آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
مروری بر وعده های انجام نشده منطقه آزاد اروند
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰

فیدوس: از مهر ماه سال 92 که تیم مدیریتی جدید سازمان منطقه آزاد اروند جایگزین شد تا کنون که بیش از یک سال می گذرد وعده های بسیاری از سوی مدیران سازمان داده شد که بعضی از آنها هیچگاه محقق نشد و اجرای برخی را باید سال دیگر بررسی کرد. در ذیل مروری داریم بر شماری از این وعده ها با چاشنی طنز.

اولین اظهارنظر مدیرعامل جدید: دعوت از مشاوران بین المللی ( 20 مهر 92) 

اسماعیل زمانی دعوت از مشاوران بین المللی و داخلی جهت طراحی منطقه آزاد اروند، برنامه ریزی و جذب سرمایه را از مهمترین اولویت های فعالیت در این سازمان اقتصادی دانست و گفت : مناطق آزاد می توانند دروازه رشد اقتصادی ایران شود. 
فیدوس: اصولا اولین اظهارنظرها را نباید زیاد جدی گرفت! هنوز گرم بودند!

 

***

 

تاسیس شیمی شهر (20 آذر 92) 

اسماعیل زمانی گفت: پیرو حضور دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در منطقه آزاد اروند و بازدید ایشان از بخش های مختلف ، صنعتی ، تجاری و گردشگری منطقه و دستور ویژه در خصوص احداث شهرک " شیمی شهر" در منطقه آزاد اروند تفاهم نامه ای در در جهت استقرار صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی بین سازمان منطقه آزاد اروند و پتروشیمی آبادان منعقد شد. 
فیدوس: از آن تاریخ تاکنون هیچ خبر جدیدی در این مورد اعلام نشده است. منتظر سال های بعد باشید!

 

***
 

کنسرسیوم بین المللی برای تدوین طرح جامع آبادان و خرمشهر (7 بهمن 92 ) 

اسماعیل زمانی: با توجه به گسترش محدوده منطقه آزاد اروند به کل شهرهای آبادان و خرمشهر طرح جامع شهری آبادان و خرمشهر (منطقه آزاد اروند) در موقعیت جدید تدوین می شود . اسماعیل زمانی گفت: این کار منوط بر تدوین طرح جامع شهرهای آبادان و خرمشهر است که برای این منظور از یک مشاور توانمند بین المللی با همراهی و همکاری مشاوران داخلی بهره خواهیم برد. 

فیدوس: خودمانیم این آقای زمانی خیلی به روابط بین المللی علاقه دارد، از یک چریک قدیمی ضد امپریالیسم بعید است!

 

 ***

 

ویلاشهر در مینوشهر ( 8 بهمن 92 ) 

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: موضوع توسعه گردشگری شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر در دستور این سازمان قرار گرفت. نعمت زاده اظهار کرد: به دنبال احیای این منطقه در قالب گردشگری هستیم برای این منظور در بخش هایی از آن ویلاهایی  تحت عنوان شهر ویلا احداث می شود که می تواند مورد استفاده و حتی خرید توسط گروه های مختلف اعم از ورزشکار، هنرمند  و سرمایه گذار قرار گیرد. به گفته وی ساخت بازارها و مراکز تجاری در این منطقه نیز دیده شده است.    

فیدوس: لطفا وقتی ساخته شد یک ویلای مشترک به علی دایی و مایلی کهن اختصاص دهید!

  

*** 

  

 حصارکشی (12 بهمن 92 )  

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد از شروع عملیات فنس‌کشی، طراحی و تعیین گیت‌های گمرکی جدید و نقشه‌کشی تعیین خرمشهر و آبادان به‌عنوان منطقه آزاد خبر داد. ترکان افزود: این کار طبق تحقیقاتی که انجام دادیم شدنی است و طراحی‌های آن انجام شده است. من در فاصله مدت زمانی که رئیس‌جمهور قصد سفر به خوزستان را داشتند به‌همراه مسئولان منطقه آزاد در این استان حاضر شدم و از تمامی حدود جدید بازدید و مسیر فنس‌کشی جدید را مشخص کردیم.

فیدوس: احتمالا در آن تاریخ  با استاندار خوزستان هماهنگ نکرده بودند!

***


خانه دار شدن مستاجرها در آبادان ( اول اسفند 92 ) 
 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند از خانه‌دار شدن مستاجران شهرهای آبادان و خرمشهر با برنامه ریزی های صورت گرفته خبرداد. زمانی افزود: به منظور کاهش فشار ناشی از افزایش قیمت نرخ املاک به ویژه برای مستاجران در صددیم تا با برنامه ریزی، وارائه راهکاری مناسب (همچون اعطای تسهیلات) و البته طبق ضوابطی خاص، مستاجران در شهرهای آبادان و خرمشهر صاحب خانه شوند. 

فیدوس: ممنون همه مستاجرهای آبادان و خرمشهر خانه دار شدند، حالا باید مستاجر از شهرهای دیگر وارد کنیم تا تدابیر فوق به یک دردی بخورد!

 

***

 

هتل شدن مجدد ساختمان منطقه آزاد اروند (6 اسفند 92 ) 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: با توجه به برنامه جدی این سازمان برای گسترش گردشگری، ساختمان فعلی این سازمان که پیش از جنگ تحمیلی نوع کاربری آن هتل بوده مجدداً به عنوان هتل فعالیت خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: بنای ما در سازمان منطقه آزاد اروند کوچک کردن ساختار تشکیلاتی است به طوری که واگذاری مجدد ساختمان فعلی این سازمان برای استفاده به عنوان هتل در دستور کار جدی ماست.   

فیدوس: اقامت در هتل لابد خوش گذشته که بی خیال جابجایی شده اند!

 

*** 

 

اجرای قوانین مناطق آزاد (23 اسفند 93 ) 

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند گفت: از ابتدای سال آینده قوانین و مقررات مربوط به مناطق آزاد در شهرهای آبادان و خرمشهر جاری و ساری خواهد شد.  

فیدوس: هشت ماه از اول سال 93 گذشت و هنوز ...

 

  ***   حصارکشی (4 اردیبهشت 93 )  

مدیرکل حقوقی و قراردادهای منطقه آزاد اروند گفت: برای انجام کامل عملیات فنس کشی اطراف محدوده منطقه آزاد اروند به هشت ماه زمان نیاز است.  
فیدوس: ایشان شش ماه بعد از آن تاریخ  باز هم گفت 8 ماه دیگر!  

 

***

 

جزیره گردشگری مینو ( 16 اردیبهشت 93)  

اکبر ترکان گفت: در مورد گردشگری در منطقه آزاد اروند قصد داریم جزیره مینو را به عنوان یك جزیره با امكانات مدرن‌تر برای ماندن تبدیل كنیم تا جریان اقتصادی آبادان و خرمشهر نیز تقویت شود .   

فیدوس: کوتاه بیاید! مینوشهر مدرن شد، جریان اقتصادی آبادان و خرمشهر هم به اندازه کافی تقویت شد! دیگر کافیست!

***

 

  

کشف حوزه نفتی برای توسعه آبادان و خرمشهر (14 تیر 93 ) 

اسماعیل زمانی از شناسایی یک حوزه نفتی خبر داد و بیان کرد: منطقه نفتی جدید مشترک بین ایران و عراق شناسایی و قرار است تحت نظر منطقه آزاد بهره برداری شود. زمانی ادامه داد: بخشی از سود این حوزه نفتی در اختیار منطقه برای توسعه زیرساخت‌ها خرمشهر و آبادان قرار می‌گیرد. وی اذعان کرد: حوزه نفتی در حد شناسایی باقی مانده و مراحل اکتشاف آن توسط منطقه آزاد اروند اعلام می‌شود.  

فیدوس: مردم آبادان و خرمشهر بپایید نفتی نشید! 

 
  ***

 

هواپیمایی اروند، بورس منطقه آزاد، بانک خارجی (24 تیر 93 ) 

عبداله کعبی عنوان کرد: در صدد هستیم که یک خط هوایی با نام اروند راه‌اندازی شود. سرمایه‌گذار راه‌اندازی شرکت هواپیمایی در منطقه آزاد اروند، آمادگی خود را اعلام کرده اما به دلیل تعهدی که نسبت به شرکت هواپیمایی قبلی وجود دارد تا زمانی که مجوز آن‌ها لغو نشود نسبت به شرکت دیگری تعهد ایجاد نمی‌شود.  قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند گفت: طرح تشکیل بورس منطقه آزاد اروند در مراحل تکمیلی و امید است که به صورت مطلوبی اجرا شود. کعبی در خصوص ورود بانک‌های خارجی به این منطقه ابراز امیدواری کرد: مذاکراتی در این خصوص صورت گرفته که اولویت با بانک‌های کشور سوئیس است اما بانک‌های کشورهایی که با آن‌ها روابط دیپلماتیک در سطح عالی داریم نیز می‌توانند پس از طی کردن مراحل قانونی در این منطقه حضوری فعال داشته باشند.   

فیدوس: می شود به شرط اینکه خیلی چیزها عوض شود!

 

 ***

 

 
طرح حمایتی زمین و مسکن (11 مرداد 93 ) 

قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند گفت: برای کاهش قیمت زمین و مسکن در آبادان و خرمشهر ، طرح های حمایتی اجرا می شود.
 
کعبی افزود: مردم هیچ نگرانی در زمینه تامین زمین و مسکن مورد نیاز خود نداشته باشند و باید بدانند سازمان منطقه آزاد اروند با اجرای برخی طرح‌‌های حمایتی جلوی افزایش کاذب قیمت مسکن در آبادان و خرمشهر را خواهد گرفت.

فیدوس: به جای حمایت از زمین و مسکن از مردم حمایت می کردید تا حالا به یک نتیجه ای رسیده بودید!

 

  ***کارت شهروندی ( 7 مهر 93 ) 

قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص صدور کارت شهروندی تحت عنوان «کارت شهروند اروند» تصریح کرد: بر اساس توافق به عمل آمده با بانک ملی و بر پایه اطلاعاتی که در اختیار دارند کارت شهروندی صادر می‌شود .
فیدوس:  می ترسیم با اجرای این طرح جمعیت آبادان و خرمشهر 4 میلیون نفر شود!

انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یاسین
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
بقول دکتر اقبالی افرادی می توانند سرنوشت جامعه خود را تغییر دهند که ابتدا بتوانند سرنوشت خودشان را تغییر دهند و حال قضاوت کنید که کدامیک از این آقایان در تخصص ، تحصیلات و یا عملکرد اجرائی گذشته خود موفق بوده اند؟
mohsen
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
سلام يه تحقيقي انجام بديد ببينيم اين امكانات و تسهيلات سمت مركز استان نرفته و استاندار روي انها دست نگذاشته ويا شايد دارن بررسي ميكنن ببين اگه ميشه اول اين امكانات رو به اهواز بدن بعد به اون هايي كه حقشونه
آبادانی
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
اگه گفتن بدون عمل به این شکل و به این راحتی پس من هم ( شهروند آبادانی ) می گویم : من تمام زمین های خشک آبادان را سبز می کنم من تمام آبهای شور آبادان و خرمشهر را شیرین و پر از ماهی می کنم من و من و من های دیگر . من می خوام به اینها بگویم که شما مردم آبادان و خرمشهر رو چی حساب کردید که این همه حرف بدون عمل می زنید آخر تا کی باید این مردم پای منافع شخصی شماها بسوزند . ما پالایشگاه داریم توی آبادان و فقط سمومات آن نصیب این مردمه . منطقه آزاد داریم که فقط باعث گرونی و ... در آبادان شده . وخیلی چیزهای دگیه که نمیخوام اسمش رو بیارم . با تشکر
سروش
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
عامو فیدوس ؛ کارت درست
علی
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
اشکال از خودمونه . که فقط به نظاره نشستیم
مریم
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
آقای یاسین نقل قول عالمانه ای از دکتراقبالی کردند که جای دارد که سایت فیدوس مصاحبه مجددی با ایشان انجام دهد و صریحا نظر ایشان را وضعیت منطقه آزاد بپرسد که مثلا با وجود امثال آقای کعبی ... میتوان به منطقه آزاد امید بست؟
احسان
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
با سلام خدمت برادران منطقه ازاد دوستان شما اگر بتوانید دم در ساختمانتان را جارو بزنید و پاکیزه نگه دارید ما کمال تشکر را از شما داریم ساختن و سروسامان دادن به وصع مردم پیشکش
احمدزاده
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
خانم مریم و آقای یاسین از نظرات دکتر اقبالی پیرامون منطقه آزاد نظر دادند و من هم نظرات او را در جاهای متعدد بخصوص نشریه بازار دیدم اصولا در جهان سوم روشنفکران نظریه پردازی میکنند و بیسوادها و لمپن ها آنها را اجرا و داغون میکنند
مهندس بیکار
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
نماینده های شهر تازه رفتن مجلس باید یه چند دهه دیگه بهشون فرصت بدین تا خوب جا بیفتن . منطقه آزاد اروند متاسفانه ...
مهدی
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
با سلام یک پروژه خیلیییییییییی بزرگ که بیلبوردهایش یک کمی از خودش بزرگتر بود را از قلم انداخته اید اره 8بانه کردن محور ابادان شلمچه (کنار جاده موجود حد فاصل ساختمان منطقه ازاد تا فلکه الفی)را فراموش کردید بگویید اره حضرات بعد از کلی مشاور گرفتن و تبلیغات حتی نتوانستند یه جاده صاف کنار ساختمان خودشون تو زمینهای مفت نفت بزنند تازه شانس اوردیم (مصاحبه تلوزیونی اخیر)اقای کعبی تبلیغات زیاد را ضد تبلیغات می دانند و گرنه .......
شهرام
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
مردم ابادان كلاهيكه ديگران رو سرتان گذاشتن برداريد و مطمئن باشيد اين خودمان هستيم كه بايد شهرمان را اباد كنيم نه مسوليني كه دائم فقط و فقط بفكر سمت و بهره بردن به حساب مردم ابادان هستند نمونه اش هم گراني زمين و ملك براي خودمان هست كه پولدارها امدند و خريدند و قيمت ها را كشيدند بالا و ما .....
ناصر
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
يه دوستي داشتيم بنام سعيد يادش بخير كمتر ديگه زيارتش ميكنيم ، تا مي اومديم يه انتقادي از اين اروندي ها و وعده هاشون بكنيم زود مي زد توي ذوقمون و اون رو كور مي كرد . درود بر فيدوس ضمنا خدمت دوست خوبم جناب ياسين عزيز نيز عرض مي كنم كه اين فرموده قرآن كريم است كه تا تغيري در خود انسان بوجود نياد خداوند هيچ تغييري در هيچ قومي بوجود نخواهد آورد و قول آقاي اقبالي نيست دوست گرامي !
اردشیر
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
فیدوس جان نتیجه کار گروه تهران چی شد؟استاندار محترم تونست حرفشو عملی کن یا حرف رییس جمهور محترم عملی میشه ؟فکر کنم تیم اقای روحانی روحانی تو مذاکرات هسته‌ای بتونه نتیجه بگیره اما تو مذاکرات منطقه ازاد با استاندار بعیده تیم دولت موفق بشه
سعيد
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
سلام ناصر خان ، بنده همن الان هم با تخريب مخالف هستم.بسياري از انتقاد ها غير سازنده بود و هست.( من انقادهاي فيدوس رو فاكتور ميگرم) از ابتداي شكل گيري اين منطقه همه كمر همت رو بستن تا اين منطقه رو ناكار آمد جلوه بدن كه ظاهرا شما و خيلي از عزيزان ديگه كه نامه ها نوشتن و مخالفت ها كردن به خواسته خودتون رسيديد. آقاي محترم از همين فردا اين منطقه رو جمش كنن و ديگه خبري هم از اين منطقه بازي هم نباشه شما راه حلي براي ارتقاي مرتبه اين دو شهر داريد ؟
خرمشهری
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
اگر اروند لایروبی بشه و شناور با ظرفیت بالا وارد اروند بشه گمرک رونق میگیره وبه طبع اون فعالیتهای دیگه هم رونق میگیره ...خرمشهر با اداره بندر وگمرک جون میگیره ..حالامیخواد منطقه آزاد باشه یا نه
حسن
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
سازمان منطقه ازاد اروند مشكل نيروي انساني دارد معاونين و مديران مشغول به كار در اين سازمان توانايي انجام كارهاي بزرگ ندارند در صحبت كردن بسيار توانمند هستند ولي كاري تا كنون انجام نداده اند فقط بهانه تراشي و توجيه ميكنند
کاردوست
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
...آیا واقعا مشکل مردم ثروتمند و ملاک و بی نیازه ابادان!!!فقط همین تحقق وعده های شیک و فانتزیه منطقه آزاد است?!!!!! میگوید این را ول کنید آن را رها کنید به فکره مردم باشید،میشود لطف کنید بگویید به فکره چه چیزه مردم?!! مینوشهر و ویلا برای ستاره های سینما!!شایعاتی شیک برای گلالود کردن اب و فرصت ماهی گرفتن برای سودجویان! نوع نوشته ها بیشتر به یک مجله ی سرگرمی شبیه شده است!آثاره منطقه ازاد بدون اتخاذ تصمیمات حمایتی برای مردم منطقه،جز به ضعیفتر شدنه سطح عوام در منطقه نمی انجامد.
کوروش
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
0
0
خدایش شما مقصر هستیکه از مدیری مثل زمانی که زندگیش تهرانه و فقط برای تفریح میاد اینجا انتظار کار دارید بقیه اعضای هیات مدیره رو هم نگاه کنید همین که آبادان رو نمی فروشن کلی جای شکر داره خدایا شکرت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END