آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
مرور انتقادی بر کارنامه یکساله مدیرعامل منطقه آزاد اروند/ بخش اول: بهار و تابستان ۹۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰

داریوش معمار: منطقه آزاد اروند حداقل تا امروز آنطور که مردم انتظار داشتند و دولت وعده داده بود، کمکی به معیشت مردم نکرده، ضمن آنکه اخبار ضد و نقیض و اظهار نظرهای متفاوت دولت مردان در فصل‌های مختلف سالی که گذشت در خصوص وضعیت خودروهای منطقه آزاد، وضع ورود کالاهای چمدانی که تشبیه وزیر صنعت، معدن و تجارت از دهکده کالاهای قاچاق برای آن در اسفندماه، عموم مردم حتا مسئولان منطقه آزاد را شگفت زده کرد، یکسره روزهای گذشته سال را با سایه‌هایی از ابهام بر سر زندگی و نوع فعالیت منطقه آزاد رو در رو کرد، این گزارش ماه به ماه تحولات سال گذشته را بررسی و حوادث آن را با محوریت فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد اروند و مدیریت ارشد آن یادآوری می‌کند.  

فروردین؛ آرزوها و امیدواری‌ها  

مصوبه‌ای که دولت در مورخ 16/11/1392 با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور در خصوص افزایش مساحت منطقه آزاد تجاری اروند اعلام کرد، آغاز تحولی بود که از یک سو موجی از امیدواری را در ابتدای فروردین سال 93 با خود به همراه آورد و از سوی دیگر انتقادهای زیادی را از سمت فعالان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها برانگیخت. فروردین ماه اوج شایعات و مشاهده تغییر در قیمت املاک و مستقلات و هزینه‌های عمومی زیر تاثیر این مصوبه در منطقه بود، نخستین واکنش‌ منفی به نقش مدیرعامل منطقه آزاد اروند اسماعیل زمانی در خصوص مسائل منطقه نیز از همین‌جا کلید خورد. نبود روشنگری در خلال سخنان عالی‌ترین مقام اجرایی منطقه در قبال این تغییر بزرگ با آغاز سال 93 و ایجاد این تصور نزد عموم مردم که هیچ برنامه مشخصی برای کنترل موج تورم ایجاد شده و برقراری تعادل میان عرضه تورم و تقاضای تغییرات نزد اقشار آسیب پذیر وجود ندارد، ضمن آنکه باعث اعلام انتقادها به دولت شد، زمانی را در مرکز این نقادی‌ها قرار داد، اما سکوت مدیر عامل در خصوص مشکلات موجود آنچنان استمراری در سال 93 داشت که صفت مدیر خاموش و مدیرعامل وعده‌ها را برای مردی به ارمغان آورد که به لحاظ قانونی و حاکمیتی می‌بایست مرد اول این منطقه و کنترل کننده و روشنگر باشد و بیشترین میزان اطلاع رسانی‌ها از ناحیه او انجام شود.

 

 

 

اردیبهشت؛ تورم و گرانی   

آغاز اردیبهشت‌ماه همزمان با حضور مدیرعامل در دو برنامه یکی در گمرک خرمشهر و دیگری در جلسه‌ای با مدیر فن‌آوری رسانه ملی بود، اما در این حضورها هیچ نشانی از نوع و جنس درگیری منطقه آزاد با شایعات، افزایش قیمت املاک و اجاره‌ها و عدم تغییر درآمدها به خصوص نزد اقشار آسیب‌پذیر جامعه نبود. منطقه آزاد اروند و مدیران آن در شرایط جدید هیچ  برنامه‌ چشمگیر و روشنی برای کنترل موج تورم ایجاد شده اعلام نکردند.  

خرداد؛ وعده‌ها و کلنگ زنی‌ها، آغاز در حصار رفتن 

ابتدای خرداد ماه اولین اقدام مدیریتی مدیرعامل اعلام شد، طی حکمی شهباز خواجوی به عنوان سرپرست مدیریت بازرگانی و قائم مقام معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منصوب شد، در همین حکم زمانی روح الله تهرانی مدیر بازرگانی سابق سازمان، را به عنوان مشاور بازرگانی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منصوب کرد. آنچه در این انتصاب و انتصاب‌های دیگری از این دست شائبه برانگیز بود دلایل جابه‌جایی ها و نوع برنامه ریزی سازمان برای انتصاب‌های اعلام شده بود. مدیران یک به یک از اهواز و تهران به منطقه آزاد می‌آمدند و رخت مدیریت فرهنگ و اقتصاد و جامعه را بر دوش می‌گرفتند مدیران جوان و میانسالی که در ظاهر امر بیش از شایستگی حضورشان تابع روابط و آشنایی‌های درون سازمان بود، اما فرزندان منطقه آزاد در میانه کار این مدیران پروازی و مسافر چشم انتظار فرصت نو بودند. شهباز خواجوی که پس از برکناری از شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور(استان خوزستان) به سمت جدید رسیده بود، برنامه جدید خود را که برنامه انتصاب او هم می‌توانست باشد، اعلام نکرد و همین آغاز کار مدیر تازه شد. 

جشن بهار منطقه آزاد در ابتدای خرداد ماه زمانی بود که مدیر عامل سکوت خود را شکست و وعده‌های دولت در زمان نخستین سفر رئیس جمهور به خوزستان و مردم آبادان و خرمشهر را تکرار کرد، با این تفاوت که همه وعده ها آب رفته بودند، وعده رئیس جمهور برای آزاد شدن سریع واردات کالاهای چمدانی برای رونق اقتصاد در منطقه و ایجاد توسعه و اشتغال در حدود افتتاح چند مغازه در یک بازار نیمه کاره به صورت نیمه وقت و نصب بنرهای تبلیغی آن در سطح شهر و بعدتر تبدیل سوله ای به بازاری کوچک تقلیل یافت و وعده افزایش توان خرید مردم در موج تورم و گرانی حاصل از اعلام‌ها گم شد، مدیرعامل هرچند در برنامه بهار وعده تولد برای منطقه آزاد اروند را داد، اما به سئوالات مردم در خصوص چرایی بی‌برنامه‌گی‌ها و تقلیل یافتن وعده ها هیچ نگفت. در این ماه پیش از مردم آبادان شهرداری اهواز و مردم اهواز با عقد قراردادی با موضوع تجهیز ناوگان عمومی شهری منتفع تحولات جدید در منطقه آزاد شدند و نظریه قلک بودن این منطقه برای کل خوزستان که بعدها توسط بعضی نمایندگان و مسئولین استانی مطرح شد از همین‌جا کلید خورد.   

مراسم نصب سامانه فرود اتوماتیک فرودگاه آبادان نخستین عکس‌ها در سال 93 از قدم زدن مدیر عامل را در کنار استاندار خوزستان انتشار داد، قدم زدنی که بعدها زیر تاثیر شایعات مربوط به اختلاف نظرها میان این دو مدیر ارشد و مدیران ارشد استانداری با بعضی اعضاء باسابقه منطقه آزاد اروند شکل دیگری در اذهان عمومی استان و منطقه پیدا کرد. سوم خرداد زمانی کلنگ احداث هتلی را در محدوده شلمچه بر زمین زد که اعلام شد طی دوسال ساخت آن به پایان رسیده و پذیرای میهمانان این منطقه خواهد بود.اما اتفاق مهم دیگر روز سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر اعلام آغاز طرح حصار کشی منطقه توسط مدیر عامل به عنوان تولد عینی این منطقه بود که در همان جلسه مدیران نشانه‌های اختلاف میان استاندار و مدیرعامل را بروز داد. در این جلسه مقتدایی با تاکید بر مدیریت مبتنی بر وحدت و تبدیل منطقه آزاد اروند به فرصتی برای همه استان خوزستان در جنبه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی مخالفت ضمنی خود را با اجرای طرح حصار کشی در این منطقه به شکل مدنظر مدیران آن اعلام کرد. این موضوع بعدها با طرح انتقادهای دیگری از سوی مشاوران استاندار و استاندار خوزستان استمرار یافت که متوجه ایجاد حاشیه نشینی در مناطق همجوار منطقه آزاد اروند و مسائل و معضلات امنیتی آن همچنین طولانی شدن زمان اجرای حصار کشی که موجب به تعویق افتادن تحقق شرایط اجرایی دستور رئیس جمهور می‌شود و جدا کردن این منطقه از خوزستان که در نظر ایشان فرصت سوزی بزرگ به حساب می‌آمد و توجه نکردن به استفاده از حصارهای طبیعی موجود طبق نظرات کارشناسی در منطقه به جای صرف هزینه‌های کلان عمرانی به این کار بود. 

 

 با وجود همه این انتقادها پروژه حصارکشی در روز چهار خرداد با مساحتی بالغ بر ۵۵ کیلومتر مربع و ۶ دروازه ورودی آغاز شد، خرداد ماه برای خرمشهر با کلنگ زنی یک بیمارستان و وعده نوسازی معابر شهری نیز همراه بود، هرچند در انتهای سال نماینده مردم خرمشهر در ارزیابی خود از این مراسم‌ها و وعده‌ها بیشتر آنها را شویی تبلیغاتی اعلام کرد که نتیجه چشمگیر در نظر مردم نداشته است.اواخر خرداد ماه سفر مقامات بازرگانی کویت به منطقه آزاد اروند و دیدار با ترکان، که سایت منطقه آزاد تعبیر پرواز به سوی سرمایه گذاری در اروند را برای آن به کار برد آخرین حادثه مهم دیگر منطقه بود که مدیر عامل در آن حضور چشمگیری نداشت.   

تیر؛ استعفا و انتصاب‌ها، آبادان شهری که کادوس در آن خاکستر شد  

تیرماه با استعفای مدیر حوزه مدیرعامل منطقه آزاد اروند میرموسوی آغاز شد که دلیل آن از سوی وی دوشغله بودن و مشغله فراوان اعلام شد، بلافاصله پس از این استعفا اعلام حکم انتصاب موعود شمخانی در این سمت اعلام شد که شائبه‌هایی را در خصوص نقش اعضاء بانفوذ هیئت مدیره در اداره این منطقه و عزل و انتصاب‌های آن در برابر اختیارات قانونی مدیرعامل طرح کرد. نکته مهمی که به این موضوع دامن می‌زد، خاموش ماندن مرد شماره یک منطقه آزاد در قبال این مسائل و اعلام حکم انتصاب بدون بردن نامی از او در سایت خبری این سازمان بود. اعلام حکم انتصاب مدیر مستعفی دوشغله در شغل جدید سخنگوی منطقه آزاد اروند، با اعلام تشکر زمانی از وی خبر دیگری بود که باعث شد، شائبه طبیعی نبودن این تغییر را همچنان تقویت کند. گفته می شود میرموسوی با یکی از مدیران ارشد سازمان منطقه آزاد اروند نسبت سببی دارد.  

 

تیرماه با حکم انتصاب عیسی خزینه‌پور به عنوان مدیرکل بازرسی اروند برای آقای زمانی به پایان رسید، خزینه پور در سوابق خود دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اهواز را داشت. در این روزها آبادان به شدت درگیر با دلالان املاک شده، قیمت‌ها هر روز در مسیر صعود می‌روند و کسی درک نمی‌کند پیش آنکه مردم طعم رفاه را بچشند این سختی بابت چیست!؟ 

آخر تیرماه با حادثه تلخ آتش سوزی کادوس همراه بود، خاکستر زندگی مردم کیلومترها برهوا رفت اما نه مدیران منتطقه آزاد و نه مشاوران در روز خاموش کردن آتش و اشک مردم حضوری میان ایشان نداشتند. این موضوع چیزی نبود که از چشم رسانه‌ها پنهان بماند، حتا خبر این واقعه در سایت منطقه آزاد اروند درج نشد، که نشان می‌داد این سازمان نتوانسته خود را میان مردم منطقه پیدا کند.

  مرداد؛ رایزنی‌های بزرگ و نبود امکانات کوچک برای مردم 

 

مردادماه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در سال 93 بجز سخنرانی برای عشایر و تاکید بر وعده‌هایی که پیشتر اعلام شده بود دست‌آورد جدیدی نداشت. اواسط مرداد ماه با اطلاع رسانی سید علی موسوی، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان در خصوص شرایط ورود خودروهای پلاک اروند آغازی بر حواشی بود که در مهرماه اوج گرفت و مسائل بسیاری در سطح ملی برای تردد و نحو استفاده از این خودروها ایجاد کرد. موضوع خودروهای منطقه آزاد اروند، عواید آن برای مردم آبادان و خرمشهر و نتایج توزیع این فرصت در خوزستان مسئله مهم روزهای بعد بود.

در حالی که روزهای آخر مرداد با آمارها و اعلام‌های معاونت‌های مختلف منطقه آزاد در خصوص تحقق اهداف بازرگانی و صادراتی گذشت، مدیرعامل منطقه آزاد چندان حضور چشمگیری در اعلام شرایط طرح‌ها و تحقق وعده‌هایی که به اقتصاد روز مردم در میانه تورم مربوط می‌شد، نداشت. روزهای آخر مرداد با خبر سفر رایزن تجاری 20 کشور به منطقه آزاد اروند و پررنگ‌تر شدن نقش مدیر سابق حوزه هنری و معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه مناطق آزاد کشور سپری شد، این درحالی است که چند ماهی از نیمه تعطیل شدن تنها سینمای فعال آبادان به دلیل نبود یک دستگاه پخش دیجیتال می‌گذرد و کودکان آبادانی از دیدن فیلم جنجالی مدرسه موش‌های 2 محروم هستند، نه شرکت نفت و نه منطقه آزاد حاضر به پرداخت هزینه مختصر خرید این وسیله نیستند، اما بنرهای تبلیغ جشنواره‌ها و جلسات راهبردی فرهنگی مدیران در سطوح مختلف برآستانه منطقه آزاد اروند برقرار است.    

شهریور؛ کلنگ زنی از یک‌سو و افتتاح نشدن از سوی دیگر

 

شهریور با کارگاه سینمایی جنگ در اروند آغاز شد، و همزمان جلسه‌ای با حضور مدیرعامل منطقه آزاد، مدیرکل ارشاد استان و مدیر بنیاد امام رضا برگزار شد که هدف آن حمایت از این بنیاد جهت برگزاری برنامه‌های دهه کرامت بود. مدیر روابط عمومی منطقه آزاد در روزهای ابتدایی شهریور خبر تاسیس خانه خبرنگاران آزاد را داد، که شعار آن "من یک خبر هستم، پس مهم هستم و نیاز به مخابره شدن دارم"؛ بود. به نظر می‌آید با توجه به شایعات موجود در سطح منطقه در خصوص اهداف سیاسی بعضی اعضاء تاثیرگذار هیئت مدیره منطقه آزاد اروند و اختلاف قدیمی ایشان با استاندر خوزستان، برای انتخابات در دوره آتی هدف اصلی اعلام این خبر نوعی آمادگی در یارگیری رسانه‌ای برای زمان مقرر باشد. 

با رسیدن هفته دولت در فعالیت‌های منطقه آزاد تب و تاب تازه دیده می‌شود، آقای زمانی در این روزها برج دوقلوی اروند را کلنگ زنی می‌کند و وعده تجهیز دو بیمارستان اصلی منطقه را می‌دهد. در همین روزها با انتشار اطلاعیه منطقه آزاد مبنی بر روشن شدن جایگاه مدیر این منطقه طبق قانون، روی دیگر سکه‌ای در حال نمایان شدن است که اساس آن ختم به رسمیت حاکمیتی متولیان منطقه آزاد و استقلال در تصمیم گیری‌ها می‌شود، هنوز کلنگ‌ها بر زمین می‌خورند اما خبری از افتتاح طرح‌های در دست اقدام از زمان مدیران قبلی منطقه نیست.   

                                                                                  ... ادامه دارد

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
0
0
این منطقه آزاد و مدیراش بجز گرفتاری اجاره و گرانی از اول سال هیچ برای مردم نداشتند آخر سال هم همه رفته اند شهرهای بالا پیش خانواده و ما مانده ایم و آبادان و هزار گفتاری کاش دولت کاری کند
فریبرز
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
0
0
فیدوس لطفان در مورد شرایط منطقه آزاد روشنگری کنید
سیروس
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
0
0
این که ما در ابتدا سال یا اخر سال عملکرد ها را پایش کنیم بسیار پسندیده و خوب هست به شرطی که فیدوس هم (برای خودش)اینکار انجام بده در حال حاضر و در ابتدا سال بعید هستش که مسیولین و معاونت های منطقه ازاد اروند افقی برای اخر سال خودشون در نظر گرفته باشند بیشتر انجام کارهای روزمره و کارهای تبلیغاتی و ارایه اطلاعات و اماری که هیچگاه با واقعیت همخوانی نداشته هیات مدیره فعلی منطقه ازاد اروند ازقوی ترین و با نفوذ ترین افراد حاضر در حکومت ایران هستند که سابقه های اجرایی و درخشانی دارند اما چه مسئله ای باعث شده که نتوانند سابقه قبلی در اینجا بروز بدهند جای سوال دارد شاید یک سری رو در واسی ها و سیاسی بازی هایی که ناشی از شرایظ سیساسی روز هست باعث اینکار شده اما به نظر بنده در وهله اول راه حل را باید در درون خود مجموعه سازمان منطقه ازاد اروند دید. با تماما احترام به همه عزیزانی که در این مجموعه خدوم در حال فعالیت هستند اما به نظر میرسد معاونین این سازمان از پشتوانه قوی تجربی و اجرایی برخوردار نیستند اگر قرار است که واقعا تحولی در این منطقه ایجاد شود که نشانه های ان را مردم بتوانند درک کنند هر معاون این سازمان بایست در حد یک وزیر باشد اگر این پتانسیل در استا نها دیگر مانند اذربایجان خراسان یا اصفهان ایجاد میشد(منطقه ازاد ) شک نفرمایید که تمام معاونین و مدیران این سازمان با تجربیات بالای 20 سال به کار گرفته میشدند در حال حاضر تجربیات خارج از سازمان اکثر مدیران منطقه ازاد بسیار کم است و اکثرا از دانشگاه مستقیما به سازمان امده اند در حوزه عمرانی و اجرایی به شدت این مسیله قابل لمس است .بطور مشهود در 4 سال گذشته معاونین و مدیران منطقه ازاد در حوزه عمرانی شاید تجربیاتشان محدود به پروژه های نیمه تمام همان سازمان محدود بوده و این مسیله را با تعداد پروزه های نیمه تمام و بلاتکلیف میتوان درک کرد در حوزه سرمایه گذاری اخباری که طی چند سال گذشته منتشر شده نشان از سرمایه گداری های کلان در این منطقه دارد که با جمع اعداد وارقام مطروحه به رقم های بالای چند هزار میلیارد ریال میرسد اما تاکنون و در چند سال گذشته چند واحد صنعتی در شهرک های صنعتی فعال شده و با تمام ظرفبت مشغول به کار هستند.ایا اگر حوزه صادراتی شلمچه مسدود شود سازمان منطقه ازاد اروند راهها و روش های دیگری جهت درامد زایی و توسعه پیش رو دارد؟ ایا در حوزه انرژی تاکنون
احمد جعفری
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
0
0
یک تازه وارد که بآبادان وارد میشود هیچ اثری ازعمران وآبادی ناشی از فعالیت منطقه آزاد نمیبیند آنچه که مشهود است خیل عظیم جوانان بیکاراست که بااختصاص چند خیابان اصلی بآنان بفروش اجناس بنجل و تاریخ گذشته و تقلبی چینی تحت عنوان بازار ته لنجی مشغول میباشند وکوچه ها و خیابانهای مملو از زباله بخصوص درناحیه ای مانند سده و مشاهده چند اتوموبیل عجیب و غریب ازمواردی است که بچشم میآید این آبادان علیرغم هیاهوی فراوان هنوز باآبادان سال 57فاصله زیادی دارد و تنها شهری است که بارشد منفی جمعیت مواجه است و این یکی البته برای مسئولین شهری چندان هم بدنیست
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END