آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
بررسی افزایش تورم سال 96 بر بازار مسکن
در سال ۹۶بازار مسکن وارد رونق می شود و همزمان با زمان سررسید ارائه تسهیلات مسکن انتظار رکود چند ساله مسکن به کف رسیده و میزان معاملات مسکن رشد یافته و این حجم در واحدهای کوچک بیشتر نشان داده می‌شود. حجم معاملات مسکن در تابستان سال آینده افزایش خواهد یافت و همچنین شاهد رشد قیمت نیز خواهیم بود البته این رشد متناسب با میزان تورم در کشور است.
کدام بخش اقتصادی بیشنرین حمایت را از جانب شورای پول و اعتبار دریافت کرد؟
بررسی عملکرد شورای پول و اعتبار در سال 1395 در مقایسه با سال‌های اخیر، حاکی از آن است که این شورا سالی پربار و فعال‌ را پشت سر گذاشته است. بحث و بررسی فراوان کارشناسی و تصویب قریب به پنجاه مصوبه طی 14 جلسه شورای پول و اعتبار و 15 جلسه کمیسیون تخصصی آن و اجرای تام و تمام نزدیک به چهل مصوبه آن در همین سال بیانگر فعالیت مثبت این شورا است.
نگاه نافذ فرانسه به برجام برای تجارت با ایران
فرانسه از کشورهای پیشتاز در این زمینه بود که منتظر لغو تحریم های هسته ای ایران نشد و با هدف عادی سازی روابط با ایران در سپتامبر 2015 (شهریور 1394) دفتر بیزینس فرانس* را در تهران گشود که آژانس دولتی فرانسه برای بین المللی کردن اقتصاد این کشور است. سفیر فرانسه در بخش سرمایه گذاری های بین المللی درباره آینده روابط 2 کشور گفت: برجام راه بسته ای را نیمه باز کرده است اما همین راه نیمه باز نیز ظرفیت های زیادی دارد.
بررسی عملکرد و دستاوردهای مهم گمرک ایران در طی یک سال گذشته
در سال ۱۳۹۵، گمرک توانست با روش‌های نوین و استفاده از فن‌آوری‌ اطلاعات و ارتباطات درآمد ۱۳ هزار میلیارد تومانی سال گذشته خود را به ۱۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ افزایش دهد. شفاف‌سازی انجام شده در فرآیند گمرک، موجب افزایش چند برابری کشفیات قاچاق، افزایش درآمد دولت از محل واردات و کاهش قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار شد؛ همچنین با ارتقای سیستم های نظارتی گمرک ایران در سال جاری، میزان کشفیات قاچاق کالا در سال جاری به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد
پس از گذشت ۱۵ ماه از برجام چه قضاوتی می‌توان در مورد آثار برجام در اقتصاد سال ۱۳۹۵ کرد؟
تصویب برجام در عین آنکه شرط لازم برای رفع موانع اقتصادی در آن مقطع به‌شمار می‌رفت، ولی برای تغییر شرایط معیشتی مردم و جبران عقب‌ماندگی‌های ۸ سال قبل به هیچ عنوان کافی نبود، زیرا رکود حاکم بر اقتصاد ایران آن‌قدر عمیق است که بنا بر برآوردها شاید خروج از آن به بیش از یک سال بینجامد. بنابراین، این پرسش مطرح می‌شود که اکنون پس از گذشت ۱۵ ماه از برجام چه قضاوتی می‌توان در مورد آثار برجام در سال ۱۳۹۵ کرد؟
از پایان خوش بورس تا پایان تلخ توافق بر سر تجارت آزاد!
در آخرین روز کاری سال 96؛ پرونده یورس با رشد بسته شد و شاخص دلار تحت تاثیر سیاست فدرال رزرو با کاهش همراه شد و بخشنامه دستمزد ۹۶ ابلاغ شد و خبرهای خوشی برای نفتی ها اعلام شد و سفر گردشگران ایرانی به سوی ایروان باعث گرانی درام ارمنستان شد و در آخر وزیران دارایی کشورهای عضو گروه ۲۰ (G20) در نشست خود در شهر بادن-بادن آلمان در دستیابی به توافق در زمینه تجارت آزاد و تغییرات اقلیمی ناکام ماندند.
کارنامه تجارت ایران در طی 6 سال متوالی چه نمره ای کسب کرده است؟
تراز تجاری کشور با احتساب صادرات میعانات گازی مثبت شده اما زمانی می‌توان امیدوار بود که در محاسبه آن صادرات کالا با پایه نفتی در نظر گرفته نشود. البته دولتمردان و متولیان تجاری کشور در سال 1395 و با ورود به اولین سال پسابرجام، برای دستیابی به بازارهای هدف، برنامه افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات را در دستور کار خود قرار دادند. با سپری شدن تقریبا 4 فصل از سال جاری، آمارها می‌گویند که این میزان از رشد صادراتی محقق نشده است.
بررسی گرایش سرمایه‌گذاران در حوزه صنعت در فاصله سال‌های 90 تا 95
گشایش فضای سیاسی و اقتصادی، در جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی عمده عواملی است که فعالان اقتصادی از آن به‌عنوان آَشتی میان سرمایه‌گذاران و بخش تولید یاد می‌کنند؛ روندی که در سال‌های گذشته و به دلیل نبود فضای امن سرمایه‌گذاری خلاف آن رقم خورده بود، به همین دلیل در این سال‌ها شاهد فرار سرمایه از بخش‌های تولیدی بودیم و این آشتی باغث شد تا سال 92 عنوان رکوددار سرمایه‌گذاری صنعتی را با شروع به کار دولت یازدهم به خود اختصاص دهد.
ایجاد بازارهای نوظهور؛ عامل اصلی رشد قیمت خودرو در سال 2017
در سال 2017؛ بازارهایی که در سال 2016 با کاهش فروش رو‌به‌رو شدند، بهبود خواهند یافت و بازارهای دارای رشد بالا به‌دلیل اشباع شدن، کندی رشد فروش را تجربه خواهند کرد. پویایی رشد اقتصادی در بازارهای بزرگ نوظهور مانند چین و هند، موجب بهبود چشم‌انداز اقتصادی جمعیت بزرگی خواهد شد، اما افزایش درآمد و به‌ویژه ثروت در دهک‌های بالای جامعه متمرکز می‌شود.
عوامل موثر ذر تعیین سرنوشت اقتصادی کشور در سال آینده کدامند؟
رشد اقتصادي سال 95 ناشي از پيشران نفتي بود،‌ که در سال آينده اين جهش نفتي را در اقتصاد نخواهيم داشت. از اين رو رشد اقتصادي ما حدود 3 درصد ارزيابي مي شود. پيش بيني ها حاکي از آن است که در سال 96، رشد اقتصادي کاهش و تورم نيز در مدار صعودي قرار خواهد گرفت. همچنين به دليل در حاشيه قرار گرفتن صادرات نفتي، نيمي از بار اصلي اقتصاد بر دوش صنعت، خدمات و کشاورزي قرار مي گيرد.
چه عواملی بازار دیجیتال و کالاهای کامپیوتری را دستخوش تغییرات کرده است؟
امسال با توجه به معضل گرانی و عدم توان خرید خانوارها، بازار کالاهای کامپیوتری دستخوش این مشکلات شده و بازار به هیچ وجه شبیه بازار شب عید نیست. کاهش توان خانوار در خرید محصولات فناوری اطلاعات باعث شده این کالا دیگر در سبد خرید خانوار جایی نداشته باشد، همچنین به دلیل نبود تقاضا، قیمت کالا در این بازار نسبت به یک ماه گذشته بیش از ۱۰ درصد ارزان شده است اما باز هیچ تاثیری در رونق فروش نداشته است.
بررسی اثرات افزایش تعرفه ورادات بر روی کالاهای داخلی
يکي از مهمترين دلايل ترويج قاچاق، اختصاص تعرفه بالا به واردات است. قاچاق کالا علاوه بر اين که مانعي بر سر راه تجارت آزاد است، هزينه هاي زيادي را بر بدنه اقتصادي کشور تحميل مي‌کند. افزايش تعرفه روند واردات قانوني را مشکل مي سازد و بازار واردات را به دست قاچاقچيان مي اندازد. وضع تعرفه هاي 50 درصدي يا بيشتر در واقع ظلم به توليدکنندگان داخلي است؛ در پي چنين امري طبيعتاً راه براي ايجاد قاچاق نيز فراهم مي گردد.
راهکارهای مبارزه با کم فروشی کالاهای اساسی در بازار چیست؟
همه ما در جامعه انتظار داریم اگر کالایی با قیمت بالا خریداری می‌کنیم، از کیفیت و از وزن نوشته شده روی آن مطمئن باشیم اما شواهد چیز دیگری می‌گوید. به نظر می‌رسد شدت برخورد با متخلفان آنچنان ملایم است که باعث می‌شود آنها دوباره اقدام به خالی کردن جیب مردم کنند. واقعیت این است که کم کردن از حجم و وزن کالاهای پرمصرف یکی از حربه‌هایی است که برخی تولیدکنندگان همواره با تصور این موضوع که کسی به آن پی نمی‌برد، در پیش گرفته‌اند.
براي ملحق شدن به سازمان تجارت جهاني چه شرایطی لازم است؟
از آن جايي که سازمان تجارت جهاني، امکاناتي را براي رقابت هر چه بهتر کشورهاي عضو فراهم مي آورد؛ اگر ايران به عضويت اين سازمان درنيايد، نمي تواند با کشورهاي جهان به رقابت بپردازد. لازمه افزايش رقابت در بخش هاي مختلف اقتصادي بين الملل و ارتقاي کيفيت محصولات داخلي، پيوستن به WTO است. اگر شرايط داخلي ما براي ورود به سازمان تجارت جهاني مهيا شود؛ عضويت در اين سازمان، امکان رقابت پذيري بيشتري برايمان ايجاد مي کند.
Histats.com START (standard) Histats.com END