آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۱۳۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۱
آبادان و مرارت انتخاب شهردار
به گزارش فیدوس به نقل از منابع مطلع عزل شهردار شیرازی و اعلام شورای شهر برای ثبت نام کاندیداها، اعلام آمادگی نزدیک به چهل نفر برای این پست و در نهایت طبق اخبار رسیده تائید پنج نفر برای حضور در جلسه روز دوشنبه شورا برای ارائه برنامه‌ها، انتخاب شهردار جدید وارد مرحله‌ای تازه شده

طی ماه‌های گذشته در سلسله گزارش‌هایی رسانه فیدوس تشریح کرده چگونه مسیر انتخاب مجدد، تقدیر و عزل شهردار سابق آبادان توسط شورای شهر طی چند مسئولیت‌شان تا امروز با ابهامات فراوان همراه شده، تا آنجا که به نظر می‌آید بعضی اعضاء این شورا بیش از آنکه متوجه مسائل شهر باشند، درگیر مناقشات سیاسی پایان ناپذیری شده‌اند.

اما با عزل شهردار شیرازی و اعلام شورای شهر برای ثبت نام کاندیداها، اعلام آمادگی نزدیک به چهل نفر برای این پست و در نهایت طبق اخبار رسیده تائید پنج نفر برای حضور در جلسه روز دوشنبه شورا برای ارائه برنامه‌ها، انتخاب شهردار جدید وارد مرحله‌ای تازه شده، و در این میان نگاه به یکی از گزینه‌های شورا برای شرکت در این جلسه و شایعاتی که در خصوص اصرار فردی از نمایندگان فعلی مردم در خصوص ایشان وجود دارد، به خصوص اصرار به انتخاب ایشان باتاکید بر قومیت، به نظر می‌آید شورای شهر آبادان متاسفانه همچنان درگیر مسائلی سیاسی است که بعید است بدون عبور از آنها و با این روند، اعضاء بتوانند نتیجه‌ای درست در انتخاب خود بگیرند.

یک. آغاز انتقاد به نوع فعالیت شورای شهر آبادان

در ابتدای فعالیت شورای جدید که تلاش‌ها برای تمدید حضور شهردار شیرازی بود، رسانه فیدوس به عنوان مهمترین منتقد این موضوع بارها اشاره کرد، آبادان نیاز به اراده‌ای جدید، با سابقه، دارای سواد و توان تعاملی بالا، فارق از انگیزه‌های خاص سیاسی برای شهرداری دارد، که بیش از نصب بیلبوردهای تبلیغاتی متوجه فعالیت‌های عملی در آبادان شده و یکبار برای همیشه پرونده جنگزدگی را در این شهر ببندد، در آن زمان نیز باتمام اصرارها به عدم حضور شیرازی ایشان ابقاء شدند، و نتیجه شد شرایط فعلی که سرپرست موقت شهرداری از آن با عنوان وضعیت بدهی میلیاردی شهرداری یاد کرده است.

امروز نیز این اعتقاد جدی وجود دارد که شخصی مانند محمد حویزاوی و افراد مشابه ایشان حتی مناسب حضور در جلسه‌ اعلام برنامه‌ها نیز در شورای شهر نیستند، باید دقت داشت، شورا به عنوان نهاد شهروندی مستقل از دیگر افراد و نهادها وظیفه دارد به بهترین چهره‌ها توجه کرده و ایشان را منتخب سازد، البته در این میان اولویت با بومی یا غیر بومی بودن نیست، اما سواد، تجربه موفق و شناخت از مسائل آبادان اولویت حتمی است.

در این مطلب ضمن برشمردن مشخصه‌های محمد حویزاوی شهردار سابق خرمشهر و اشاره به مسائل ایشان در نظر اعضاء شورای سابق این شهر، به صورت دقیق به طرح و تفسیر انتقاد خود خواهیم پرداخت.

دو. چرا حویزاوی گزینه مناسب شهرداری آبادان نیست

شاید در این خصوص بهترین اشاره نظر رئیس شورای شهر سابق خرمشهر آقای بندری در مورد حضور حویزاوی در آبادان باشد، ایشان معتقد هستند که نگاه و نوع برنامه‌های حویزاوی و مشخصه‌های عملکردی ایشان مانند باتلاقی است که شورای شهر آبادان با انتخاب آن، در آن غرق خواهد شد، و اگر این شورا می‌خواهد از حاشیه‌‎ها و آسیب‌هاو خصوصاً تفرقه در امان بماند باید از این انتخاب پرهیز کند.

حویزاوی که ظاهراً فوق لیسانس در یکی از گرایش‌های مهندسی عمران است، ساکن اهواز بوده و اصالت سوسنگردی دارد، و متولد دهه چهل شمسی است، او در دوره‌های قبلی فعالیت خود در شهرداری جزء آن دسته از شهرداران استان بوده که به مانند شهردار سابق آبادان علاقه فراوان برای حضور در ساختمان بهارستان داشته است، این موضوع با کاندیداتوری ایشان از حوزه اهواز، حمیده‌ و کارون و باوی محقق شد هرچند به نتیجه نرسید.

محمد حویزاوی در موضوع ساماندهی بازار صفا خرمشهر و دستفروشان بازار امام رضا که یکی از مهمترین مناقشات شهر در دوره ایشان بود نتوانست موفق شود و عملاً نحضور و تلاش وی با وجود تخصیص بودجه در این خصوص نتیجه‌ای نداشت.

یکی از نکات مهم در خصوص حویزاوی که آسیبی بزرگ به حساب می‌آید سابقه و تجربه کار اعضاء شورای شهر خرمشهر در دوره دوم شهرداری ایشان است، ده سال پس از اینکه در دوره دوم حویزاوی در خرمشهر استیضاح شد و شهرداری این شهر را ترک کرد، در دوره چهارم اعضاء او را مجدداً با وجود شائبه تلاش سیاسی وی برای انتخابات آتی منتخب کردند، مهمترین نقطه اختلاف اعضاء و حویزاوی را می‌توان در زمانی متوجه شد که همزمان با حضور اعضاء شورای شهر خرمشهر در ساری او بدون مشورت با ایشان ظاهراً طبق ادعا رئیس شورای شهر خرمشهر و بعضی اعضاء همایش کلان شهرها را برگزار کرد و بدون هماهنگی با اعضاء همکاری با شهرداری تهران را مصوب کرد، فارغ از خوب یا بد بودن این همکاری، روشن است این نادیده گرفتن نقش شورا و خود محوری همان آسیبی است که در خصوص شهردار شیرازی نیز به شدت مورد انتقاد اعضاء شورای شهر آبادان بود تا آنجا که منجر به برکناری شهردار شد.

سه. حویزاوی چگونه در دور دوم شهرداری خود در خرمشهر مسئولیتش را ترک کرد

بنا به گفته منابع مطلع در زمانی که شش نفر از اعضاء شورای شهر خرمشهر قرار بود رای به استیضاح محمد حویزاوی بدهند ودو نفر هم قویاً قرار بوده فردای آن روز به این جمع اضافه شوند، او شبانه از اهواز به خرمشهر آمد و و استعفا نوشت، این موضوع بدون آنکه متوجه شرایط خاص شهر خرمشهر باشد بی‌شک مقدمه انحلال شورای این شهر بوده است. با این توضیح و با در نظر گرفتن مشخصه‌هایی مانند: کم‌توجه‌ای به مصوبات قانونی شورا، در نظر نگرفتن شورا، تلاش سیاسی برای نمایندگی، و عدم ثبات در حضور حالا باید پرسید چرا اعضاء شورا چنین گزینه‌ای را برای روز دوشنبه انتخاب شهردار اساساً دعوت کرده‌اند.

اگر تجربه آقای حویزاوی در سمت شهرداری تجربه موفقی بوده چگونه است که ایشان با چنین شرایطی در دو دوره شهرداری این شهر را ترک کرده‌اند!؟ جای سئوال است وقتی استعلام‌های ساده اعضاء شورای شهر آبادان از اعضاء و رئیس سابق شورای خرمشهر، منجر به این اطلاعات بوده، همچنین عملکرد این شهردار نیز  در خرمشهر به خصوص در زمان استعفا تا انحلال شورا و انتخاب شهردار از سوی استانداری کاملاً قابل تشخیص است، چرا مجدداً شورای شهر آبادان باید درگیر اشتباهی شود که به بدهی‌های این شهرداری در این شرایط اضافه کرده و در یکسال مانده تا انتخابات شورای جدید، ایشان را در معرض سخت‌ترین انتقادهای مردمی قرار دهد!؟

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۶
2
0
یا باید فارس باشد یا اگر عرب بود میشود نگاه قومیتی بله قومیتی باشد همه تجربه دارد وهم اکثر اعضا شورا عربند وهم دو نماینده مجلس عربند این نشانه اکثریت مردم عرب آبادان هستش که چه اشکالی دارد همه ایرانی هستیم وهموطن چرا همش انگ قومیتی میزنید
سیدمهدی موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
0
0
باسلام. همانطور که قبلا درگفته هاتون خیلی راحت یک شهردار نمونه که هم باسواد وهم با تجربه وهیچگونه به خواستهای افراد سودجو اهمیت نمیداد و با پیگیری خیلی جدیدی نمایند شهر آقای دکتر عامر کعبی وفشارهای مستقیم وغیر مستقیم به اعضای شورا دال بر عضل دکتر شیرازی وحمایت از شهردار فعلی که کارنامه ایشان برای کلیه مردم قابل مشاهده بوده وهیچگونه فعالیت خوبی دراین زمینه نداشته بعنوان شهردار آبادان انتصاب شد که این بزرگترین خیانت عامر کعبی به شهروندان آبادانی بوده وبا توجه به رد صلاحیت ایشان از طرف وزارت بوده ولی متاسفانه نمایندآبادان عامر کعبی این موضوع را به جدی پیگیر نموده ورضایت وزیر کشور نسبت تایید صلاحیت حویزاوی نمود. آیا پیگیر یک عضو نمایند مجلس نسبت به این موضوع وظیفه ایشان بوده یا منافع شخصی درکار است. این موضوعات از اطلاع مردم آبادان دور نیست وکاملا آگاه هستند درضمن رسانه فیدوس خیلی از واقعیتها رو خلاف آنچه گذشت وهست بیان میکنند وکاملا هدفش ازاین بیان مشخص هست که حامی اشخاص بخصوصی می باشد. .امیدوارم عاقبت همه آبادانیها به خیر باشد با این نمایندگان فعلی وشهردار جدید.
سیدمهدی موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
0
0
کسی دم از سیاست وعوامل منفی آن نسبت به رسیدن به اهداف وعملکرد خوب یک مدیر حرف بزند که خود قصد نماینده شدن نداشته باشد. خانم صادقی سر دبیر فیدوس. متاسفانه فیدوس نقش خوبی دربیان اتفاقات وکارهای که انجام شده دراطلاع رسانی به مردم شریف آبادن نداشته وفقط نظر شخصی ومصلحتی خود را که کاملا در گفتهایش قابل حس میباشد وبه قصد رساندن هدفی بیان می کند.!!!!!!!!!!! التماس دعاء. آبادان من
سیدمهدی موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
0
0
کسی دم از سیاست وعوامل منفی آن نسبت به رسیدن به اهداف وعملکرد خوب یک مدیر حرف بزند که خود قصد نماینده شدن نداشته باشد. خانم صادقی سر دبیر فیدوس. متاسفانه فیدوس نقش خوبی دربیان اتفاقات وکارهای که انجام شده دراطلاع رسانی به مردم شریف آبادن نداشته وفقط نظر شخصی ومصلحتی خود را که کاملا در گفتهایش قابل حس میباشد وبه قصد رساندن هدفی بیان می کند.!!!!!!!!!!! التماس دعاء. آبادان من
Histats.com START (standard) Histats.com END