آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
منتقدان پاسخ می‌دهند
انقلاب سال ۵۷ علاوه بر تغییر نظام سیاسی، باعث تغییرات گسترده‌ای در ساختار و بدنه‌ی فرهنگی کشور شد. هنر هفتم با این حادثه‌ی تاریخی دستخوش تغییرات فراوانی بود و مضمون فیلم‌های پس از انقلاب با پیش از این رخداد تاریخی تفاوت فاحشی پیدا کردند. چند نفر از اهالی سینما که دستی بر آتش دارند به این سوال پاسخ‌ داده‌اند که «اگر انقلاب ۵۷ رخ نمی‌داد، آیا سینمای پیش از انقلاب پتانسیل تغییر را داشت؟»
اکران نسخه ترمیم شده در ونیز
جشنواره فیلم ونیز درحالی هفتاد و ششمین‌دوره خود را به پایان برد که ترمیم و بازسازی نسخه‌های به جای مانده از دو اثر مهم تاریخ مستندسازی ایران "خانه سیاه است" و "تپه‌های مارلیک" را به نام خود ثبت کرد و این آثار را پس از گذشت بیش از نیم قرن دوباره به نمایش در آورد.
تحسین رومان پولانسکی
هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز با اهدای جوایز خود در بخش رقابتی اصلی، افق‌ها و جوایز جنبی به کار خود پایان داد.
محمدحسین آقاسی، وکیل محمدرضا شجریان، روز جمعه، ۱۵ شهریور، از تأیید نشدن رأی بدوی در پرونده شکایت شجریان از صداوسیما خبر داد و گفت «تجدیدنظرخواهی‌ام نسبت به رد شکایت استاد شجریان تا این‌جا مؤثر بوده» است.
نظارت سلیقه‌ای بر ترانه‌ها این روزها ادامه دارد و دفتر شعر و ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز کج‌دار و مریز راه می‌رود.
با پوسه‌ ای تحت عنوان تبعات هنرمند مردمی بودن؛
شماره یازدهم دوماهنامه رورنه فرهنگی با پوسه‌ ای تحت عنوان تبعات هنرمند مردمی بودن منتشر شد. در این شماره گفتگوی بلندی با فرزانه طاهری در خصوص میراث روشنفکری گلشیری انجام شده است.
محمود رضوی تهیه‌کننده سینما که فیلم‌هایی مثل «ماجرای نیمروز»، «درباره الی»، «خیابان‌های آرام» و «لاتاری» را در کارنامه دارد، اخیرا با ترند شدن یک عکسش سوژه رسانه‌های اصولگرا شد.
کارگردان تئاتر «امشب، اینجا» معتقد است: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که زن‌ها فعالیت اجتماعی بالایی دارند اما بخش دیگری که در دایره این فعالیت اجتماعی نیستند مغفول واقع می‌شوند و در نتیجه اکثر کارهایی که می‌بینیم موقعیت زنان را به شکلی کلیشه‌ای و بی‌خطر روایت می‌کنند.
مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مرکز صیانت و حفاظت سازمان صداوسیما ممنوعیتی برای پخش تصاویر هانیه توسلی از سیما ندارد.
«رضا بهرام» برای تصاحب عنوان پرفروش‌ترین خواننده سال خیز برداشت. به گزارش «موسیقی ما» بلیت‌فروشی نهمین شب از اجراهای این خواننده جوان در فصل تابستان که قرار بود هشت شهریور در هتل اسپیناس پالاس برگزار شود ظرف مدت کمتر از یک ساعت به اتمام رسید.
طبق روال هر سال به ازای هر فیلم عالی و پردازش خوب، فیلم‌های کلیشه‌ای با فیلمنامه‌های نامناسب، بدون هدف و گاهی اوقات ایفای نقش‌های سطحی نیز ساخته می‌شود. سال ۲۰۱۹ نیز از این قاعده دور نبود و با وجود اینکه فیلم‌های اورجینالی مثل «ما» و «گلوریا بل» ساخته شده است، اما موارد ناامیدکننده همچنان دیده می‌شوند.
بابک ولی‌پور خبر داد:
بابک ولی پور ضمن اشاره به جزییات آلبوم موسیقی «ماریا در ساعت چهار» بیان کرد: این آلبوم شامل ۱۴ قطعه از دوره‌های مختلف تاریخ موسیقی است که همگی برای تک نوازی گیتار کلاسیک ساخته یا تنظیم شده‌اند.
کابلی به روزنامه شهروند نیز درباره احضارش گفت که اعلام کرده «اگر این کار اشکال داشته چرا مجوز گرفته است. معتبرترین نهادهای نظارتی یعنی مرکز هنرهای نمایشی و شورای نظارت بر نمایش وزارت ارشاد این کار را دو بار بازبینی و هر دو بار هم اجرا را قبول کرده‌اند و به آن مجوز داده‌اند.»
در پی شبهات پیش آمده؛
به علت شبهات پیش آمده درباره اینکه فیلم «در جست و جوی فریده» نیازی به معرفی به آکادمی اسکار نداشته است، الهه نوبخت پخش کننده بین المللی فیلم توضیحاتی در این زمینه بیان کرد.
درخشش جدیدترین ساخته کارگردان مطرح ژاپنی
فیلم «The Burnt Orange Heresy» با بازی «الیزابت دیبیکی»، «کلیس بنگ»، «دونالد شاترلند» و «میک جگر» به عنوان یکی از فیلم‌های بخش غیررقابتی در روز پایانی جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۹ و پس از مراسم اعطای جوایز به روی پرده می‌رود.
پربازدیدها
Histats.com START (standard) Histats.com END