آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
طبق تفاهم‌نامه جدید مناطق آزاد و گمرک صورت گرفت
مدیر گسترش و تسهیل صادرات و امور گمرکی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از امضای تفاهم نامه جدید میان دبیرخانه شورای عالی و گمرک جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
مغول‌ها در اروند به دنبال چه می‌گردند
فیدوس-قصد معرفی لابی‌های فساد در رابطه با اروند به عنوان مقدمه دیگر برای افشاء نام و نشان این جریان‌های فاسد و اهداف ایشان را داریم
بررسی راهکارهای کند کردن تیغ تحریم بر اقتصاد
کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی با رصد نیمه نخست سال، انتظارات از نیمه دوم را بیان کردند. به نظر اولین و مهم‌ترین انتظار از دولت دوازدهم، تسریع در اصلاحات اقتصادی است. تحلیلگران معتقدند باید به منظور تامین امنیت اقتصادی کشور در مقابل شوک‌های سیاسی، اصلاحات اقتصادی در اولویت اول کشور قرار گیرد.
مدیرعامل سابق یک بانک دولتی: شرایط جدید تسهیلات مسکن عطف به ماسبق می شود!
به گزارش فیدوس؛ به نظر می رسد با توجه به وجود بند ۵ فصل «ز» در قرارداد افتتاح حساب مسکن یکم، هر گونه تغییر شرایط در نحوه اعطا و بارپرداخت تسهیلات مسکن از محل صندوق مسکن یکم عطف به ماسبق می شود.
بررسی اقتصاد خاورمیانه در صورت تمدید نشدن توافق کاهش تولید؛
هرچند توافق کاهش تولید اوپک منجر به کاهش تدریجی شکاف بین عرضه و تقاضا نسبت به وضعیت مازاد عرضه بالا در سال‌های 2014 تا 2016 شده اما «ما دلایل بزرگی نمی‌بینیم که میزان ذخایر نفتی خیلی از ارقام بالای فعلی پایین بیاید‌. از این رو، دلایل زیادی نمی‌بینیم که قیمت‌ها در سال 2018 و همچنین 2019 بالا یا پایین برود‌.
واکاوی رفتار سهامداران تحت تاثیر تحولات سیاسی و اقتصادی؛
سهامداران در هر دوره زمانی واکنش‌های متفاوتی را در داد و ستدها از خود نشان می‌دهند و اتمسفر کلی معاملات مشخص می‌کند که نگاه کلی سرمایه‌گذاران به بورس باید چگونه رقم بخورد. در شرایط فعلی که شاهد تحولات تازه‌ای در حوزه اقتصادی و سیاسی هستیم برخی از ارزیابی‌ها باید بر بسترهای تازه‌تری استوار شود.
در جمع مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور با حضور کرباسیان و بانک مطرح شد؛
مسعود کرباسیان در جمع مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور که با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد، تاکید کرد: برای افزایش سرمایه گذاری، توسعه گردشگری، رفع محرومیت ها، استفاده از فضای بعد از برجام، رونق کسب و کار و تولید و صنعت در مناطق آزاد باید برنامه های جداگانه همراه با در نظر گرفتن اولویت ها را در این مناطق تدوین کرد.
بررسی تاوان فوبیای دلار ۴ هزار تومانی
به گزارش فیدوس؛ جابه‌جایی سطح قیمتی دلار در دو روز گذشته، فرصت مناسبی برای دور شدن از تله‌های خودساخته‌ای است که سال‌ها بر ذهن سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و حتی فعالان رسانه‌ای و اقتصادی نقش بسته است.
شرایط جدید وام مسکن بررسی شد؛
سیاستگذار مسکن به دنبال «تعادل بیشتر در منابع بانکی» شرایط دریافت تسهیلات مسکن را به زودی تغییر می‌دهد؛ بر این اساس سه ویژگی «زمان انتظار»، «نرخ سود» و «مدت بازپرداخت» برای متقاضیان دریافت وام از محل «صندوق پس‌انداز مسکن یکم» تسهیل می‌شود.
چرا خطاهای سیاست‌گذاری از سوی دولت‌های مختلف تکرار می‌شود؟
به گزارش فیدوس؛ بررسی رفتارهای اقتصادی دولت‌ها حاکی از این است که عموما در بخش سیاست‌گذاری دچار آزمون و خطا هستند؛ درواقع بسیاری از خطاهای دولت‌ها از سوی اخلاف آنها نیز تکرار شده است. ظاهرا سیاست‌گذاری در تله‌های ذهنی خودساخته‌ای اسیر است که ساختار اصلی آن از دولتی به دولتی دیگر تغییر نمی‌کند
سیاست‌های دولت در بازار سرمایه و پول تشریح شد؛
سیاست‌های جدید بانک مسکن در بخش تامین مالی مبتنی با تمرکز بر «بازار سرمایه» و «بازار پول» منتشر شد. این سیاست‌ها که در قالب «انتشار اوراق رهنی مسکن»، «راه‌اندازی صندوق‌های املاک‌و‌مستغلات»، «راه‌اندازی 15 صندوق‌ زمین و ساختمان» و «انتشار اوراق صکوک» منتشر شده است،
بودجه سالانه دولت صرف کدام بخش ها می شود؟!
به گزارش فیدوس؛ گرچه با روند کاهشی نرخ تورم، درصد افزایش حقوق کارکنان نیز رو به کاهش بوده ولی در هر حال مجموع هزینه های دولت در اعتبارات جاری و پرداخت حقوق و دستمزد همواره با افزایش سالانه همراه بوده و عمده بودجه سالانه را صرف می‌کند.
بررسی قدرت خرید مسکن در استان‌ها؛
به گزارش فیدوس؛ بازار معاملات کشوری مسکن با چرخش مثبت در نیمه اول امسال، وارد مسیر «خروج از رکود» شد. آمارهای مربوط به خرید و فروش واحد مسکونی در کل شهرهای کشور حاکی است: معاملات کشوری ملک بعد از افت ۴۰ درصدی در سال ۹۵، از اوایل امسال در تعقیب تحولات بازار مسکن پایتخت، با افزایش در حجم خرید و فروش روبه‌رو شد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عنوان کرد
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر استفاده و توجه به ظرفیت‌های محلی تاکید و خاطرنشان کرد: هنگام جذب سرمایه ‌گذار در مناطق آزاد باید توسعه و منفعت جوامع محلی را در نظر گرفت. مناطق آزاد در مسیر دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند و این امر در چابهار به عنوان یکی از نقاط بسیار مهم و راهبردی کشور در حال پیگیری است.
Histats.com START (standard) Histats.com END