آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
بررسی تاثیرات انتخاب جناح رقیب دولت بر بازار سرمایه
با نزدیک شدن به روز سرنوشت‌ساز انتخابات ریاست‌جمهوری، فضای احتیاطی بر بازار سهام سایه انداخته است؛ به‌طوری‌که همزمان با محدود شدن نوسانات شاخص بورس، ارزش معاملات نیز به‌طور محسوسی کاهش یافته است. گرچه نامزدها برنامه مشخصی در حوزه بازار سرمایه ارائه نداده‌اند، اما می‌توان نوع رویکردهای اقتصادی آنها را بر سه حوزه اساسی مسیر تورم، نرخ دلار و آینده برجام اثرگذار دانست.
وعده های برخی کاندیدا در راستای مصادره اموال مردم است
هر دم از این باغ بری می‌رسد. درحالی‌ که تنها ٤روز تا بسته‌شدن پرونده انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری مانده، روزگذشته یکی ازنامزدها، با رونمایی از پایگاه www.maskan٩٦.ir، به نوعی وعده داد که ٣‌میلیون خانه‌های خالی را از چنگ ٤‌درصد ثروتمند جامعه خارج و بین ٩٦‌درصد باقیمانده توزیع می‌کند.
جشن بزرگ اروند در آستانه سفر رئیس جمهور به خوزستان
به گزارش فیدوس امروز رسماً با خروج گمرک از بازارهای درون محدوده اروند آزاد شد.
توسعه تجارت و جلب سرمایه های خارجی؛ اشتغال یا حمایت از اقشار آسیب پذیر؟
سیاست گذاری در بخش مسکن، بورس، تجارت خارجی، حمایت از اقشار آسیب پذیر، ایجاد اشتغال، مبارزه با فساد، توسعه گردشگری و ... حوزه ها و مسائل اقتصادی است که هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری دوازدهم برنامه و وعده های خود را درباره آن اعلام داشته و در معرض رای مردم قرار داده اند.
تمام آمارها و ارقام در گمرک جمهوری اسلامی بسیار شفاف است
مصطفی میرسلیم در بخشی از توضیحات خود در سومین مناظره انتخاباتی در واکنش به توضیحات اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، امکانات مبارزه با قاچاق را نقد کرد و زیر سوال برد. گمرک ایران ادعای این کاندیدای ریاست‌جمهوری در خصوص گمرک را تکذیب کرد و گفت گمرک جمهوری اسلامی ایران به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری در روزهای نخست سال جاری مبنی بر تجهیز گمرکات به دستگاه‌های ایکس ری اقدام به برنامه‌ریزی برای خرید ١٩ دستگاه ایکس ری کرده است.
بانکها می‌خواهند از آب گل‌آلود سهام عدالت هم ماهی بگیرند
اگرچه کمتر از یک ماه از اعلام دولت برای ارایه سود سهام عدالت به مشمولان می‌گذرد، اما تا شهریورماه زمان باقی است تا مردم شماره حساب های خود را اعلام کرده و اطلاعات حساب خود را وارد نمایند. اکنون دیگر ده سال زمان برای در اختیار گرفتن سهام عدالت مشمولان از سوی دولت سپری شده و از امسال باید هم سود سهام به حساب آنها واریز شود و هم برنامه ها برای آزادسازی آن از سوی دولت، رنگ و بوی عملیاتی به خود گیرد.
پرداخت یارانه و کارانه نتیجه‌ای جز نابرابری بیشتر و تحمیل تورم بر جامعه ندارد
هنوز چند روز از ارسال لایحه هدفمندی یارانه‌ها به مجلس نگذشته بود که شهردار تهران با نوشتن نامه‌ای به رییس مجلس، به شدت با آن مخالفت کرد. وی در آن نامه تاکید داشت که اجرای این سیاست در ظاهر به نفع قشر ضعیف جامعه است ولی در واقع سبب افزایش قیمت‌ها و سختی برای سایر اقشار جامعه خواهد شد. اکنون بعد از گذشت هشت سال و اندی، نویسنده این نامه که در قامت کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ظاهر شده، وعده اصلی‌اش افزایش مبلغ یارانه نقدی است؛ آن‌هم چند برابر!
تحلیلی از پشت پرده خزانه خالی بانک مرکزی
رییس کل بانک مرکزی هم در واکنش به وعده‌های بی‌اساس نامزد‌ها گفت: اقتصاد ایران دیگر ظرفیت تخریب ندارد چراکه در سال‌های گذشته به اندازه کافی از برنامه‌ها و سیاست‌های غلط اقتصادی ضربه خورده است. اگر شرایط قبلی اقتصاد ادامه پیدا می‌کرد، اقتصاد ایران شبیه ونزوئلا شده بود. وعده‌های بی‌منطق و کذب برخی از نامزدها سبب شد تا سکوت آقای رییس کل بشکند و از اسامی بدهکاران درشت نظام بانکی پرده بردارد.
مسکن مهر گره کور مسکن اجتماعی را باز می کند؟
وزارت راه که طی ۴سال اخیر برنامه موثر و موفقی برای بهبود وضعیت مسکن نداشته، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکن اجتماعی در سال ۹۶ خبر داده است. طرح مسکن اجتماعی که سابقه آن به بیش از دو دهه قبل و دوره وزارت عباس آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی دولت ششم بازمی‌گردد، در دولت یازدهم و با بازگشت وی به وزارت راه و شهرسازی بعنوان برگ برنده این وزارتخانه برای کمک به خانه دار شدن مردم ارائه شده است.
نماینده رامیان و آزادشهر تشریح کرد
روز یکشنبه حسن روحانی برای بررسی دقیق‌تر وضعیت حادثه انفجار معدن زغال‌سنگ و دیدار با کارگران و خانواده تعدادی از داغ دیدگان به منطقه آزادشهر استان گلستان سفر کرد، اما این سفر با حواشی نیز همراه بود، نماینده رامیان و آزادشهر درباره جوسازی‌های برخی از سایت‌ها درباره حمله کارگران به خودرو رئیس تأکید کرد: اعتراض کارگران به آن اندازه که در سایت‌ها مطرح می‌شود، نبود و دلیل این کار سایت‌ها هم این است که نزدیک انتخابات است و فضاسازی‌هایی از سوی رقبا صورت می‌گیرد.
هراس تولیدکنندگان از مشخص نبودن آینده سیاسی کشور
با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری دست نگه داشته‌اند تا ببینند پس از انتخابات چه خواهد شد؟ توقف سرمایه‌گذاری‌ها در بازار مسکن، بازار ارز، سکه و طلا، بازارهای مالی و بورس و حتی سرمایه‌گذاری در بخش صنعت تبعات رکودی است که در آستانه انتخابات دامنگیر بخش‌های مختلف اقتصادی می‌شود و تا چندین ماه پس از آن تا مشخص شدن سیاست دولت جدید ادامه خواهد داشت.
در پی پخش مناظره دوم کاندیدای ریاست جمهوری؛
در حالی‌که برخی مباحث مطرح شده در مناظره دوم دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه با واکنش ها و به عبارت بهتر تکذیبیه‌های مختلف از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گرفته تا وزارت علوم و دفاع و ... مواجه شده، بانک‌ها نیز به بخش هایی از این مناظره واکنش نشان دادند. در نخستین واکنش، رئیس شورای عالی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی به اتهام مطرح شده از سوی یکی از کاندیداها مبنی بر زد و بند در شبکه بانکی پاسخ داد.
یارانه به عنوان یک برگ برنده در دستان برخی کاندیدا قرار گرفته است
محمود جامساز درباره تفکر پرداخت یارانه‌های نقدی اظهار کرد: به طور کلی تفکر پرداخت یارانه‌های نقدی بر اقشار آسیب‌پذیر در راستای جبران تورم بوده است. زیرا تورم قدرت خرید اقشار مردم به خصوص حقوق‌بگیران و دستمزدبگیران و طبقات آسیب‌پذیر را کاهش داده و معیشت آنان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌کند و از آنجایی که در ایران نیز در سال‌های گذشته چنین اتفاقی افتاد و مسئولان امر نیز با علم به اینکه عدم تامین معیشت خانوار توسط نان‌آور خانواده تبعات اجتماعی ناهنجاری به دنبال خواهد داشت
خروج بازار مسکن از رکود با اهرم افزایش قدرت خرید خانه اولی ها
شورای پول و اعتبار در راستای کمک به رونق تولید و اشتغال در جامعه و به منظور تقویت تامین مالی بخش مسکن و افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده به زوجین موافقت کرد. با مصوبه تسهیلات سپرده پس‌انداز مسکن یکم از ۸۰ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت، بنابراین به هر زوج ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END