آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
بررسی دلایل بحران زدگی اقتصاد در چند سال اخیر
ولت آینده با هشت چالش مهم در اقتصاد کلان روبه‌رو خواهد بود. «نظام بانکی»، «صندوق‌های بازنشستگی»، «بازار بدهی»، «هدفمندی یارانه‌ها»، «نظام ارزی»، «بیکاری»، «سرمایه‌گذاری خارجی» و «محیط زیست» حوزه‌هایی است که سیاست‌گذاران دولت آینده می‌توانند دو رویکرد را در این حوزه‌ها اتخاذ کنند.
فراخوان مزایده کنزالمال:تکلیف روشن شد
به گزارش پایگاه خبری "فیدوس"مزایده بازار کنزالمال سرانجام با قیمت پایه شصت و هفت میلیارد و دویست میلیون توامان برای بیست هزار متر زمین و حدود نه هزار متر زیر بنای مفید اعلام شد.
رمزگشایی سیف از شاخص‌های مهم عملکرد سیستم بانکی
افزایش بیش از 31 درصدی تسهیلات پرداختی از سوی بانکها در حالی رقم خورد که آنطور که انتظار می‌رفت رونق به اقتصاد بازنگشت و همچنان بسیاری از بنگاه‌های تولیدی با کمبود تامین سرمایه در گردش دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال رییس کل بانک مرکزی می‌گوید اقتصاد ایران با موفقیت از رکود خارج شده و با توجه به غیرتورمی بودن دستاوردهای اقتصادی، سلامت در روند رشد اقتصادی کشور آغاز شده است.
نرخ سود، پای ۱۰ بانک را به هیات انتظامی باز کرد
علی نصیری نقش بازارها و از آن جمله بازار سرمایه را در تحقق انضباط در بازار پولی و مالی موثر دانست و گفت: هنگامی که گزینه‌های دیگری در بازارهایی مانند بازار سرمایه و مالی، برای سپرده گذاری که در بازار پولی به دنبال سود بالا است، در دسترس باشد، این امر موجب بالا رفتن نظم و انظباط در بازار پولی می شود؛ چراکه بانک ها و موسسات اعتباری به تنهایی نمی توانند انضباط پولی را حاکم کنند و این امر نیازمند عزمی همگانی است.
بررسی تاثیر هیجان انتخابات بر بازار سهام
از ابتدای سال‌جاری تاکنون، شاخص کل بورس تقریبا 2 درصد رشد کرده است. شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از 7/ 8 درصد رشد نشان داده است و فعالان بازار سهام سودهای قابل‌قبولی از این بازار به دست آورده‌اند. دلیل رشد شاخص‌های بورس در ابتدای سال، ریزش قابل توجه قیمت‌ها با هدف تامین نقدینگی شب عید توسط بورس‌بازان در انتهای سال گذشته و همچنین پیش‌بینی قابل‌قبول شرکت‌ها از سود سال مالی 96 بود. اما ....
در جدیدترین گزارش دورنمای اقتصاد جهانی صندوق بین المللی پول رقم خورد
طبق جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران از ۶.۵ درصد در سال میلادی گذشته، به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۷ و ۴.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ می‌رسد و رشد قیمتهای مصرف کننده ایران در سال میلادی جاری به ۱۱.۲ درصد می‌رسد که نسبت به ۸.۹ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش نشان می‌دهد با این همه در سال میلادی آینده به ۱۱ درصد بالغ می‌شود.
خروج پرونده نرخ سود از بایگانی بانک مرکزی
بانک مرکزی برای چندمین بار اعلام کرد که ممکن است نرخ سود بانکی کاهش یابد، موضوعی که پرونده آن چند وقتی است در بانک مرکزی خاک می‌خورد. حال دوباره رئیس کل اعلام کرده که قرار است گزارشی از روند نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار ارایه نماید. او البته این احتمال را هم داده که ممکن است نرخ سود بانکی در هفته‌های پیش رو، از سوی شورای پول و اعتبار کاهش یابد.
با توافق «گمرک»، «وزارت صنعت، معدن و تجارت» و «تولیدکنندگان داخلی پوشاک» صورت گرفت
آمارهای رسمی حاکی از این است که پوشاک از جمله کالاهایی است که بیشترین فراوانی قاچاق را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده است. در همین راستا با توجه به پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، مسوولان دولتی با هدف کاهش قاچاق پوشاک خارجی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، هشت برنامه جدید را در دستور کار قرار دادند.
نوید تحولی قابل توجه در اقتصاد و بازارهای مالی ایران
در راستای اعلام برنامه سال جدید دولت برای تحرک بازارها شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه‌های مهم خود را در چارچوب رفع محدودیت‌های بازار سرمایه تشریح کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی کاهش نرخ سود بین بانکی از 28 درصد تا حدود 17 درصد را دستاورد مهمی دانست و دو دست‌انداز در این مسیر را معرفی و ریسک‌های مرتبط با آن را برای نظام بانکی و سرمایه‌گذاران تبیین کرد و وزیر اقتصاد توضیح داد که چگونه با بهبود شاخص‌های اقتصادی، تاب‌آوری اقتصاد ایران بهبود یافته است.
بر اساس بررسی های موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني؛
پيش‌بيني‌ها حاكي از اين است زماني كه درآمدهاي نفتي افزايش مي‌يابد، بخش صنعت تضعيف خواهد شد. در واقع نخستين تاثير بيماري هلندي بر ساختار توليدي اقتصادهاي نفتي از طريق بازدهي بالاي كالاهاي غيرقابل مبادله و چرخش منابع از توليد به بازار كالاهاي غيرقابل تجارت صورت مي‌گيرد.
بررسی کارنامه هدفمندی یارانه و دلایل شکست انصراف از دریافت یارانه
یارانه نقدی، آن هم به نرخ ۴۵۵۰۰ تومان در هر ماه. برای برخی هنوز هم جذاب است. توانایی مالی‌اش را هم دارند؛ ولی ترجیح می‌دهند از دولت آن را بستانند و خرج حداقل یک وعده رفت و آمد در سوپرمارکت محله‌شان کنند. همان رقمی که با درشت ترین اسکناس موجود در اقتصاد ایران، تنها ۴ برگ را درگیر می‌کند و البته، یک پانصد تومانی اضافه‌تر.
پارلمان بخش خصوصی مقصران اصلی را معرفی کرد
موشکافی روند خصوصی‌سازی در ایران نشان می‌دهد که با وجود گذشت چند سال از ابلاغ قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 از یکسو و واگذاری‌هایی که صورت پذیرفته از سوی دیگر، نه تنها اهداف مشخص شده در قانون تحقق نیافته، بلکه در اغلب مواقع خصوصی‌سازی نیز به معنای واقعی آن رخ نداده است.
بررسی عملکرد دولت‌های دهم و یازدهم در فرایند اصلاح قانون کار
با توجه به اینکه لایحه وزارت کار در زمان وزارت کار و امور اجتماعی سابق به مجلس ارائه شده بود، این تغییرات در دولت فعلی در حد تغییراتی نظیر تغییر عنوان «وزارت کار و امور اجتماعی» به «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» بوده است در غیر این صورت آماده‌ایم اثبات کنیم که هیچ تغییری در ماهیت لایحه اعمال نشده است.
بررسی عوامل عدم استقبال مالکان بافت‌های فرسوده از تسهیلات دولتی
مسئولان وزارت راه و شهرسازی و همچنین مدیران شهری معتقدند که دولت و شهرداری، تسهیلات لازم برای نوسازی بافت فرسوده پایتخت و سایر شهرهای کشور را فراهم کرده اند اما نوسانات بخش مسکن و توان پایین اقتصادی ساکنان این محلات، اجرای این طرح را کند کرده است؛ از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی بالابودن نرخ سود تسهیلات، پایین بودن سقف وام های پرداختی و ... را علت عدم استقبال ساکنان بافت‌های فرسوده از تسهیلات دولتی می‌دانند
Histats.com START (standard) Histats.com END