آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۲۵۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۸
همانطور كه براي هر چيزي پاياني وجود دارد، براي سينما در آبادان نيز با آن مفهوم و حضور پاياني وجود دارد. آتش سوزي سينما ركس در نظر عده‌اي پايان اين كارناوال گسترده "ديدن" در آبادان است.

اميدوار باش

آن لحظه كه نا اميدي

همچون تيغ تيزي

برگردنت فشرده مي‌شود

 داریوش معمار-سينما رفتن بخش مهمي از فرهنگ و تفريح عمومي مردم آبادان در روزهايي پيش از سوختن سينما ركس بوده است. آبادان به دليل حضور چشمگير كاركنان خارجي از بدو تاسيس پالايشگاه درگير نوع خاصي از مناسبات فرهنگي شده كه تا آن زمان در كشور ما سابقه جدي نداشته، اما همانطور كه براي هر چيزي پاياني وجود دارد، براي سينما در آبادان نيز با آن مفهوم و حضور پاياني وجود دارد. آتش سوزي سينما ركس در نظر عده‌اي پايان اين كارناوال گسترده "ديدن" در آبادان است.

امروز سينما ركس پس از گذشت چند دهه از آن رخداد تلخ مبدل به وضعيتي نمادين نزد مردم آبادان و خرمشهر و ايران شده‌، وضعيتي كه نشان از عمق تهديد انديشه‌ فرصت طلبانه و ارتجاعي دارد، كه در نهايت عامل اين اتفاق غم‌انگيز شناخته مي‌شود.

شرايط اميدواري

اگر دو اتفاق در ايران كه محور آن آبادان و خوزستان باشد و جنبه جهاني داشته باشد را بخواهيم نام ببريم، يكي تاسيس پالايشگاه آبادان و ديگري واقعه سينما ركس است، يكي از اين حوادث مبناي تغيير سرنوشت آبادان و مهمترين و اولين فرصت بزرگ صنعتي ايران بود و ديگري تكان‌دهنده ترين فاجعه انساني انقلاب و ايران و نقطه آغازي بر افول عصر طلائي آبادان به شمار مي‌رود.

يكي باعث هجوم مردم از نقاط مختلف ايران به آبادان شد و خاطراتي به ياد ماندني را ثبت كرد و ديگري باعث حيرت و اضطرات و تلخي بزرگ در ايران و جهان شد كه تا آن روز كمتر در اين شكل و شمايل تجربه شده بود.

تا اينجا به اين موضوع پرداخته شد كه اهميت تاريخي سينما ركس و تاثير واقعه آتش‌سوزي بر آبادان چگونه بوده، اما اينها همه مربوط به گذشته است، ما آينده‌اي پيش رو داريم كه بجز اندوه و نگراني ناشي از واقعه به چيز ديگري نياز دارد. ما نياز به شرايطي الهام بخش داريم، شرايط اميدواري.

 اندوه‌اي گره خورده با اميدواري الهام بخش

واقعه حمله اتمي به هيروشيما و ناكازاكي يكي از نمونه‌هاي جهاني مرگ‌هاي تكان دهنده است كه تا نسل‌ها بر مردم و ملتي تاثير اندوه بار و سرنوشت ساز گذاشت. ژاپني‌ها پس از واقعه هيروشيما و ناكازاكي ديدگاه‌شان نسبت به جنگ، كشور و توسعه تغيير كرد. اما ايشان با نگرش جديد نه تنها  هيروشيما و ناكازاكي تازه‌اي ساختند، كه ژاپني نو تدارك ديدند، اين واقعه موجب ايجاد نگراني و اتحادي سرنوشت‌ساز ميان ملت ژاپن شد كه به واسطه آن فرهنگ همدلي، تعهد و تلاش تقويت و پايه‌هاي ميهن جديد بر آن بنا شد، ژاپني كه در كمتر از چهل سال پس از آن واقعه تكان دهنده با پيشرفت و توسعه خود جهان را فتح كرد و نشان داد چگونه حمله اتمي به اين شهرها و آن مرگ بزرگ كه مي‌توانست در صحنه نااميدي و رنج، مردم اين كشور را براي هميشه نابود كند، مبدل به بستري براي حركت به سمت آينده شده است.

تفكر يك ملت واقعه‌اي را نه تنها براي خود ايشان كه براي همه مردم جهان مبدل به فرصتي الهام بخش كرد، درگذشتگان آن واقعه امروز از احترامي جهاني برخوردار هستند، به اين دليل كه تفكري تازه در جهان بنا نهادند، احترامي كه بيش از يك اندوه و اضطراب ناشي از اصل واقعه است، اندوهي نمادين و الهام بخش براي همه كساني كه جهان‌شان را فرصت‌طلبي، جاه‌طلبي و ارتجاع نابود كرده است.

براي مردم آبادان نيز واقعه سينما ركس با وجود همه مسائلي كه هنوز حول محور آن وجود دارد، بايد منجر به چنين تغييري شود، زمان آن رسيده سينما ركس به عنوان اتفاقي نمادين و اثرگذار بر مردم و سرنوشت آبادان، همدلي بزرگ ايجاد كند كه وحشت حادثه را تبديل به تعامل عمومي براي تغيير سرنوشت نسل‌ها نمايد.

نگاهي به آينده فاجعه

نگارنده بارها با خود انديشيده در آن روز سخت كه مردم به سمت سينما روانه شدند و سوگواري بزرگ براي يك ملت اتفاق افتاد، در آن روز كه بوي تن سوخته آدم‌ها، بوي بي‌گناهي و تنهايي همه شهر را فرگرفته بود، ما در چه مسيري قرار گرفتيم، مردم چطور ايمان خود به زندگي را حفظ كردند و چگونه آينده را تصور كردند.

بارها فكر كرده‌ام با خود آن همه عشق، زندگي و آينده كه آن روز ميان شعله‌هاي بلند سوخت و خاكستر شد، در آخرين لحظه در آن دقايق آخر كه همه زندگي برابر چشم ‌شان نشست، كدامين اميد بزرگ را در قلبشان و با احساسشان مرور كرده‌اند و هر بار كه خود را در آن شرايط سوگوار و سخت تصور كرده‌ام آينده را و زندگي را به خاطر آورده‌ام، به خاطر اميدواري همچنان اين شعله در عمق وجود و جانم درخشيده، همچنان اميدوار بوده‌ام.

اميدواران بر كنار اميدواران

بارها فكر كرده‌ام آنچه دشمن مردم، آنكه دستش را با مرگ مي‌شويد طلب كرده كدام ارزش، كدام داشته قيمتي است، ما قرار بوده با سوختن سينما ركس و مرگ آن آدم‌ها چه چيزي را از دست بدهيم، و هر بار به منزل اميدواري رسيده‌ام. قرار بود با مرگ آن آدم‌ها ما اميدمان به آينده را از دست بدهيم، و شايد هم از دست داديم، اما نكته مهم درك اين است كه چگونه مي‌توان واقعه آدم سوزي سينما ركس را با آينده پيوند زد و مبدل به نقطه‌اي الهام بخش كرد.

به نظر مي‌آيد اميدواري رمز بزرگ تاثير اين حادثه بر سرنوشت‌ها باشد، بايد اين واقعه مبدل به مبناي براي همت و اراده عمومي براي آباداني و توسعه در آبادان از سوي مردم شود، بايد نمادهاي زندگي، ايثار، تلاش و توسعه در آبادان به نام ركس نام‌گذاري شوند، بايد آنها كه مي‌خواهند آينده را بسازند، آنها كه مي‌گويند نبايد ركس فراموش شود، بهترين و اميدوارانه‌ترين لحظات، داشته‌ها و تلاش‌هاي خود را با نام سينما ركس پيوند بزنند، تا آينده در خاطرش بماند چگونه مردمي سرنوشت خود را به دست گرفتند و دشمنان اين سرنوشت را نااميد كردند، براي اينكه احترام كشته شدگان سينما ركس در دستان اميدواري، در آغوش اميدواري براي هميشه در خاطره‌ها باقي بماند.

 

 

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
0
1
عالی بود
abadanman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۹
0
2
با سلام و عرض احترام.
بنده به همراه تنی چند نفر از دوستانم، از سال 1392 درگیر تحقیقات و گردآوری آمار و اطلاعات و نیز اسناد و مدارک مربوط به این فاجعه هستیم.
خوشبختانه موارد خیلی جالب و در خور توجهی هم به دست آورده ایم که انشاءالله به محض تکمیل و نتیجه گیری منتشر خواهد شد.
در کنار این بحث به دنبال احیای بنای سینما رکس تحت عنوان «موزه شهدای سینما رکس» هستیم. البته حرکت کمی کند و آهسته به پیش میرود ولی پیوسته و رو به جلو است و انشاءالله به نتیجه خواهد رسید.
همینجا از همه فعالان مجازی و به ویژه عزیزانی که به خانواده های معظم شهدای مظلوم و گلگون کفن سینما رکس دسترسی دارند صمیمانه درخواست میشود که هرگونه اطلاعاتی اعم از عکس، فیلم، سند و مدرک، دستنوشته، بریده جراید و... که دال بر هویت وجودی شهدای سینما رکس آبادان باشد را به نحوی به بنده مرتبط نمایند تا در جهت تکمیل و به ثبت رسانی این رویداد ملی مورد استفاده قرار گیرد.
کانال تلگرامی ای جهت ارتباط مجازی میان مخاطبان و کارگروه ایجاد شده است:
https://telegram.me/cinema_rex_abadan
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
0
0
برطبق اعترافات صفایی فراهانی سینما رکس توسط عوامل انقلاب ومذهبیون آتش گرفت ورژیم شاه نقشی درآن نداشت!!!
Histats.com START (standard) Histats.com END