آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۲۸۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
بررسي خبر افتتاح گيت‌هاي ورودي منطقه آزاد اروند و حواشي آن
به گزارش خبرنگار فيدوس خبر افتتاح گیت‌ها چند روز پيش از آغاز هفته دولت اعلام شد؛ ابتدا اطلاعيه سازمان منطقه آزاد اروند توسط مدير روابط عمومي به صورت گفتگو منتشر شد
افتتاح گيت‌هاي منطقه آزاد اروند نبايد مبدل به سوژه سياسي، يا موضوع لجبازي سياسي شود/ مردم در انتظار اخبار اميدواري

به گزارش خبرنگار فيدوس خبر افتتاح گیت‌ها چند روز پيش از آغاز هفته دولت اعلام شد؛ ابتدا اطلاعيه سازمان منطقه آزاد اروند توسط مدير روابط عمومي به صورت گفتگو منتشر شد و در آن به مردم منطقه نويد داده شد كه در هفته دولت گيت‌هاي موقت ورودي منطقه آزاد مستقر و گمرك در آنها استقرار مي‌يابد، اين موضوع با توجه به پايان پروژه حصار كشي به عنوان خبر خوش سازمان منطقه آزاد به خصوص براي بازاريان و بعد تجار و مردم اعلام شد.

پس از آن مدير امور حقوقي سازمان منطقه آزاد اروند و رئيس كميته راهبردي استقرار گمرك در اين خصوص با رسانه فيدوس گفتگو كردند؛ او نيز با تائيد اين خبر به تشريح شرايط منطقه پس از استقرار گمرك و دروازه‌هاي ورودي پرداخت.

خبر به سرعت در سطح محدوده منطقه آزاد اروند و استان منتشر شد، بلافاصله اين خبر بازتاب‌هاي مختلفي پيدا كرد، نخستين بازتاب در موضع گيري وزير صنعت ، معدن و تجارت بود كه مناطق آزاد را متهم كرد مبدل به دروازه ورود كالاهاي قاچاق به كشور شده‌اند، پس از آن مهندس تركان دبير شوراي مناطق آزاد كشور پاسخ بسيار تندي به وزير داد و از او خواست بدون در اختيار داشتن اطلاعات دقيق اظهار نظر نكند و سخن ايشان را رد كرد، در همين زمان صدا و سيما به خصوص صدا و سيماي آبادان در اقدامي عجيب در بخش‌هايم مختلف خبري به نقد واردات كالاهاي چمداني پرداخت و مناطق آزاد را يكي از بسترهاي ورود كالاي قاچاق به كشور معرفي كرد.

ابتداي هفته دولت اين حاشيه‌ها باعث شد گمرك به يكباره از استقرار در گيت‌هاي موقت سر باز زند، گمرك در اين زمان كه قرار بود چند روز بعد مهندس تركان براي افتتاح گيت‌هاي موقت در منطقه حاضر شود، اعلام كرد استقرار گمرك در اين گيت‌ها ممكن نيست، اين در صورتي است كه گمرك در مناطق مرزي ديگر خوزستان بدون مشكل در گيت‌هاي موقت مستقر شده است.

سنگ‌اندازي گمرك از يك طرف و ايجاد فشار رسانه‌اي از طرف ديگر به خصوص از سوي صدا و سيما و وزير صنعت، معدن و تجارت، همچنين بعضي نهادهاي ديگر، در كل پروژه استقرار دروازه‌هاي موقت را به تعويق انداخت، همچنان كه معاونت عمراني سازمان منطقه آزاد اروند به نظر مي‌آيد با سرعت و عجله فراوان در حال كار بر روي استقرار دروازه هاي دائم است، اما تاثير اين موضوع بر مردم به همين سادگي نبوده.

روز گذشته مدير عامل منطقه آزاد اروند طي گفتگويي با خبرگزاري مهر ضمن اشاره به سنگ اندازي‌هاي گمرك تصريح كرد؛ سازمان همه امكانات لازم جهت استقرار دروازه‌هاي موقت را فراهم كرده است و با توجه به مشكلات پيش آمده و سنگ اندازي‌هاي گمرك اين مهم به تاخير افتاده، اما همزمان با هفته دفاع مقدس در مهرماه با حضور معاون رئيس جمهور آئين افتتاح گيت‌ها برگزار مي‌شود.

اين اطلاع رساني مديرعامل منطقه آزاد اروند با توجه به استقرار گيت‌ها صد البته باعث دلگرمي مردم است، اما از سوي ديگر اين سئوال را پيش مي‌آورد كه اگر گمرك با توجه به آماده نبودن گيت‌هاي موقت در هفته دولت حاضر به استقرار در اين گيت‌ها به دليل موقت بودن نشده است، در هفته دفاع مقدس و با حضور معاون اول رئيس جمهور چه تضميني وجود دارد كه در همين گيت‌ها با توجه به آماده نشدن دروازه‌هاي اصلي مستقر شود!؟

همچنين نكته مهم ديگري كه در خصوص اين نظر مديرعامل منطقه آزاد اروند وجود دارد اين است كه باتوجه به شرايط گمرگ جمهوري اسلامي با شرايط محصورسازي منطقه و اعلام ايشان مبني بر محيا نبودن امكانات لازم و  وسعت منطقه جهت كنترل دقيق، فعلاً موافقتي با استقرار (نه امروز و نه تا هفته دفاع مقدس) ندارد، از طرف ديگر اگر معاون رئيس جمهور قولي در خصوص حل اين مشكل از طريق گرفتن موافقت بعضي وزرا و مديرك گمركات جمهوري اسلامي داده‌اند كه بايد ديد ايشان( با اعتبار و شناختي كه از آقاي دكتر جهانگيري وجود دارد)، آيا در اين خصوص اگر واقعان نظر خلاف وزير صنعت، معدن و تجارت و مدير گمركات به دلايل قانوني با اين موضوع باشد، باز هم در آن مورخ به هر ترتيب براي افتتاح گيت‌ها خواهند آمد!؟

اما در نظر نگارنده بهتر اين بود، رئيس شوراي راهبردي استقرار گمرك در منطقه آزاد اروند در اين موضوع گفتگو مي‌كرد و ضمن تشريح موانع قانوني پيش آمده، شفاف با مردم طرح مي‌كرد مسائل جديد پيش آمده چه مدت به صورت دقيق استقرار گمرك را به تعويق مي‌اندازد. همچنين با در نظر گرفتن تاثير مستقيم مسائل مطرح شده بر معيشت و زندگي مردم محدوده منطقه آزاد اروند، بايد دقت زيادي در خصوص طرح موارد داشت، طي همين مدت بازار و اصناف در آبادان بسيار دچار تنش بوده‌اند، به خصوص طرح بعضي افراد براي اضافه شدن پاساژهاي جديد التاسيس به بازارهاي از جنس كنزالمال كل نظام صنفي شهرستان در بخش توزيعي را تحت شعاع خود قرار داده است.

با اين توصيف بايد هم از متوليان اين امر در منطقه آزاد اروند و هم از مردم خواست حوصله بيشتري داشته باشند، همچنان از رسانه‌هاي استاني و كشوري نيز تقاضا كرد موضوع افتتاح گيت‌هاي ورودي منطقه آزاد اروند را به مثابه فرصتي سياسي براي تبليغ عليه دولت يا براي دولت نبينند و درك كنند اين موضوع با همه زندگي و معيشت مردم آبادان و خرمشهر ارتباط دارد و مبدل شدن آن به هر نوع لجبازي سياسي و غيره مي‌تواند به ايشان آسيب‌هاي جبران ناپذيري وارد كند.

 

    

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
0
0
مسئولین محترم خبرگزاری فیدوس
با سلام احتراماً، با عنایت به ماده 112 برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور (سند چشم انداز 20 ساله کشور) که مورد تصویب مجلس قرار گرفته و برای همه احاد مردم و مسئولین کشور لازم الاجراء است. ولی سازمان تأمین اجتماعی از اجراء آراء اداره کار سازمان منطقه آزاد اروند که لازم الاجراء است خودداری و امتناع می نماید. این عمل سازمان تأمین اجتماعی مغایر با ماده 29 قانون اساسی و ماده 112 ق. برنامه پنجم کشور است و شایسته نمی باشد از سوی مدیر عامل منطقه آزاد اروند که بالاترین رکن اجرایی کشور در محدوده منطقه آزاد است از این موضوع حیاتی و جانی کارگران در محدوده متبوع چشم پوشی نماید. لازم به ذکر است مراتب فوق در دیماه 94 کتباً به مدیر عامل منطقه آزاد مرقوم گردیده است. ولی افسوس از این ضعف مدیریتی که تاکنون لاینحل مانده و کارگران را در محدوده با مشکلات بسیاری زیادی از جمله: بازنشستگی، از کار افتادگی، بیماری، حوادث، سوانح و ... دچار روبرو خواهد کرد. 95/06/18
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
0
0
باسلام وخسته نباشید به همه مسولین ودست اندرکارانی که باتلاش وپیگری های مستمردر به اتمام رسیدن حصارکشی منطقه نقش داشتند. اقای وزیرصنعت اگه شما می خواین جلوقاچاق کالاروبگیری بریدجاهایی که منطقه ازادنیستن اما ازاوایل دولت قبل باچراغ سبزمسولین وقت بدون پرداخت گمرکی بصورت ازاد جنس واردمیکنن.اصلاشما دقدقه تون قاچاق نیست چون خودتون بهترازهرکسی میدونید جایی که حصارداشته باشه نمیشه جنس خارج کرد.دقدقه شما فشاراون کساییه که نمیتونن ابادی منطقه ازاد اروندروببینن. اما بیخودی دست وپا نزنید. این کاری که انجام شده وپدرجد شاهم نمیتونه جلوشو بگیره.ه قول گفتنی دور و زود داره سوخت سوزنداره
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
0
0
باسلام وخسته نباشید به همه مسولین ودست اندرکارانی که باتلاش وپیگری های مستمردر به اتمام رسیدن حصارکشی منطقه نقش داشتند. اقای وزیرصنعت اگه شما می خواین جلوقاچاق کالاروبگیری بریدجاهایی که منطقه ازادنیستن اما ازاوایل دولت قبل باچراغ سبزمسولین وقت بدون پرداخت گمرکی بصورت ازاد جنس واردمیکنن.اصلاشما دقدقه تون قاچاق نیست چون خودتون بهترازهرکسی میدونید جایی که حصارداشته باشه نمیشه جنس خارج کرد.دقدقه شما فشاراون کساییه که نمیتونن ابادی منطقه ازاد اروندروببینن. اما بیخودی دست وپا نزنید. این کاری که انجام شده وپدرجد شاهم نمیتونه جلوشو بگیره.ه قول گفتنی دور و زود داره سوخت سوزنداره
ابادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
0
0
واقغا برای این اقایان ترگان .فروزنده و شمخانی متاسفیم که بعد از گذشت سه سال از وعده رییس جمهور محترم هنوز سهم اروند ی ازمنطقه ازاد فقط یک اسم هست و هنوز اولین قدم که اعمال قوانین و محصور بودن هست به سر انجام نرسیده است.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۸
0
0
مردوم ابادان خرمشهر منطقه ازاد ميخواد چيكار گيت ورودي خروجي ميخوان چيكار مردوم شغل ميخوان بيمارستان درست حسببي ميخوان مجهز به همه چيز مكان تفريحي ميخوان اخه اينا چه سودي برا مردوم داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
0
0
راست میگه ما نفت ملی برا چی مونه ما گاز برا چی مونه پتروشیمی برا چیمونه سود گمرک برا چیمونه همه نوش جانتون عمو وزیر عمو گمرک شما 8سال جنگ کردید ما که نبودیم گاز مال شما نفت برا کاکام وزیر منطقه ام سی چنم سی کاکام گمرک ، مردم خیلی شریفن شما رو تحمل میکنن
Histats.com START (standard) Histats.com END