آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
الزام بانک‌ها به رعایت استانداردهای جدید IFRS، چه تاثیری در روال وام دهی داشت؟
بانک مرکزی در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به انتشار میزان تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی می‌کند و تاکنون بدون اشاره به کیفیت تسهیلات پرداخت شده پیوسته افزایش کمیت را در این بخش انعکاس داده است، این در حالی است که گویا آمارهای اعلامی بانک مرکزی از سامانه تسهیلات و تعهدات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه‌بندی ISIC است.
افزایش قیمت مسکن طی 10 ماه گذشته، کدام قشر جامعه را دچار معظل کرد؟
علت افزایش حدود هشت درصدی معاملات مسکن شهر تهران طی ۱۰ ماهه سال‌جاری، ورود متقاضیان تجهیز‌شده به تسهیلات، به خصوص خانه‌اولی‌ها به بازار مسکن بوده است.تنها در بخش میانی جامعه این افزایش ایجاد شده که واحدهای متوسط قیمت و کوچک‌متراژ به فروش رفتند.
بررسی راهکارهای اتاق بازرگانی ایران برای توسعه کشور
دبيرخانه سه اتاق بازرگاني، اصناف و تعاون سه پیشنهاد به دولت برای توسعه کشور ارائه دادند . این سه پیشنهاد شامل تشکيل صندوق‌هاي توسعه منطقه‌اي و ايجاد هلدينگ‌هاي صادراتي با مشارکت دولت و تمرکزگرايي در کلان شهرهای دور و به حرکت به سمت تمرکززدايي بود،
تغییر سیاست‌های نظام بانکی در حمایت از تولید مورد موافقت قرار می گیرد؟
حجم انبوه مشکلات از یک سو و البته بی‌تدبیری و بی‌تفاوتی برخی مدیران و نهادهای دولتی از سوی دیگر موجب شد تا همچنان صنعتگران در میان مشکلات گرفتار باقی بمانند.صنعتگران به این نتیجه رسیدند که یکی از اولویت‌های اصلی مشکل با شبکه بانکی کشور است و بر این اساس نامه‌ای بیست و شش بندی از اولویت‌های مورد درخواست فراکسیون تولیدکنندگان اتاق ایران نوشتند.
آیا می توان از طریق مالیات مصرف، به مالیات ارزش افزوده رسید؟
معمولاً در تمام کشورها ماليات مصرف، از طريق صندوق هاي الکترونيکي از مصرف کننده گرفته مي شود؛ اما در ايران اين ماليات به اشتباه از توليدکننده اخذ مي شود که اين امر سرمايه در گردش را پايين مي آورد. از طريق ماليات بر مصرف مي بايست به سمت ماليات ارزش افزوده حرکت کرد. بدين معنا که بايد اخذ ماليات بر مصرف را چند سال متوالي ادامه دهيم تا فرهنگ مالياتي و نحوه وصول آن از مصرف کننده کاملاً جا بيفتد و سپس به تدريج از ماليات مصرف تغيير مسير به ماليات بر ارزش افزوده بدهيم.
تزریق نقدینگی بانکها به صنایع تا چه حد در میزان خروج از رکود موثر واقع می شود؟
با توجه به وضعیتی که تحریم‌ها برای بخش تولید به وجود آورده و فشارهایی که تولید‌کنندگان از این ناحیه متحمل می‌شوند، باید از آنها حمایت‌های بیشتری شود؛ این حمایت‌ها می‌تواند از طرق مختلفی مثل ارائه تسهیلات بانکی، کمک به تقویت سازو‌کارهای صادرات، ایجاد ارتباطات تجاری با کشورهای خارجی مثل کشورهای آسیای میانه و روسیه و امثال آن رخ دهد. در این زمینه با توجه به شرایطی که اروپا در آن گرفتار است، می‌توان ارتباط خوبی با آنها برقرار کرد و در زمینه‌های اقتصادی فرصت‌های خوبی را برای تولیدکنندگان به وجود آورد.
برای ورود رونق به بازار مسکن چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟
بازار مسکن بعد از چند سال رکود و نیز پس از برجام هنوز وارد دوره رونق خود نشده است و علی‌رغم تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر در جهت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی انجام گرفته است اما به دلیل عدم تخلیه کامل حباب قیمت مسکن منشأ گرفته از سال‌های قبل و هم‌چنین کاهش قدرت خرید خانوار طی سالیان اخیر که خود تابعی از شرایط اقتصاد کلان کشور است، این اقدامات کمکی به رونق بازار مسکن نکرده است.
راهکار انجام مبادلات تجاري بدون پوشش بانکي در همه کشورها مور است؟
انجام مبادلات تجاري بدون پوشش بانکيدر کشور ما به واقعیت پیوست، برقراري روابط تجاري از طريق ثبت شرکت در کشور مقصد، افتتاح شعبه اي از شرکت در کشورثالث و ارسال کالا با 10 درصد پول و عدم ثبت اسناد ثبتي نمونه اي از اين راهکارهاست. اما اعضاي اتاق بازرگاني بیان کردند که راهکار مدنظر نمي تواند در انجام مراودات تجاري با تمامي کشورها مؤثر واقع شود.
دستاوردهای منفی تداوم سیاست‌های اقتصادی فعلی چیست؟
بار سنگین تامین مالی اقتصاد ایران بر دوش نظام بانکی است. تکالیف بودجه‌ای که دولت بر دوش بانک‌ها می‌گذارد در نهایت منجر به افزایش نقدینگی و تورم خواهد شد. با بازبینی در نقش شبکه بانکی در تامین مالی اقتصاد، می‌توان مسیر خروج کشور از اقتصاد تک محوری را میسر کرد. این بازبینی با تنوع‌بخشی در نظام تامین مالی و افزایش سهم بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی ممکن است.
معادله مجهول شفافیت "صندوق های بازنشستگی" حل می شود؟
شفافيت ، سياست اصلي صندوق هاي بازنشستگي به حساب مي رود، نظارت بر شفاف بودن صندوق ها اقدامي ضروري است. از اين رو دولت براي رصد وضع مالي و کمک به شفافيت هر چه بيشتر وضعيت صندوق ها، سامانه هوشمند تجاري را راه اندازي نموده است. حال اين که اين صندوق تا چه حد بتواند در راستاي پايش تراکنش هاي مالي موفق عمل کند و عملکرد کارآتر و شفاف تري داشته باشد هنوز مشخص نیست.
استراتژی های دولت برای حفظ کاهش نرخ تورم چیست؟
با وجود سیاست‌های اقتصادی دولت در راستای کنترل نرخ تورم، افزایش نقدینگی متغیری جدی و تاثیرگذار در اقتصاد است که در آینده‌ای نه چندان دور منجر به بروز تورم خواهد شد اما گسستی در این بین وجود دارد که خیلی سریع اثر خود را روی تورم نمی‌گذارد و به دلیل همین امر در حال حاضر به آن توجه چندانی نمی‌شود‌‌.
ایران در مورد قراردادهای جدید هوایی سنجیده عمل کرده است؟
سابقه طولانی فشارهای گسترده بر صنعت هوایی ایران و محدودیت جدی شرکت های ایرانی در خرید هواپیما، تامین تجهیزات و تعمیر و نگهداری هواپیماها در سال های گذشته باعث شده شرکت های ایرانی در عقد قراردادهای جدید با رویکردی محافظه کارانه تر عمل کنند. احتمال این که شاید بار دیگر اوضاع روابط ایران با شرکت های فروشنده هواپیما به هم بریزد باعث شده نگاه کلان صنعت هوایی ایران به این سمت رود که تمام تخم مرغ های خود را در سبد یک شرکت هواپیماساز نریزد و به طور همزمان در چند جبهه فعالیت های خود برای عقد قراردادهای کلان را امتحان کند.
بررسی صدور پروانه های ساخت و ساز طی سه سال گذشته
فرمول دولت فعلی برای ترمیم اقتصاد بدون نقص نبود. سیاست‌های ضد‌تورمی دولت یازدهم طی سه سال و نیم گذشته باعث تعمیق رکود و در نتیجه راکد ماندن خرید و فروش در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور شد. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در این میان قربانی سیاست‌های ضدتورمی شد، بخش مسکن بود. به طوری که ادامه رکود باعث شد امسال تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران نسبت به سال 92 به یک چهارم برسد.
تشریح چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۶
در سال آتی، اقتصاد ایران به هم آوردی چالش‌هایی چون رفع موانع برداشته شدن تحریم‌ها، تأمین مالی بنگاه‌ها، بودجه دولت، رکود تولید و سکون بازارها، انباشت بدهی دولت به صندوق‌ها و پیمانکاران، تأمین انرژی موردنیاز برای توسعه و رشد پیش‌بینی شده، مهیاکردن زیرساخت‌ها، بیکاری، اقتصاد متکی به نفت و چالش قیمت نفت، نرخ بهره و چند نرخی بودن ارز خواهدرفت.‏
Histats.com START (standard) Histats.com END