آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      

دكتر محمد كیانوش راد نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی در جمع فعلان سیاسی و فرهنگی شهرستان دزفول اظهار داشت: وضعیت جامعه ایرانی از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، به نسبت دوره های قبل، سیر نزولی یافت. از نظر اقتصادی وضعیت خط فقر به نسبت دوره های قبل بدتر و به وضع اول انقلاب رسیده است. از نظر اجتماعی وضعیت طلاق، اعتیاد، جرم و جنایت، كثرت پرونده ها در دادگستری ها و شیوع بیماری هایی چون ایدز، همه گویای وضع نامناسب و تسریع آن است. از نظر فرهنگی گروه قابل توجهی از جوانان می گویند این انقلاب، انقلاب پدران ما بود. آنها همچون نسل قبل به انقلاب نمی نگرد.

نگاه نسل جوان به انقلاب و آینده متفاوت است

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه جوانان با نگاه غیر جانبدارانه به آینده می نگرند و با تحول مفاهیم ارزشی مواجه شده اند گفت: نسل گذشته نتوانسته ، مفاهیم و ارزش های خود را بصورت مستدل، به نسل بعدی یعنی جوانان امروز منتقل كند. از نظر سیاسی نیز، مردم به مشاركت بیشتر در تعیین سرنوشت خودشان مشتاق اند اما گه گاه با موانعی در این مسیر از نظربرمی خورند. همه این مسائل به ما می گوید اصلاحات روندی دائمی برای بهبود مستمر جامعه است.

اصلاح طلبی پالایش مداوم ناکارآمدی در کشور است

كیانوش راد با اظهار خرسندی در به بار نشستن حضور مردم در پای صندوق های رای گفت: اصلاح طلبی به معنای پالایش مداوم اجزاء ناكارآمد سیستم اداره كشور است.

 وی سپس با توضیح حق تعیین سرنوشت در قانون اساسی گفت: كشور در ملكیت هیچ گروه و طبقه خاصی نیست. كشور متعلق به همه مردم است و هر فرد ایرانی یك هفتاد میلیونم، در اداره و در منافع كشور سهم دارد و تنها با شركت فرض كردن كشور، می توان به مشاركت همه احاد مردم امیدوار بود. كشور از آن همه مردم است و عقیده، قومیت و یا نژاد نباید هیچ نقشی در كم و زیاد كردن این سهم داشته باشد. تنها در این صورت است كه واگرایی های اجتماعی و قومی، به همگرایی های ملی تغییر خواهد كرد.

رییس بنیاد خوزستان شناسی، در مورد دقت در عزل و نصب ها خصوصا در استان های قومی گفت: توجه به این مساله كه درانتخاب مسئولین ادارات، باید به حضور عادلانه اقوام توجه كرد، حرف گزاف و ادعایی زیاده خواهانه نیست. و اگربرخی از فعالان قومی به این مساله اعتراض دارند، نباید با برچسب های ناچسب و با راه انداختن هیاهو، حرف حق آنان را نشنیده گرفت.

دو خطر که دولت روحانی  را تهدید می کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تحلیل دولت روحانی و موفقیت دولت در جنبه های مختلف اقتصادی - سیاسی و اجتماعی گفت: دولت را دو خطر تهدید می كند كه می توان از مشكل نخبه گرایانه و حلقه محدود مدیران با سنین بالا نام برد. دولت باید بخش مهمی از توان خود را برای جذب و بكارگیری جوانان مصروف كند. البته جوان گرایی به معنی نادیده گرفتن توان و تخصص نیست، زیرا شعار جوان گرایی بدون ظرفیت های واقعی آنان ، خود می تواند مثل رفتار احمدی نژاد از یك مشی پوپولیستی هم برخوردار باشد .

کیانوش را افزود:  مساله بعد كه باید مورد توجه قرار داد، دست آویز قرار دادن حركت های پوپولیستی است كه نافی كار دقیق بلند مدت و برنامه ریزی شده است و می تواند دولت را بسوی نوعی عوام گرایی كه در دولت قبل هم بود كشانده و بدین شكل از اهداف دراز مدت و برنامه ریزی شده، دولت را دور كند.

این نماینده مجلس ششم در ادامه با مساله كارآمدی دولت گفت: دولت ها معمولا در دوره دوم محافظه كارتر می شوند و اگر دولت روحانی در دور بعد هم كرسی ریاست جمهوری را در دست داشته باشد احتمال نرمش بیشتر وكوتاه آمدن دولت، در برابر اقتدارگرایان بیشتر خواهد بود. اما این همه مساله نیست، دولت باید با تحقق شعارهایش در ایام انتخابات، و با كارآمد نشان دادن خود، به حفظ بدنه اجتماعی خود اهتمام ورزد. دكتر محمد كیانوش راد در مورد تعریف دموكراسی گفت: هر جناح یا حزب و یا فردی كه بر اساس تشخیص مردم آراء اكثریت را كسب نمود باید بتواند برنامه های خویش را اجراء كند و اعتدال به معنی تقسیم سهم نیست، بلكه دوری از تندروی و ندیدن واقعیت های جامعه است.

برداشت سطحی از اعتدال

كیانوش راد در ادامه در مورد ضرورت وجود احزاب در یك جامعه دموكراتیك گفت: دولت باید احزاب با گرایشات مختلف را تقویت كند و اگر یك جناح سیاسی به زمین خورد، دولت حاكم، علیرغم مخالفت با آن جناح، باید فرصت و امكان بازسازی را به مخالفین بدهد و از نظر مدنی و اجتماعی ، حتی برای مخالفان خود بسترهای لازم را مهیا كند. زیرا وجود مخالف، باعث نظارت و تصحیح مداوم رفتار دولت خواهد شد. اما باید توجه كرد، قرار نیست دولت بدنه اجرایی و بخش سیاست گذاری خود را در اختیار مخالفانش قراردهد. این برداشتی سطحی از اعتدال است كه متاسفانه برخی مدیران دولتی متوجه آن نیستند. در هیچ كجای دنیا و در هیچ نوع دموكراسی، بدنه اجرایی دولت كه كارگزار سیاست های دولت مورد قبول اكثریت مردم است، به بهانه اعتدال در اختیارمخالفان دولت حاكم قرار نمی گیرد. مگر اینكه در پست ها و موقعیت هایی باشد كه جنبه سیاست گذاری آن كم یا اصلا نباشد و موقعیت و پستی تخصصی باشد. البته در حوزه های تخصصی نباید خط و خطوط سیاسی را ملاك قرار داد دموكراسی در حوزه عمومی و سیاست گذاری. در اینجاست كه باید دقت كرد. دولت در بخش مدنی موظف به ایجاد بستر حتا برای مخالفان خویش است، اما در بعد اجرا، دولت موظف است و در حوزه تخصصی، تخصص ملاك حاكم است اجرای وعده های خود به مردمی است كه به شعارها و برنامه های او رای داده اند.

اعتدال معدل اصلاح طلبی است

وی با انتقاد از روش محافظه كاران ایران گفت: محافظه كاران در دنیا مخالف دموكراسی نیستند و تغییرات را با شیوه تدریجی و آهسته قبول دارند. اما در ایران محافظه كاران، پایبند قواعد دموكراسی و حق حاكمیت ملت در معنای واقعی نیستند و همه مشكل از همینجا آغاز می شود.

 دكتر محمد كیانوش راد در ادامه گفت: اعتدال معدل حركت اصلاح طلبی است. اصلاح طلبان طیف وسیع و متنوعی هستند. اعتدال به معنی، دوری از كند روی و تندروی است. اعتدال فقط مخالفت با تندروی نیست. اعتدال مخالفت با كندروی هم هست.

 وی روش اصلاح طلبی را هم استراتژی و هم تاكتیك اصلاح طلبان نامید و گفت: جریان اصلاحات در كشور تمام شدنی نیست بلكه هر روز باید به شرایط كامل تر شدن آن در كلیه اركان نظام توجه داشت. اصلاح طلبی یعنی بهبود مستمر و ارتقای مداوم كارآمدی یك نظام سیاسی. زیرا نظام ها ی سیاسی باید در خدمت مردم باشند و نه اینكه مردم در خدمت نظام سیاسی باشند.

۱۶ / ۰۹ / ۱۳۹۳
/
Histats.com START (standard) Histats.com END