آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      

سرانجام اختلاف نظر در مورد اختیارات و روابط بین استانداران و مناطق آزاد به حدی رسید که دو مسئول ارشد دولت شامل وزیر کشور و اکبر ترکان (معاون رییس جمهور) تصمیم گرفتند گامی در جهت رفع مشکلات و برقراری مصالحه بردارند.

شنبه گذشته نشست هم اندیشی در خصوص مناطق آزاد تجاری صنعتی به منظور بررسی پیشنهادات استانداران برای رونق بیشتر این مناطق و مرتفع نمودن مشکلات با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور، اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاریصنعتی، جمعی از استانداران و رؤسای مناطق آزاد در محل وزارت کشور برگزار شد.

تاکنون اخبار تفصیلی در خصوص مباحث مطرح شده در این جلسه منتشر نشده و تنها منبع انتشار خبر در این خصوص وزارت کشور بوده است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور در این خصوص نوشت: وزیر کشور در این نشست پیشنهاد ایجاد کارگروهی را که بتوان همه مسائل مربوط به توسعه منطقه ای و اختیارات هیأت مدیره را آسیب شناسی کرد، مطرح نمود. وی تصریح کرد:‌ جمع بندی مبتنی بر قوانین حاکم از جمله وظایف این کارگروه می باشد تا آنجایی که قانون دچار ضعف و جای اشکال است،‌ بررسی شود. در این نشست مقرر گردید؛ اعضای این کارگروه جمع بندی های خود را در سه بخش به وزار ت کشور اعلام نمایند.

در این نشست سه نفر به نمایندگی از مسئولین و روسای مناطق آزاد کشور و آقای فروزان مهر معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، مقتدایی استاندار خوزستان، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و جادری استاندار هرمزگان به نمایندگی از سوی وزارت کشور مسئولیت اداره و پیگیری این کارگروه را بر عهده گرفتند.

به گزارش فیدوس تصاویر منتشر شده از این نشست نشان می دهد که علاوه بر استاندار خوزستان، اسماعیل زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند، و فرج الله خبیر معاون استاندار خوزستان نیز حضور داشته اند.

ترکیب کارگروه پیشنهادی وزیر کشور گرچه به نفع وزارت کشور رقم خورده اما به هر حال نشان از آن دارد که مقامات ارشد دولت درصدد حل مشکلات موجود و رفع تنش ناشی از ابهام در اختیارات مابین استاندران و مدیران عامل مناطق آزاد کشور هستند. این اختلافات از آن جهت میان استانداران و سازمان های مناطق آزاد رخ می دهد که قانون مناطق آزاد کشور ، مدیران عامل آن مناطق را بالاترین مقام منطقه می داند و این بدان معناست که در حوزه مسوولیت یک استاندار، شهری وجود دارد که مدیرش از او فرمان نمی برد بلکه خود را مستقیما منصوب دولت می داند. مباحث ایجاد شده در استان خوزستان در هفته های اخیر به خصوص در مورد حصارکشی منطقه آزاد اروند که استاندار خوزستان با انجام آن مخالف است، نمود این اختلافات در حوزه وظایف و اختیارات استانداران و مدیران عامل مناطق آزاد بوده است.

حال باید دید نتایج بررسی های کارگروه مذکور چگونه و به نفع کدام طرف به اختلافات در این خصوص پایان می دهد. آیا راهی قانونی وجود خواهد داشت که نتیجه آن معادله برد- برد باشد؟

 

 

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کربلایی
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
باتشکر از اطلاع رسانی باید اصلاح نمایید که ترکیب این کارگروه شاید به نفع قوانین کشوری (ونه وزارت کشور) باشد اما قطعا "به هیچ وجه" به نفع استاندار خوزستان نیست. حتی اگر سه نماینده مناطق آزاد هم حضور نداشته باشند، باز هم ترکیب انتخاب شده ی وزارت کشور، به نفع استاندار خوزستان نخواهد بود. فراموش نکنید که بزرگترین و اصلیترین موضوع اختلاف در مورد منطقه ی آزاد اروند، قانون [...]ی و قانون [...]ی بوده که هیچکدام از سه استاندار دیگر دارای مناطق آزاد، چنین اقداماتی نداشته اند. وزارت کشور مجبور است به "وحدت رویه" در این مورد برسد و این یعنی یکسان سازی قانون. مطمئنا نمیتوان انتظار داشت که وزارت کشور اجازه دهد که بیش از نیمی از مناطق کشور، برخلاف منافع ملی-امنیتی کشور،بخشنامه هایی "استثناء کننده" به تصویب رسانده و اجرایی نمایند...
پژواک
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
امیدوارم حداقل آقای زمانی دیگر انجا سکوتشان را بشکنند واز منافع منطقه آزاد آبادان وخرمشهر دفاع کنند .
حبيب سربزير
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
وبالاخر ه راي كاركرؤه به أنكه زور بيشتري داشته باشدخواهد جرخيد, كار كروهي كه ازاوضاع اجتماعي واقتصادي دوشهر و خواسته مردم و توسعه منطقه اطلاع جنداني ندارند ونتيجه أن همين عقب افتادكيها وبعداز 10 سال دعواهاست درحاليكه در دوشهردهها كارشناس خبره حقوقي اقتصادي وكمركي وجود دارد ونيازي به اين همه هزينه نيست .
ناصر
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
انشاالله همه مسئولین در صدد رفع مشکلات عدیده مردم درد کشیده این مرز و بوم باشه.. ما اتظارمون از آقای زمانی سکوت نیست.. مردی که بالاترین مقام منطقه را دارد...!!!!
رضا
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
روزنامه کیهان امروز شنبه دهم ابان ماه گمرک ایران طی بخشنامه جدید اعلام کرد ورود خودروهای بالای 2500 سی سی ممنوع است . همچنین تردد خودروهای مناطق ازاد صرفادر محدوده منطقه ازاد مجاز است و کلیه دستگاهها جهت اجرای این مفاد فقط بایستی با سازمان منطقه هماهنگی نمایند .
رضا
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
0
0
فیدوس جان پیگیری کن .
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END