آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
چهار سیگنال مثبت برای خروج بازار بورس از سقوط
به‌دنبال برخی ابهامات در فضای اقتصادی-سیاسی، بورس تهران روزهای کم‌رمق و نزولی را سپری می‌کند. این در حالی است که از نگاه بازار می‌توان چهار سیگنال مثبت را جست‌وجو کرد. در این میان، نسبت قیمت به درآمد (P/ E) بازار به حدود 9/ 6 مرتبه رسیده، در شرایطی که طی یک سال اخیر به‌طور میانگین بالای 7 مرتبه قرار داشته است.
بررسی ضعف های موجود در مصوبه جدید مالیات 25درصدی بر ساخت‌وساز
به گزارش فیدوس؛ در واقع دریافت مالیات متعادل و منطقی، امری است طبیعی و دولت می‌توانست به‌طور تدریجی رقم این مالیات را به این رقم و به این فرمول جدید برساند نه اینکه یک شبه با تعیین فرمولی جدید دست به چند برابر کردن مالیات بر ساخت‌وسازها بزند بدین ترتیب علامت سوال‌های کمتری در ذهن مردم به خصوص سازندگان و عرضه‌کنندگان ایجاد می‌شد
بررسی چالش پیش روی تسویه بدهی‌های ارزی
بررسی‌ها نشان می‌دهد سیاست تثبیت ارزی از دو زاویه به اقتصاد آسیب وارد کرده است. از یک زاویه، تثبیت نرخ در شرایط تورم بالا، باعث جهش نرخ ارز شده که نتیجه آن رشد آنی قیمت‌ها، افزایش هزینه‌های تولید و ناشفاف شدن فضای اقتصاد کلان بوده است. اما در بعد پنهان، جهش نرخ ارزی مشکلاتی را برای تسویه بدهی ارزی ایجاد کرده است!
از کاهش کیفیت کالاها تا تخفیف‌های نجومی در برخی فروشگاه های زنجیره ای؛
تاسیس فروشگاه‌های‌ زنجیره‌ای‌ که در گذشته در اختیار ارگان‌ها و موسسات دولتی و شبه‌دولتی بود امروز با ورود بخش‌خصوصی توسعه‌یافته است؛ ارائه تخفیف کالاها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و در نهایت فروش به قیمت پایین‌تر از قیمت مصرف‌کننده این شائبه را در میان مردم ایجاد کرده است که این فروشگاه‌ها برای عرضه محصولات خود از کیفیت و وزن کالا می‌کاهند.
اما و اگرهای اعطای وام 5 میلیونی با سود ١٨ درصدي
به گزارش فیدوس؛ ٥ ميليون تومان يارانه‌اي كه قرار است ظرف سه سال بگيريد به صورت يكجا دريافت مي‌كنيد و به ازاي اين پيشخور شدن، ١٨ درصد به بانك‌ها سود مي‌پردازيد. هم بانك‌ها دو، سه ميليون تومان روي هر ٥ ميليون تومان سود مي‌كنند هم افراد كم‌بضاعتي كه تاكنون امكان بهره‌گيري از تسهيلات بانكي را نداشتند به پشتوانه يارانه‌اي كه دولت به آنها مي‌دهد از وام بانكي استفاده مي‌كنند.
بررسی میزان حساسیت 22 منطقه تهران نسبت به تورم
خریداران ملک مسکونی در نقاط مختلف شهر، واکنش‌های متفاوت به افت و خیز «قیمت‌ پیشنهادی» فروشنده‌ها و همچنین «قیمت قطعی» معاملات انجام شده، از خود نشان می‌دهند به گونه‌ای که «درجه حساسیت» بازار ملک به رشد مثبت قیمت، از شمال به جنوب تهران و متناسب با افت توان مالی و اقتصادی خانوارها، افزایش می‌یابد و در هسته فرسوده شهر، شدت واکنش به اوج می‌رسد.
نقش مناطق آزاد و ویژه در رشد اقتصادی ایران
به گزارش فیدوس: مستثنی کردن مناطق آزاد و ویژه از قوانین اقتصادی در نظام حقوقی کشور را می‌توان یکی از مزایای اصلی این مناطق برای جذب سرمایه‌گذاری دانست، مزیتی که در میان برخی از چالش‌های موجود این مناطق تا حدودی کمرنگ شده است و فعالان اقتصادی معتقدند که با اعمال اصلاحاتی در مقررات حاکم در این مناطق می‌توان عملکرد مناطق آزاد و ویژه در رشد اقتصادی را افزایش داد.
بررسی بهترین دارایی نقد برای تعبیه سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی
مشکل کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا این است که هر چند ابزارهای لازم برای تزریق نقدینگی در بازار را در اختیار دارند، اما ابزاری کارا برای جمع‌آوری ذخایر در دسترس ایشان نیست‌. تنها فروش بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی ممکن است نقش ترمز را ایفا کرده و نقدینگی را کاهش دهد‌.
۵میلیون وام با بازپرداخت ۵ ساله
حمیدرضا غنی‌آبادی، مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی اعلام کرده بود: به دلیل اینکه اکثریت و قاطبه سرپرستان خانوار، یک حساب یارانه ای دارند، در واقع این تدبیر اتخاد شد که به پشتوانه یارانه و حساب یارانه ای، امکان صدور کارت اعتباری فراهم باشد و در واقع، وثیقه مورد نیاز بانک، به صورت خودکار تامین شود.
هم‌صدایی قوای سه گانه و واکنش مثبت شاخص بورس
بورس روزهای شیرینی را تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سپری کرد، روزهایی که شاخص، حال و روزی بهتر از اکنون داشت. اما تنها یک جرقه کافی بود تا برخی بورس‌بازان را از ادامه مثبت روند فعلی کم کم ناامید کند. آنها البته اکنون می‌گویند که تا شش ماه آینده هم انتظاری ندارند که شاخص تکان جدی بخورد. هر چه باشد، بورس نگران کابینه دوازدهم است و چشم‌ انتظار وزرا.
بررسی دستورالعمل جدید شورای پول و اعتبار برای افزایش وام های قرض الحسنه
اعضای شورای پول و اعتبار در تازه‌ترین تصمیم خود به افزایش مبلغ چند وام از محل تسهیلات قرض‌الحسنه رای دادند. این در حالی است که اکنون کاهش منابع قرض‌الحسنه و عدم توانایی بانک‌ها در تامین منابع لازم برای پرداخت تسهیلات این بخش از چالش‌های آن محسوب می‌شود.
بررسی نگرش بورس‌بازان در شرایط اصلاح بازار سهام
بورس تهران پس از تجربه رشد‌های نسبتا آرام خود پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، در ماه جاری در مسیر اصلاح قمیت‌ها حرکت کرد. با فروکش کردن هیجانات پیش از انتخابات، فضای ریزش قیمت عمومی سهام توام با رکود، معاملات بورس تهران را فرا گرفت.
بررسی دستورالعمل جدید تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 95
سازمان امور مالیاتی کشور در دستورالعملی یک راه میانبر و ساده‌تر برای اخذ مالیات از صاحبان مشاغل خرد ابلاغ کرد. طبق این دستورالعمل، مشاغل خرد به جای نگهداری اسناد و مدارک و ارائه اظهارنامه مالیاتی، می‌توانند از یک راه کم‌هزینه‌تر استفاده کنند.
بررسی نرخ مالیات بر اولین فروش «نوساز»ها برحسب میزان سود سازنده
جزئیات کامل مصوبه هیات دولت درباره «فرمول جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن»، از نرخ‌های متفاوت برای شخصی‌سازها و شرکت‌های ساختمانی حکایت دارد. مطابق متن 14 ماده‌ای مصوبه، سازنده‌های حقوقی برای اولین فروش آپارتمان نوسازها، باید معادل 25 درصد درآمد حاصل از ساخت و فروش، مالیات بپردازند
Histats.com START (standard) Histats.com END