آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
یادی از کسانی که بر گردن فرهنگ و هنر این مملکت حق داشتند
سال 95 برای اهالی فرهنگ و هنر در کنار تمامی حوادث و اتفاقات خوبش، سالی خوشایند نبود. از دست رفتن تعدادی از هنرمندان نامدار و شاخص، از جمله تلخ‌ترین تجربه‌های جامعه هنری در این سال به شمار می‌رفت.
سالی پر ازحواشی ناتمام برای جامعه تجسمی ایران
حوزه هنرهای تجسمی ایران از ابتدای سال ۱۳۹۵ روزهای بسیار پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت و باعث شد تا اهالی این حوزه که همیشه در سکوت و آرامش بسر می‌بردند؛ با ارائه بیانه‌ها و تجمع‌های مختلف به این حواشی واکنش نشان دهند.
افشین یداللهی به خانه ابدی بدرقه شد
جمعی از هنرمندان،مسوولان و دوستداران افشین یداللهی در مقابل تالار وحدت گرد هم آمدند تا پیکر این ترانه‌سرا را که در سانحه تصادف از دنیا رفت به خانه ابدی بدرقه کنند.
انتقاد شوالیه آواز ایران از صداوسیما
از نظر شوالیه اواز ایران صدا و سیما کلاً خط مشی درستی برای فرهنگ و همچنین موسیقی نداشته و حتی موجبات تنزل سلیقه مردم در زمینه فرهنگ و هنر و موسیقی را فراهم کرده است.
روایت سینماگران از "پدر دنیای تصویر"
سعید راد بازیگر پیشکسوت سینما درگذشت علی معلم را غیرقابل باور توصیف می کند و در ستایش او این چنین می گوید: سینما یتیم شد. سینما یک دوست خوب و باسوادش را از دست داد. نمی‌توانید تصویر کنید علی معلم چقدر سیال و دست به خیر بود.
ضربه به خلاقیت ادبی با گرویدن به حزب توده
علوی را معمولا در سایه هدایت دیده‌اند و برخی این نویسنده هم‌دوره و همنشین هدایت را به اندازه هدایت به جد نگرفته‌اند. دلیل اصلی‌اش شاید این باشد که از دوره‌ای به بعد گرایشات حزبی و ایدئولوژیک بر داستان‌های علوی سایه انداخت و خود داستان را تحت‌الشعاع قرار داد.
نگاه جنسیتی و رویکرد مردسالارانه در آثار ادبی گذشته
با ظهور نویسندگان زنی چون «سیمین دانشور»، «منیرو روانی پور»، «زویا پیرزاد» و … در ادبیات معاصر ایران، زنان حاشیه یی، کمرنگ و بی نوای داستان های گذشته، از لایه های خاکستری داستان ها بیرون آمدند و توجه بیشتری به این قشر و چالش هایشان شد.
کتاب طنز «خرستان» لوریس چکنواریان رونمایی شد
لوریس چکنواریان، آهنگساز و موسیقی‌دان با بیان اینکه خریت، برای بشر خوب است، گفت: اگر آدمیزاد در روز چند بار خریت نکند، آدم نمی‌شود! به علاوه، خرها هر روز که ما را می‌بینند، می‌گویند اینها دیگر چه کسانی هستند که روی دو پا راه می‌روند! خلاصه اینکه آنها هم ما را به چشم دیگری می‌بینند.
مسئولان میراث فرهنگی به داد آثار تاریخی خوزستان برسید!
به نظر می‌رسد دومینوی تخریب در خوزستان که نقطه‌ی مشخص نیست، با عبور از «کوشک نورآباد»، «کاروانسرای تاریخی دهدز»، «قلعه امیر مجاهد» می‌تواند به خانه «ماپار»، «کول فرح ایذه»، «کوشک حمیدیه»، «شهر عسکر مکرم»، «پل‌های تاریخی شوشتر»، «پل پاپیلا» و قلعه «فرانسوی‌ها» در برسد.
یادداشتی در پی شروط رسانه ملی به بازگشت شجریان
مرتضی میرباقری معاون سیما، برای پخش صدای استاد محمدرضا شجریان از صدا و سیما، شرط و شروط برای این بزرگمرد موسیقی و فرهنگ ایران گذاشته است. پیداست که میرباقری نه از موسیقی و فرهنگ چیزی می داند و نه مردم را می شناسد و نه شجریان را.
به یاد سیمینی که دانشور از دنیا رفت
سيمين دانشور با ترجمه‌هاي درخشانش از چخوف، هاثورن و شاو به کنار، مجموعه‌داستان‌هايش را هم نبايد فراموش کرد که حرف زياد دارند و عمدتا هم حرف‌هاي تازه. سيمين در داستان کوتاه، يک نويسنده تجربه‌گراست و در رمان، يک نويسنده معتقد به اصول نسبتا کلاسيک؛در هر دو حيطه هم کارنامه‌اي زرين از خود برجاي گذاشته است.
محمدجلیل عندلیبی موسیقیدان و استاد برجسته سنتور
محمدجلیل عندلیبی با «میهن» برگشته و قصد دارد با این آلبوم بار دیگر حضور خود در عرصه موسیقی ایرانی را اعلام کند؛ اثری که سال‌ها پیش با صدای محمدرضا شجریان ضبط شده اما این بار با تنظیمی جدید توسط سالار عقیلی به اجرا درآمده است.
به مناسبت دهمین سالروز درگذشت رسول ملاقلی پور
در این دوران فترت، هرچه جلوتر می‌رویم، جای خالی رسول را در دوروبرمان بیشتر احساس می‌کنیم؛ فیلم‌سازی که به اصول خود وفادار ماند، به طبقه‌اش پشت نکرد و پایمردانه سنگ عدالت‌خواهی را تا آخرین لحظه به سینه زد و همواره دلش برای انسان می‌تپید.
مروری بر مهم ترین رویدادهای موسیقی ۹۵
موسیقی ایران در سال ۹۵ یکی از پرحادثه ترین دوران خود را طی کرد، دورانی که خاموشی دردانه های موسیقی اقوام ایران در بخش های مختلف یا به دلیل کهولت سن و یا به دلیل بیماری در مهجوریت و کم توجهی را به خود دید.
Histats.com START (standard) Histats.com END