آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۰۸۶
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۳
تحلیل بازی شورا- شهردار و نقش سید فیاض موسوی
ماندانا صادقی(سردبیر)-پیش از این در یادداشتی به نام "بازی جدید موافقان قدیمی شهردار "گفته بودم:"دراین میان آنچه که برای موافقان دیروزی ومنتقدان امروزی شهردار از کم ترین اهمیت برخوردار است شهری است به نام آبادان"هنوزهم براین اعتقادم.


ماندانا صادقی(سردبیر)-پیش از این در یادداشتی به نام "بازی جدید موافقان قدیمی شهردار "گفته بودم:"دراین میان آنچه که برای موافقان دیروزی ومنتقدان امروزی شهردار از کم ترین  اهمیت برخوردار است شهری است به نام آبادان"هنوزهم براین اعتقادم.

قطعا یکی از خردادهایی که فراموش نخواهد شد همین خرداد است. خردادی که در بیستمین روزش محمود رضا شیرازی، از سمت شهرداری آبادان با 10رای موافق برکنار شد. شهرداری که آمدنش، حضورش و رفتنش با حاشیه های فراوانی روبه رو بود.

این یک واقعیت است که نباید باورکنیم بیست خرداد نود وپنج تاریخ رسمی خداحافظی محمودرضا شیرازی از شهرداری آبادان است. چرا که هنوز انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شروع نشده بود که شورائیان دریافتند عمر مدیریت شیرازی درآبادان به سر رسیده است و او باید برود.

آنچه که دراین میانه حائز اهمیت است و به هیچ وجه نباید فراموش بشود یا آن را بی‌اهمیت جلوه داد، نقش روسای شورا دردوره‌هایی است که شیرازی شهردار آبادان بود.

سیدفیاض موسوی که درسال‌های گذشته و درابتدای حضورش درصحنه سیاسی-اجتماعی آبادان عنصری میانه دربازی جریانی وابسته به یکی از نمایندگان مجلس بود و ظاهراً به واسطه قدرت و نفوذ نماینده مذکور به شورای شهرراه پیداکرده بود، کمی قبل از پایان اولین دوره حضورش درشورا، راه خود را از نماینده و جریان حامی‌اش کم کم جدا کرد و به عنوان شخصیت مستقل و بازی‌ساز در شورا و شهرستان سعی کرد وارد میدان رقابت‌های سیاسی و اجتماعی شود.

او درمحافل، تلویحا از دور خیزش برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی صحبت می‌کرد و با حضور فعال در ستاد احمدی‌نژاد نشان داد، اهل هزینه کردن است. سید فیاض اما در دومین دوره حضورش درشورا ابتدا درهیچ لیستی قرار نگرفت و نتوانست ائتلاف‌های مختلف را راضی به حمایت کند (به دلایلی که ذکرشان لازم نیست) اما دردقایق آخر بلاخره در لیست ائتلافی قرارگرفت که از سوی نماینده دیگری حمایت می‌شد.

به واسطه تمدید شهرداری شیرازی در دور دوم حضور سید فیاض و جدی شدن حضور محمود رضا شیرازی در مقام کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی، فضای شورا به شدت دوقطبی شد و یکی از چهره‌هایی که به این دوقطبی شدن شدت بخشید، کسی نبود جزسیدفیاض موسوی.

سیدفیاض فرصت انتقاد؛ پرسش و مطالبه را در رابطه با شخص شیرازی وعملکردش به عنوان شهردار مدام از گروه روبه رو می‌گرفت. گروهی که آنها هم درابتدا سعی در همراهی با وضعیت کلی شورا و سپس بدنه اجرایی شهرداری را داشتند. موسوی درمقام رییس شورا به سخنگوی شهردار تبدیل شد ودر محافل مدام از قابلیت‌ها وظرفیت‌های شیرازی برای ورود و حضور در رقابت‌ها ومسندهایی مهم تر از شهرداری سخن گفت و بلاخره همراه با او به رایزنی ولابی جهت پذیرش شیرازی ازسوی بدنه بومی سیاسی آبادان پرداخت، تاحدی که توانست دربعضی از لایه‌های کاملا سیاسی آبادان که کمتر کسی جرات نزدیک شدن به آنهارا داشت، وارد شود و از آنها برای ورود شهردار به عنوان یک نیروی ائتلافی (نه رقیب)جهت انتخابات مجلس دهم، برگه ورودبگیرد.

ازآن سو جریان رقیب که در رسانه‌ها و محافل محترمانه سعی در پرسش‌گری ونقد فضای عمومی شهری را داشت کم کم متوجه شد پروپاگاندای تبلیغات شهری شهردار غیربومی در مقابل تلاش‌ها و سطح نفوذ سید فیاض به عنوان عامل اصلی جهت بخشی به آراء شیرازی ازسبدهای مختلف سیاسی-مردمی آبادان اتفاقا ازبهره کم‌تری برخوردار است و ورود احتمالی یک چهره غیر بومی از شهر چند قومیتی آبادان می‌تواند زنگ خطری جدی برای همه نهادهای اجتماعی شهر باشد. (چه آنها یی که با ساختار دموکراتیک وقائم به رای مردم هستند، مثل شورا ومجلس، وچه آنها یی که بدون اراده شهروندان اداره می شوند، اماعموم شهروندان از آن منتفع می‌شوند، مانند آموزش وپرورش وشهرداری)

خروج شجاع زویدات از صف حامیان شهردار نتیجه همین دریافت بود. زویدات به عنوان جوان ترین عضو شورا و به عنوان نماینده‌ایی با پایگاه مذهبی، ازترس‌ها ونگرانی‌هایی پرده برداشت که محمود رضا شیرازی می‌توانست به عنوان نماینده مجلس دهم از آبادان، آنها را نمایندگی کند. به همین دلیل جناح منتقد شهردار این بار روی نقطه‌ای ایستاد که به زعم خودشان نقطه دفاع از آبادان درمقابل سلطه مافیای غیربومی‌ها در آینده آبادان بود.

شهردار که در زمان انتخاب مجدد خود قول داده بود برنامه کاندیداتوری مجلس نداشته باشد، به قولش وفادار نماند و با اطمینان از حمایت جناح اکثریت و وعده‌ها وحمایت‌های گسترده سیدفیاض موسوی، بلاخره اعلام کاندیداتوری کرد. اما جناح اقلیت با استفاده ازابزارهای قانونی شهردار را در رسیدن به مجلس ناکام کرد و حمید حنظل عیدانی در نقش رییس شورای شهر اعتبار سکه دفاع وصیانت از آراء شهروندان را به نام خودش ضرب کرد.

از همین جا بود که اکثریت موافق شورائیان که به وعده‌های سیدفیاض برای راهیابی محمودرضا شیرازی به مجلس دل خوش بودند وقتی به یک باره دیدند تمام تخم مرغ‌های خود را درسبدی گذاشته‌اند که ازقبل آگاهی صد درصدی ازسوراخ بودن یا سالم بودن آن نداشته‌اند؛ به فکر چاره‌ایی برای خرید آبروی سیاسی ازدست رفته‌شان افتادند، تا نه از قافله انتخابات مجلس دهم عقب بمانند و نه فرصت بازگشت به شورا را در رقابت‌های خرداد 96 ازدست بدهند.

جناح اکثریت درتلاشی بی‌وقفه(واغلب مواردکمی کوروسردرگم)هرروز خود را به کاندیدایی نزدیک و یا دور می‌کرد و برای تطهیر سیاسی –اجتماعی خود چه گزینه‌ایی بهتر از محمودرضا شیرازی؟

مکوندی ازجناح موافق و طرفدار سرسخت شیرازی اولین کسی بود که اینبار با خوش بینی نسبت به ورود یک کاندیدا به واسطه یک تشکیلات قومی، درابتدای علنی شدن انتخابات مجلس درمقام منتقد شهردار وارد عمل شد و با چشم گذاشتن به روی حمایت‌های بی چون چرای قبلی‌اش ازشهردار، این بار همه مجموعه عملکردهای مثبت شهردار را در جهت مخالف هزینه کرد و سعی کرد با انتقادهای بی‌پروا از پروژه‌های به زمین مانده؛ نظافت عمومی و...خود را مخالف شهردار نشان بدهد تا از لیست مورد حمایت نمایندهای مجلس دهم برای ورود به شورای شهر96 خط نخورد.

اما جناح منتقد شورا بازی بهتری داشت از همان ابتدا آراء خودرا به سبد نماینده (یا شاید دونماینده)قابل اطمیان‌تری ریخت تا از چند جهت ثبات سیاسی واستقلال رای خود را برای جناح طرفدار که به سمت کاندیدای خاصی چرخش کرده بود؛ به رخ بکشد. دراین میان اما سید فیاض موسوی برانتخاب خود باقی ماند. ازنگاه فعالان سیاسی آن روزها که همه از هرطرف به شهردار می تاختند ایستادن موسوی پای شیرازی ایستادن درمیدان خالی بود. ایستادن دررینگ بدون رقیب. اما این پایان ماجرا نبود.

سید فیاض که حالا خیالش از بابت نمایندگان مجلس راحت شده بود، و خیال نمایندگی خود و شیرازی را هم بر کنار می‌دید، محمودرضا شیرازی را از محاق در آورد. او با اهدا نشان لیاقت و خدمت به محمود رضا شیرازی در واقع زودتر از موقع برای او مراسم تودیع آبرومندانه‌ای برگزار کرد. او به خوبی می‌دانست که گروه اولیه موافق شهردار دیگر به هیچ روی به سمت شیرازی چرخش نخواهد کرد و رفتن شیرازی از آبادان قطعی است و به همین منظور نشان لیاقت و خدمت را از جیب کت خاکستری‌اش بیرون آورد و در حضوور دیگر اعضاء به یقه محمود رضا شیرازی چسباند.

سید فیاض موسوی که از مدت‌ها پیش دریافته بود، بازی با کارت شیرازی؛ یک بازی باخته است با استفاده از تریبون رسانه‌ها بازی تازه‌ای را شروع کرد و دلایل شکست‌ها وناکامی‌های شهردار را به بیرون از شهرداری و شورا مربوط کرد. اوتاکید کرد چهره‌های سیاسی شهر درنشست‌های شبانه برای شورا وشهردار تعیین تکلیف می کنند. او گفت چهره‌های سیاسی قصد دارند شهرداری و شورای اسلامی شهر را وارد چالش کنند و تلویحا تلاش کرد با انداختن توپ به زمین سیاسیون آبادان ازخود چهره‌ایی غیرسیاسی ومدافع شورا بسازد به نحوی که نقشش در برکناری شهردار کمرنگ شده و فراموش شود.

شاید سید فیاض موسوی برای آبادان بدون شیرازی رویای دیگری در سردارد؟

صبر می کنیم.

 

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
0
0
واقعا برای آبادان باید متاسف بود که سیدفیاض موسوی که در خیابان 1 احمد آباد ....الان برای شهرآبادان نقشه ای در سرداشته باشد . فیدوس عزیز اینقدر این ... را بزرگ نکنید . ...درانتخابات آینده شورای شهر مشخص میشه
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
0
0
متاسفم برای شورایی که باید در فکر ابادی ابادان باشد شهردار نمونه کشوری را بخاطر یک بازی سیاسی کنار بزند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
0
0
شما نویسنده خوبی هستید خانم صادقی. ای کاش موضوعات مهم تر . با ارزش تری برای گزارشات خود انتخاب کنید. تکنیک های شما در گسترش تدریجی موضوع و ترغیب مخاطب به خواندن تا پایان، تحسین برانگیز است
ناجی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
0
0
سلام ...این مطلب بیش از انکه یک تحلیل یا گزارش باشد یک توهین نامه علنی و فرافکنی ست که کاملا سفارشی و با قصد وغرض نوشته شده .....خداییش ارزش پاسخگویی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
0
0
http://drsavarian.blog.ir/1395/03/30/نظرسنجی

دکتر سواریان امید مایی
آبادانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
0
0
متاسفانه ، این شورای چهارم به حدی سیاسی بود که آبادان را به کلی فراموش کرده است.

سرکار خانم صادقی، اضافه بر گفته های بسیار دقیق و شیوای شما، باید گفت: متاسفانه در آبادان تا زمانی که شورا ، شهردار را انتخاب می کند نباید انتظار پیشرفت و آبادانی شهر را داشته باشیم.
کاش می شد شهردار مستقیما توسط منطقه آزاد انتصاب می شد و یا مستقیما توسط مردم انتخاب می شد. اگر شهردار مستقیما توسط مردم انتخاب شود شاید و شاید و شاید بشود کمی به ارائه خدمات امیدوار بود. وگرنه این سیستم انتخاب شهردار بسیار بی معنی و غیر قابل قبول است. و قطعا مافیایی گونه به این پست نگاه خواهد شد.
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
0
0
بی انصافیست اگر کارهای خوب مهندس شیرازی را بخاطر حرفهای یک نماینده شورای شهری که خودش مهر یک نماینده مجلسی است فراموش کنیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
0
0
سرکارخانم صادقی گفتهاوتحلیل شما کاملا به قصد توهین وحسادت بوده وهيچ جنبه دلسوزی نداشته ثانین اگه به قرار ناراحتی شما به حمایت سید فیاض از شخصیت غیر بومی بوده واین موضوع برای شما و امسال شما ناراحتی به وجود آورده پس کاملا در اشتباهی آقای شیرازی یک .شخص لایق بوده که ماطی این چندسال حس کردیم آبادان شهردار دارد و نباید زحمات ایشان به خاطر یک سری مسال سیاسی ومصلحتی.اشخاص امسال شما زیر سوال ویا منکر شد درضمن واقعا باید متاسف شد که شما ویک سری اشخاص سود وبه زاهر دلسوز بااین گونه بیان نسبت به اشخاص دلسوز ومحترم از قبیل سیدفیاض ویک سری اشخاص دیگر مورد توهین و تحلیل غلط شما صورت بگیر امیدوارم این اهانت بی جای شما مورد عف اللهی قرار بگیرد.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
0
0
باسلام خانم صادقی شماکه دم از حمایت از بومی گرایی میکنی آیا شما بومی هستی یا به جز 4نفر عضو شورا وکلیه ارگانهای دولتی بومی هستند یا به نظرشما نمایندگان مجلس فعلی بومی هستند خواهشمند است اگر منبعد قصد دلسوزی داری بهتر هدفتو مشخص بکن درضمن ما در مملکت جمهوری اسلامی وتابعیت اسلام هستیم پس این موضوع بومی بودن هیچ ربطی به لایق بودن اشخاص ندارن هر مدیری یاهرکوچکترین عضوی ازنهادی متواند دلسوز باشد چون وجدا هرشخص نسبت به عمل ایشان شرط بوده نه قومیت یا بومی بودن خواهشا سری بعد اگر قصد انتشار موضوعی دارید وجدان خودرا هم درنظر بگیر بعد نظرتو انتشار بکن درضما بنده شمارا کسی نمیبینم که بخواهم این مسایل را به شما توضیح بدهم ولی چون دین این موضوع رابه ما واجب نموده که امربه معروف ونهی ازمنکر نسبت به اشخاص امسال شما داشته باشیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
0
0
باسلام خانم صادقی شماکه دم از حمایت از بومی گرایی میکنی آیا شما بومی هستی یا به جز 4نفر عضو شورا وکلیه ارگانهای دولتی بومی هستند یا به نظرشما نمایندگان مجلس فعلی بومی هستند خواهشمند است اگر منبعد قصد دلسوزی داری بهتر هدفتو مشخص بکن درضمن ما در مملکت جمهوری اسلامی وتابعیت اسلام هستیم پس این موضوع بومی بودن هیچ ربطی به لایق بودن اشخاص ندارن هر مدیری یاهرکوچکترین عضوی ازنهادی متواند دلسوز باشد چون وجدا هرشخص نسبت به عمل ایشان شرط بوده نه قومیت یا بومی بودن خواهشا سری بعد اگر قصد انتشار موضوعی دارید وجدان خودرا هم درنظر بگیر بعد نظرتو انتشار بکن درضما بنده شمارا کسی نمیبینم که بخواهم این مسایل را به شما توضیح بدهم ولی چون دین این موضوع رابه ما واجب نموده که امربه معروف ونهی ازمنکر نسبت به اشخاص امسال شما داشته باشیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
0
0
خانم صادقی تحلیل وگفتار شما فقط توهین بیش نبوده وکاش از امثال جناب آقای سیدفیاض موسوی تعداد انگشت شمار داشته بودیم که دلسوزی وحضورش وحمایتش درهرزمینه نسبت به شهرخود شاهد بوده ایم امیدواریم شاهد موفقیتهای بهتری وخدمتگذاری بیشتری از اوباشیم
Histats.com START (standard) Histats.com END