آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
بررسی رفع چالش‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط‌
براساس یک طرح آزمایشی که از سوی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان تهران مطرح شده، مقرر شد تا زمینه تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌صورت پایلوت اجرایی شود. از سوی دیگر سازمان توسعه تجارت نیز براساس توافقی متقاعد شد تا بنگاه‌های کوچک و متوسط را در اولویت شارژ مالی قرار دهد.
صاحبان کسب و کار سکه صنف پوشاک در پلاسکو با بیمه بیگانه بودند
این شرایط در حالی به دنبال حادثه پلاسکو برای واحدهای صنفی این مجتمع به‌وجود آمده که همواره داشتن بیمه و زیر پوشش قرار گرفتن واحدهای اقتصادی، اعم از صنفی، تجاری، صنعتی و... مورد تاکید مسئولان و فعالان صنعت بیمه بوده است، اما اینکه چرا هنوز برخی از این بخش‌ها و فعالان اقتصادی با بیمه بیگانه‌اند، سوال و جواب آن جای بررسی دارد؟
تاثیر حادثه پلاسکو بر اقتصاد پوشاک
از بين رفتن فرصت هاي شغلي بسيار، در طعمه حريق قرار گرفتن اجناس مغازه داران، اضافه شدن هزاران نفر به ليست بيکاري و... تنها قسمتي از مشکلات ايجاد شده در اقتصاد است. طبق آمار رسمي اعلام شده، حدود560 واحد توليد و تجاري در ساختمان پلاسکو بر ريزش و آتش سوزي نابود شدند. تحليل‌هاي و برآوردها حکايت از آن دارد که با فرض اشتغال به طور متوسط 5 نفر در هر واحد تجاري، حدود 3 هزار فرصت شغلي در اين مجتمع از بين رفته باشد.
بررسی واکنش متفاوت بازار ارز به آغاز کار ترامپ
با وجود منفی شدن رشد دلار پس از 8 ماه، عده‌ای از معامله‌گران ارزی اعتقاد دارند این روند در بهمن ماه ادامه پیدا نخواهد کرد. این عده انتظار دارند بازار ارز با آغاز به‌کار ترامپ واکنش متفاوتی ازخود نشان دهد. از سوی دیگر این گروه منفی شدن رشد دلار را ناشی از کاهش روزهای انتهایی دی‌ماه دانسته‌اند که به‌طور سنتی تقاضا در بازار افت می‌کند. آنها امیدوارند با ورود بازار به ماه جدید تقاضا در بازار افزایش پیدا کند.
بازگشت دوباره صنایع به چرخه اقتصادی
بعداز برجام رشد اقتصادی صورت گرفت که به وقوع پیوستن آن دور از انتظار نبود. هر چند فروش نفت تاثیر بسزایی در این توفیق داشت ولی صنایعی که قبل از برجام غیر فعال بودند و یا باظرفیت های پائین مشغول به کار بودند دوباره به چرخه بازگشتند که این امر هم تاثیر مثبتی در رشد اقتصادی داشت.
تشريفات الکترونيک گمرکي، موجب کاهش بوروکراسي و افزايش سرعت
با راه‌اندازي سامانه صدور مجوز الکترونيکي در پنجره واحد تجارت فرامرزي، بسياري از هزينه‌هاي پيگيري و مراجعه حضوري مکرر براي اخذ مجوزها، بروکراسي‌هاي مربوطه و زمان انجام تشريفات کالا به شدت کاهش پيدا خواهد کرد. از آن جايي که بوروکراسي هاي زمان‌بر يکي از موانع بزرگ رشد و توسعه اقتصاد ما محسوب مي شود؛ بهره گيري از گمرک الکترونيکي، مي‌تواند منجر به افزايش سرعت روند واردات و صادرات و همچنين کاهش بوروکراسي شود.
بررسی علائم پایداری در بازار ارز
در شرایط نسبتا پایدار بازار ارز دو دیدگاه در میان حاضران و ناظران بازار داخلی ارز شکل گرفته است. برخی معامله‌گران اعتقاد دارند روند کاهشی 5 روز گذشته ادامه پیدا خواهد کرد، حال آنکه گروهی دیگر در انتظار بازگشت قیمت به سطوح بالاتر هستند.
اطلاعیه بازار آبادان در خصوص وضعیت استقرار گمرک در خروجی منطقه آزاد اروند
به گزارش خبرنگار فیدوس در مطلب زیر از قول بازار آبادان به مزایای استقرار گمرک در خروجی منطقه آزاد وگیتها و معایب عدم استقرار گمرک در خروجی به صورت مفصل پرداخته شده است.
بررسی راهکار جدید گمرک برای ممانعت از قاچاق کالا
تله‌های الکترونیکی گمرک برای مبارزه با قاچاق کالا با اتصال الکترونیکی بارنامه به سامانه جامع امور گمرکی تکمیل و تبادل الکترونیکی اطلاعات میان انبارهای سازمان بنادر و گمرک آغاز شد. برنامه اصلی گمرک دسترسی به مانیفست بار کشتی‌ها و یا اصطلاحاً کریرها در زمان تخلیه بار و صدور تالی بوده و این موضوع اجرایی شده است.
وزارت صنعت چه سناریوی جدیدی را در سر می پروراند
طابق قانون برنامه پنجم توسعه، عوارض حاصل از صادرات مواد خام بايد براي تشويق صادرات کالاهاي با ارزش افزوده بازگردد. اکثريت فعالان بخش خصوصي موافق با اين اقدام هستند اما در اين ميان نيز افرادي وجود دارند که با اين امر مخالف هستند.
در راستای شفاف سازی اقتصاد کشور تصمیمات جدیدی اتخاذ شد
سازمان بورس و اوراق بهادار به پشتوانه مصوبه مجلس از 6 گروه از نهاد‌های مهم کشور خواست تا اطلاعات مالی خود را شفاف‌سازی کنند. طبق این ابلاغیه، کلیه نهادهای نظامی و انتظامی کشور، سازمان‌ها و نهادهای وقفی، بقاع متبرکه، کلیه صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و لشکری و نهادهای انقلاب اسلامی موظفند اطلاعات صورت‌های مالی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کنند.
بروکراسی های اداری؛ سرعت اجرای پروژه های مناطق آزاد را کاهش میدهد
بحث واگذاری مسئولیت مناطق آزاد به یکی از وزارتخانه ها بحث جدیدی نیست اما دلایل کارشناسی به صلاح نبودن انجام این کار به اندازه ای قوی بود که تا مدت ها دغدغه اصلی مناطق آزاد بود؛ همچنین تجربه نشان داده است بسیاری از فعالیت ها اگر در قالب یک وزارتخانه قرار گیرند امکان سرعت بخشی آنها به دلیل بروکراسی های اداری وجود نخواهد داشت.
منع ساخت مراکز تجاری در شمال تهران
مدیریت شهری با پذیرش دو اشکال اساسی در روند ساخت «مال»‌ها، در نظر دارد الگوی از قبل توصیه شده توسط کارشناسان را برای هدایت سرمایه‌گذاران به مناطق فقیر و مستعد – به لحاظ سرانه‌های تجاری - پیاده کند. در قالب نقشه «تنظیم و توزیع سرمایه‌گذاری در بازار مراکز تجاری چندمنظوره»، این نوع ساخت‌و‌سازها در مناطق جنوبی شهر – مناطق فرسوده - مشمول تخفیف تا 50 درصد در عوارض می‌شود.
فرجام تقابل تنگاتنگ اقتصادی چین و آمریکا
دونالد ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی خود، چین را متهم به ربودن مشاغل آمریکایی‌ها کرد و وعده داد که بر کالاهای چینی، تعرفه‌هایی سنگین اعمال خواهد کرد. همزمان سیاست‌های نامزد ترامپ برای وزارت خارجه، نزاع تجاری را به سطح هشدارهای نظامی رساند. آیا جنگی تجاری میان دو اقتصاد نخست جهان، احتمالی قوی است؟
پربازدیدها
Histats.com START (standard) Histats.com END