آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
واکاوی دو روی سکه افزایش ثبت سفارش کالا
قله دماوند تعبیری بود که برای تعداد ثبت سفارش کالا استفاده شد.میزان ثبت سفارش کالا ماه‌های اردیبهشت خرداد و تیرماه به اوج خود رسید. اوجی که شاید تعبیر قله دماوند برای آن درست‌ترین باشد.
اثر تحولات ارزی ترکیه بر اقتصاد ایران بررسی شد
در هفته‌های اخیر نرخ لیر در مقابل دلار کاهش قابل توجهی داشته است. کارشناسان معتقدند این تغییرات در کشور همسایه، فرصت‌ها و تهدیداتی را در اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت. از یکسو این موضوع می‌تواند باعث افزایش تمایل به سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در املاک و مستغلات ترکیه و واردات گسترده محصولات مصرفی شود.
توافق جدید برای تخصیص ارز و ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد
معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از توافقات صورت گرفته پیرامون ثبت سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ابلاغ معاون اول رییس جمهور به وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک مرکزی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد.
تعادل بخشی به بازار با «مسکن استیجاری»
با شروع دهه۹۰ رفته‌رفته آثار مخرب سیاست‌های دولت وقت در اقتصاد نمایان شد. در همان سال‌ها بود که تب‌وتاب بازار مسکن فروریخت و این بخش مهم اقتصادی وارد دوره رکود شد؛ رکودی که ابتدا برخی کارشناسان و مسئولان آن را کوتاه‌مدت و اقتضای زمان می‌دانستند، اما اکنون گذشت زمان همه پیش‌بینی‌ها را نقش بر آب کرده است
ترمز قیمت خودروهای داخلی چه زمان کشیده می‌شود؟
ترمز قیمت خودروهای داخلی چه زمان کشیده می‌شود؟ سؤالی که جواب آن به فعالیت خودروسازان بستگی دارد. اگر آنها این چنین به فعالیت خود ادامه دهند بازار جز افزایش قیمت و کمبود با حالت دیگری روبه‌رو نمی‌شود.؛ اما اگر تولیدکنندگان، از پوسته خود خارج شوند و به فکر راهکارهایی باشند که حاشیه قیمت بازار و کارخانه کاهش پیدا کند، قطعاً ترمز قیمت‌ها کشیده خواهد شد.
واکاوی سیگنال بازارهای مجاور به دلار
روز پنج‌شنبه، بازار برای دومین روز متوالی در مدار افزایشی حرکت کرد. در ششمین روز هفته، شاخص ارزی در بازار آزاد از مرز ۱۰ هزار تومانی عبور کرد و به قیمت ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، رشد قیمت‌ها در بازارهای مجاور هرات و دبی، رفتار کج دار و مریز بازارساز، علامت سوال‌های فعالان در مورد بازار دوم و برخی اخبار سیاسی از جمله عواملی بودند که نوسان دلار را به کانال ۱۰ هزار تومانی بردند.
رشد حیرت‌انگیز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش مسکن
بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ مجموع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌هـای جدیـد مناطق شهری ایران، به قیمت جاری بالغ بر ۷۳٫۷ هزار میلیارد تومان بـوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۱۴٫۹ درصد افزایش داشته است.
مکث خریداران مسکن ادامه دارد؟
در حالی که طی چند ماه اخیر، انتظار افزایش قیمت فروشنده‌ها به شکل مستمر و دامنه‌دار وضعیت بازار مسکن را نابسامان کرده بود، به نظر می‌رسد با شکل‌گیری روند کاهشی قیمت ارز و سکه و تخلیه حباب از این بازارها، مختصات بازار مسکن نیز دستخوش تغییراتی شده است.
شایعه سازی مجازی دلال ها برای ممانعت از کاهش قیمت ها در بازار
قیمت دلار امروز بر خلاف انتظار روند کاهشی خود را دنبال نکرد. این در حالی است که بی تردید دصد زیادی از افزایش قیمت، صرفا دلایل روانی داشت. گزارش های دریافتی حاکی است برخی دلالان در این موضوع نقش داشتند. آنها که از افزایش ناگهانی قیمت در روزهای اخیر سود زیادی برده بودند، حاضر نیستند با کاهش قیمت، دلارهای خود را با مبلغ پایین تر عرضه کنند.
شفاف‌سازی،لازمه اجرای موفق بسته ارزی دولت
بخشنامه «آغاز به کار صرافی ها» دارای نکات مثبت فراوان اما در پاره ای از بندها، دچار ابهاماتی است که برای کارکرد بهتراین مقررات در بازار آزاد و بر بستر سامانه نیما،باید به این موارد توجه کرد.
جزئیات دستورالعمل ۸بندی نحوه معاملات صرافی‌ها اعلام شد
دستورالعمل نحوه معاملات صرافی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که بر اساس آن، صرافی‌ها مجاز هستند حداکثر تا ۵درصد حواله‌های ارزی را به اسکناس تبدیل کنند.
بازگشتن ارزهای خانگی به معنی افت بیشتر قیمت ارز خواهد بود/ آرامش به بازار بازگشت
نوسانات ارزی از اوج خود گذشته و به سوی آرامش دوباره می‌رود. پیش‌تر و در اوج التهاب بازار ارزی، چگونگی کار و فعالیت صرافی‌ها از جمله موضوعاتی بود که در باب آن چون و چرا می‌شد.
حال‎وهوای فردوسی بعد از ابلاغ بسته ارزی
با اعلام جزئیات بسته جدید ارزی از شب گذشته ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز نسبت به دیروز شدت بیشتری گرفته است. فعالان بازار پیش بینی می‌کنند با آزاد شدن خرید و فروش ارز در صرافی ها، حباب ارز و سکه بترکد.
بسته ارزي معجزه آسای دولت رونمایی شد
در جلسه هیئت وزیران که به ریاست رییس جمهور برگزار شد، اعضای دولت به بررسی پیشنهادهای بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار ارز و مسائل مربوط پرداخته و تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ کردند.
Histats.com START (standard) Histats.com END