ایستاده‌اند.

این چهره‌ها نقش اساسی در نزدیک کردن جریان همراهان سید محمد خاتمی و همراهان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را برعهده گرفته و در میانه علی لاریجانی را نیز بر کنار این دو صف‌بندی سیاسی نشانده و او را بر بالای سکوی جریان اصولگرایی برده‌اند تا نقش جدی در ایجاد تعادل سیاسی و هماهنگ کردن جریان‌های مختلف فکری در کشور بازی کند.

اما اکبر ترکان چه گفت که کلیدی برای ورود به این تلاش سیاسی چند لایه شد. اکبر ترکان میان جمع یاران روحانی در ماه‌های گذشته صریح الهجه‌ترین فرد بوده، او مهمترین منتقدان نزدیکان دولت قبل نه تنها در مناطق آزاد که در دیگر عرصه‌های سیاسی است، و در مواقعی مانند اتفاق دیروز اظهار نظرهای صریح وی مشخص کننده صف‌بندی‌های سیاسی پیش رو بوده، حمله و کنایه تند و تیز وی به نتیجه آراء وزرا در مجلس و میزان وزن و رای مخالفان جدی دولت کلید ورود به مسئله مورد نظر نگارنده است.

اکبر ترکان طی مصاحبه‌ای که امروز از وی منتشر شد، کل یاران احمدی‌نژاد یا رهروان تفکر او در مجلس (که وی ایشان را تندرو خطاب کرده) را 70 نفر دانست، وی در این گفتگو نصریح کرد این تفکر در کشور بیش از این رای ندارد، در واقع اکبر ترکان این پیام سیاسی را به منتقدان دولت و  فعالان انتخاباتی برای مسابقه سیاسی پیش رو برای منتخب شدن رئیس جمهور بعدی داد که مردان دیپلماسی داخلی رئیس جمهور چگونه توانسته‌اند با کار در صف‌های سیاسی کشور به اجماعی فراگیر دست یابند که در آن نقش هر جریان و گروه روشن و مشخص است.

او اشاره اصلی‌اش به این موضوع است که بر خلاف نظر منتقدان، دولت موفقیت سیاسی بزرگی در آرام کردن فضای سیاست داخلی و دور شدن از ادبیاتی که برای بیشتر از 5 سال کل کشور را ملتهب کرده بود، برداشته است.

اگر در نظر داشته باشیم که منتقدان دولت چه در میان جریان اصلاح‌طلب و چه در میان جریان اصولگرا مهمترین نقداشان به دولت روحانی بعد از شرایط رکود اقتصادی، رها کردن سیاست داخلی به نفع سیاست خارجی بوده، پیام گفتگوی اکبر ترکان به این منتقدان که می‌توان آن را طرحی به نمایندگی از سوی همه مردان دیپلماسی داخلی دولت دانست؛ این بوده که، رئیس جمهور با برنامه‌ای مبتنی بر آشتی ملی بدون آنکه سعی بر طرح تلاش خود در کف خیابان سیاست داخلی ایران داشته باشد، موفقیتی بزرگ به دست آورده که می‌تواند مقدمه‌ای بر فراگیر شدن تئوری اعتدال و احیاء جریان‌های عقلانی و خردگرا در آینده سیاسی و اقتصادی کشور باشد.

 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END