آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
هجوم سکه به کانال جدید
در چهارمین روز هفته، دلار و سکه به سوی اهداف جدیدی حرکت کردند و توانستند از مرزهای مقاومتی ۱۴ هزار و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کنند. روز سه‌شنبه، شاخص ارزی با گذر از مرز ۱۴ هزار تومانی، حرکت به سوی کانال ۱۵ هزار تومانی را کلید زد.
پنج پرسش از آینده بورس پاسخ داده شد؛
عملکرد توفانی بازارها در سال ۹۷ یکی از بی‌سابقه‌ترین دوران اقتصاد کشور را رقم زد. جایی که دلار و سکه در اوج توانسته بودند بیش از ۲۰۰ درصد و بورس بالاتر از ۱۰۰ درصد سود به ثبت برسانند. طی یک هفته گذشته اما روندها کاملا معکوس شده است.
حریری: در این شرایط، به جای ۲ هزار صراف، با ۲۰ یا ۳۰ بانک مواجهیم
مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره تصویب لایحه CFT در مجلس می گوید: هر قدر استفاده ما از سیستم بانکی بین المللی بالاتر برود، ابزار بیشتری در اختیار سیاستگذار ارزی کشور قرار می گیرد و می تواند منظم تر سیاستگذاری کند.
دلار از کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت
در دومین روز هفته، بازار ارز و سکه در یک نیمه، راه کاهشی را در پیش گرفت و در نیمه دوم به‌دنبال جبران مسیر نزولی بود. روز یکشنبه، دلار حدود ساعت ۱۱ صبح در میان معامله‌گران حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشت
عملیات بازار باز به زودی در اقتصاد ایران کلید می‌خورد
در آخرین روز اولین دهه پاییز، «شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی» برای نخستین بار به بانک مرکزی اجازه داد تا از «عملیات بازار باز» استفاده کند. این سازوکار کنترل پولی طی دهه‌های اخیر به‌عنوان موثرترین ابزار ثبات‌ساز در بازار پول مطرح شده است که علاوه‌بر تسهیل به افسار کشیدن تورم می‌تواند زمینه حرکت اقتصاد از فاز رکودی به فاز رونق باشد
سکه امامی ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان شد
امروز دلار که در کانال ۱۴ تومان بود، ساعتی پیش به کانال ۱۳ تومان آمد و دقایقی قبل، وارد کانال ۱۲ هزار تومان شده است. دلار در حال حاضر، از قیمت ۱۲۶۰۰ تا ۱۲۸۰۰ خرید و فروش می‌شود. همچنین هر قطعه سکه امامی در بازار امروز تهران ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان معامله شد.
ایست شاخص در نیمه قله جدید ۱۹۵ هزار واحدی
بازار سهام در حالی جهش قابل‌توجهی را از نیمه شهریورماه سال جاری تجربه کرد که در آستانه ورود به مرز ۲۰۰هزار واحدی، روندی اصلاحی در پیش گرفت.
۵ کشوری که از دلار فاصله می گیرند
هرچند دلار آمریکا فعلا احساس راحتی می‌کند اما در افق ارز ذخیره اول جهان، ابرهایی در حال جمع شدن هستند. بازیگران بزرگ جهان سانتیمتر به سانتیمتر در حال کاهش وابستگی خود به دلار هستند.
اثر نوسانات دلار بر بخش مسکن بررسی شد
تغییرات قیمت دلار می‌تواند از سه جهت بازار مسکن را تحت‌تاثیر قرار دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش قیمت ارز مشروط به شکل‌گیری ثبات نسبی، از یکسو بر جو روانی منفی حاکم در بازار معاملات مسکن اثر می‌گذارد و سبب بهبود انتظارات در این بازار می‌شود
جزئیات معاملات بانکی ارز
استعلام از برخی شعب بانکی حکایت از آن دارد که امروز چهارشنبه (یازدهم مهرماه) بانکها هر دلار را از مردم ۱۰۵۰۰ تومان و هر یورو را ۱۱۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند.
دخالت بانک مرکزی در بازار منجر به تعدیل نرخ ارز شد؛
یک استاد دانشگاه با اشاره به کاهش قیمت‌ ارزهای خارجی در بازار ارز این اتفاق را بخاطر دادن اختیارات بیشتر به بانک مرکزی و همچنین توقف اعطای ارز ۳۸۰۰ تومانی برای خوراک پتروشیمی‌ها ارزیابی کرد.
روند قیمت دلار معکوس شد
روز دوشنبه، دلالان ارز از بازار عقب‌نشینی کردند تا قیمت دلار و سایر ارزها سیر نزولی بگیرد. در سومین روز هفته، دلار در همان ابتدای روز سقف خود را در محدوده ۱۷ هزار تومانی ثبت کرد و پس از آن با قرار گرفتن در موج کاهشی به میانه کانال ۱۵ هزارتومانی رفت.
راهکار تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بررسی شد
رئیس‌کل بانک مرکزی در یک بخشنامه بانک‌ها را ملزم به تسویه مانده اضافه برداشت‌ها کرد. در این بخشنامه تاکید شده که در صورت اقدام نکردن جدی بانک‌ها در این زمینه، با برخورد انضباطی روبه‌رو خواهند شد.
واکاوی سناریوی توقف طرح «تأمین کالاهای اساسی» در مجلس
درحالی که روز گذشته اخباری از مجلس مبنی بر توقف طرح «تأمین کالاهای اساسی» در رسانه ها پیچید، اخبار جدید خبر از جایگزینی این طرح به جای پرداخت یارانه نقدی دارد.
Histats.com START (standard) Histats.com END