آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
آیا خریداری فیلم‌های توقیفی تنها راه کاستن از آسیب‌های توقیف است؟
بحث فیلم‌های توقیفی از همان روزی که محمدمهدی حیدریان وعده داد، به ‌زودی تکلیف شمار زیادی از آنها روشن خواهد شد. بیشتر اخبار و تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های حوزه سینما را به خود اختصاص داده؛ روز به روز دارد بیشتر و بیشتر به نقطه اوج و حساس نزدیک می‌شود.
قصه تلخ بی پناهی کنسرت ها در شعر حافظ و سعدی
نام حسین بهروزی‌نیا برای کسانی که موسیقی را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند، غربیه نیست. مستر کلاس اخیر این هنرمند در شیراز با حواشی تلخی همراه بود که این هنرمند صاحبنام را دل‌آزرده کرد. اداره ارشاد شهر شیراز از برگزاری کنسرت آموزشی-پژوهشی او جلوگیری کرد و اجازه نداد گروه این نوازنده به روی صحنه بروند.
نگاهی به نمایشگاه «بی‌مرزی» که تا دوم تیر در گالری ایوان دایر است
باید از خیابان‌ها و کوچه‌های خلوت الهیه می‌گذشتم برای رسیدن به ساختمانی سفید، در بن‌بستی با شیب تند. از پله‌های روشن ساختمان بالا می‌رفتم، برای رسیدن به طبقه دوم؛ گالری «ایوان» آن‌جا بود. وارد که می‌شوی قدم در سرزمینی بدون‌مرز گذاشته‌ای. جاری می‌شوی در دنیای سیال و روان ذهن ١٣نفر
آیا آینده در اختیار کتاب الکترونیک است یا کتاب کاغذی؟
فراموش نکرده‌ایم چهار پنج ‌سال پیش را که زیر هجوم روزافزون ابزارها و اسباب دیجیتال، در همه جا سخن از این بود که راه نشر سنتی و به عبارتی کتاب کاغذی به انتها نزدیک شده؛ و آینده کتاب و کتابخوانی را منحصرا باید در دنیای دیجیتال جست. آن روزها از این نظر سردرگمی عظیمی ایجاد شده بود.
اختلاف بر سر هزینه ٢٥٠ میلیاردی حضرت موسی(ع)
در حالی ‌که به نظر می‌رسید ساخت سریال حضرت موسی توسط جمال شورجه قطعی شده و این سینماگر ارزشی قدیمی سکان این پروژه را در دست خواهد گرفت، انتشار متنی در یکی از رادیکال‌ترین سایت‌های سیاسی درباره این سریال، شورجه و تهیه‌کننده سریال حضرت موسی(ع) خبر از اختلافات پشت پرده نهادهای ذینفع در این سریال داد.
پاسخ به نگرانی های تاراج گنجینه موزه هنرهای معاصر
روز گذشته درحالی‌که به نظر می‌رسید پرونده انجام این سفر به اروپا همچنان در هیأت وزیران مفتوح است، انتشار پیامی منتسب به احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در توییتر که مخاطبش سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، حاشیه‌ساز شد.
انتقاد نفر اول مسابقات آهنگسازی ارمنستان از مرکز موسیقی رسانه ملی؛
علیرضا متوسلی که به تازگی در فستیوال گیومری ارمنستان در بخش آهنگسازی عنوان اول را کسب کرده، از مسئولان مرکز موسیقی صداوسیما که حاضر به اجرای اثرش نشده بودند، انتقاد کرد.
باب دیلن متهم به کپی‌برداری شد
جنجال‌های جایزه نوبل ادبیات امسال همچنان ادامه دارد و با اینکه به نظر می‌رسید سخنرانی باب دیلن نقطه پایان این حواشی باشد اما اینگونه نشد و حالا او به کپی غیرقانونی بخش‌هایی از سخنرانی جایزه نوبل خود متهم شده است.
در کمپین صداقت رسانه‌ای مطرح شد
مدیر گروه رسانه دانشگاه صداوسیما، گفت: من فکر می‌کنم در چنین مواردی رسانه رسمی و غیررسمی داریم. رسانه رسمی باید آنتن و به نوعی ویترین باشد. در زمانی سرعت و صحت مهم بود اما الان اگر سرعت نداشته باشیم عقب افتاده‌ایم. صداوسیما در انعکاس خبر حادثه تروریستی تهران تأخیر داشت. به نظرم اینکه ۴۰ دقیقه درباره این موضوع هیچ نگفتیم خوب نبود و باید سریع، صریح و صحیح خبر را انتقال می‌دادیم.
در راستای تسهیل و تسریع روند رسیدن به افق‌های مدنظر محمدمهدی حیدریان
عمر حضور رئیس سازمان سینمایی در وزارت ارشاد به چند ماه نرسیده؛ این مقام، انجام وعده‌های روزهای نخست ورودش را آغاز کرده است. بعد از رفع توقیف چند فیلم که از میان آنها مادر قلب اتمی روی پرده آمده و زادبوم همزمان اکرانش مشخص شده؛ ظاهرا این‌بار محمدمهدی حیدریان به فکر همدل و هم‌جهت کردن زیرمجموعه‌اش با هدف شدت و سرعت بخشیدن به انجام وعده‌هایش افتاده است.
ویلایی ها؛ قصه جذابی از درون تاریخ معاصر مردم سرزمینمان
ویلایی‌ها در میان انبوه قصه‌های ناکجاآبادی درحال اکران در سینمای ایران، قصه جذابی را از درون تاریخ معاصر مردم سرزمینمان روایت می‌کند که بهترین روزهای زندگی خود را با تلخ‌ترین حماسه شیرین پس از انقلاب اسلامی سپری کردند. اتفاقی که اگر چه در به وجود آمدنش نقشی نداشتند اما در این‌که آن را تبدیل به حماسه‌ای باشکوه کنند
تحلیل کتاب سینمایی چنین سیاه آینه‌ای از دریچه نظام ارزشی
چنین سیاه آینه‌ای نگاهی است به ژانر سینمای نوآر- که به غلط در ادبیات سینمایی ایران سینمای سیاه نامیده شده است. نگاهی البته نه از منظر ژانرشناسی، آن‌گونه که مولف کتاب، علیرضا کاوه، در کتاب قبلی‌اش گونه سینمایی- لحن و نظام ارزشی به سینما از آن دریچه نگاه کرده بود.
به موسسه هنری ناصر تقوایی مجوز داده نشد
سینماگران نسل طلایی دهه چهل سینمای ایران که در آن سال‌ها موج نو را بنیان گذاشتند، این روزها حال و وضع خوبی ندارند؛ حداقل این‌که از زمینه اصلی فعالیت‌شان گام‌ها دور افتاده‌اند. جز مسعود کیمیایی که همچنان پشت سر هم فیلم می‌سازد.
«شاملوئیست ها» در گفت و گو با سیروس شاملو
شاملو شاعر جرقه‌های ممتد در شبانه روز بود؛ نه شاعر لحظه. با شعر، به طور حرفه‌ای برخورد می‌کرد و کار دیگری جز ادبیات نمی‌کرد. شاملو شاعری دربست بود و این نوع شاعری ناب، به قطع، بی هزینه هنگفت و بی احساس گناه‌های بزرگ ممکن نبود.
Histats.com START (standard) Histats.com END