آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۴۸۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
گزارش اختصاصی فیدوس از اخبار تغییر وزیر اقتصاد، صنعت و نیرو؛
به گزارش «فیدوس» گویی تیم اطلاع رسانی دولت به جای رویکرد هدفمند در نشان دادن دستاوردهای دولت بیشتر منتظرند تا پس شروع یک هجمه انتقادی در موضع دفاع به ماجرا ورود کنند. ورودی که تا امروز حتی تاثیرگذار نیز نبوده و تنها سبب دور شدن چهره‌های شاخص حامی رییس جمهور از او شده است.
نوبخت تکذیب می‌کند دیگران مذاکره/در کابینه چه می‌گذرد؟

به گزارش «فیدوس»گویی تیم اطلاع رسانی دولت به جای رویکرد هدفمند در نشان دادن دستاوردهای دولت بیشتر منتظرند تا پس شروع یک هجمه انتقادی در موضع دفاع به ماجرا ورود کنند. ورودی که تا امروز حتی تاثیرگذار نیز نبوده و تنها سبب دور شدن چهره‌های شاخص حامی رییس جمهور از او شده است. 

پس از اعلام خبر تغییر سه وزیر کابینه در سال پایانی دولت شایعاتی مبنی بر ادامه این تغییرات به گوش می‌رسد. تغییراتی که گویا بناست از حوزه اقتصاد تا انرژی را در بر بگیرد.

در حالیکه چهارشنبه شب محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به رسانه ملی آمد و اخباری مبنی تداوم تغییرات کابینه را تکذیب کرد شایعاتی رواج یافته که  برخی چهره‌ها از سوی افراد نزدیک به دولت پیغامی مبنی بر ارائه برنامه برای وزارتخانه‌های مختلف دریافت کرده‌اند.

فارغ از صحت این اخبار آنچه باید مدنظر قرار بگیرد ضعف آشکار تیم اطلاع رسانی دولت است که به اعتقاد حامیان رییس جمهور بطور کامل در اختیار چهره‌های نزدیک به جدی‌ترین رقیب محتمل انتخاباتی وی قرار گرفته است. نکته‌ای که بر اهمیت این شایعات می‌افزاید این است که چهره‌هایی مدعی دریافت پیشنهاد وزارت شده‌اند که از نظر سیاسی بیشتر به شهردار تهران نزدیک هستند تا بدنه اعتدالیون و اصلاح طلبان!

مسئله‌ای که حتی اگر غیر واقعی باشد نشان از ضعف آشکار تیم اطلاع رسانی دولت در مدیریت این شایعات است.

نکته‌ای که در سه سال گذشته بارها و بارها تکرار شده است و گویی تیم اطلاع رسانی دولت به جای رویکرد هدفمند در نشان دادن دستاوردهای دولت بیشتر منتظرند تا پس شروع یک هجمه انتقادی در موضع دفاع به ماجرا ورود کند. ورودی که تا امروز حتی تاثیرگذار نیز نبوده و تنها سبب دور شدن چهره‌های شاخص حامی رییس جمهور از او شده است.

در این میان اما نباید نقش رییس دفتر رییس جمهور اقای نهاوندیان را نادیده گرفت. بنا بر گفته‌های بسیاری از چهره‌های دولتی یکی از مهمترین مشکلات کابینه امروز فاصله‌ایست که توسط شخص نهاوندیان میان رییس جمهور و وزرا و چهره‌های مطرح حامی رییس جمهور ایجاد شده است.

منابع آگاه می‌گویند وزرا برای دیدار خصوصی با رییس جمهور باید در نوبت‌ها چند ماهه منتظر بمانند و حتی گاه دیده شده برخی از چهره‌های سرشناس حامی رییس جمهور نیز برای دیدار با او باید مدت‌های طولانی در انتظار بایستند که چه زمانی جناب نهاوندیان اجازاه دیدار صادر کند.

این فاصله در خوشبینانه‌ترین حالتش سبب می‌شود منتقدان دولت از گسست ایجاد شده بهره برده و شایعات متعددی را با هدف تنش در کابینه و جامعه رواج بدهند.

 نکته‌ای که می‌بینیم بطور مثال در خصوص شایعه تغییر وزرای اقتصاد و نیرو تا به حدی جدی می‌شود که با وجود تکذیب سخنگوی دولت وزیر اقتصاد خود نیز شایعه استعفایش را تکذیب می‌کند. گویی خود وزیر نیز از تصمیم نهایی رییس جمهور مطمئن نیست.

مسئله‌ای که در یک روند صحیح ارتباطی میان وزرا و رییس جمهور با یک تماس تلفنی و دیداری چند دقیقه‌ای کابینه را از واکنش نشان دادن در سطح جامعه که نشان از عدم ارتباط فی مابین است بی نیاز می‌کند.

باید دید درحالی که از نظر زمانبندی در مهمترین زمان بسترسازی انتخاباتی و تبلیغاتی هستیم تا کی رییس جمهور به بدنه اطلاع رسانی خود فرصت می‌دهد که با ناتوانی‌هایشان در حوزه اطلاع رسانی فرصت دیده شدن دستاوردهای درخشان دولت را از بین برده و با عدم مقابله صحیح با شایعات مطرح شده در جامعه، کابینه و وزرا را دچار تزلزل در ثبات تصمیم گیری کنند.

کمااینکه در روزهای گذشته در حالیکه جامعه درگیر تغییر وزرای آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد بود ما شاهد بودیم تیم رسانه‌ای منتقدان با هوشمندی وزرای دیگری را مورد هجوم شایعات تغییر قرار داد که همگی از نزدیکان به رییس جمهور بودند. 

اینکه ناگهان شایعاتی مبنی  بر تغییر در وزارتخانه‌های نیرو و اقتصاد به راه می‌افتد و همزمان برخی دیگر وزارت کشور، علوم و صنعت را نیز جزو وزارتخانه‌هایی می‌بینند که شاید دامنه تغییرات به آنها نیز سرایت کند نشان از هدفمند بودن رواج این شایعات است.

این مسئله از آن رو در دل جامعه بارورپذیر می‌شود که  بخشی از جامعه با توجه شیوه اطلاع رسانی غلط در خصوص وزرای تغییر یافته  به این باور رسیده‌اند که با توجه به اینکه سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را شاهد هستیم دولت تصمیم دارد در حوزه‌هایی که  نارضایتی‌های عمومی وجود دارد ورود کرده و با تغییر وزیر فضای جدیدی بر جامعه حاکم کند. به همین خاطر اتفاقات صندوق ذخیره فرهنگیان و اعتراضات دانشجویی اخیر را دلیلی برای تغییر وزیر علوم دانسته و مشکلات اقتصادی را دلیلی برای تغییر وزیر اقتصاد. در رابطه با وزیر نیرو اما حضور چند روز پیش  وزیر در کمیسیون انرژی به پررنگ شدن این شایعه دامن زده بود. حضوری که بنا بود در خصوص سوال دو تن از نمایندگان باشد و با توجه به قانع نشدن نمایندگان از پاسخ وزیر، بناست این سوال به صحن علنی بیاید. اگرچه به گمان بسیاری چیت چیان، وزیر نیرو از چهره‌های نزدیک به رییس جمهور است و این مسئله احتمال تغییر او را به شدت کمرنگ می‌کند، اما برخی، انتقادات از عملکرد دولت در حوزه انرژی را دلیلی برای تقویت شایعه تغییر وزیر نیرو می‌دانند. کمااینکه سه وزیری که امروز در آستانه تغییر هستند همگی مربوط به حوزه‌هایی بودند که نارضیتی عمومی در آنها به چشم می‌خورد.

در همین خصوص خبرنگار فیدوس با برخی از چهره‌های سیاسی گفتگویی انجام داد تا نظرشان را در خصوص این شایعات و بطور کلی تغییرات گسترده در کابینه جویا شویم.

دبیر کمیسیون انرژی: با وزیر صحبتی در خصوص تغییر نداشتیم

عبدالحمید خدری دبیر کمیسیون انرژی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد وزیر نیرو احتمال تغییر در این وزارت خانه را بعید دانست و افزود: با توجه به اینکه دولت در سال پایانی خود به سر می‌برد من احتمال تغییرات گسترده در کابینه و بخصوص حوزه انرژی را رد کرده و به صلاح نمی‌دانم.

خدری با اشاره به حضور وزیر نیرو در جلسه اخیر کمیسیون انرژی خبر تغییر وزیر نیرو را شایعه دانست و گفت در آن جلسه صحبتی در خصوص امکان تغییر آقای چیت چیان نشد و من با توجه به عملکرد ایشان بعید می‌دانم تغییری در وزارت نیرو و دیگر وزارت خانه‌‌های حوزه انرژی رخ دهد.

علی ادیانی نماینده قائم شهر و نایب رییس کمیسیون انرژی: موضع من در خصوص این خبر سکوت است

نایب رییس کمیسیون انرژی اما با گفتن اینکه تا امروز خبری در این خصوص نشنیده است گفت: ما دارای قدرت پیشگویی نیستیم و نمی‌توانیم در خصوص اینکه آیا تغییری در حوزه وزرای انرژی رخ خواهد داد اظهارنظر کنیم. ادیانی ادامه داد: موضع من در خصوص امکان این تغییر در حال حاضر سکوت است.

حسن بهرام نیا: با تغییرات در حوزه انرژی موافق نیستم

عضو کمیسیون انرژی مجلس تغییرات بیشتر در سال پایانی دولت را مثبت ارزیابی نکرده و با اشاره به اینکه وزیر نیرو از لحاظ اخلاقی فردی اخلاق مدار است گفت: من به شخصه اطلاعی در این خصوص ندارم اما با توجه به اینکه سال پایانی دولت را شاهد هستیم تغییرات در حوزه انرژی را به نفع دولت و کشور نمی‌دانم. نماینده شهر نهاوند در خصوص عملکرد وزیر نیرو نیز گفت: من هنوز ارزیابی دقیقی نسبت به عملکرد آقای چین چیان ندارم و به همین خاطر نمی‌توانم در خصوص عملکرد کاری شان در دوران وزارت صحبتی بکنم.

عضو هیات رئیسه مجلس: تغییرات گسترده اصولی نیست

سیدامیرحسین قاضی زاده نماینده مشهد در خصوص تغییرات کابینه گفت: من زمان فعلی را مناسب این حجم از تغییرات نمی‌دانم. این عضو هیات رئیسه مجلس افزود: با توجه به اینکه دولت سه ماه فرصت معرفی سرپرست دارد، اگر فرض بگیریم زمان معرفی وزیر در حدود دی ماه باشد دیگر زمانی برای وزیر در این دوره نمی‌ماند. به همین خاطر معتقدم تغییرات کابینه  اگر شکل گسترده تری به خود بگیرد اصولی نیست.

به نظر می‌رسد تجربه دولت‌های نهم و دهم در خصوص تغییرات گسترده و مداوم وزرا سبب شده است بسیاری از چهره‌های سیاسی با وجود اینکه در برخی حوزه‌ها نقدهایی را به کابینه وارد می‌دانند اما نگران این باشند که مبادا موج تغییرات در سال پایانی چنان گسترده شود که عملا دولت را از انسجام فعلی دور کند.

هرچند هستند کسانی که برخلاف نظر گروه اول کسب رضایت عمومی را در آستانه انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در اولویت دانسته و معتقدند دولت حتی در خصوص برخی تغییرات تاخیر نیز داشته است و بهتر است بدون نگرانی از واکنش ها هر تغییری که به بالابردن رضایت عمومی منجر می‌شود را در زمان باقی مانده تا پایان این دوره دولت انجام دهد

حال باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده این شایعات رنگ واقعیت به خود می‌یرند یا پس از وزرای ورزش، فرهنگ و آموزش پرورش وزیر دیگری تا پایان این دوره مجبور به ترک وزارت خانه نمی‌شود.

پایگاه خبری «فیدوس» طی روزهای آتی با دیگر چهره‌های سیاسی در این خصوص گفتگو خواهد کرد.

 

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Elora
|
Russian Federation
|
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
0
0
All things conrddesei, this is a first class post
Histats.com START (standard) Histats.com END