آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۱۳۳
تعداد نظرات: ۷۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۴
ما باید موضوع خاطره‌شناسی و خاطره‌پژوهی را وارد حوزه شناخت و مطالعات جدی جنگ کنیم. گاهی با کتاب‌های خاطره جنگ، فقط به صورت احساسی برخورد می‌کنیم و مثلا می‌گوییم از مطالعه خاطرات فلان رزمنده گریستم یا خندیدم! این رویکرد به کتاب خاطره باید باشد اما به دلیل جایگاه پایه‌ای که خاطرات جنگ در حوزه مطالعات جنگ دارند، پژوهشگر برای پژوهش، داستان‌نویس برای انتخاب سوژه‌های داستانی، فیلمنامه‌نویس برای نگارش سوژه فیلمنامه خود، نیازمند مطالعه این آثار است.
فیدوس:
معصومه رامهرمزی متولد1346 درآبادان است اوازجمله دختران رزمنده ای بوده است که باوجود سن پایین درسالهای جنگ به صورت داوطلبانه درجبهه وبیمارستان های آبادان حضور داشته است.
کتاب خاطرات اوازروزهای جنگ بانام "یکشنبه آخر"توسط سوره مهر به چاپ رسیده است.
 
این نویسنده که از اعضای شورای خاطره سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس است و نقش اساسی در نگارش و تدوین کتاب «پرسمان یاد» داشته . این کتاب  حاصل 15 جلسه گفت‌وگوی اعضای شورای خاطره با علیرضا کمری، پژوهشگر حوزه تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری است، به تازگی توسط  نشر صریر منتشر شده و در پی نگاه جدی به مباحث خاطره‌نگاری جنگ و دفاع مقدس می خواهد  خاطره‌نگاری جنگ به عنوان منابعی ارزشمند برای شناخت ابعاد جنگ  مورد استفاده قراربگیرد

زمینه‌های شکل‌گیری کتاب «پرسمان یاد» چه بود؟
شکل‌گیری کتاب «پرسمان یاد» به مراجعات مکرری که ما بابت مباحث مربوط خاطره‌شناسی و خاطره‌پژوهشی طی سال‌های سال از استاد علیرضا کمری داشتیم باز می‌گردد. وقتی با مسائلی روبه‌رو می‌شدیم که نیاز به راهکار یا بحث، گفت‌وگو، تحلیل یک موضوع و آسیب‌شناسی در این حوزه‌ها داشت به او مراجعه می‌کردیم.
 
شاید اگر آن جلسه‌ها همگی گردآوری و نوشته می‌شد، اکنون کتاب «پرسمان یاد» بسیار حجیم‌تر از کتاب فعلی بود. پس از مدتی، من شخصا به این فکر کردم که کتاب‌هایی که در حوزه خاطره‌شناسی از قلم استاد کمری نوشته شده، بسیار اجمالی به این موضوع پرداخته‌اند. البته به جز کتاب «یاد مانا» که اثر روانی بود و فکر می‌کنم از کتاب‌های مرجع در حوزه خاطره‌شناسی است، کتاب «با یاد و خاطره» علیرضا کمری، بسیار زبان سختی در بیان داشت. هرچند بسیار قابل استفاده بود اما همه نمی‌توانستند از آن بهره ببرند. وقتی در شورای خاطره بنیاد حفظ و آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گرد آمدیم، افراد این شورا هم چنین دغدغه‌ای داشتند و به اجماع رسیده بودند که پاسخگوی اصلی این مسائل، با توجه به تجربه‌ها و مطالعات و کارهای پژوهشی که در زمینه خاطره‌پژوهشی انجام داده، علیرضا کمری است.
 
در کنار این دغدغه‌مندی، در شورای خاطره بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای برای استان‌ها برگزار کردیم. در طول یک سال، به چندین استان کشور سفر کردیم که هر استان، میزبان چهار یا پنج استان کشور بودند. در جلسه‌ای یک روزه، تعداد زیادی از نویسندگان و کارشناسان حوزه خاطره حضور داشتند. بررسی کتاب‌های تازه‌نشر هر استان، آموزش در موضوع‌های مربوط به تالیف کتاب خاطره و انجام بحث و گفت‌وگو درباره خاطره‌نگاری از محور‌هایی بود که در این جلسه‌ها پیگیری می‌شد. در این جلسه‌ها به احساس نیاز جدی در این حوزه رسیدیم و مطمئن شدیم که استان‌ها نیازمند به روز شدن هستند.

موانعی برای به روز شدن استان‌ها در حوزه خاطره‌نگاری و خاطره‌پژوهی وجود داشت؟
محدودیت‌هایی در شهرستان‌ها برای نوشتن کتاب خاطره وجود دارد. کار آموزشی چندانی صورت نمی‌گیرد و نویسندگان، سوال‌های بسیار جزئی دارند. مثل این‌که موضوع خوب برای خاطره‌نگاری چه موضوعی است؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ ما در سال‌های پیش در کتاب‌هایی چون «یاد مانا» از علیرضا کمری، «با خاک و خاطره» نوشته احمد دهقان، «بر سمند خاطره» اشاره‌ای به این موضوع داشتیم اما امروزه آن پاسخ‌ها دیگر کاربردی نیستند.
 
تفاوت‌ها از چه نظر بود؟
ببینید، مثلا در سال‌‌های گذشته کتاب‌های مربوط به آزادگان بسیار اندک بودند اما اکنون خاطرات بسیار زیادی از مردان و بانوان آزاده جنگ تحمیلی نوشته‌ شده‌اند. ما سراغ موضوع‌های مختلف برای نوشتن کتاب‌ها رفته‌ایم. در بعضی از موضوع‌ها شاهد شباهت‌هایی هستیم. در برخی موضوع‌ها کتاب‌های فراوانی منتشر شده است و دیگر اقبال جامعه به آن موضوع زیاد نیست. این سوال پیش می‌آید که چه موضوعی امروزه می‌تواند هم جذابیت بیشتری داشته باشد و هم در بحث مطالعات جنگ قابل اعتنا باشد؟ این موارد، شکل‌گیری مباحث تازه‌ای را می‌طلبد.

مثال جدی‌تری که می‌توان داشت، مساله استناد خاطره‌هاست. استناد چیست؟ به هر حال با کتاب‌هایی که در این سال‌ها چاپ شده و جشنواره‌هایی که برگزار شدند، گام‌هایی را پشت سر گذاشتیم و اگر می‌خواهیم تنور حوزه دفاع مقدس گرم بماند و اقبال عمومی را از دست ندهد، دوباره به بازنمایی موضوع نیاز داریم و باید به آن‌ها بپردازیم.
 
هدف اساسی این کار پژوهشی چیست؟
بحث فقط بازخوانی نیست. ما باید موضوع خاطره‌شناسی و خاطره‌پژوهی را وارد حوزه شناخت و مطالعات جدی جنگ کنیم. گاهی با کتاب‌های خاطره جنگ، فقط به صورت احساسی برخورد می‌کنیم و مثلا می‌گوییم از مطالعه خاطرات فلان رزمنده گریستم یا خندیدم! این رویکرد به کتاب خاطره باید باشد اما به دلیل جایگاه پایه‌ای که خاطرات جنگ در حوزه مطالعات جنگ دارند، پژوهشگر برای پژوهش، داستان‌نویس برای انتخاب سوژه‌های داستانی، فیلمنامه‌نویس برای نگارش سوژه فیلمنامه خود، نیازمند مطالعه این آثار است. کتاب‌های خاطره، محل ارجاع و استناد‌ هستند. به همین دلیل موقعیت پایه‌ای، این موضوع باید وارد مطالعات جدی و بحث‌های شناختی شود. البته به این معنا نیست که پیش از این، وارد این حوزه نشده‌ایم؛ قبلا کمتر به آن توجه داشته‌ایم. در کتاب «پرسمان یاد» می‌خواستیم بگوییم، اولا خاطره موضوعی گسترده و جامع‌الاطرافی است که می‌تواند در مطالعات جنگ به طور جدی مورد اعتنا قرار گیرد و ثانیا این‌که ما باید با آن شناختی برخورد کنیم. یعنی، بدانیم موضوع‌های اساسی در آن چیست و در پاسخ به آن‌ها به چه نکته مهمی می‌رسیم.

زمانی بود که کتاب‌های خاطره، کمتر با خاطره‌سازی روبه‌رو بوده‌اند. به کتاب خیلی اعتماد داشتیم و حتی راوی خاطرات ابدا نمی‌خواست خاطراتش را روایت کند و ما پس از سال‌‌ها تلاش، موفق به گفت‌وگو با او می‌شدیم زیرا اصلا انگیزه‌ای برای نمایاندن خود نداشت اما اکنون چنین نیست. امروزه پس از مطالعه کتاب‌های خاطره، نیاز داریم بپرسیم آیا راوی حقیقت را بیان کرده است؟ برای اثبات نیاز به تحقیق داریم. ببینید، اکنون با این مساله مواجه‌ایم که اگر درایت و دقت در ثبت خاطرات و انتخاب سوژه نداشته‌ باشیم، اگر نویسنده به موضوع اشراف نداشته باشد، ممکن است سال‌های آینده انگ دروغ‌پردازی به کتاب بزنند. این‌ها مسائلی است که ما را نیازمند دقت و تامل در خاطره می‌‌کند و ما را بر آن می‌دارد که استفتاء علمی از مسائل داشته باشیم.

«پرسمان یاد» آغاز یک حرکت است. اکنون این کتاب ادعایی ندارد که به همه پرسش‌ها پاسخ گفته یا حتی پاسخی صحیح داده است. بر اساس مطالعات و تجربیات آقای کمری و دیگر پرسشگران که از افراد قدیمی انتشار خاطرات جنگ بودند، این کتاب شکل گرفت. هر دو طرف، عمر خود را در این راه گذاشتند، خاطره را به خوبی و درستی می‌شناختند و به آن اشراف داشتند. با این حال، این کتاب نیازمند تصحیح و تکمیل است. ممکن است مخاطبان کتاب نقد‌ها و پرسش‌های تازه‌ای داشته باشند که در ویرایش دوم اصلاح خواهد شد.

درباره پیشینه قلمی خود در حوزه خاطره بیشتر بگویید؟
من خیلی کوچکتر از همه اعضای آن جمع بودم اما در 20 سال گذشته دغدغه جدی در این حوزه داشته‌ام. همه ما قصد داشتیم از ظرفیت ایجاد شده، استفاده صحیح را ببریم. آسیبی که همیشه «خاطره» را تهدید کرده است، این است که بیشتر افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، گمان می‌کنند که نوشتن خاطره، نیاز به دانش و روش ندارد. این کتاب می‌خواهد بگوید که اتفاقا به هر دو نیاز دارد. هم دانش و هم روش.

آیا «پرسمان یاد» توصیه‌ای هم به مخاطبانش دارد؟
نه. اصلا این کتاب حالت تجویزی و توصیه‌ای ندارد. کتابی علمی است و ما در این آثار فقط تحلیل و تبیین می‌کنیم. موضوع را کاملا مورد بررسی قرار می‌دهیم. این کتاب، در 15 جلسه گفت‌وگو نوشته شد و از مباحث نظری تا عملیاتی حوزه خاطره‌شناسی است. مباحثی که یک خاطره‌نگار با آن درگیر است، در این کتاب آمده است. چه پرسش‌هایی باید مطرح شود؟ تفاوت مصاحبه خاطره‌نگار با مصاحبه خبری چیست؟ ما ناچار به حذف یا اضافه کردن برخی نکات هستیم. حذف و اضافه چگونه و با چه معیار‌هایی باید صورت گیرد؟ این کتاب می‌خواهد بگوید ملاک‌ها، معیار‌ها، محک‌ها و میزان‌ها برای خاطره‌نگاری مطلوب چیست؟ یکی از بحث‌های جدی مطرح شده در این کتاب، جایگاه حقوقی پدیدآور و صاحب خاطره است. البته همه این‌ها در حد گام نخست تبیین شده‌اند. می‌توان از هر موضوع کتاب چندین مقاله نوشت و چندین جلسه پرسش و پاسخ برگزار کرد.

چقدر موضوع‌ها به چالش کشیده شده‌اند؟
«خاطره» موضوعِ مهمی است که برای روای رخ داده و او در حال بیان آن است؛ یعنی ما به عنوان خاطره‌نگار، از دریچه ذهن و زبان و وجدان او، آن موضوع را می‌بینیم. هرقدر مصاحبه ما به این سمت برود که تمامیت راوی را بیان کند، مصاحبه‌گر موفق‌تر است. «نسیان»، «فراموشی» و «اشتباه» بخشی از خاطره است و خاطره‌نگار باید به کمک راوی بیاید. از طرفی باید به اسناد و مدارک رجوع کند. یکی از نکات خوب در «پرسمان یاد» به چالش کشیدن موضوع‌هاست؛ مثلا برخی مباحث از سوی استاد کمری مطرح می‌شد که مورد قبول ما نبود. آن‌قدر بحث‌ها به چالش کشیده شده است که زبان استاد کمری از آن حالت سخت خود خارج شده است و این اتفاق خوب است. ویژگی مثبت دیگر کتاب «مقدمه» و «موخره» ای است که بر کتاب آمده است. فرانک جمشیدی، فهرست موضوعی تفصیلی در ابتدای کتاب آورده است. این فهرست موضوعی واقعا به کمک مخاطب می‌آید. موخره «پرسمان یاد» نیز به کتاب پرداخته شده است که در این کتاب به چه موضوع‌هایی اشاره می‌کند و از چه زوایایی و به چه نتایجی رسیده است.

به جز خاطره‌نگاران چه افرادی مخاطبان این کتابند؟
این اثر در زمره آثار پژوهشی محسوب می‌شود. مخاطبان کتاب، افزون بر نویسندگان و کارشناسان حوزه خاطره‌نویسی، نهاد‌ها، سازمان‌ها و ناشران هستند. مثلا در بحث حقوق مولف خاطرات و ناشر، کاری از دست نویسنده ساخته نیست و این برعهده سازمان‌ها و ناشران است که بر این مسائل نظارت داشته باشند. البته در حوزه عملیاتی، نویسندگان می‌توانند مخاطب «پرسمان یاد» باشند. موضوع‌های مطرح شده، سرفصل‌های خوبی به مخاطب برای انجام کارهای جدی در حوزه خاطره ارایه می‌دهد. ما نباید از بحث در حوزه خاطره بترسیم. وقتی موضوعی مبنای علمی داشته باشد، می‌توان آن را مورد بحث و نقد قرار داد و به چالش کشید.
 

اما این روز‌ها کتاب‌های حوزه خاطره‌نگاری جنگ تحمیلی، بیشتر برای مخاطبان عادی جامعه تبلیغ می‌شوند و به نظر می‌رسد این، با اهداف نوشتن کتاب «پرسمان یاد» فاصله داشته باشد.
همه دغدغه ما این است که کتاب‌های خاطره‌نگاری را کم‌ارزش نپندارند. این کتاب‌ها فقط برانگیزاننده هیجانات و احساس‌های ما نیستند بلکه جایگاه جدی در مطالعات فرهنگی و اجتماعی جنگ دارند. ما ملتی معتقد به اصول خاص هستیم که در خط مقاومت قرار داریم. «جنگ» برای ما مساله‌ای ناشناخته و «دفاع» برای ما امری پایان‌ناپذیر است. کتاب خاطره می‌تواند به ما برای آینده دید خوبی بدهد و می‌تواند عبرت‌آموز باشد؛ مثلا از لابه‌لای کتاب‌های خاطره‌نگاری حوزه جنگ تحمیلی در می‌یابیم که امدادگری فقط مربوط به زخم‌ها نمی‌شود و امدادگری روحی و روانی را هم شامل می‌شود. این نکته می‌تواند آموزش امدادگری در حوادث، بحران‌ها و... را دچار تحول کند. اگر در بحث خاطره، با دقت‌نظر عمل کنیم، مباحث انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی و... را درک می‌کنیم. بسته به رویکردمان می‌توانیم کتاب‌های خاطره را بخوانیم.

امروزه دیگر در کتاب‌های خاطرات جنگ، در پی تبلیغات نیستیم و باید به حوزه تعقل و تفکر وارد شویم. زمانی در انتخاب موضوع، در پی منحصر به فرد بودن آن از نظر برانگیختگی احساسات بودیم اما امروزه در پی این هستیم که موضوع‌های ناشناخته جنگ مانند نقش بازاریان در جنگ تحمیلی را بشناسیم. اگر رویکرد مطالعاتی در حوزه خاطره داشته باشیم، می‌توانیم اولویت‌های خود را مشخص کنیم. همه این‌ها زمانی رخ می‌دهد که وارد مطالعات جدی در حوزه جنگ شویم.
 
نباید خاطره‌گویی را امری ساده تلقی کنیم. این حوزه گرچه ساده به نظر می‌رسد اما دشواری‌های خاص خود را دارد. مثلا گفته می‌شود باید «روان» نوشت اما این به معنای پیش پا افتاده بودن نوشتن خاطرات نیست. برای روان نوشتن خاطرات نویسنده رنج زیادی را متحمل می‌شود. اتفاقا کتاب‌های روان در حوزه خاطره‌نگاری زحمت بیشتری را در پس خود دارند. ما نیازمند دانش، روش، دقت و زحمت در خاطره‌نگاری و خاطره‌پژوهی هستیم.
 
چه انگیزه‌های دیگری برای نوشتن این کتاب وجود داشت؟
یکی از نکته‌هایی که بیشتر مرا برای نوشته شدن چنین کتابی سوق می‌داد، داوری‌ام در جشنواره‌های کتاب حوزه دفاع مقدس بود. می‌دیدم کوهی از کتاب به دبیرخانه رسیده است که از نظر محتوا و موضوع قابل اعتناست اما در شیوه کتابسازی متاسفانه به گونه‌ای است که فقط برای خمیر شدن آماده است! داوران حوزه خاطره در انتخاب آثار بسیار اذیت می‌شدند. چرا موضوع‌های با اهمیت باید به‌گونه‌ای بسیار سطحی پرداخته شوند؟ حتی گاهی خاطرات به درستی ویراستاری و چینش هم نمی‌شوند. نویسنده خاطرات فقط ضبط را مقابل راوی گذاشته و هرآنچه او گفته را در قالب کتاب منتشر کرده است! حتی پرسش‌ها دسته‌بندی مشخص یا شروع و پایان منسجم نداشتند. به هر حال نصف علم در سوال خوب است. بسیاری از ناگفته‌ها در کتاب بیان نمی‌شود و بسیاری از مسائل غیر ضروری بارها تکرار شده‌اند. وقتی می‌دیدم که این همه کتاب با چنین ویژگی‌هایی منتشر می‌شوند، برایم جای سوال بود که چرا باید اعتماد افراد را به آسانی از بین برد. کتاب «پرسمان یاد» برای افرادی که خاطره‌نگاری را آموزش می‌دهند هم بسیار مفید خواهد بود.
 
موانع شما در تدوین و نگارش کتاب «پرسمان یاد» چه بود؟
بحث تغییر مدیریت‌ در سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس یکی از موانع بود. ما برگزاری جلسه‌های استانی را برای تمام استان‌های کشور در نشر گرفته بودیم. وقتی سردار گلعلی بابایی از مدیریت این سازمان کنار رفت، تمام این جلسه‌های استانی که با برنامه‌ریزی آموزشی خیلی خوب در حال پیش رفتن بود، ناگهان تعطیل شد اما خوشبختانه جلسه‌هایی را که وعده داده بودیم به پایان بردیم. این در حالی بود که تصمیم نداشتیم این جلسه‌ها را در همین سطح متوقف کنیم. کتاب «پرسمان یاد» برای ما خیلی مهم است. دوست داریم نویسندگان و خاطره‌پژوهان بر اساس تجارب خود آن را نقد کنند. علاقه‌مندیم به صورت موضوعی به بحث‌ها بپردازیم.

در این کتاب طی 15 جلسه، فقط به تمامی موضوع‌ها اشاره شده است. ظرفیت بحث بیشتر در این کتاب وجود نداشت. باید بر اساس هر موضوع بحث‌های جداگانه‌ای صورت گیرد و هر کدام در قالب جداگانه به چاپ برسند. ما امروزه نیازمند درایت در روایت هستیم؛ مثال روشنی که می‌توان زد، داوری در جشنواره‌های ادبی حوزه دفاع مقدس است. یکی از ایراد‌های اساسی فرم‌ها ارزیابی کتاب‌هاست. نمی‌توان بر اساس فرم‌های ارزشیابی 10 سال گذشته نثر امروز را بررسی کرد زیرا نثرهای اینچنینی نداشتیم. حتی نوع مصاحبه‌ها و ارایه اسناد در نگارش کتاب‌های خاطره تغییر کرده است. روایت‌های داستانی قابل اعتنا شده‌اند و همین باعث می‌شود که انتظار ارزیابی متفاوتی داشته باشیم. در کتاب «پرسمان یاد» به این موضوع هم پرداخته‌ایم. فکر می‌کنم اگر مسئولان این کتاب را بخوانند تجدید نظر در فرم‌های ارزیابی را ضروری خواهند دانست. مساله دیگر این است که برخی کتاب‌ها فقط در سطح استانی قابل انتشار‌ هستند.
 
جلسه‌های بررسی کتاب چقدر در معرفی آن موثر‌ند؟
«پرسمان یاد» حتما ضعف‌هایی دارد که باید بررسی شود. این کتاب را برای خیلی از افرادی که در حوزه خاطره‌نگاری فعال‌اند ارسال شده است تا مطالعه کنند. درگیر شدن قشر دانشجویی با موضوع دفاع مقدس دیگر دغدغه ماست. هر قدر بحث علمی بیشتر شود، دانشگاه بیشتر با موضوع درگیر می‌شود. ما این کتاب را برای استادان دانشگاه هم ارسال کرده‌ایم تا مطالعه و بررسی کنند.
 
فقط برای استادان رشته ادبیات پایداری فرستادید؟
نه. الزاما فقط استادان این رشته نبودند. برخی جامعه‌شناسان، استادان ادبیات و تمام افرادی که نسبتی با کتاب می‌یابند. چون موضوع دفاع مقدس، موضوعی ملی بود و من گمان می‌کنم با توجه به این‌که این کتاب قدم نخست است و به موضوع‌های کلیدی در آن اشاره شده است، ویرایش دوم کتاب بتواند در اختیار قشر گسترده‌تری برای نقد قرار گیرد. ما دوست داریم ضعف‌ها و ایراد‌ها و دیدگاه‌های مخالف را بدانیم. در ویرایش دوم که با پرسش‌های علمی‌تری روبه‌روییم، می‌توانیم نگاه جدی‌تر دانشگاه‌ها را هم به اثر داشته باشیم. ما باید دانشگاه را با موضوع دفاع مقدس درگیر کنیم و هرقدر این اتفاق بیشتر رخ دهد، می‌توانیم از ظرفیت علمی آن‌ها بیشتر استفاده کنیم. نیازمند شنیدن حرف‌های مخالف درباره «پرسمان یاد» هستیم. یکی از مشکلات ما هم همین درون‌پیله‌ای بودن موضوع دفاع مقدس است. باید از بیرون به آن نگاه شود تا مخالفان نظر خود را بگویند و از راه تعامل شاهد شکوفایی خاطره‌نگاری و خاطره‌پژوهی در این حوزه باشیم.

منبع:خبرگزاری ایبنا
انتشار یافته: ۷۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
TadalCan
|
Ukraine
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
0
0
good site: http://canpharm24.net , http://levcanpharm.net , http://tadalcanpharm.net , http://viacanpharm.net
Alexey
|
Ukraine
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۲
0
0
Good site http://ciadr01.party , http://candr01.click , http://pdl01.bid , http://viagra-rx-online.com
MarkMike
|
Ukraine
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۳
0
0
hi http://cialisdr.party - http://pdl01.com - http://viaph01.com - http://lev01.top - http://canp01.bid
MikeThank
|
Ukraine
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
0
0
good site: http://buytadalafilmh.com , http://buysildenafilmh.com , http://buyvardenafilmh.com
bytecoin mining level
|
France
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
0
0
next cryptocurrency to invest in bytecoin gaming wallet
bytecoin mining level http://duckshop.co/bytenews95851
5obx
|
Guinea
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
0
0
Hi,I’m currently on TB treatment rifafour. My CD4 is currently 249, my doc has put me on odimune & purbac ds. I’m scared of taking all this treatment @once. I’m kind of confused as when to take these without causing complications. Can I take purbac & odimune at the same time?
5obx http://5obx.tenacity.us
511280
|
China
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸
0
0
divorce effects procedure de divorce par consentement mutuel
511280 http://2fo1t.alicheapbuy.com
931832
|
United States
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
0
0
LOVE this look! The new BR is amazing. Marissa Webb is a genius and I love everything from the new collection.
931832 http://4fs1t.alicheapbuy.com
page 53
|
China
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
0
0
Hi Good i included the course temporerly and that I would add the event later.Do you've any indisputable fact that in copyscape it demonstrating the rule at Comments' bottom.
page 53 http://6yv.testator.asia/?p=53
اسکندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
0
0
سلام ببخشید چطور میتونم شماره خانم رامهرمزی رو پیدا کنم؟
adidas superstar mono suede
|
United States
|
۰۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
0
0
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
adidas superstar mono suede http://www.paniez.be/adidas%20superstar%20mono%20suede-ID28755.html
basket adidas superstar amazon
|
United States
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
0
0
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.
basket adidas superstar amazon http://www.verasoie.fr/basket%20adidas%20superstar%20amazon-ID42606.html
achatadidas fr
|
United States
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
0
0
This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!
achatadidas fr https://www.soldeshuarache.fr/achatadidas%20fr-ID2155488.html
adidas superstar 8
|
United States
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
0
0
Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?
adidas superstar 8 http://www.verasoie.fr/adidas%20superstar%208-ID11464.html
stan smith 2 black
|
United States
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
0
0
I've loaded your site in 3 completely different web browsers and I must say this website loads a lot faster then most. Would you mind contacting me the name of your web hosting company? My personal email is: %EMAIL%. I will even sign up through your own affiliate link if you'd like. Thanks alot :)
stan smith 2 black http://www.aaa7.fr/stan%20smith%202%20black-ID34036.html
minnesota vikings gear sale
|
United States
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
0
0
Howdy! I just found your site: %BLOGTITLE% when I was surfing around stumbleupon.com. It looks as though someone appreciated your website so much they decided to bookmark it. I'll undoubtedly be coming here more often.
minnesota vikings gear sale http://www.izkole.com/minnesota%20vikings%20gear%20sale-ID122286.html
create a nfl jersey
|
United States
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
0
0
Butelle in the Brugge goal flaps at a long throw from Christian Fuchs and the former Villa man is there at the back post to poke it home.
create a nfl jersey http://www.clothesvips.com/create%20a%20nfl%20jersey-ID11368.html
superstar adidas turkiye
|
United States
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
0
0
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think of if you added some great images or videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this blog could certainly be one of the greatest in its field. Wonderful blog!
superstar adidas turkiye http://www.17immo-services.com/actus.asp?UID=54722&cname=superstar%20adidas%20turkiye
rams gold alternate jersey
|
United States
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
Heya admin, I just wanted to give you a quick heads up that your current Website: %BLOGURL% is being flagged as a possibly malicious site in my browser opera. I would highly recommend having somebody look into it. You can lose a lot of guests due to this kind of problem. Very best of Luck.
rams gold alternate jersey http://www.izkole.com/rams%20gold%20alternate%20jersey-ID204341.html
redskins throwback jerseys 2016
|
United States
|
۰۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
0
0
"Entiende, no obstante, y a aposteriori, para el seguimiento del proceso se podrían llegar a c."
redskins throwback jerseys 2016 http://www.winterpjs.com/redskins%20throwback%20jerseys%202016-ID96708.html
zapatillas adidas superstar
|
United States
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
0
0
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!
zapatillas adidas superstar https://www.abridespins.com/actus.asp?UID=63399&cname=zapatillas%20adidas%20superstar
panthers 33 jersey
|
United States
|
۰۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
0
0
"9;s dismal Euro 2016 campaignMourinhos side play Wigan on Saturday, with ?players not involved in international duty?this summer due to play."
panthers 33 jersey http://www.lalshops.com/panthers%2033%20jersey-ID24994.html
boston bruins jersey 2018
|
United States
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
0
0
"o, intervento d'urgenzaSpagnolo: d'obbligo rizollareL'Atalanta è pronta per un intervento d'urgenza cioè alla rizollatura immediata del Comunale."
boston bruins jersey 2018 http://www.winterpjs.com/boston%20bruins%20jersey%202018-ID52309.html
dallas cowboys sports news
|
United States
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
0
0
Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot
dallas cowboys sports news http://www.izkole.com/dallas%20cowboys%20sports%20news-ID23927.html
adidas stabil bounce
|
United States
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
0
0
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers? I'd certainly appreciate it.
adidas stabil bounce https://www.soldeshuarache.fr/adidas%20stabil%20bounce-ID2332057.html
kansas city royals ballpark
|
United States
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
0
0
"Come dire che ne mancano 19 per blindare, il prossimo maggio, la serie A."
kansas city royals ballpark http://www.winterpjs.com/kansas%20city%20royals%20ballpark-ID98935.html
adidas superstar 80s city series berlin
|
United States
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
0
0
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Regards!
adidas superstar 80s city series berlin https://www.abridespins.com/actus.asp?UID=15347&cname=adidas%20superstar%2080s%20city%20series%20berlin
superstar supercolor rose pale
|
United States
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
0
0
Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There's a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you
superstar supercolor rose pale http://www.tgrob.be/superstar%20supercolor%20rose%20pale-ID63024.html
cleveland browns blog
|
United States
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
0
Atalanta attenta al Genoa Grande rientro di Capelli - Sport Bergamo.
cleveland browns blog http://www.runlal.com/cleveland%20browns%20blog-ID34624.html
new orleans saints 85
|
United States
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
0
";s up for Premier League fightGIAC-A-DREAMSEmanuele Giaccherini's agent says it would be 'a dream' to reunite with Antonio ConteDiafra Sakh-outWest Ham forward Diafra Sakho a ?£15million target for Prem sides West Brom and SunderlandBas ist gutSunderland lining up a summer swoop for former Newcastle transfer target Bas Dost from WolfsburgTHE BIG RETURNManchester City v Sunderland, Leicester City vs Arsenal, Arsenal v Chelsea lead BT's coverage The players were training in??Laa an der Thaya – on the border with the Czech Republic – ahead of their opening-day fixture with Manchester City on BT Sport."
new orleans saints 85 http://www.lalshops.com/new%20orleans%20saints%2085-ID4248.html
superstar noir jd
|
United States
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
Howdy I am so thrilled I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to read it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome job.
superstar noir jd http://www.tgrob.be/superstar%20noir%20jd-ID60651.html
authentic falcons jersey
|
United States
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
Hi. I am wondering if you would be interested in doing a website link swap? I notice your website: %BLOGURL% and my blog are primarily based around the same subject. I'd love to switch links or possibly guest author a article for you. Here is my personal contact: %EMAIL%. I highly recommend you contact me if you're even slightly interested. Appreciate it.
authentic falcons jersey http://www.izkole.com/authentic%20falcons%20jersey-ID59912.html
sixers third jersey
|
United States
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
E un doppio incontro è avvenuto proprio il primo giorno.
sixers third jersey http://www.winterpjs.com/sixers%20third%20jersey-ID19945.html
stan smith rose gold womens
|
United States
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!
stan smith rose gold womens http://www.aaa7.fr/stan%20smith%20rose%20gold%20womens-ID55290.html
where to buy atlanta falcons gear
|
United States
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
"Its not going to be easy in Paris because all the teams in the Champions League are big teams, with big players."
where to buy atlanta falcons gear http://www.lalshops.com/where%20to%20buy%20atlanta%20falcons%20gear-ID65536.html
adidas superstar 39 5
|
United States
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
0
Would you mind if I quote a couple of your blogposts as long as I provide credit and sources back to your website: %BLOGURL%. I most certainly will aslo make sure to give you the appropriate anchor-text hyperlink using your webpage title: %BLOGTITLE%. Be sure to let me know if this is ok with you. Many thanks
adidas superstar 39 5 http://www.verasoie.fr/adidas%20superstar%2039%205-ID10695.html
superstar femme sport 2000
|
United States
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
0
Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
superstar femme sport 2000 https://www.abridespins.com/actus.asp?UID=56832&cname=superstar%20femme%20sport%202000
cleveland cavaliers jersey logo
|
United States
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
0
La Foppa è stata metà della mia vita e Bergamo ne è stata la casa.
cleveland cavaliers jersey logo http://www.imiraz.com/cleveland%20cavaliers%20jersey%20logo-ID30731.html
salute to service patriots jersey
|
United States
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
0
"n history, only Lingard has made the breakthrough at the club, we look at what happened to the rest of Pogbas old teamSam JohnstoneThe ‘keeper is still on the books at United but, at the age of 23, its unlikely now hell ever been a serious presence at Old Trafford."
salute to service patriots jersey http://www.clothesvips.com/salute%20to%20service%20patriots%20jersey-ID41740.html
les stan smith primeknit
|
United States
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I'd certainly appreciate it.
les stan smith primeknit http://www.frwebs.fr/les%20stan%20smith%20primeknit-ID31676.html
urban outfitters chicago bulls hoodie
|
United States
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
"Atalanta, scatta il vero mercato C'è da vendere prima di comprare - Sport Bergamo."
urban outfitters chicago bulls hoodie http://www.bangkokohomassage.com/detail.aspx?UID=6940&cname=urban%20outfitters%20chicago%20bulls%20hoodie
cleveland browns pittsburgh steelers
|
United States
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
"visionsGetty Images5Jesse Lingard has enjoyed a breakthough year with Man Utd and England after loan spellsGetty Images5Jordan Henderson has overcome ups and downs to become a key player for England and Liverpool this seasonHOW does this loan spell? compare to the one at Coventry last yearAA: Going out on loan you dont know what to expect, but with the Barnsley one its very similar to Coventry."
cleveland browns pittsburgh steelers http://www.clothesvips.com/cleveland%20browns%20pittsburgh%20steelers-ID30359.html
adidas superstar shoes all white
|
United States
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
0
0
Hi! I know this is kind of off-topic however I had to ask. Does running a well-established website such as yours require a lot of work? I'm brand new to operating a blog but I do write in my journal daily. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
adidas superstar shoes all white http://www.tgrob.be/adidas%20superstar%20shoes%20all%20white-ID37768.html
texans authentic jersey
|
United States
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
0
0
SportL'asta del «Christmas Match» In vetta Capelli e BonaventuraSabato 12 gennaio 2013L'.
texans authentic jersey http://www.winterpjs.com/texans%20authentic%20jersey-ID13610.html
new balance 501 retro sneaker
|
United States
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
0
0
Hello. Sorry to trouble you but I happened to run across your blog and noticed you happen to be using the exact same template as me. The only issue is on my site, I'm battling to get the theme looking like yours. Would you mind contacting me at: %EMAIL% so I can get this figured out. By the way I've bookmarked your internet site: %BLOGURL% and will certainly be visiting often. Thankyou!
new balance 501 retro sneaker http://nb.shoeswebs.com/K-new-balance-501-retro-sneaker.html
adidas retro shoes men
|
United States
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!
adidas retro shoes men https://www.soldeshuarache.fr/adidas%20retro%20shoes%20men-ID2301539.html
rams color rush jersey 2018
|
United States
|
۰۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
His Newcastle had just been battered and bruised by Bournemouth — a fifth defeat in six games.
rams color rush jersey 2018 http://www.lalshops.com/rams%20color%20rush%20jersey%202018-ID91141.html
nuove adidas zx 850
|
United States
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
"ande stratega nei cambi) hanno saputo tenere duro costringendo, così, alla resa avversari apparsi in salute."
nuove adidas zx 850 http://www.triclat.it/D-nuove-adidas-zx-850.html
adidas superstar blue and yellow
|
United States
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks
adidas superstar blue and yellow http://www.verasoie.fr/adidas%20superstar%20blue%20and%20yellow-ID17344.html
youth jets jersey
|
United States
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
0
0
I'm not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.
youth jets jersey http://www.izkole.com/youth%20jets%20jersey-ID134272.html
jersey roma sponsor ina assitalia
|
United States
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
Il possente Manolo di Bolgare ha confezionato un pessimo scherzo: oltre a segnare il gol vincente co.
jersey roma sponsor ina assitalia http://www.winterpjs.com/jersey%20roma%20sponsor%20ina%20assitalia-ID78983.html
adidas yeezy boost 350 nba
|
United States
|
۰۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
Greetings! I was interested to know if setting up a blog such your own: %BLOGURL% is difficult to do for inexperienced people? I've been wanting to set up my own blog for a while now but have been turned off because I've always believed it demanded tons of work. What do you think? Thank you
adidas yeezy boost 350 nba http://www.soldeweb.fr/adidas%20yeezy%20boost%20350%20nba-ID25967.html
nfl in the hunt
|
United States
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
"But were here, the games in front of us and weve got other players to step in and do the job for us, which they will do."
nfl in the hunt http://www.clothesvips.com/nfl%20in%20the%20hunt-ID49769.html
chaussures jordan pas cher
|
United States
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
" del Trofeo Passione Volley per un dolore al gomito, sta proseguendo con le terapie per il pieno recupero in vista del debutto in campionato."
chaussures jordan pas cher http://www.qry.fr/C-chaussures-jordan-pas-cher
baby pink and white adidas superstar
|
United States
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!
baby pink and white adidas superstar http://www.tgrob.be/baby%20pink%20and%20white%20adidas%20superstar-ID75315.html
superstar rose brillant
|
United States
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
0
0
Searching stumbleupon.com I noticed your website bookmarked as: %BLOGTITLE%. I'm assuming you bookmarked it yourself and wanted to ask if social book-marking gets you a bunch of targeted traffic? I've been considering doing some bookmarking for a few of my websites but wasn't certain if it would generate any positive results. Many thanks.
superstar rose brillant https://www.abridespins.com/actus.asp?UID=59836&cname=superstar%20rose%20brillant
golden state warriors leaked jersey
|
United States
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
"Alex Neils side came close yet again, as Jacob Murphy saw his left-footed strike flash just wide after neat play with Cameron Jerome in the 67th minute."
golden state warriors leaked jersey http://www.clothesvips.com/golden%20state%20warriors%20leaked%20jersey-ID29030.html
nba replica jerseys
|
United States
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
"o al 35’ pt e ha segnato: assist filtrante in verticale sulla destra di Acquaq per Bruno Peres che è scattato sul filo del fuorigioco alle spalle di Dramè beffandolo, è entrato in area sulla destra e non ha dato scampo a Sportiello con una staffilata da posizione angolata."
nba replica jerseys http://www.pstfrt.com/2014-15-Christmas-Day-jersey-Los-Angeles-Clippers-3-Chris-Paul-adidas-Red-Swingman-Road-Jersey-Nba-Replica-Jerseys-TT1899.html
adidas superstar grise metal
|
United States
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
Good day! My spouse and I often write guest posts for other site owners to help gain publicity to our work, as well as provide terrific content to website owners. It really is a win win situation! If you happen to be interested feel free to e-mail me at: %EMAIL% so we can communicate further. Thankyou!
adidas superstar grise metal http://www.paniez.be/adidas%20superstar%20grise%20metal-ID23648.html
jacksonville jaguars apparel
|
United States
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thanks!
jacksonville jaguars apparel http://www.izkole.com/jacksonville%20jaguars%20apparel-ID26164.html
nike europe
|
United States
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
0
0
"Comark, ecco un altro acquistoCortesi, guardia-ala di 29 anni - Sport Reggio Emilia."
nike europe http://www.nk2018.fr/D-nike-europe
youth jaguars jersey
|
United States
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
Hello there! My partner and I often write guest posts for other site owners to help increase exposure to our work, as well as provide wonderful content to site owners. It truly is a win win situation! If you are interested feel free to email me at: %EMAIL% so we may discuss further. Thankyou!
youth jaguars jersey http://www.izkole.com/youth%20jaguars%20jersey-ID42018.html
nike air trainer 1 mid chlorophyll
|
United States
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
"?Esordio? da presidente per Alberto Intini, presentato ai componenti dell'Osservatorio dal prefetto ."
nike air trainer 1 mid chlorophyll http://www.nk2018.fr/D-nike-air-trainer-1-mid-chlorophyll
stan smith magasin
|
United States
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!
stan smith magasin http://www.frwebs.fr/stan%20smith%20magasin-ID50060.html
jersey nike america
|
United States
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
0
0
"Lo dicono pezzi doc della storia atalantina, che tracciano la via nella settimana che porta al Cagli."
jersey nike america http://www.imiraz.com/jersey%20nike%20america-ID6845.html
all white air max 95
|
United States
|
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
0
0
"El octogenario sigue siendo fiel a la cita con la lucha leonesa, de la que teme por su supervivencia porque «ahora no hay dinero, todo es por afición."
all white air max 95 http://www.nkvipmax.com/K-all-white-air-max-95
adidas superstar homme 2017
|
United States
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
0
0
Hey. I'm sorry to trouble you but I happened to run across your site and noticed you happen to be using the exact same template as me. The only problem is on my website, I'm struggling to get the page layout looking like yours. Would you mind emailing me at: %EMAIL% so I can get this figured out. By the way I've bookmarked your internet site: %BLOGURL% and will certainly be visiting frequently. Thanks!!
adidas superstar homme 2017 http://www.tgrob.be/adidas%20superstar%20homme%202017-ID27914.html
liverpool jersey shaqiri
|
United States
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
0
0
"In ambedue i moduli, comunque, non ci sarà Carmona che ha dovuto dare forfait a causa di un guaio muscolare."
liverpool jersey shaqiri http://www.winterpjs.com/liverpool%20jersey%20shaqiri-ID100339.html
zalando stan smith 4 euros
|
United States
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
0
0
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
zalando stan smith 4 euros http://www.frwebs.fr/zalando%20stan%20smith%204%20euros-ID65086.html
ny giants grey hoodie
|
United States
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
0
0
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos
ny giants grey hoodie http://www.izkole.com/ny%20giants%20grey%20hoodie-ID184812.html
baltimore ravens game score
|
United States
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
0
0
Da più direzioni si esorta il club del presidente Antonio Percassi a protestare o se si preferisce a evidenziare il proprio malumore.
baltimore ravens game score http://www.runlal.com/baltimore%20ravens%20game%20score-ID32198.html
adidas femme gris clair
|
United States
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
0
0
miento a destacar y por el que deben seguir trabajando «para cubrirlo presupuestariamente y evitar el problema de masificación» en un acto «que estaba pensado para 150».
adidas femme gris clair http://www.vip2018.fr/D-adidas-femme-gris-clair
spain official jersey 2018
|
United States
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
0
0
"A Barcellona (quando giocava nell'Espanyol, ndr) lo facevo, andavo in Plaza de Catalunya con un mio amico, lui faceva ritratti ai passanti, io suonavo la chitarra."
spain official jersey 2018 http://www.winterpjs.com/spain%20official%20jersey%202018-ID74039.html
mizuno softball cleats on sale
|
United States
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
0
0
"272 millones de euros, mientras que crecen los de banda ancha (de los 6."
mizuno softball cleats on sale http://www.alivipshop.com/D-mizuno-softball-cleats-on-sale
extension de vrai cheveux pas cher
|
United States
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
0
0
Les Jets donner les Dolphins un combat, mais finira la journ¨¦e 2-10.
extension de vrai cheveux pas cher http://www.naturo-phanie.fr/contact.asp?gj=fr&hl=fr&xi=8&xc=26&shop=extension+de+vrai+cheveux+pas+cher
Histats.com START (standard) Histats.com END