آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۲۸۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵
برای شجاعت و به یاد شرافت روزنامه نگاری
ماندانا صادقی- بیش از 26 سال از روزی که این جمله ی ریکله شاعر آلمانی را از زبان علیرضا زرین (مدیرعامل اسبق کانون پرورش فکری) شنیدم می گذرد...
من به بهای دردهایی که هر روز تقدیس شان می کنم این نکته را بهتر در می یابم که شکیبایی مایه توفیق است

بیش از 26 سال از روزی که این جمله ی ریکله شاعر آلمانی را از زبان علیرضا زرین (مدیرعامل اسبق کانون پرورش فکری) شنیدم می گذردو آنقدر این جمله را تا امروز برای خودم زمزمه کرده ام که گاهی مثل یک ورد، مثل بخشی از یک دعا، نجات بخش لحظاتم بوده است.

با این همه، این یادداشت (یا نامه ی استعفا) را در حالی می نویسم که نه آنقدر امیدوارم که بتوانم ادامه بدهم و نه آنقدر نا امید که بخواهم همچون بسیاری از دیگران بگویم: «می روم و پشت سر هم را نگاه نمی کنم».

با این همه، در این مقطع زمانی خداحافظی از فیدوس چاره بهتری است برای ماندگاری فیدوس. امروز که فرصت کوتاهی در دست و قلم من است تا به عنوان روزنامه نگاری که اولین گزارشش را در هفده سالگی در هفته نامه ایی محلی در استان هرمزگان، به چاپ رساند و تا امروز بی وقفه در عرصه مطبوعات حضور داشته است، می خواهم کمی از آزادی قلم دفاع کنم و از جفای آنچه که بر قلم های ما می رود، پرده بردارم.

فیدوس با توجه و اهمیت بخشی بر محوریت مطبوعات مستقل، به عنوان عاملی در فرآیند دموکراتیزه کردن جامعه در چندماهی قبل از پیروزی دولت اعتدال و امید یا به عرصه حیات گذاشت و با امیدواری و اطمینان از نقش آفرینی و حمایت شهروندان آگاه در ارتباط با رسانه های مستقل سعی کرد بخشی از صدای خاموش مردم آبادان و خرمشهر باشد.

فیدوس به عنوان اولین پایگاه خبری مجازی در آبادان و خرمشهر پایه گذار تحلیل و نگاه جدیدی در ساختار سیاسی – اجتماعی منطقه شد و در راه به عرصه کشاندن مطالبات مردم از همه آنچه که می شد در ظرف روزنامه نگاری آن را بیان نمود، استفاده کرد و در مقابل پایگاه های سیاسی- اقتصادی و نهادها و دستگاه های اجرایی در منطقه (و حتی استان) که بی امان گلوی آزادی بیان را در فیدوس فشار می دادند، ایستادگی و مقاومت کرد.

اما همه می دانیم که نگاه آمرانه ی دستگاه های اجرایی در آبادان به مطبوعات (به واسطه ی رپرتاژها و آگهی ها و...) و عدم تحمل و مدارا با رسانه های مستقل و غیر دولتی (و همچنین بی تفاوت به منفعت های سیاسی- اقتصادی ایشان ) از سوی مسئولین مربوط و غیر مربوط عرصه را برای قلم های آزاد در این شهر خاموش چقدر تنگ کرده است و فیدوس به عنوان سردمدار جریان مستقل رسانه ایی هر روز و هر ساعت در زیر این فشار ناجوانمردانه چه بردباری ها که نکرد.

در طی این سالها تحمیل قدرت اقتصادی بعضی از نهادهای خاص بر روی رسانه های محلی و منطقه ایی آنچنان پردامنه و پر وسعت شده است که مردمی بودن و مستقل ماندن رسانه ایی چون فیدوس عملاً به مثابه ایستادن و جنگیدن در گوشه رینگ است با صورتی زخمی و خون آلود.

سوء استفاده از قدرت، فشار توسط نهادهای خارج از قانون، شخصی و شبکه ایی عمل کردن بر علیه رسانه های مستقلی چون فیدوس، چنان در این منطقه محکم و چند لایه شده است که حتی نهادهای قانونی مدعی دفاع از جریان های ضد فساد هم در مقابل آنان از خود ضعف و سستی نشان می دهند.

عدم فهم مسولیت پذیری در مقابل آزادی رسانه ها در این شهر، چنان کرده است که مثلاً اخوی نماینده محترمی که هنوز راهروهای منتهی به درب های خروجی و ورودی مجلس شورای اسلامی را هم یاد نگرفته است، سردبیر، خبرنگار و مدیر مسئول فیدوس را تهدید می کند.

از سویی دیگر سلب آزادی در نوشتن ، زیر فشار گذاشتن و تهدید روزنامه نگارانی که علاقه دارند بخشی از دیدگاهشان را در فیدوس منعکس کنند، اخراج از اداره دولتی، دعوت نشدن و یا حتی حذف یک مقاله ی در خور تجلیل از سوی جشنواره های محلی مطبوعات به دلیل همکاری گاه و بیگاه نویسنده اش با فیدوس توهین و قرار گرفتن در لیست های سیاه و برخوردهای حذفی در مجامع صنفی، روزنامه نگاری هزینه هایی است که روزنامه نگاران خارج از فیدوس باید برای فیدوس بپردازند.

و چرا؟!

از نبودن فیبدوس چه کسانی یا چه جریان هایی سود می برند؟ از قلم روزنامه نگاران با شرافت آبادان چه جریان هایی هراس دارند؟ شهری که سینما ندارد، شهری که صدای هیچ آوازی در آن شنیده نمی شود شهری که خاکریزهای دفاعی رزمنده هایش به نام دیگران ثبت می شود، شهری که تابلوهای "محل شهادت ........" از خیابانهایش جمع می شود، شهری که مردم متمدن و با فرهنگش سال هاست روی هیچ صندلی، تئاتری تماشا نکرده اند، چرا باید رسانه داشته باشد تا مدام یادآوری کند: کنسرت ها... شهردار...مدیر کل ارشاد اسلامی خوزستان... امام جمعه... آسفالت... خودروی اروندی... سینما نفت... ته لنجی ها... شورای شهر... پتروشیمی... منطقه آزاد...

چرا آبادانی ها باید رسانه ایی برای خودشان داشته باشند وقتی که هیچ مسئولی بابت این همه گلوگیری از مطبوعات و سلب آزادی بیان ندانست و نخواهد دانست که انسداد مسیر روزنامه نگاری مستقل فقط یکی از نتایجش ................. درصد آرایی است که عامدانه پای صندوق های رای نمی روند.

***

در همین جا در ابتدا از همه شهروندانی که فیدوس را روزانه خواندند و خطاهای بنده را در مقطعی به عنوان مدیر مسئول و در مقطعی دیگر به عنوان سر دبیر ، نادیده گرفتند یا تذکر دادند، صمیمانه تشکر می کنم.

از حسین میرزایی عزیز که پایه گذار فیدوس بود و سنگ بنای حقیقت گویی را در فیدوس بنا نهاد تا از داریوش معمار عزیز که در سخت ترین شرایط به کمک فیدوس آمد و انشاالله تا آینده ای روشن تر از امروز فیدوس را اداره خواهد کرد .

از عضو محترم و مظلوم شورای سیاست گذاری سابق (سید محمد میر فصیح) واز عضو محترم و مقاوم شورای سیاست گذاری فعلی (رضا محمدی) که به خوبی تحمل ها کردند، سپاس ها دارم.

از همه روزنامه نگارانی که از ابتدای تولد فیدوس در کنار فیدوس بودند تشکر بی شائبه دارم . و در همین جا اعلام می کنم که از پانزده شهریور سال 1395 دیگر هیچگونه مسئولیت اجرایی و قانونی در پایگاه خبری- تحلیلی فیدوس نخواهم داشت.

رفتن من از فیدوس دلایل بسیاری دارد که بخشی از آن گفته شد و البته مهمترین دلایلش فراوانی مشغله کاری و خانوادگی و رسیدگی به وضعیت تحصیلی ام می باشد. فیدوس هیچ گاه پایگاه خبری شخص خاصی نبوده است و فقط و فقط صدای مردم بوده است.

اما همچنان که روزنامه نگار بودم، روزنامه نگار خواهم ماند.

 

 

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فاطمه رستمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
0
1
برات آرزوی سلامتی و موفقیت دارم ماندانا ی جان
مشتاقانه منتظر نوشته های زیبات هستیم
آگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
0
1
سلام
ضمن سپاس از روشنگری شما باید پذیرفت که سختی و بزرگی کارها در پافشاری بر حقیقت و اصول نمود و معنی میابد و در دنیای کنونی که هیچگونه صداقتی را بر نمیتابد روشنگران و آگاهان را مجال و عرصه حضور نیست بنابراین تنها باید گفت تکلیف چون شمایی در هر موقعیت روشن و افراد نا آگاه در بی هویتی خود گم شدگانند.
انسانهای حقیقی کسانی هستند که صاحب اثر باشند .
موفق و سربلند باشید.
یک شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
0
0
اخرچرا رفتی ؟ ابن حقییت نداره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
0
0
و کنسرتها و ما ادراک کنسرتها ....همه به کنار این کنسرت واقعا غیر قابل گذشت است اصلا سر افرینش جهان در همین کنسرتها است کنسرتی که بجز عده ای دغدغه هیچکدام از خیل جوانان ابادانی نیست
جمشید خباری
|
-
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۳
0
0
خانم صادقی
متاسفانه در جامعه اسلامی ما علیرغم ارزشمندی آزادی بیان و اندیشهءسعه صدر و اخلاق مداریءاما در عمل شاهد ضعف فرهنگ تحمل مخالف هستیم. قطعا جهان غیر قابل تحمل می شداگر همه انسانها مثل هم فکر می کردند و نظری مشترک با هم داشتند. نهادینه شدن تحمل مخالف احتیاج به اموزش ءصداقت و پاسخگو بودن افراد جامعه د مقابل یکدیگر دارد. تحت فشار قرار دادن نویسندگان و روزنامه نگاران نشانه خوبی برای پویایی و سر زندگی یک محیط اجتماعی سالم نمی باشد.
هستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۷
0
0
البته که جای خالی ات بسیار احساس خواهد شد...اما تصمیم شماست و ما احترام می‌گذاریم و البته که هیچ چیز مهم تر از سلامتی شما نیست...پس هرجا که هستی و به هرکار مشغول، تندرست باشی و شاد. درود بر تو بانو
کمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۷
0
0
باسلام امافیدوس بی طرف نیست وطرفداری ازدولت تدبیروامیدواطلاح طلبان راسرلوحه خودمیداند
شهروند
|
-
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
0
0
درودبرشرف وجدان اجتماعی خانم ماندانا صادقی که درروزگار معامعله گری انصاف او قافیه را باخت ولی در ماراتن جایگاه انسانی مدال افتخار بر وجودش می درخشد.
Histats.com START (standard) Histats.com END