آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
تیتر یک
راز ماندگاری سپهری؛ جدل شاملو و اخوان با دنیای او
نادیده‌گرفتن سهراب سپهری، در زمانه‌ای که در عصر زوال هنرمندان بزرگ سیر می‌کنیم، کاری بیهوده است. هر چند شاملو یقین داشت که سپهری در بیراهه است و اخوان شعر و نگاهش به دنیا را بیش‌ازحد «نازکانه» می‌دید، اما بازهم نمی‌توان از او به‌راحتی گذر کرد
گفت‌وگوی منتشرنشده با افشین یداللهی
خواندن مصاحبه‌ای از دکتر افشین یداللهی در باب وضع ترانه امروز می‌تواند جذاب و البته ناراحت‌کننده باشد. یکی از بزرگان ترانه نوین از اتفاقات و مسائل زیادی گلایه داشت، اما ازجمله کسانی هم نبود که بیرون گود بنشیند و تنها به انتقاد از شرایط بپردازد.
مروری بر کارنامه و آثار کیومرث منشی زاده، شاعر اعداد
منطق مرگ را چاره‌ای نیست حتی برای کیومرث منشی‌زاده که ریاضی، این منطق بدقلق را شیفته خیال کرد و اعداد را به شعر درآورد. او که دلش می‌خواست چندان عدد یاد بگیرد تا همه ستاره‌ها را شماره کند، اما دریافت که نباید چیزهایی را شماره کرد که هرگز یکی‌شان از آن ما نبوده است.
گفت‌و‌گو با مانی هاشمیان درباره فراخوان انتشار کتاب‌های گویا
کتاب گویا رقیب کتاب چاپی نیست، بلکه با توجه به تغییرات زندگی در جهان امروز مکملی برای آن به شمار می‌آید. کتاب صوتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای ما انسان‌هایی است که گرفتار زندگی شتابزده امروز شده‌ایم.
حواشی و متن وداع جانسوز با عارف لرستانی
پیکر عارف لرستانی در میان صدای کف زدن حاضران، به افتخار تمام لحظه‌هایی که آنها را خندانده بود، راهی سرزمین پدری‌ شد تا در کرمانشاه آرام بگیرد.
عارف لرستانی بازیگر طنز تلویزیون درگذشت
عارف لرستانی هنرمندی بدون حاشیه است که در کارنامه هنری خود آثاری از جمله "جنگ 77" و سریال "در حاشیه" را به یادگار دارد. عارف لرستانی هنرمند جوان عرصه طنز چند ساعت قبل به دلیل سکته قلبی درگذشت.
بیست و پنجم فروردین روز ملی عطار؛ شاعری تاثیرگذار و عارفی نوآور
امروز 25 فروردین مصادف با روز بزرگداشت عطار نیشابوری است، شخصیتی که درباره او به عنوان شاعر، عارف و نویسنده فراوان گفته و نوشته شده است، اما یکی از ویژگی های خاص عطار که کمتر درباره او مطرح شده نسبت این شاعر با قدرت و پادشاهان است.
متن و حاشیه گشت ٢ از نگاه سعید سهیلی، کارگردان
گشت ٢ به‌عنوان جدیدترین فیلم سعید سهیلی پرفروش‌ترین فیلم اکران درحال حاضر است. فیلمی که با فروشی مناسب، حتی حالا که بیش از یک ماه از زمان نمایشش می‌گذرد، نشان می‌دهد که نگاه به رده‌های بالای جدول فروش سینمای ایران دارد
دلخوری دولت آبادی از انتشار فایل صوتی کتابی که هنوز تایید نشده
محمود دولت‌آبادی روز گذشته به انتشار غیرقانونی « زوال کلنل» واکنش نشان داد. فایل صوتی از بخش‌های مختلف نوشته‌ای که تولیدکنندگانش آن را نسخه صوتی «زوال کلنل» محمود دولت‌آبادی می‌دانند، دارد دست‌ به‌دست در فضای مجازی می‌چرخد و شنیده می‌شود.
ناگفته های شوالیه آواز ایران درباره موسيقي
مولانا حکيمي جامع‌الاطراف است که نصايح و گفته‌هايش تا آن حد بااهميت بوده که جهان غرب با آن همه پيشرفت علمي و فني براي شناخت و تحليل آنچه او از قرن‌ها پيش از خود بر جاي گذاشته، کرسي دانشگاهي ايجاد کرده است.
به بهانه سالروز تولد علی‌اکبر مرادی
استاد علی‌اکبر مرادی را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین نوازندگان و مقام‌خوانان تاریخ تنبورنوازی ایران که از شهرتی بی‌بدیل نیز برخوردارند، به‌شمار آورد. ایشان اولين و تنها راوي مستندی هستند كه مقامات تنبور را ثبت، ضبط و منتشر كردند.
سال ۹۶ و بی‌نظمی های عجیبش در تماشاخانه ایرانشهر
تماشاخانه ایرانشهر در حالی سال ۹۶ را آغاز کرد که برخلاف برنامه اعلام شده از مهر سال گذشته، نه علی رفیعی به سالن سمندریان آمد و نه نادر برهانی‌مرند و هادی عامل به سالن ناظرزاده‌.
قطار کُند ادبیات در سال 95
وضعیت نشر همچنان اسفناک باقی ماند و در حوزه‌های مختلف شعر و داستان نیز رونق چندانی نبود. ناشران همچنان طبل ورشکستگی به دست گرفته‌اند و مردم هم همچنان روی خوشی به پدیده عجیب و نامأنوس «مطالعه» نشان نداده‌اند.
به‌ مناسبت سالمرگ پروین اعتصامی
امروز ١٥ فروردین مصادف با سال‌مرگ پروین اعتصامی؛ شاعره خوب کشورمان است که تنها دیوانش، ۶۰۶ شعر شامل اشعاری در قالب‌های مثنوی، قطعه و قصیده می‌شود. او بیشتر به‌دلیل به‌کاربردن سبک شعر مناظره در شعرهایش، معروف است.
پربازدیدها
Histats.com START (standard) Histats.com END